Jump to content



Power Line Devolo dLAN® 500 duo+ Triple


Vagosman

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες πήρα σήμερα το triple kit της Devolo μιας και η εταιρεία θεωρείται απο τις τοπ της αγοράς.

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.612634

Θεωρητικό μέγιστο τα 500Mbps αλλα με Megabit ethernet.

Η χρηση που το ήθελα είναι streaming ταινιών στην TV μου μιας και το Wifi δεν ήταν επαρκές.

Ζητούμενο Bitrate περίπου τα 6mb/sec.

Λοιπον το θέμα μας,

Το σπίτι ειναι 3φασικό. Σε ίδια φάση ίδιο δωμάτιο κλειδώνει στα 480+ Mbps, όλα τέλεια.

Σε διαφορετικές φάσεις κλειδώνει με το ζόρι στα 100 Mbps, φαινομενικά αρκετά αλλα.... εδω ξεκινούν τα προβλήματα.

Απότι είδα απο το utilization του δικτύου ούτε το 1/8 δεν αξιοποιείτε απο τα 100Mbps (12-15%) οπότε και στα μεγάλα bitrate ταινιών τρώω καλά τις παυσεις και μαζι το 3ο το μακρύ.

Μεταφέροντας τώρα αρχείο, δεν ξεπερνώ τα 5mb/sec και αυτά με το ζόρι.

Το διαμέρισμα είναι στον τρίτο και η πολυκατοικία 10ετίας.

Όλα τα Power Line ειναι καρφωμένα σε πρίζα και οχι σε πολυπριζα.

Δεν υπάρχει διαφορά είτε με 2 είτε με 3. Η διαφορά ειναι καθαρά στις φάσεις.

Να το επιστρέψω; Πως θα αποφύγω την μανούρα απο το eshop?

Πλήρωσα, αλλα την δουλεια μου δεν την κάνω.

Θα ήθελα άμεσα τα φώτα σας,

Ευχαριστώ:rip:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Δε φταίει το powerline άμα ο server είναι Windows. Υπάρχουν ένα κάρο πράγματα τα οποία μπορεί να φταίνε και να μπορείς να το φτιάξεις, από lan drivers, auto-negotiate settings, disabling ipv6 κτλ κτλ. Ψάξε στο γούγλη slow transfer speeds windows και θα καταλάβεις. Δοκίμασε τίποτε λύσεις που θα βρεις εκεί.

BTW, τι διάολο βλέπεις που είναι 6MB/s; 40Μbps είναι το μέγιστο A/V bitrate του blu ray και πάνω από 35Μbps (4,375ΜΒ/s) δεν έχω δει ποτέ ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Transmission speeds Ethernet 10/100 (mbps)

Powerline 200/500 (mbps)

και range στα 300 μετρα? δεν το λες και το τοπ!!!

Μπορει να στη κανει μεχρι και η πριζα την ζημια αυτην!Κοιτα τα Windows που λεει ο Volrath αλλα παιξε και τις πριζες λιγο.

Link to comment
Share on other sites

και εγω παντως απορω με το τι βλεπεις και θελεις 6MB/sec...

εχω και εγω devolo 500αρι, αλλα πιο παλιο μοντελο. Ειναι σε διαφορετικους οροφους και βλεπω ταχυτητες 2.5-3.5 MB/sec, που για τις αναγκες μου ειναι αρκετα. Μοναδικη μου συμβουλη ειναι δοκιμασε λιγο να "παιξεις" με τις πριζες. Μετα απλα θα βαλεις λιγο μακρυτερο καλωδιο ethernet εως την τηλεοραση. Ειδα οτι, προφανως λογω τροπου καλωδιωσης, ακομα και αν αλλαξω το Powerline και το βαλω στην ακριβως διπλανη πριζα ειχα βελτιωση της ταχυτητας. Επισης προσπαθησε να εχεις τις γειτονικες πριζες κενες και οτι συσκεη εχεις να μπαινει σε πολυπριζο που ειναι κουμπωμενο πανω στο Powerline.

Δυστυχως οι συσκευες αυτες ειναι "οτι κατσει" μιας και η αποδοση τους εξαρταται πολυ και απο την καλωδιωση του σπιτιου και οχι μονο απο τις ιδιες. Παντως, εχω δοκιμασει 200αρια dlink και 500αρια devolo και τα devolo ειναι κλασεις ανωτερα. Φοβαμαι οτι αν δεν κανεις με αυτα δουλεια, δεν θα κανεις με καμμια αλλη μαρκα.

Link to comment
Share on other sites

Μην τα πιστεύεις αυτά τα περί 500Mbps. Υποθετικά αυτή η ταχύτητα δείχνει την αμφίδρομη επικοινωνία μεταξύ των συσκευών (3 στην δική σου υλοποίηση), η οποία στην πραγματικότητα είναι πολύ χαμηλότερη. Βάλε και τον θόρυβο της γραμμής του ρέυματος (παλαιότητα καλωδίων-υγρασία-απόσταση-αλλαγή φάσης κλπ) και θα δεις πως η μέγιστη καθαρή ταχύτητα είναι το 65% των 100Mbps.

Δες και μια παρουσίαση ενός θεωρητικά ακόμα καλύτερου σετ...http://www.thelab.gr/barebones-nas-media-players-gadgets-etc-reviews/msi-homeplug-epower-1000hd-kit-93055.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τα κοιτάζω ενα προς ένα.

Κατανοητό οτι οπου κλειδώσει μιλάμε για αμφίδρομη επικοινωνία οποτε το ρίχνω θεωρητικά δια 2. Αλλα οχι και δια 8. Θα κοιτάξω και τα settings αλλα με καλωδιωση ethernet πιάνω τα μέγιστα του megabit.

Σχετικά με την απορία σας για το bitrate της ταινίας αφορά συγκεκριμένες σκηνές με πολύ γρήγορες εναλλαγές (μάχη) απο ενα blueray 3d. Είναι το μέγιστο που έχω συναντήσει και την χρησιμοποιώ σαν benchmark για real time applications.

Απο την στιγμή που έχω αποσυνδέσεις ακόμα και με 2 power line adaptors μπαίνω σε σκέψεις γενικότερα.

Transmission speeds Ethernet 10/100 (mbps)

Powerline 200/500 (mbps)

και range στα 300 μετρα? δεν το λες και το τοπ!!!

Μπορει να στη κανει μεχρι και η πριζα την ζημια αυτην!Κοιτα τα Windows που λεει ο Volrath αλλα παιξε και τις πριζες λιγο.

Είπα οτι η Devolo ειναι/θεωρείται τοπ εταιρεία, οχι το προιον που αγόρασα. Ναι υπάρχουν 650αρια με Gigabit ethernet αλλα ο ένας αντάπτορας έχει 80€.

Επίσης διπλό ethernet και passthrough adapter σε αυτό το χρήμα δύσκολα νομίζω βρίσκεις και σε χειρότερο προιόν.

Απο την στιγμή που ενα δανεικό ζευγάρι TP Link 200αρι των 30€ έκανε την δουλειά απροβλημάτιστα, θεώρησα οτι με το συγκεκριμένο προιόν θα έκανα την δουλειά μου και με το παραπάνω.

Ελπίζω να είμαι γενικότερα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Tα δοκιμάζω και στην δουλειά.

Αυτο που παρατηρώ είναι οτι απο τα δηλωμένα παίρνεις το πολύ το 1/3.

Κλειδώνει στα 120Mbps; Έχεις data trasnfer στα 5.

Είναι λίγο απαράδεκτο κατα την ταπεινή μου άποψη.

Ουσιαστικά οτι βλέπεις σε Mbps μέσα απο το software της Devolo είναι δια 8 για να πάρεις Mb και δια 3 για να πάρεις το πραγματικό data rate. Ανεξαρτήτως συσκευών, είτε 2 είτε 3 συνδεδεμένες.

Σε ίδια γραμμή με κλειδωμένα 490Mbps παίρνεις το όμορφο 10+ Mb/sec που βέβαια επιβεβαιώνει τον κανόνα πάλι 490/3/8 = 20 --> 12.5 θεωρητικό μέγιστο του Megabit.

Δηλαδή για το ελάχιστο δυνατό που αναζητώ ~7mb/sec θέλω κλείδωμα στα 168-170mbps.

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου στα δίκτυα, ακόμα και σε εταιρείες που η μόνη δουλειά τους είναι να μπουν στο internet να διαβάσουν ένα άρθρο, ή να δουν τα email τους, ή να μοιραστούν στο δίκτυο ένα xls αρχείο, τα powerline ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ... Όχι τώρα για απαιτητική χρήση στο σπίτι με μεταφορές μεγάλων αρχείων και blu ray streaming.. Είναι για την έκτακτη ανάγκη που θες να στήσεις στα γρήγορα μια γραμμή δικτύου και δεν θα την ξαναχρειαστείς.. Η γνώμη μου, αν δεν ασχολείσαι ο ίδιος και δεν πιάνουν τα χέρια σου, μίσθωσε έναν ηλεκτρολόγο να σου κάνει τη δουλειά σου και να σου περάσει δίκτυο σε όποιο δωμάτιο θέλεις με καταληκτικό προορισμό ένα συγκεκριμένο σημείο και αγόρασε ένα switch να συνδέσεις, να κάνεις τη δουλειά σου σωστά.. Σε όσους πρότεινα για γρήγορη και οικονομική λύση τα powerline, σε 2 μήνες το πολύ με ξαναφώναζαν να βάλουμε κανονική γραμμή.. Επίσης αν υπάρχει κ άλλος στο κτίριο που χρησιμοποιεί powerline, εκεί είναι που γίνεται το μπάχαλο....

Επίσης στον φίλο Volrath παραπάνω, το blu ray (BD) έχει μέγιστο transfer rate 54 Mbps, και μέγιστο av rate τα 48 Mbps, ενώ στο BDXL όπου προορίζεται για 4Κ εγγραφές, το bitrate είναι τετραπλάσιο. Υπάρχουν και BDXL-R δισκάκια που είναι για προσωπική εγγραφή σε BD-ROM αλλά αυτά γράφουν σε Full HD με το ίδιο bit rate με τα συμβατικά (=<48Mbps), απλά μπορεί να γράψει περισσότερη ώρα. Τα 54Mbps max transfer rate αφορούν κυρίως τα δισκάκια που είναι για παιχνιδομηχανές και μεταφέρουν δεδομένα και επίσης αφορούν την εξωτερική πλευρά του δίσκου, και σίγουρα δεν υπάρχει λόγος να μεταδοθούν μέσω δικτύου.. Αυτό που αφορά τον φίλο με τα powerlines είναι να σκεφτεί, όταν μια ταινία που τώρα είναι BDRip από 50GB BD δισκάκι, συμπιεσμένη σε MKV ~10GB, και ήδη του κολλάει λόγω έλλειψης buffer, τί θα γίνει το 2014 με τα BDXL και τις 4Κ ταινίες που θα είναι συμπιεσμένες από 150GB δισκάκια σε MKV ~30GB??

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες savaspar αλλα το σπίτι ειναι σε ενοίκιο δεν μπορώ λοιπον να τραβήξω καλώδια κατα βούληση.

Επίσης απο την στιγμή που τα powerline παραμένουν καλύτερα απο το Wifi θεώρησα πως θα κάνω την δουλειά μου.

Επόμενες ερωτήσεις τώρα.

Παίζοντας με πρίζες κατάφερα να κλειδώσω στα 190 με 200Mbps και σε data transfer παίζω περίπου 9mb/s ένα φοβερό νούμερο για τις απαιτήσεις μου.

Οπότε πάμε πάλι στο ζητούμενο, παίζει;

Οχι και πάλι.

Λοιπον χρησιμοποιώ το Serviio σαν DLNA Server. Επίσης έχω δει οτι η TV κάνει ενα σεβαστό buffer των 5 περίπου δευτερολέπτων.

Το buffer απο μόνο του είναι ικανό να "σηκώσει" όλες τις ανωμαλίες του data tranfer.

Με καλώδιο απο την άλλη παίζει κανονικά.

Οπότε θα ήθελα λίγο περισσότερο βοήθεια. :suicide: Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι παίζει.

ΥΓ: Σήκωσα το serviio σε 2 διαφορετικά μηχανήματα με τα ίδια αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

αν στην θεση της τηλεορασης φερεις ενα laptop και προσπαθησεις να παιξεις το ιδιο αρχειο "κανονικα" και οχι μεσω dlna, παιζει; να καταλαβουμε τουλαχιστον αν φταιει το δικτυο μεσω powerline ή κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Με το Lan Speed Test πήρα τα παρακάτω:

1ΜΒ

Test File: \\VAGOSDESK-PC\plaka share\NW_SpeedTest.dat

Write Time = 0.4179756 Seconds

Write Speed = 19.1398720 Mbps

Read Time = 0.1554279 Seconds

Read Speed = 51.4708160 Mbps

5ΜΒ

Test File: \\VAGOSDESK-PC\plaka share\NW_SpeedTest.dat

Write Time = 0.6281079 Seconds

Write Speed = 63.6833280 Mbps

Read Time = 0.6268586 Seconds

Read Speed = 63.8102400 Mbps

10ΜΒ

Test File: \\VAGOSDESK-PC\plaka share\NW_SpeedTest.dat

Write Time = 1.1716165 Seconds

Write Speed = 68.2817280 Mbps

Read Time = 1.2232264 Seconds

Read Speed = 65.4008080 Mbps

20ΜΒ

Test File: \\VAGOSDESK-PC\plaka share\NW_SpeedTest.dat

Write Time = 2.3293376 Seconds

Write Speed = 68.6890560 Mbps

Read Time = 2.3369183 Seconds

Read Speed = 68.4662320 Mbps

50ΜΒ

Test File: \\VAGOSDESK-PC\plaka share\NW_SpeedTest.dat

Write Time = 5.6853178 Seconds

Write Speed = 70.3566640 Mbps

Read Time = 5.7753860 Seconds

Read Speed = 69.2594400 Mbps

100ΜΒ

Test File: \\VAGOSDESK-PC\plaka share\NW_SpeedTest.dat

Write Time = 11.9570788 Seconds

Write Speed = 66.9059760 Mbps

Read Time = 11.7557186 Seconds

Read Speed = 68.0519840 Mbps

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στον φίλο Volrath παραπάνω, το blu ray (BD) έχει μέγιστο transfer rate 54 Mbps, και μέγιστο av rate τα 48 Mbps, ενώ στο BDXL όπου προορίζεται για 4Κ εγγραφές, το bitrate είναι τετραπλάσιο. Υπάρχουν και BDXL-R δισκάκια που είναι για προσωπική εγγραφή σε BD-ROM αλλά αυτά γράφουν σε Full HD με το ίδιο bit rate με τα συμβατικά (=<48Mbps), απλά μπορεί να γράψει περισσότερη ώρα. Τα 54Mbps max transfer rate αφορούν κυρίως τα δισκάκια που είναι για παιχνιδομηχανές και μεταφέρουν δεδομένα και επίσης αφορούν την εξωτερική πλευρά του δίσκου, και σίγουρα δεν υπάρχει λόγος να μεταδοθούν μέσω δικτύου.. Αυτό που αφορά τον φίλο με τα powerlines είναι να σκεφτεί, όταν μια ταινία που τώρα είναι BDRip από 50GB BD δισκάκι, συμπιεσμένη σε MKV ~10GB, και ήδη του κολλάει λόγω έλλειψης buffer, τί θα γίνει το 2014 με τα BDXL και τις 4Κ ταινίες που θα είναι συμπιεσμένες από 150GB δισκάκια σε MKV ~30GB??

Άμα έχεις 4K tv ρε συ, θα αρκεστείς στο να κάνεις δουλειά με €30/κομμάτι powerline; Τέλος πάντων, έκανα δοκιμές για την πάρτη σου. Δε φταίνει τα powerlines, αλλού έχεις πρόβλημα.

Το παρακάτω έκανε stream μια χαρά σε ~13Μbps συνδεση. Και πρόσεξε το setup μου είναι pc<=>router<=>powerline<=>powerline<=>router<=>pc.

General

Unique ID : 253980981318502398341781775982506309328 (0xBF12F52D4F31E470A73E816C6E2C76D0)

Complete name : E:\Media Files\HiDef Movies\

Format : Matroska

Format version : Version 2

File size : 11.2 GiB

Duration : 2h 7mn

Overall bit rate : 12.5 Mbps

Encoded date : UTC 2011-08-30 16:06:31

Writing application : mkvmerge v4.9.1 ('Ich will') built on Jul 11 2011 23:53:15

Writing library : libebml v1.2.1 + libmatroska v1.1.1

Video

ID : 1

Format : AVC

Format/Info : Advanced Video Codec

Format profile : High@L4.1

Format settings, CABAC : Yes

Format settings, ReFrames : 5 frames

Muxing mode : Header stripping

Codec ID : V_MPEG4/ISO/AVC

Duration : 2h 7mn

Bit rate : 11.8 Mbps

Width : 1 920 pixels

Height : 816 pixels

Display aspect ratio : 2.35:1

Frame rate mode : Constant

Frame rate : 23.976 fps

Color space : YUV

Chroma subsampling : 4:2:0

Bit depth : 8 bits

Scan type : Progressive

Bits/(Pixel*Frame) : 0.313

Stream size : 10.3 GiB (92%)

Title :

Writing library : x264 core 116 r2044 392e762

Encoding settings : cabac=1 / ref=5 / deblock=1:-3:-3 / analyse=0x3:0x113 / me=umh / subme=10 / psy=1 / psy_rd=1.05:0.10 / mixed_ref=1 / me_range=48 / chroma_me=1 / trellis=2 / 8x8dct=1 / cqm=2 / deadzone=21,11 / fast_pskip=0 / chroma_qp_offset=-2 / threads=8 / sliced_threads=0 / nr=0 / decimate=1 / interlaced=0 / bluray_compat=0 / constrained_intra=0 / bframes=6 / b_pyramid=2 / b_adapt=2 / b_bias=0 / direct=3 / weightb=1 / open_gop=0 / weightp=2 / keyint=250 / keyint_min=23 / scenecut=40 / intra_refresh=0 / rc_lookahead=50 / rc=2pass / mbtree=1 / bitrate=11772 / ratetol=1.0 / qcomp=0.70 / qpmin=1 / qpmax=63 / qpstep=4 / cplxblur=20.0 / qblur=0.5 / vbv_maxrate=45000 / vbv_bufsize=40000 / nal_hrd=none / ip_ratio=1.40 / aq=2:0.90

Language : English

Default : No

Forced : No

Audio

ID : 2

Format : DTS

Format/Info : Digital Theater Systems

Format profile : ES

Muxing mode : Header stripping

Codec ID : A_DTS

Duration : 2h 7mn

Bit rate mode : Constant

Bit rate : 755 Kbps

Channel(s) : 7 channels / 6 channels

Channel positions : Front: L C R, Side: L R, Back: C, LFE / Front: L C R, Side: L R, LFE

Sampling rate : 48.0 KHz

Bit depth : 24 bits

Compression mode : Lossy

Stream size : 687 MiB (6%)

Title : DTS-CORE ES6.1 768K

Language : English

Default : Yes

Forced : No

Ίσως η γραμμή σου εμφανίζει περιοδικά παράσιτα, ισως κάποια ρύθμιση στο δίκτυο κάτι. Με τη ταχύτητα που συνδέεσαι δε θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω dual lan πανω σε κάθε Power Line

To setup μου ειναι

pc <duo lan> router ---> powerline <----> Powerline ---> TV

Στο 1 power line εχω πανω το desktop και ταυτόχρονα το modem. Kανει bridging απροβλημάτιστα ακόμα και σε offline mode τα powerline (σε περίπτωση που η tv ειναι σβηστή)

Στο δευτερο power line μονο την TV.

Οπότε το μονο modulation που γίνεται είναι οταν ζητά η TV data και οχι οταν ζητά το desktop μου.

Δεν γνωρίζω πως αλλιώς να το ψάξω.:patsak:

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική σου έχει dual lan? Μήπως κατα λάθος τα έχεις συνδέσει μεταξύ τους ως ad-hoc? Αν ναι θέλει crossover καλώδιο. Χρησιμοποίησε ως τροπολογία για το τριφασικό, αυτήν που δείχνει εδώ στην ερώτηση για το τριφασικό: Most frequent questions about TP-LINK Powerline adapters - Welcome to TP-LINK

Το dual lan πάντως πάνω στα powerline σίγουρα είναι hub. Σε καμία περίπτωση δεν παίζει να είναι switch που κάνει bridging που έγραψες παραπάνω, γιατί πιθανότατα θα είχε x3 στην τιμή, και δεν ξέρω αν έχει υλκοποιηθεί κιόλας αυτό σαν τεχνολογία στα powerlines γενικότερα.. Για να πετύχεις lan bridging 2Gbps σωστά, χρειάζεσαι ένα ως επί το πλείστον 8-port managed switch, όπου τις 4 θύρες θα τις αφιερώσεις στις 2 συσκευές που θα κάνεις bridge, και θα ρυθμίσεις και ξεχωριστό vlan γι αυτές.. Αλλιώς χρησιμοποιείς trunking με 3-4 γραμμές σε PAgP αν είναι Cisco τα switch... Καθόλου προσιτή λύση όμως.. Οπότε δεν είναι καλή ιδέα κατά την γνώμη μου να συνδέσεις 2 ξεχωριστές συσκευές στο ίδιο powerline..

Link to comment
Share on other sites

Το modem που έχεις δεν είναι και router; Ξήλωσε για 1 τέστ το μοντεμ και μη χρησιμοποιησεις και τα 2lan του powerline, μόνο κ μόνο να δεις άμα κάνει διαφορά (χλώμό αλλά λέμε).

Σου λέω πάντως, pc με pc δεν είχα κανένα πρόβλημα. Βαριέμαι να ξηλώνω το cable management για να συνδέσω την τηλεόραση να δω μήπως έχει διαφορετικά αποτελέσματα, πάντως τα 5-6 λεπτά που χάζεψα δεν έκανε κιχ, και ήταν και θεωρητικά στο όριο.

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις 4K tv ρε συ, θα αρκεστείς στο να κάνεις δουλειά με €30/κομμάτι powerline; Τέλος πάντων, έκανα δοκιμές για την πάρτη σου. Δε φταίνει τα powerlines, αλλού έχεις πρόβλημα.

Το παρακάτω έκανε stream μια χαρά σε ~13Μbps συνδεση. Και πρόσεξε το setup μου είναι pc<=>router<=>powerline<=>powerline<=>router<=>pc.

Ίσως η γραμμή σου εμφανίζει περιοδικά παράσιτα, ισως κάποια ρύθμιση στο δίκτυο κάτι. Με τη ταχύτητα που συνδέεσαι δε θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα.

Σαφώς, αυτό ακριβώς είπα κι εγώ. Εδώ δεν μπορείς να κάνεις σωστή δουλειά ούτε με FullHD stream.. Τα ~10Mbps από τα 500Mbps είναι το veritable rate. Τα 500Mbps υπάρχουν στην ουσία και είναι το aggregate rate μεταξύ των powerlines, αλλά λόγω αυτού που είπες, δηλαδή τον θόρυβο της ηλεκτρικής γραμμής (και δεν είναι διόλου περιοδικό....), τα crc αποτυγχάνουν στην λήψη των πακέτων, με αποτέλεσμα τα πακέτα να γίνονται drop. 'Ετσι το veritable rate βγαίνει βάσει των crc error / crc ok.. ;)

Επίσης γιατί έχεις και δεύτερο router στη συνδεσμολογία σου; Εκτελεί χρέη switch;

Link to comment
Share on other sites

Να σου ρίξω μια ιδέα περί καλωδίων: ξέχνα το powerline και μοίρασε με ethernet καλώδιο που θα το περάσεις μέσα σε αυτοκόλλητο κανάλι τοίχου και δεν θα προκαλέσεις καμία ζημιά στον τοίχο. Έχω κι εγώ powerline και προσανατολίζομαι προς εκεί. Δες τιμές σε μαγαζιά τύπου Praktiker. Νομίζω μία η άλλη θα σου πάει αν επιστρέψεις τα powerline.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.