Jump to content



DIY NAS Thread


it.expert

Recommended Posts

Το 2o για να μπορείς να στήσεις τουλάχιστον raid 5. Αν στο ΑΜΕΣΟ μέλλον έχεις σκοπό να δώσεςι χρήματα για άλλον έναν 4άρη, τότε προχώρα με 2 Χ 4T
Εξαρτάται από το τι θέλεις να στήσεις.

Κατέληξα στο 3 δίσκους x 3TB =9TB @ 360€

και μέσα στο χρόνο θα πάρω και άλλο ένα.

Link to comment
Share on other sites

Η Synology έγραψε το εξής:

In the spirit of transparency, we would like to warn users of the vulnerability to the OpenSSL bug (aka Heartbleed).

We are working on an update to be released and announced ASAP. We encourage users to set your DSM to auto-update so that you your DiskStation can automatically get the latest security updates.

In the meantime, if you are concerned, you can close your ports and stop using QuickConnect until this is resolved.

We apologies for the inconvenience, we are working hard everyday to keep our users updated and protected against new malicious attacks.

Link to comment
Share on other sites

Mε αυτο τον τροπο θα τρεχει το XPEnology απο το usb flash drive? Ή κανει εγκατασταση σε καποιον απο τους δισκους του microserver?

Mαλλον οχι, αλλα δεν βλεπω καποιο σημειο στο βιντεο που να διαλεγεις που να εγκατασταθει.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Στην πράξη δεν σβήνει τίποτα.

Δεν χρειάζεται τίποτα ιδιαίτερο, μόνο για boot το θέλει.

Sent from my Note II

Δλδ και με κατι τετοιο θα κανω δουλεια;

[ame]http://www.amazon.co.uk/SanDisk-SDCZ33-016G-B35-Cruzer-Flash-Drive/dp/B005FYNSZA/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1397473621&sr=8-1&keywords=usb+flash+drive+mini[/ame]

Το XPEnology που εγκαθισταται; στο σκικακι; ή σε καποιο δισκο; ακομα δεν εχω καταλαβει.

Το στικακι μονο για boot ειναι απ οτι λες, αλλα η εγκατασταση που γινεται;

Link to comment
Share on other sites

Το XPEnology που εγκαθισταται; στο σκικακι; ή σε καποιο δισκο; ακομα δεν εχω καταλαβει.

Το στικακι μονο για boot ειναι απ οτι λες, αλλα η εγκατασταση που γινεται;

κι εγω τις ίδιες απορίες εχω...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στο xpenology forum οτι η εγκατάσταση γίνεται στους δίσκους (σε ενα μικρό partition) απο το στικάκι φορτώνει κάποιου είδους drivers και προσομειωνει στην ουσία το hardware ενός κανονικού synology nas ώστε να μπορούμε να περάσουμε το dsm.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στο xpenology forum οτι η εγκατάσταση γίνεται στους δίσκους (σε ενα μικρό partition) απο το στικάκι φορτώνει κάποιου είδους drivers και προσομειωνει στην ουσία το hardware ενός κανονικού synology nas ώστε να μπορούμε να περάσουμε το dsm.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Αρα, πρεπει να υπαρχει ενα partition κενο ωστε να εγκατασταθει εκει και να μην χασουμε τπτ δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω απαντήσει γιατί δεν το έχω ψάξει και δεν θέλω να πω μπούρδα. Αν θέλεις μπορώ να κουμπώσω ένα δίσκο στο pc μου και να δω τι βλέπω.

Oταν το εγκατεστησες ειχες δισκο μεσα στον microserver? Αν ναι, παρατηρησες να σβηστει κατι;

Link to comment
Share on other sites

Oταν το εγκατεστησες ειχες δισκο μεσα στον microserver? Αν ναι, παρατηρησες να σβηστει κατι;

Στο σχετικό μήνυμά σου αναφέρει ότι όλα τα δεδομένα στο δίσκο/δίσκους θα διαγραφούν και είναι λογικό αφού φορμάρονται και διαμορφώνονται για χρήση στο Synology.

Αν το τρέχεις virtual προφανώς και οι δίσκοι θα είναι εικονικοί, δηλαδή ένα τεράστιο αρχείο μέσα στους κανονικούς δίσκους και το συγκεκριμένο αρχείο θα διαμορφωθεί όπως πρέπει για να εγκατασταθεί το λειτουργικό και να αποθηκεύεις τα αρχεία σου.

Ας με διορθώσει όποιος γνωρίζει περισσότερα ή έχει προχωρήσει σε εγκατάσταση.

ΜΗΝ κάνεις τίποτα στο μεταξύ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σβήνονται οι δίσκοι, τουλάχιστον αν πριν έχουν χρησιμοποιηθεί με synology λειτουργικό.

Έκανε δοκιμές οι Felix με δικούς μου δίσκους στήνοντας xpenology.

Τους πήρα, έστησα xpenology σε ένα εντελώς καινούριο και διαφορετικό σύστημα και όταν μπήκα πρώτη φορά μέσα είδα το SHR που είχε φτιάξει ο Felix στο δικό του setup.

Επίσης όταν την προηγούμενη εβδομάδα έβαλα DSM 5.0 από το μηδέν, παρά το μήνυμα, όλα τα αρχεία έμειναν ανέπαφα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σβήνονται οι δίσκοι, τουλάχιστον αν πριν έχουν χρησιμοποιηθεί με synology λειτουργικό.

Έκανε δοκιμές οι Felix με δικούς μου δίσκους στήνοντας xpenology.

Τους πήρα, έστησα xpenology σε ένα εντελώς καινούριο και διαφορετικό σύστημα και όταν μπήκα πρώτη φορά μέσα είδα το SHR που είχε φτιάξει ο Felix στο δικό του setup.

Επίσης όταν την προηγούμενη εβδομάδα έβαλα DSM 5.0 από το μηδέν, παρά το μήνυμα, όλα τα αρχεία έμειναν ανέπαφα.

Τα μετέτρεψε ή στο έστησε σε άλλο partition έχεις εικόνα;

Link to comment
Share on other sites

Aν ομως βαλεις ενα δισκο απο windows 7 pc υπαρχει λογικα κινδυνος να χαθουν δεδομενα.

Δλδ για να καταλαβω, αν βαλω xpenology στον microserver και εχει μεσα μονο τον 250αρη δισκο, αν μετα την εγκατασταση παω να προσθεσω αλλους δισκους με ταινιες κλπ, θα τους δει;

Αν ομοιως θελησω να αφεραισω ενα δισκο και να τον βαλω στο pc, θα τον βλεπει το pc? ή θα πρεπει να κανω φορματ κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.