Jump to content



DIY NAS Thread


it.expert

Recommended Posts

Καλημέρα χτες το παρέλαβα τελικά αλλά δεν βρήκα χρόνο να γράψω. Πολύ όμορφο και compact! Από θόρυβο τα πάει πολύ καλά δεν είναι ούτε τάφος ούτε φασαριόζος. Η αλήθεια είναι ότι τον περίμενα λίγο πιο ήσυχο αλλά δεν είναι καθόλου ενοχλητικός. Τώρα στα ενδότερα πέρασα xpenology και τώρα το σκαλίζω. Για αρχή πέρασα transmission και τώρα θα δω τι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Εεε για να το γράφω;! :p Άμα δεν είχε transmission δεν θα το έβαζα καν. Τα πάντα όλα έχει το άτιμο. Μέχρι στιγμής το έχω λατρέψει και το os και τον microserver. Εχει λίγες δυνατότητες ootb το synology θεωρώ.

Για να το προσθέσεις πας package center>settings(που βρίσκεται πάνω στη μέση)>package sources tab>add και βάζεις στο location τη διεύθυνση http://packages.synocommunity.com/. Πατάς οκ και είσαι έτοιμος.

Στο Package center θα σου βγάλει στο τέλος community εκεί θα βρεις τη latest ver. μαζί με άλλα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Εεε για να το γράφω;! :p Άμα δεν είχε transmission δεν θα το έβαζα καν. Τα πάντα όλα έχει το άτιμο. Μέχρι στιγμής το έχω λατρέψει και το os και τον microserver. Εχει λίγες δυνατότητες ootb το synology θεωρώ.

Για να το προσθέσεις πας package center>settings(που βρίσκεται πάνω στη μέση)>package sources tab>add και βάζεις στο location τη διεύθυνση http://packages.synocommunity.com/. Πατάς οκ και είσαι έτοιμος.

Στο Package center θα σου βγάλει στο τέλος community εκεί θα βρεις τη latest ver. μαζί με άλλα πολλά.

Δεν το είχα ψάξει γιατί για downloader έχω έναν mybooklive.

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα για αυτό δεν είμαστε εδώ; Γενικά για να παίρνουμε ιδέες, τι apps χρησιμοποιείτε; Μέχρι στιγμής έχω photo station και transmission εγώ

Έγινε επεξεργασία από Mer
Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαίνεται το THECUS N2800 2-BAY NAS SERVER ? Το σκέφτομαι για γενική χρήση, file station + καταγραφικό ip cam . Είναι υπερβολικά φτήνο για τα χαρακτηριστικά του ή κανώ λάθος...?...

Εμένα μου φαίνεται ακριβό

Sent from my Note II

Link to comment
Share on other sites

Με transmission παίζω και στο unraid.

Παρακολουθεί ένα folder που είναι sync'ed μεταξύ Microserver, PC, Laptop, Office PC (με Bittorent Sync - θα μπορούσε και Dropbox π.χ.) και ό,τι μπει εκεί ξεκινάει και το κατεβάζει αμέσως.

Επιπλέον έχω ορίσει στο unraid τα downloads να αποθηκεύονται στο cache drive και μόνο τη νύχτα (3 η ώρα) τα περνάει στο array. Έτσι ο μόνος active δίσκος είναι συνήθως ο SSD (cache), πετυχαίνοντας τη χαμηλότερη δυνατή κατανάλωση. Οι υπόλοιποι δίσκοι ξυπνάνε όταν θέλω να έχω πρόσβαση στα αρχεία τους - κάθε φορά ξυπνάει μόνο αυτός που χρειάζεται και όχι όλοι οι δίσκοι του array.

Μένει να παίξω λίγο με τον governor της CPU για να βρώ το sweetspot που θα πέφτουν τα ρολόγια όσο γίνεται χωρίς να επηρεάζεται σημαντικά η απόδοση (read/write etc.).

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Τι καταναλώσεις έχεις γενικώς? Με δίσκους σε sleep or not.

Έκανα power down το NAS πριν μου κόψει ότι έχω αφήσει το "Κill Α Watt" στο γραφείο... :fist:

Υπομονή μέχρι αύριο, λοιπόν.

Edit: Εν τω μεταξύ σας κάνω attach κάποια screenshots (χρησιμοποιώ το Dynamix plugin).

post-616-1416078214,9809_thumb.jpg

post-616-1416078215,0448_thumb.jpg

post-616-1416078215,0702_thumb.jpg

post-616-1416078215,1278_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα για αυτό δεν είμαστε εδώ; Γενικά για να παίρνουμε ιδέες, τι apps χρησιμοποιείτε; Μέχρι στιγμής έχω photo station και transmission εγώ

Cloud station. Τα σπάει.. Το προσωπικό σου drop box. To download station είναι βασισμένο πάνω σε transmission για αυτό και δεν το έβαλα. Με μοντα μπαίνει και crash plan. Το time backup είναι επίσης εξαιρετικό σε συνδυασμό με εξωτερικό USB HDD.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα θα το δοκιμάσω.. Εγώ έχω μια απορία τώρα για κάτι που μου έγινε σήμερα.. Ενώ στο network φαινόταν κανονικά το diskstation τώρα μου το έχει στα other devices και δεν μπορώ να πλοήγηθω στους φακέλους μου.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

post-18740-1416078223,1087_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από Mer
Link to comment
Share on other sites

Τι καταναλώσεις έχεις γενικώς? Με δίσκους σε sleep or not.

The numbers are in:

  • SSD only: 32-36W
  • All disks active: 44-48W
  • Parity Check: 60-64W

Στο "SSD only" τα άλλα 4 drives είναι σε sleep και τρέχει μόνο το transmission, δηλ. η φάση στην οποία βρίσκεται ο server συνήθως (όπως περιέγραφα παραπάνω).

Το parity check είναι ψιλο-intensive (για CPU και disks), αλλά γίνεται once per month υπό Κ.Σ.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Μια που μπήκα στη διαδικασία, έχω αφήσει τον μετρητή επάνω και θα κοιτάξω να κάνω tweak τον CPU governor. Λογικά μπορώ να "κλέψω" μερικά watts ακόμα, γιατί τώρα τον έχω σχετικά aggressive (ανεβάζει εύκολα ρολόγια και τα ρίχνει δύσκολα).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.