Jump to content



Power Line Devolo dLAN® 500 duo+ Triple


Vagosman

Recommended Posts

Δεν χρειάζεται να περάσεις καν το κανάλι πάνω στον τοίχο.. Κι εγω σε ενοίκιο μένω και έχω πάρει καλώδιο Ethernet ίδιο χρώμα με το πάτωμα και το έχω πιάσει με blue-tac στη γωνία με το σοβαντεπί. Μόνο 2 τρύπες έχω ανοίξει για να περάσει στα δωμάτια που ήθελα δίκτυο.. Και δεν φαίνεται τίποτα.. Το Ethernet γενικά βγαίνει σε παρα πολλά χρώματα.. Απλά θέλει ψάξιμο να το βρεις γιατι οι περισσότεροι φέρνουν το κλασικό γκρί.. Η άλλη λύση (αν και δεν συνίσταται για δίκτυο), είναι να φέρεις ηλεκτρολόγο και να περάσει το καλώδιο δικτύου μέσα από τους αγωγούς ρεύματος με ατσαλίνα.. Αλλά και πάλι θα πρέπει να βάψεις τα κουτιά των αγωγών πάλι για να μην φαίνεται οτι "παρενέβησες"..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις προτάσεις.

Παίζοντας με πρίζες κατάφερα να κλειδώσω στα 200-210Mbps που μεταφράζεται σε 200 δια 3 δια 8 = 8,3Μβ/sec. Ενα καλούτσικο νούμερο για τις ανάγκες μου.

Στην αρχή έκανε κολλήματα στο steaming αλλα αφήνωντας τα powerline στις ίδιες πρίζες για κάποιες ώρες βελτιώθηκε σε σημείο να μην κολλά πλέον στην πιο απαιτητική εφαρμογή που του ζήτησα.

Πιθανώς να βρήκε μόνο του τα βέλτιστα κανάλια modulation; Who knows?

Το μόνο σίγουρο σχετικά με τα dual Lan ειναι το γεγονός οτι το powerline που βρίσκεται δίπλα στο desktop και ειναι συνδεδεμένο στην

Port 1: Desktop

Port 2: Modem

Οταν η TV ειναι σβηστή τότε τα PowerLine σβήνουν (και τα 2) αλλα συνεχίζει κανονικά να περνά το σήμα του modem προς το pc.

Με ικανοποιεί το αποτέλεσμα αλλα και το γεγονός οτι τα powerline σβήνουν ενω αξιοποιώ το dual lan port.

Μονο οταν αναψει η TV που ζητά Data είτε internet είτε local data για stream και μόνο τότε ανάβουν και τα PowerLine κλειδώνοντας πάλι στα 200-230Mbps (δια 3 για να μην ξεχνιόμαστε)

Το μονο που δεν κατάλαβα ειναι γιατι το πραγματικό bandwidth ειναι δια 3 συγκριτικά με το δηλωμένο μέσα στο software της Devolo.:yu:

Θεωρώ το θέμα λήξαν μιας και πήρα το 100% απο αυτό που ζητούσα. Το 3ο adapter εννοείτε οτι θα φανεί χρήσιμο για καλοκαιρινούς μήνες που χρειάζεται κάποια ethernet συνδεση ή ενα wifi repeater μέσω lan. :neo:

Σίγουρα δεν ειναι καλώδιο αλλα σε όλο το σπίτι μπορώ να πάρω τουλάχιστον στην χειρότερη περίπτωση 2mb/sec, απροβλημάτιστα και plug & play.

Χρόνια πολλά με υγεία σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις προτάσεις.

Παίζοντας με πρίζες κατάφερα να κλειδώσω στα 200-210Mbps που μεταφράζεται σε 200 δια 3 δια 8 = 8,3Μβ/sec. Ενα καλούτσικο νούμερο για τις ανάγκες μου.

Στην αρχή έκανε κολλήματα στο steaming αλλα αφήνωντας τα powerline στις ίδιες πρίζες για κάποιες ώρες βελτιώθηκε σε σημείο να μην κολλά πλέον στην πιο απαιτητική εφαρμογή που του ζήτησα.

Πιθανώς να βρήκε μόνο του τα βέλτιστα κανάλια modulation; Who knows?

Το μόνο σίγουρο σχετικά με τα dual Lan ειναι το γεγονός οτι το powerline που βρίσκεται δίπλα στο desktop και ειναι συνδεδεμένο στην

Port 1: Desktop

Port 2: Modem

Οταν η TV ειναι σβηστή τότε τα PowerLine σβήνουν (και τα 2) αλλα συνεχίζει κανονικά να περνά το σήμα του modem προς το pc.

Με ικανοποιεί το αποτέλεσμα αλλα και το γεγονός οτι τα powerline σβήνουν ενω αξιοποιώ το dual lan port.

Μονο οταν αναψει η TV που ζητά Data είτε internet είτε local data για stream και μόνο τότε ανάβουν και τα PowerLine κλειδώνοντας πάλι στα 200-230Mbps (δια 3 για να μην ξεχνιόμαστε)

Το μονο που δεν κατάλαβα ειναι γιατι το πραγματικό bandwidth ειναι δια 3 συγκριτικά με το δηλωμένο μέσα στο software της Devolo.:yu:

Θεωρώ το θέμα λήξαν μιας και πήρα το 100% απο αυτό που ζητούσα. Το 3ο adapter εννοείτε οτι θα φανεί χρήσιμο για καλοκαιρινούς μήνες που χρειάζεται κάποια ethernet συνδεση ή ενα wifi repeater μέσω lan. :neo:

Σίγουρα δεν ειναι καλώδιο αλλα σε όλο το σπίτι μπορώ να πάρω τουλάχιστον στην χειρότερη περίπτωση 2mb/sec, απροβλημάτιστα και plug & play.

Χρόνια πολλά με υγεία σε όλους!

Μπορεί να σβήνουν την μεταξύ τους σύνδεση, αλλά το switch (ή hub...) που έχουν πάνω δεν σβήνει, γι αυτό και συνεχίζουν να ρέουν τα δεδομένα. Το δια 3, δεν το καταλαβαίνω ούτε κι εγώ. Ίσως εννοεί ότι το maximum σε bandwidth θα είναι δια 3 αν στέλνεις δεδομένα από και προς όλα τα powerlines ταυτόχρονα.. Λογικά αν χρησιμοποιείς σύνδεση μεταξύ 2 powerline μόνο και όχι αμφίδρομα (δηλ. μόνο στέλνεις ή μόνο λαμβάνεις), θα πρέπει να έχεις όλο το εύρος που κλειδώνει.. Από την άλλη ίσως εννοεί κάτι με τις φάσεις του ρεύματος.. Ρίξε μια ματιά και στο manual του software πάντως..

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα mail στην Devolo ρωτώντας γιατι το πραγματικό bandwidth ειναι το 1/3 του δηλωμένου μεσα απο το software τους.

Δεν υπάρχουν πουθενά πληροφορίες περα απο χαζοφωτογραφίες, ούτε στο site αλλα ουτε στα μονοσελιδα εγχειρίδια. :-O

Απο τις 27 δεν έχω λάβει κάποια απάντηση. Αν έχω νεώτερα θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Απότι φαίνεται δεν απαντούν στα εμαιλ τους. Κρίμα και τους νόμιζα σοβαρούς.

Με email δε θα βγάλεις άκρη.. Βρες κάποιο τηλέφωνο και κάλεσέ τους.. Ή βρες τηλέφωνο της ελληνικής αντιπροσωπείας και πάρε αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

the bandwith indicated by the dLAN Cockpit software includes about 40% payload and 60% protocol overhead. The efficiency is about on par with WiFi systems.

Αυτό που γράφει εδώ σημαίνει, ότι η σύνδεση χρησιμοποιεί το 100% της ταχύτητας που αναγράφει το πρόγραμμα, αλλά από αυτήν την ταχύτητα, το 60% το χρησιμοποιεί για να κάνει encapsulating τα ip frames ή packets, δεν ξέρω σε ποιο layer τα προσθέτει. Το θέμα είναι ότι το 40% από ένα frame είναι το packet που στέλνει το pc σου (που και από αυτό το packet πάλι ένα 80% είναι τα καθαρά δεδομένα), και όλο το υπόλοιπο 60% που κοτσάρει από πίσω, είναι πληροφορίες για να διατηρούν την σύνδεση ενεργή...... :/ Πολύ παράξενο όμως... Γιατί δεν είναι κανένα πολύπλοκο δίκτυο... Εγώ πιστεύω ότι λένε μπαρούφες σε αυτό το μήνυμα, και απλά 40% είναι τα δεδομένα που πετυχαίνει ο CRC έλεγχος και "περνάνε", ενώ στα υπόλοιπα 60% δεν πετυχαίνει ο CRC, και γίνονται drop..

Link to comment
Share on other sites

Σε απλή γλώσσα καταλαβαίνω οτι τα πραγματικά δεδομένα ειναι το 40% και το υπόλοιπο 60% ειναι το error proofing μαζι με το protocol overhead οπως υποστηρίζει οτι ετσι ειναι και η απόδοση του wifi.

Παραξενεύομαι γιατι πρεπει να κρατά όμως το λινκ συνεχώς αναμμένο και οχι οταν χρειάζεται να στείλει δεδομένα.

Note: Protocol overhead generates a relatively large amount of traffic to maintain connections, coordinate the sending and acknowledgement of messages, and maintain other private state information.

Θεωρητικά έχεις να κάνεις με 2 σημεία και οχι σαν το Wifi που είναι σταθερό μόνο το ενα σημείο απο τα 2.

Θα ψάξω λίγο παραπάνω για εγκυκλοπαιδικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Οταν η TV ειναι σβηστή τότε τα PowerLine σβήνουν (και τα 2) αλλα συνεχίζει κανονικά να περνά το σήμα του modem προς το pc.

Με ικανοποιεί το αποτέλεσμα αλλα και το γεγονός οτι τα powerline σβήνουν ενω αξιοποιώ το dual lan port.

Μονο οταν αναψει η TV που ζητά Data είτε internet είτε local data για stream και μόνο τότε ανάβουν και τα PowerLine κλειδώνοντας πάλι στα 200-230Mbps (δια 3 για να μην ξεχνιόμαστε)

Να σε ρωτησω κατι πανω σε αυτο. Χθες πηρα τα Devolo 650 triple+. Τα εκανα pair (με το κουμπι που εχει το καθε Powerline) και ολα καλα. Το τριπλο devolo, εχει συνδεθει με την τηλεοραση προς το παρον.

Το προβλημα ειναι οτι οταν κλεισω την τηλεοραση, το powerline (της τηλεορασης) κλεινει τελειως (το powerline που ειναι συνδεδεμενο στο router-pc, δεν κλεινει). Και τα 3 λαμπακια ειναι σβηστα (ενω θα επρεπε να αναβοσβηνει το ενα δηλωνωντας οτι εχει μπει σε standby mode, οπως λεει το manual).

Αν ανοιξω παλι την τηλεοραση και θελω να μπω πχ στο internet, ΔΕΝ ανοιγει το powerline. Πρεπει να το βγαλω απο την μπριζα και να το ξαναβαλω. Θα λειτουργησει κανονικα (χθες επαιζε 2 ωρες συνεχομενα stream απο το PC) αλλα οταν κλεισει η TV, παπαλα παλι το Powerline.

Βαλε-βγαλε στην μπριζα δεν ειναι φυσιολογικο, οποτε ή κατι εχω κανει λαθος ή πανε πισω σαν χαλασμενα.

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να επαναλάβεις ακριβώς την συνδεσμολογία των PL γιατι δεν ειναι ξεκάθαρο;

Απόσο κατάλαβα το ενα εχει την TV και το άλλο εχει το PC και το Modem;

Το Modem μπαίνει σε μια θυρα του PL και το PC σε 2η θύρα του PL;

Για να κλείσει ενα PL δεν μεταφέρει data. Οταν ανοίγεις την TV το PL ξυπνά ή μένει κοιμισμένο το άλλο;

Βάλε το Cockpit για να έχεις καλύτερη εικόνα του τι γινεται.

Επίσης είναι ευκολο να μου πεις απο περιέργεια που κλειδώνεις και αν εχεις δοκιμάσει τι ταχύτητες πιάνεις με το 650αρι;

Link to comment
Share on other sites

Πηρα αυτο.

Ο μονος ανταπτορας (μια ethernet), συνδεθηκε με το vdsl router στη LAN2. Με το ιδιο router συνδεεται και το pc (LAN1).

Ο τριπλος ανταπτορας (τρεις ethernet), συνδεθηκε με την τηλεοραση.

Ο μονος ανταπτορας δεν κλεινει ποτε. Ο τριπλος ανταπτορας ομως κλεινει, οταν κλεισω την τηλεοραση και ΔΕΝ ξυπναει οταν ανοιξω παλι την τηλεοραση και θελω να μπω στο internet ή να κανω stream.

Στο cockpit φαινονται και οι 2 ανταπτορες (οταν λειτουργουν και οι 2). Οταν ομως κλεισω την ΤV και κλεισει ο τριπλος ανταπτορας, τοτε αυτος δεν φαινεται στο cockpit (φαινεται ο μονος ανταπτορας).

Απο ταχυτητες, σε τριφασικο ρευμα και με μπριζες σε διαφορετικη φαση, το cockpit γραφει 160Mbps. Παραπανω δοκιμες δεν εκανα λογω του θεματος που περιγραφω. Αν θες να δοκιμασω κατι συγκεκριμενο, ευχαριστως:)

Link to comment
Share on other sites

Aρχικά γύρνα τα τούμπα. Το 3πλο να πάει σε

Port 1: Modem

Port 2: PC

και το μονό PL να πάει στην TV.

Πήγαινε και στο Cockpit και δήλωσε το κάθε PL με τον σειριακό του ωστε να εισαι 100% σίγουρος οτι ειναι σωστα δηλωμένα. (αν και το pairing ειναι μονο για το encryption)

Ετσι οπως το εχεις συνδέσει θα έπρεπε να παίζει, αν ζητήσει data τα παίρνει απο το modem, αν ζητήσει stream πάλι μεσω του modem και PC σε δευτερο βήμα.

Δεν καταλαβαίνω γιατι δεν σβήνει όμως το μονό PL. Για δοκίμασε αυριο ενα τηλέφωνο στην ελληνική αντιπροσωπεία αν δεν δουλέψει τίποτα απο τα παραπάνω. (αν και αμφιβάλω πως θα βγάλεις άκρη)

ΥΓ: Αν δεν ξυπνήσει πάλι το PL απο την μεριά της TV δοκίμασε να βάλεις κάποια άλλη συσκευή πχ laptop ενω κοιμάται. Φοβάμαι μηπως έχει μερίδιο ευθύνης και η TV.

YΓ2: 650αρι λοιπον και κλειδώνει χάλια. Τι απόσταση είσαι; Παρεμπίπτοντος η ταχύτητα σου δεν είναι πάνω απο 6.5Mb/sec, streamαρες κάτι με μεγάλο bitrate; ¨Ησουν οκ; Γιατι εγω ακόμα και με 210 καμιά φορά αντιμετωπίζω πρόβλημα. :fight:

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα φαινεται να λυθηκε, κανοντας reset και τους 2 ανταπτορες. Το δοκιμασα αρκετες φορες και δουλεψε κανονικα. Ελπιζω να παραμεινει ετσι.

Ο μονός ανταπτορας παραμενει ανοιχτος συνεχεια. Δεν ξερω μηπως αλλαξαν κατι στην λειτουργια των 650. Αλλα λιγο με νοιαζει:p

Βεβαια προεκυψε θεμα με την ταχυτητα. Χθες εγραφε το κοντερ 160, σημερα το απογευμα πηγε στα 140, μετα στα 112 και τωρα εχει ανεβει στα 130. Θα δοκιμασω και σε καποια διπλανη μπριζα μπας και πετυχω κατι καλυτερο.

Απο streaming, μεχρι 5.5-6.0 kbps που εχω δοκιμασει δεν συναντησα προβλημα. Το ΣΚ που θα εχω ελευθερο χρονο, θα δοκιμασω και μεγαλυτερα bitrate.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πρόβλημα να παραμένει ανοικτό γιατι καίει ρευμα. Λίγο μεν αλλα σεβαστό δε. 3-6W τουλάχιστον χώρια την όποια φθορά του PL.

Αν είναι ευκολο κάνε μερικά τεστάκια αντίστοιχα με τα δικά μου ωστε να συγκρίνουμε την κλειδωμένη σου ταχύτητα με την πραγματική.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για τη καθυστερηση αλλα λογω χρονου, δεν μπορω να δοκιμασω πολλα.

Τα devolo συνεχιζουν να μην ειναι σταθερα στην ταχυτητα τους. Απο το cockpit βλεπω ταχυτητες απο 110 εως 150. Δεν κλειδωνουν καπου σταθερα, οπως τα δικα σου.

Χθες δοκιμασα για 30-40 λεπτα περιπου, το παρακατω αρχειο, χωρις κανενα προβλημα κατα την αναπαραγωγη (το cockpit εδειχνε 120):

Format : Matroska

Format version : Version 2

File size : 7.94 GiB

Duration : 2h 2mn

Overall bit rate : 9 261 Kbps

Writing application : mkvmerge v4.1.1 ('Bouncin' Back') built on Jul 3 2010 22:54:08

Writing library : libebml v1.0.0 + libmatroska v1.0

Video

ID : 1

Format : AVC

Format/Info : Advanced Video Codec

Format profile : High@L4.0

Format settings, CABAC : Yes

Format settings, ReFrames : 5 frames

Codec ID : V_MPEG4/ISO/AVC

Duration : 2h 2mn

Bit rate : 8 495 Kbps

Width : 1 920 pixels

Height : 800 pixels

Βεβαια καποια στιγμη μεσα στο ΣΚ, θελω να δοκιμασω το παρακατω:

Size: 30.4 GB

Length: 2:49:37

Total Bitrate: 29.18 Mbps

Video:

Video: MPEG-4 AVC Video / 20852 kbps / 1080p / 23.976 fps / 16:9 / High Profile 4.1

Audio:

Audio: English / DTS-HD Master Audio / 7.1 / 48 kHz / 5334 kbps / 24-bit (DTS Core: 5.1 / 48 kHz / 1509 kbps / 24-bit)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα είναι σταθερά μην σε αγχώνει. Παίζουν ρόλο άπειροι παράγοντες. Κινέζικες συσκευές που μπορεί να παράγουν θόρυβο (λαμπάκια δέντρου), μεγάλα φορτία (κουζίνα κτλ)

Δεν δοκιμάζεις με το Lan Speed Test και διαφορετικά αρχεία;

Επίσης οταν θα πάω σπίτι θα ποστάρω 2-3 ταινίες που ξεπερνούν τα όρια των PL σε κλείδωμα 190-210.

Θέλω πραγματικά να δω αν τα δικά σου λόγω καλύτερων θεωρητικά φίλτρων αποδίδουν καλύτερα σε μικρότερες κλειδωμένες ταχύτητες.

ΥΓ: Τα δικά σου παίρνουν firmware update, δοκίμασες να κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Οποτε κατεβαζω αυτο και το τρεχω σε PC/laptop που το συνδεω με το 2ο powerilne (της τηλεορασης δηλαδη).

Firmware update εκανα αμεσως μετα την εγκατασταση, οποτε δεν εχω αποψη για επιδοσεις πριν και μετα το update.

Επισης, εκανα και το internet speed test του Playstation. Σε vdsl γραμμη, μου εδωσε 20mbps download και 3.1 mbps upload. Δεν ξερω να βγαζεις καποιο συμπερασμα απο αυτη την μετρηση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.