Jump to content



Beyerdynamic DT 770 Pro-80


phaethon1973

Recommended Posts

Δεν ξερω για την recon - εγω παντως τσιμπησα επιτελους μια Z και ΠΑΡΑ πολυ ικανοποιημενος απο αποψη gaming, το host openAL δουλευει στο killing floor μια χαρα και το ALchemy στο FEAR1 ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ !

Επισης το SBX surround 67% λιγο που επαιξα l4d και contagion μου φανηκε υπερκομπλε, συνδυαζει την "καθαροτητα" του DH2 με την ακριβεια του x-fi headphone cmss3d !

Νομιζω οι recon εχουν πλεον SBX suite οποτε απο πλευρας gaming θα εισαι αντικειμενικα πολυ καλυτερα σε συγκριση με x-fi και xonar, τωρα στην ποιοτητα του music playback η νεκροψια θα δειξει :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply
Δεν ξερω για την recon - εγω παντως τσιμπησα επιτελους μια Z και ΠΑΡΑ πολυ ικανοποιημενος απο αποψη gaming, το host openAL δουλευει στο killing floor μια χαρα και το ALchemy στο FEAR1 ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ !

Επισης το SBX surround 67% λιγο που επαιξα l4d και contagion μου φανηκε υπερκομπλε, συνδυαζει την "καθαροτητα" του DH2 με την ακριβεια του x-fi headphone cmss3d !

Νομιζω οι recon εχουν πλεον SBX suite οποτε απο πλευρας gaming θα εισαι αντικειμενικα πολυ καλυτερα σε συγκριση με x-fi και xonar, τωρα στην ποιοτητα του music playback η νεκροψια θα δειξει :p

Δηλαδη απο κάρτα ειμαι οκ, αλλά θα χρειαστώ καποιον ενισχυτή αν παω για 770/880 ?

Επισης τι χρειάζεται για να ενεργοποιήσω το positional audio πχ στο bf4? Μονο να το ενεργοποιησω στα settings του παιχνιδιου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχεις προβλημα με τα dt770/80, τα δικα μου εχουν μεινει χωρις μαξιλαρακια βεβαια και βαριεμαινα βγαλω τα AKG K601 απο την κουτα τους για να δω τι παιζει, τα CAL παντως τα ξεσκιζει η Z !!

BF4 δοκιμασε surround : on και "home cinema"

[ame]

[/ame]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να μην ανοιξω καινουριο thread απεβιωσαν μετα απο 4 χρονια τα HD 595 μου απο πτωση βγηκε το δεξι ακουστικο απο μεσα απο το πλαστικο και η μεμβρανη επαθε ζημια.

Για ανταλλακτικο δε το βλεπω να βρισκω γενικα σαν σουλουπι με βολευαν αρκετα τα Sennheiser.

Ta superlux hd 668B ειναι εντελως αβολα με ποναει η κεφαλα μου μετα απο ωρα.

Ακουω προτασεις,εκλεινα προς DT 770 αλλα απογοητευτηκα με τα περι μεσεων.

Γενικα θελω κατι με αψογο soundstage- positioning και "γλυκες" μεσαιες αλα HD 595 αλλα καλο μπασο που τα τελευταια υστερουσαν

Μπασο στα επιπεδα των superlux και ανω δηλαδη.

Α ταβανι 150€.

[MENTION=2162]GruntGR[/MENTION] [MENTION=1833]petrossorterep[/MENTION][MENTION=133]alexopus[/MENTION]

EDIT τα MA 900 τα σπανε αλλα πονανε τα 280

Link to comment
Share on other sites

dt990 PRO

Αντε βγαλε ακρη με τα 250ohm ομως, τα premium ειναι αρκετα πιο τσιμπημενα και αν κρινω απο την 600αρα εκδοση που ειχα στο παρελθον, το clamp ειναι λιγοτερο αισθητο στο κρανιο :p

Παντως και τα dt150 που εχω, ειναι στα 250ohm αλλα δεν εχω παραπονο απο την εξοδο ακουστικων της Z, οκ για να βγαλω την ιδια ενταση με τα CAL πρεπει να διπλασιασω το volume ( 18% vs 36% ) αλλα μεχρι εκει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχεις προβλημα με τα dt770/80, τα δικα μου εχουν μεινει χωρις μαξιλαρακια βεβαια και βαριεμαινα βγαλω τα AKG K601 απο την κουτα τους για να δω τι παιζει, τα CAL παντως τα ξεσκιζει η Z !!

BF4 δοκιμασε surround : on και "home cinema"

Ωραιο το videaki, δεν κατάλαβα και πολλές διαφορές αναμεσα στις κάρτες βέβαια. Λιγο στα τελευταία φανηκε μια διαφορά (onboard κλπ). Η Ζ χρησιμοποιεί το ίδιο τσιπάκι με την Recon3d, οποτε μαλλον η ιδια κάρτα είναι.

Ενεργοποίησα το THX Pro (αντιστοιχο με το SBX Pro) και εχω κανονικό 3d ήχο στο bf4. Αν και ειναι ενα παιχνίδι που λογω των πολλών ήχων που υπάρχουν δε παίζει και τοσο ρολο το 3d sound (μπορεί να λεω και μπαρούφες)

Τα ακουστικά ανοικτού τυπου ειναι οτι δεν κρατάνε τον ηχο μέσα οποτε γενικά ακουγεται στο δωμάτιο ο ήχος?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω αμα αλλαξεις drivers στην recon και βαλεις τους πιο καινουργιους τοτε φευγει ολο το THX suite και μπαινει στην θεση του το SBX

Τα ανοικτου τυπου ακουγονται στο δωματιο ναι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον AKG 701 η DT 990 PRO 250ohm?

Tα DT 990pro υπαρχουν και σε 36Οhm εκδοση αλλα δε τα βρισκω πουθενα.

Τα DT ανοικτου τυπου η κλειστου τυπου ειναι το thomann τα χει open ενα ελληνικο site closed ||???:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον AKG 701 η DT 990 PRO 250ohm?

Tα DT 990pro υπαρχουν και σε 36 Οhm εκδοση αλλα δε τα βρισκω πουθενα.

Τα DT ανοικτου τυπου η κλειστου τυπου ειναι το thomann τα χει open ενα ελληνικο site closed ||???:hmm:

Τα 990 pro έχουν μόνο ένα-σοβαρό-μειονέκτημα σε σχέση με τα πολύ ακριβότερα σετ. Ο ήχος τους έχει ροπή προς την μελωδικότητα και όχι την ακρίβεια. Δηλαδή παίζουν όπως η συντριπτική πλειοψηφία των "hi-fi" ηχείων και όχι όπως ένα επαγγελματικό ηχείο. Αν δεν καταλαβαίνεις από προσωπική εμπειρία σε τί μεταφράζεται η απώλεια ακρίβειας, τότε θα τα βρεις πάρα πολύ καλά. Το φόρτε τους είναι η άριστη συχνοτική κάλυψη και η ομαλότητα του ήχου που δεν τα βρίσκεις ούτε σε σετ πάνω από τα 300€. Για τα Κ701 το μόνο γνωστό είναι η χαμηλή ευαισθησία(άρα ξεχνάς κάρτα ήχου ή και φθηνό ενισχυτή) και το ελλιπές μπάσο. Είναι κατάλληλα κυρίως για ακουστική μουσική και παιχνίδια. Τέλος, έχουν υψηλότερη πιστότητα από τα όλα τα beyer(βάσει τρίτων).

Τα 990 pro είναι μόνο στα 250 Ohm. Θα παίξουν δυνατά και από απλή κάρτα, αλλά όχι πάντα. Επίσης, είναι ημικλειστού τύπου, άσχετα του πώς τα βαφτίζει η εταιρεία. Δηλαδή 95% κλειστά και 5% ανοικτά(χοντρικά). Ουσιαστικά κλειστού τύπου με μια "βαλβίδα εκτόνωσης" στο κέντρο για να αποφεύγουν τα στάσιμα κύματα και άλλα προβλήματα των κλειστών σετ.

Υ.Γ: Τα 595 τα έχω ακόμα και κάθε φορά που τα φοράω για να θυμηθώ τον ήχο τους ξαναγυρνάω στα 990 προ και τα 650. Έχουν τον περισσότερο συμπιεσμένο ήχο από τα τρία σετ και υπάρχει λίγη τραχύτητα στον ήχο τους. Ούτε με διορθώσεις μέσω eq κατάφερα να τα φέρω στο επίπεδο των άλλων.

Link to comment
Share on other sites

τα 770 pro ειναι closed (με τραγικα χαμηλη διαρροη I might add ! )

ta 880 ειναι semi-closed και τα 990 fully open

στα 601 και 701 το μπασο παει περιπατο, ακους τις νοτες του αλλα δεν το "νιωθεις"

Link to comment
Share on other sites

τα 770 pro ειναι closed (με τραγικα χαμηλη διαρροη I might add ! )

ta 880 ειναι semi-closed και τα 990 fully open

στα 601 και 701 το μπασο παει περιπατο, ακους τις νοτες του αλλα δεν το "νιωθεις"

Nope. Έχουν μια πλάκα με ηχοαπορροφητικό υλικό και αυτά τα πολύ μικρά ανοίγματα στο κέντρο. Στα premium η πλάκα είναι η ίδια απλά με περισσότερο ηχοαπορροφητικό.

4980e1d13890d90395a5b5bde64c42.jpg

Ούτε στα HD595 νιώθεις μπάσο. Είναι τζούφια η αίσθηση και το μεγαλύτερο μειονέκτημά τους για μένα. Τα beyer όμως έχουν όλα ισχυρό μπάσο, αφού υπάρχει επιστροφή ήχου. Μπάσο νιώθεις και στα HD650 που είναι μάλιστα πολύ σφικτό σε αίσθηση(>μπάγιερ), αλλά πιο πολύ πάνω από τα 30Hz.

Link to comment
Share on other sites

Θα παω για 990pro μαλλον μολις βρουμε καμια προσφορα η ρευστο γιατι τωρα το ταμειο ειναι μειον.Ευχαριστω παιδια παντω θα θελα να ριξω μια δοκιμη τα sony mdr ma900 ειναι το πιο καινουριο ακουστικο απ οτι καταλαβα και πρεπει να ειναι πολυ καλα.Δυστυχως sony παντα ειχε υψηλες τιμες ...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=163]Helly[/MENTION] στην Z τι ρυθμισεις εχεις για μουσικη ? ρωταω γιατι ακουσα καμια 15αρια κομματια το πρωι με τα dt150 και τωρα εβαλα τα AKG K601 να δω τι παιζει (120ohm / 101 db/V )

Ρωταω μηπως εχεις κανει κατι λαθος, εγω παντα χρησιμοποιω foobar2000 με ολες τις "βελτιωσεις" κλειστες και WASAPI plugin σε event mode !

Απο ενταση δεν πιστευω να εχεις θεμα, παρατηρω βεβαια καποια αλλοιωση σε συγκριση με αυτο που ακουγα απο τον C2C και ο DAC της καρτας δεν σιγουρα δεν ειναι τοσο καλος οσο o 19mk3 της audio-gd ΑΛΛΑ ! μιλαμε για 70 ευρω VS 300 ο headamp + 300 ο DAC + εκτελωνισμος και μεταφορικα για πακετο 10 κιλων απο Κινα. χωρια τα λεφτα σε RCA, usb transport και ομοαξονικο καλωδιο :p

Link to comment
Share on other sites

Για μουσικη βγαλε το crystallizer και το bass με την μια.Τωρα το surround ειναι αναλογα με την εγραφη και το κομματι-ακουσματα σου.Συνηθως off και αυτο.

Γενικα η SBX ειναι καλυτερη απο την XFI xtrememusic που ειχα για μουσικη παρα για gaming.

Εγω ετσι τουλαχιστον πιστευω και τις συγκρισεις τις εχω κανει και σε 24bit audio που πραγματικα θες εξοπλισμο και καλο αυτι να καταλαβεις διαφορα.

Τωρα για ρυθμισεις δε μπορω να σου πω γιατι ειναι θεμα του αυτιου του καθενος να ρυθμισει το equalizer οπως του αρεσει παντωs WASAPI χρησιμοποιω και εγω.

Μιλωντας για Superlux 668Β ειναι τοσο Grit για τα δικα μου αυτια που τα μονα ειδη μουσικης που ακουγονται καλα ειναι Dubstep,Thrash metal,Bongo και αντε και καμια Jazzia αλλα με Drum and bass πιο πολυ οχι εγχορδα η σαξοφωνο.Eιναι βεβαια και το γεγονος οτι ειμαι λατρης το χρωματισμενου ηχου και της "λαμπας" γιατι με αυτα μεγαλωσα.

Εκει που εχει πολυ δυναμη η SB ZX ειναι στα "ψηλα" μπασα 100+hz και στις μεσες.Εγω αυτο ακουω.Τωρα αν εχει διαφορα με την ΖΧR σιγουρα απλα η τελευταια ειναι μονο optical coax δε εχει αναλογικο απευθειας.Παντως απ οσα διαβαζω η ZXR σκοτωνει την Ζ στις ψηλες συχνοτητες και εχει τρομερο ενισχυτη.

Ενταξει γενικα παντως μιλαμε για καρτες για all around γενικα πραγματακια ετσι δε συγκρινονται με την καμια με "φετες" ακομα και μεσης κατηγοριας.

Οσων αφορα το positioning σε μη OpenAL πραγματα λεγε με BF bshit το CMSS3D ειναι λιγοτερο φυσικο απο το SBX αλλα αρκετα πιο αναλυτικο στις λεπτομεριες με αποτελεσμα να λειτουργει για τον hardcore gamer καλυτερα εγω ετσι πιστευω βεβαια οι γνωμες διιστανται.

Τελος στο θεμα μας ειμαι αναμεσα σε CAL και DT 990pro.Τα DT 990 κυκλοφορουν μονο στα 250ohm οποτε πρεπει να παιξει και ενισχυση.Τα CAL τα χω βρει σε τιμη χωμα αλλα δε ξερω αν θα με ικανοποιησουν σε gaming-positioning και αν θα χωρεσουν τα αυτια μου.

post-163-1416078005,325_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω φάει τον τόπο να τα βρω (Beyerdynamic DT 770 Pro 80Ω) και δεν υπάρχουν ΠΟΥΘΕΝΑ!

Και σαν να μην φτάνει μόνο αυτό όλοι μου λένε ότι έχει πρόβλημα ο εισαγωγέας και έχουν μήνες να κάνουν νέα παραλαβή. Κάποιοι μου λένε για μέσα

Ιανουαρίου αλλά προφανώς είναι μουφιές...

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτοντως κυκλοφορησαν και CAL 2 τα οποια τα σπανε αλλα τσιμπανε και σε τιμη 130-140€.

Τα ΑDΤ 700Χ ειναι επισης ακουστικαρες μαζι με Q701 της AKG αλλα 230+ευρω αρκετα ακριβα.

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτοντως κυκλοφορησαν και CAL 2 τα οποια τα σπανε αλλα τσιμπανε και σε τιμη 130-140€.

Τα ΑDΤ 700Χ ειναι επισης ακουστικαρες μαζι με Q701 της AKG αλλα 230+ευρω αρκετα ακριβα.

Τι εννοείς ακουστικάρες? Επίσης κανένα link έχεις γιατί σαν CAL 2 στο google δεν βρίσκω κάτι...

Σε σύγκριση με τα DT 770 Pro?

Κανένα μαγαζί που να έχει τα DT 770 Pro 80 υπάρχει? Γιατί έχω κάψει τον εγκέφαλό μου απ'το πρωί αλλά τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.