Jump to content



Beyerdynamic DT 770 Pro-80


phaethon1973

Recommended Posts

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

με ενδιαφέρουν και μένα (το ψάχνω λίγο αυτή την περίοδο) απλά τα θέλω λίγο πιο all arround (μακρύ καλώδιο -επέκταση, να μπορούν να οδηγηθούν αξιοπρεπώς χωρίς ενίσχυση, άνεση , εμφάνιση) ...Τα συγκεκριμμένα (DT770pro80) είναι άριστα αλλά χρειάζονται ενίσχυση (αν δεν κάνω λάθος)

Άλλες επιλογές:

1. Sennheiser HD596

2. AKG 550/551

3. AKG K240 MKII

4. AKG 701 (ακριβά)/ 702 (πιό ακριβά)

5. Philips X1 Fidelio

6. Audio technica M50

[MENTION=2162]GruntGR[/MENTION], [MENTION=133]alexopus[/MENTION], [MENTION=133]ntg[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

Τα Beyer τα είχα πάρει πριν 7 χρόνια και τα ξανά πούλησα Δε θέλω να σχολιάσω την απόδοση τους καθότι δεν είμαι σε σωστό επίπεδο για να κρίνω (αν και σαν απόψη noobα θα πω μόνο ότι δεν με εντυπωσίασαν όσο περίμενα με όσα είχα διαβασει). Αυτό όμως που θέλω να πω για να προσεξεις είναι ότι δεν με βολεψαν στο κεφάλι, με ενοχλούσαν στο κεντρο του κεφαλιού και βρήκα την υγεία μου με audio technica που ακουμπανε μόνο δεξιά και αριστερά...εχε το υπόψιν σου!

Link to comment
Share on other sites

η soundblaster z εχει ενυσχιση αλλα αν δεν φτανει υπαρχει ενισχυτης συνδεμενος sony οποτε πιστευω ότι δεν υπαρχει θεμα,με ενδιαφερει να είναι αποδοτικα ,τωρα για το θεμα της ανεσης δεν με πολυαπασχολει μιας και παιζω με διαλειματα και όχι ωρες του θεου σερι....το θεμα είναι ότι ειχα παιξει με ακουστικα πριν 7 χρονια με κατι sony του 50αρικου και δεν θυμαμε τιποτε για καλυτερα η χειροτερα απλα με ηχεια δεν παει άλλο γιατι θα με διωξουν από το σπιτι...περήφανος στα αυτια βλέπετε...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει τα dt 770 pro στην αντιπροσωπεία(250 Ohm). Θυμάμαι το πολύ καλό μπάσο που, χωρίς υπερβολές στην ένταση, έφτανε πραγματικά χαμηλά και θύμιζε subwoofer στο κεφάλι. Στον υπόλοιπο ήχο διαπίστωσα ότι διέφεραν από την υπόλοιπη σειρά DT της εταιρείας(επάνω στα ίδια μηχανήματα πάντα). Φαινόταν να είχαν κάποιους χρωματισμούς προς το χειρότερο μάλλον.

Για τα dt 990 pro όσοι τα έχουν ακούσει, συμπεριλαμβανομένου και εμού θεωρούνται ως το καλύτερο value for money της εταιρείας αλλά θέλουν οπωσδήποτε ενίσχυση. Εδώ η άποψη ενός τύπου αρκετά ψαγμένου με τα ηλεκτρονικά και τις μετρήσεις ακουστικών (solderdude): "This is one of the great oldies. I prefer it over the DT770 and DT880 as this is the more ‘fun’ and ‘nice’ sounding headphone of that bunch. A recommended headphone. If I were to buy one again these days, which I won’t as I have better ones, I would buy the DT990 Pro version."

Αυτό που δεν μου πολυαρέσει στα ακουστικά της beyer είναι ο κάπως υποτονικός ήχος στις μεσαίες. Είναι ψιλοθαμένες οι μεσαίες προς υψηλές νότες και ο ήχος δεν έχει ζωντάνια, είναι λιγάκι απόμακρος, ενώ χάνονται και μικρές λεπτομέρειες(σε σύγκριση με καλύτερα σετ). Από την άλλη δεν χάνεις κανέναν ήχο μέσα στο μίγμα και είναι ως εκ τούτου ιδανικά για gaming και ταινίες.

η soundblaster z εχει ενυσχιση

Η ZXR έχει ενίσχυση. Η Z δεν έχει και ας λέει ότι έχει.

[MENTION=5271]sstav[/MENTION]

Δεν έχεις πολλές επιλογές. Ή τα HD 558 για αέρινο ήχο(να μην υπάρχει επιστροφή ήχου) και άνεση ή τα M50 για περισσότερο μπάσο και ακρίβεια.

Πάντως να ξέρεις ότι τα λίγα ohm επάνω σε κάρτα ήχου μεταφράζονται σε παραμορφώσεις αν τα ζορίσεις έστω και λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Η ενίσχυση κρίνεται από τα (απαραμόρφωτα )βατ που δίνει η συσκευή στο φορτίο που θες. Ένας ενισχυτής ηχείων με καθαρά 10 βατ ενισχυτής θεωρείται, αλλά άντε άκουσε μουσική με αυτό το πράγμα.

H Z έχει ένα τσιπάκι που βγάζει "3VRMS into 1kΩ with a 5V" και "125mW into 32Ω with a 5V supply". Δηλαδή σε χαμηλό φορτίο βγάζει 2 Volt. Γιατί (2^2)/32 ohm=125mW.

Άρα το τσιπάκι που βγάζει μαξ 3 βολτ(Rms) σε φορτίο 1000 ohm πιο κάτω ζορίζεται και δεν μπορεί να δώσει απαραμόρφωτα πάνω από 2 βολτ. Συγκριτικά η ZXR που φοράει το τσιπ της stx βγάζει περίπου 1 βατ στα 32 Ohm. Δηλαδή 7 βολτ και 10 ντεσιμπέλ περίπου μεγαλύτερη ένταση. 10 db σε οποιοδήποτε ακουστικό πάνω από την Ζ και 16db πάνω από ένα ipod(1 Vrms).

Για να οδηγήσεις δυνατά ένα τυπικό σετ ακουστικών στα 250 Ohm με ευαισθησία πάνω από 96db/mW και να είσαι καλυμμένος σχεδόν σε όλες τις ηχογραφήσεις θες περίπου 3,5 Vrms(δεύτερη σκάλα της xonar stx που και πάλι δεν σε φτάνει πάντα). 2Vrms δίνουν οι πηγές ήχου όπως τα cd player(και όχι καθαρά στα χαμηλά φορτία).

Link to comment
Share on other sites

παραγγελθηκαν στην 80 ohm εκδοχή .αν δεν βγουν καλα θα τα χαρει η γυναικα στο λαπτοπ όταν θα παιζω bf4 με τερμα τα ηχεια ...μπας και ακουσω ποτε ερχοντε και με μαχαιρωνουν αβερτα κουβερτα..

Link to comment
Share on other sites

Οτι ειπε ο Petrossorteep ισχυει με την ZX,Z.

Δυστυχως τα HD 595 μου ειναι τα 120 Ohm και κυριως χαμηλα δε μπορει να τα οδηγησει η ZX.Ακουγεται ο κλασικος θορυβος σε εντονες εντασεις κυριως σε μπασες συχνοτητες.Τα χω ακουσει και σε φετα δε εχουν προβλημα κανενα εκει.Aντιθετα τα superlux 668B που ειναι στα 56 Ohm τα παιζει ικανοποιητικα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες αλλαχτηκε η παραγγελια με τα AUDIO TECHNICA ATH-M50 τι λεμε για αυτά??

Μαπα ειναι, ισως οτι χειροτερο σε ακουστικα στην αγορα...

ελα πλακα κανω αλλα συνηθως πρωτα ρωτανε και μετα παραγγελνουν...

:p

δες πιο πισω την απαντηση του [MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

Παιδες αλλαχτηκε η παραγγελια με τα AUDIO TECHNICA ATH-M50 τι λεμε για αυτά??
Fun: 7/10 (Good. Nicely balanced with a good emphasis on bass)

Competitive: 5.5/10 (Okay. Small soundstage depth and width really hurts positional cues for competitive play).

Comfort: 9/10 (Amazing. After the stretch mod, the M50s are absolutely stellar in comfort, even with it's pleather pads).

Isolation: 8 (Great. One of the better passively isolating headphones I've used.)

Mad Lust Envy's Headphone Gaming Guide: (Updated 9/2/2013: Sony MA900 added)

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διαβαζω είναι μια καλη εισαγωγή στον κοσμο των ακουστικων για καποιον που δεν εχει βαλει ακουστικα στα αυτια του τουλάχιστον για μια 5ατια.Τωρα για gaming θα δω πως θα παει και αν μεινω ευχαριστημένος με βλεπω να κανω συλλογη από δαυτα.Παντως ευχαριστω για την βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Παιδες αλλαχτηκε η παραγγελια με τα AUDIO TECHNICA ATH-M50 τι λεμε για αυτά??

μια χαρά είναι απλά δεν έχουν πάρα πολύ μπάσο και ευρύ soundstage, και εγώ αυτά ήθελα να πάρω και προτίμησα τα dt 770 λόγου ότι ήθελα λίγο παραπάνω μπάσο. Απο εκεί και πέρα είναι απο τα καλύτερα headphones για τα λεφτά τους, έχουν πάρει πάρα πολύ καλές κριτικές και τα προτιμάει και τα προτείνει αρκετός κόσμος

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι απλά δεν έχουν πάρα πολύ μπάσο και ευρύ soundstage, και εγώ αυτά ήθελα να πάρω και προτίμησα τα dt 770 λόγου ότι ήθελα λίγο παραπάνω μπάσο. Απο εκεί και πέρα είναι απο τα καλύτερα headphones για τα λεφτά τους, έχουν πάρει πάρα πολύ καλές κριτικές και τα προτιμάει και τα προτείνει αρκετός κόσμος
Αυτό με το μπασο δεν μπορει να διορθωθεί με το software control panel της sounblaster z?
Link to comment
Share on other sites

Να εισχωρήσω λιγάκι στο θέμα μιας και με ενδιαφέρει.

Ειμαι με τα 668Β με την SB Recon3D. Αξίζει η μετάβαση σε κάτι καλύτερο οπως τα 770/880 Pro ? Η καρτα ειναι οκ?

υπαρχει και η onboard που λεει οτι εχει "Amazing 120dB signal-to-noise ratio with integrated 600ohm-headphone amplifier"

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.