Jump to content



DIY NAS Thread


it.expert

Recommended Posts

Το synology είναι βασισμένο σε Unix σωστα?. Εγώ όταν πήρα το ds413 δεν μπορούσα να δω στο ds από το pc ούτε το αντίστροφο. Εκτός αν έκανα λακαμια οπότε παω πάσο.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από takis200
Link to comment
Share on other sites

Το synology είναι βασισμένο σε Unix σωστα?. Εγώ όταν πήρα το ds413 δεν μπορούσα να δω στο ds από το pc ούτε το αντίστροφο. Εκτός αν έκανα λακαμια οπότε παω πάσο.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν παίζει ρόλο σε τι είναι βασισμένο, γι' αυτό υπάρχουν standards. Συγκεκριμένα για να αλληλοβλέπεται με Windows το πιο συνηθισμένο πρωτόκολλο είναι SMB / samba. Και DLNA παίζει βέβαια για multimedia περιεχόμενο. Αν δεν το έβλεπες, το πιο πιθανό είναι να μην είχες ρυθμίσει σωστά κάτι - σε ένα νέο θέμα με λίγες επιπλέον πληροφορίες θα έχει λυθεί εντός της ημέρας :).

edit: τώρα κατάλαβα ότι εννοούσες τους ίδιους τους δίσκους και όχι μέσω δικτύου, duh

Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

Το synology είναι βασισμένο σε Unix σωστα?. Εγώ όταν πήρα το ds413 δεν μπορούσα να δω στο ds από το pc ούτε το αντίστροφο. Εκτός αν έκανα λακαμια οπότε παω πάσο.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mαλλον δεν γινεται απλα να τα δει και θελει live cd ubuntu

How can I recover data from my DiskStation using a PC? - Synology - Network Attached Storage (NAS)

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον δεν γινεται απλα να τα δει και θελει live cd ubuntu

How can I recover data from my DiskStation using a PC? - Synology - Network Attached Storage (NAS)

Ακολουθώντας τις αναλυτικές οδηγίες σε αυτό το link, το ubuntu θα δει μια χαρά volumes δημιουργημένα από synology.

Άλλωστε, όπως σωστά αναφέρθηκε, το DSM είναι unix-οειδές λειτουργικό σύστημα και χρησιμοποιεί LVM (και file system ext4) για τη διαχείριση των δίσκων και για να δημιουργεί RAID arrays.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να πει κάποιος μερικά πλεονεκτήματα του XPEnology σε σχέση με ένα Windows xp/7?

Sent from my Migato GT-N7105

Σύγκριση xpenology με win7 δεν υφίσταται. Το ένα είναι nas os, το άλλο desktop os. Αν θες ας συγκρίνουμε με freenas,unraid, whs κτλπ

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα πλεονεκτήματα για μοίρασμα και κατέβασμα αρχείων εννοώ. Αυτή δεν είναι η κύρια χρήση του nas?

Sent from my Migato GT-N7105

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Αν το κανείς απλά για να μοιραζεις αρχεία, τότε ότι και να στησεις πάνω κάτω το ίδιο είναι σε ταχύτητα. Ο λόγος που διαλεγουμε κάποιο από τα λειτουργικά που ανεφερα είναι για τις παραπανω λειτουργίες τους.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα πλεονεκτήματα για μοίρασμα και κατέβασμα αρχείων εννοώ. Αυτή δεν είναι η κύρια χρήση του nas?

Sent from my Migato GT-N7105

Ναι άλλα αυτό το κάνουν όλα. Οι διαφορες τους είναι πιο λεπτες. Τα win 7 ξέρεις το κάνουν πάνω κάτω, για τα άλλα διάβασε λίγο τι προσφέρουν στις σελίδες τους και αν έχεις ερωτήσεις, τις απανταμε.

Το πιο σημαντικό όμως είναι να ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου τι θέλεις να κανείς.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στο xpenology forum οτι η εγκατάσταση γίνεται στους δίσκους (σε ενα μικρό partition) απο το στικάκι φορτώνει κάποιου είδους drivers και προσομειωνει στην ουσία το hardware ενός κανονικού synology nas ώστε να μπορούμε να περάσουμε το dsm.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Για το στικακι τα γραφείς σωστα. Για το DSM ισχυει οτι κατά τη διαμόρφωση του δίσκου περνάει κάποια αρχεία μέσα απο μονο του. Δεν επεμβαίνουμε εμείς πουθενά. Τα αρχεία αυτά τα περνάει σε ολους τους δίσκους που θα βάλουμε μέσα. Δεν φαίνονται πουθενά παρά μονο αν κανεις telnet στο μηχανάκι. Όλα αυτά όμως δεν χρειάζονται για να το χαρείς και να το χρησιμοποιήσεις.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στο xpenology forum οτι η εγκατάσταση γίνεται στους δίσκους (σε ενα μικρό partition) απο το στικάκι φορτώνει κάποιου είδους drivers και προσομειωνει στην ουσία το hardware ενός κανονικού synology nas ώστε να μπορούμε να περάσουμε το dsm.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Μιας και εγινε κουβεντα..

Synology DS214play Review | techPowerUp

Το usb stick παιζει το ρολο του logic device. Οπως γραφει και o reviewer "Under this sticker lies a Lattice LC4064V-75TN100I PLD (Programmable Logic Device). It stores that portion of DSM essential to booting up the system. The main part of DSM installs on the HDDs." Το μπλεξιμο που γινεται καποιες φορες κατα την εγκατασταση του xpenology ειναι οτι παμε και φορμαρουμε το στικακι (αφου το βλεπουμε σαν δισκο) και μετα το μηχανημα δεν μπουταρει. Για αυτο και βλεπετε να γραφουν στις οδηγιες οτι σε καποιο συγκεκριμενο σημειο της εγκαταστασης βγαζουμε το στικακι απο το μηχανημα. Καποιοι προτεινουν να χρησιμοποιουμε sd card με usb adaptor ωστε να την κανουμε write protect.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το πρωϊ τον N54L από amazon και το μεσημέρι ασχολήθηκα με το στήσιμο. Εντάξει τι να λέμε, το μηχάνημα αξίζει και με το παραπάνω, μικρό, βολικό και με το xpenology πάει σφαίρα.

Με ταλαιπώρησε λίγο το σημείο όπου έπρεπε να περάσω το update 2 γιατί για κάποιο λόγο δεν μπορούσα να συνδεθώ μέσω putty αλλά ευτυχώς είχα και το macbook δίπλα μου και συνδέθηκα από εκεί.

Η εγκατάσταση έγινε με τη χρήση gnoboot alpha 5 και πέρασα DSM 5.0 & το update 2 όπως ανέφερα και παραπάνω.

Ρύθμισα και τις πόρτες στο ρούτερ ώστε να έχω απομακρυσμένη πρόβαση στο μηχάνημα και πέρασα και το transmission αλλά ενώ του έδωσα το σωστό φάκελο που θέλω να μου αποθηκεύσει αυτό που κατέβασα δεν το βρίσκω πουθενά.

Αν έχει δουλέψει κάποιος από εσάς το transmission θα εκτιμούσα την όποια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες xpenology έχει δοκιμάσει κανείς σε atom mobo?

Έπεσε στα χέρια μου μια βλαμένη μητρική με d420 και sodim μνήμες. Θέλω να το στήσω σαν NAS σε φίλο αλλά μέχρι στιγμής μόνο ubuntu έχω καταφέρει να δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το πρωϊ τον N54L από amazon και το μεσημέρι ασχολήθηκα με το στήσιμο. Εντάξει τι να λέμε, το μηχάνημα αξίζει και με το παραπάνω, μικρό, βολικό και με το xpenology πάει σφαίρα.

Με ταλαιπώρησε λίγο το σημείο όπου έπρεπε να περάσω το update 2 γιατί για κάποιο λόγο δεν μπορούσα να συνδεθώ μέσω putty αλλά ευτυχώς είχα και το macbook δίπλα μου και συνδέθηκα από εκεί.

Η εγκατάσταση έγινε με τη χρήση gnoboot alpha 5 και πέρασα DSM 5.0 & το update 2 όπως ανέφερα και παραπάνω.

Ρύθμισα και τις πόρτες στο ρούτερ ώστε να έχω απομακρυσμένη πρόβαση στο μηχάνημα και πέρασα και το transmission αλλά ενώ του έδωσα το σωστό φάκελο που θέλω να μου αποθηκεύσει αυτό που κατέβασα δεν το βρίσκω πουθενά.

Αν έχει δουλέψει κάποιος από εσάς το transmission θα εκτιμούσα την όποια βοήθεια.

Έχω εγώ αλλά δεν έχω καταλάβει που ακριβώς είναι το πρόβλημα. Άμα κάνεις verify στο κάνει κανονικά;

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά μου το κάνει verify αλλά δε μπορώ να βρω που αποθηκεύτηκε το αρχείο :wall:

Τέλος πάντων, προς το παρόν δεν με απασχολεί και ιδιαίτερα καθώς κάνω τη δουλειά μου με το download station το οποίο υποστηρίζει και private trackers, θα το ψάξω όμως κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς κάποιο επιπλέον πρόγραμμα; Κανονικά αντιγράφεις το λινκ και μετά αφού κατέβει δεν μπορείς να το βρεις; Κάτι last, όταν πατάς add torrent τι φάκελο σου βγάζει εκεί;

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα το περασω και γω, απλα πρεπει να παρω εναν αδειο δισκο να του βαλω γιατι ολοι που εχω ειναι σχεδον γεματοι.

Μια ερωτησουλα, μπορουμε να το διαχειριστουμε απο μακρια πχ απο τη δουλεια/κινητο κλπ. Νομιζω απ οτι ειδα γινεται, αλλα για επιβεβαιωση ρωταω.

Πχ να του φορτωσεις ενα τορρεντ να κατεβασει, να τραβηξεις μερικα αρχεια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα το περασω και γω, απλα πρεπει να παρω εναν αδειο δισκο να του βαλω γιατι ολοι που εχω ειναι σχεδον γεματοι.

Μια ερωτησουλα, μπορουμε να το διαχειριστουμε απο μακρια πχ απο τη δουλεια/κινητο κλπ. Νομιζω απ οτι ειδα γινεται, αλλα για επιβεβαιωση ρωταω.

Πχ να του φορτωσεις ενα τορρεντ να κατεβασει, να τραβηξεις μερικα αρχεια κλπ.

Ναι γίνεται

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια απλή ερώτηση πριν ξεκινήσω.

Το usb το συνδέουμε κάπου εσωτερικά; Γιατί όχι στις πίσω usb ή στην e-sata;

Έχετε καταφέρει να συνδέσετε το Serial number με τη σελίδα της HP για να κατεβάσετε drivers κλπ

μου κάνει περίεργα.

Προχώρησα με την εγκατάσταση και ολοκληρώθηκε χωρίς προβλήματα.

Πως προχωράμε στο Update 2 ποιος το έτρεξε με επιτυχία γιατί κάτι κάνω λάθος ή στη σειρά των βημάτων ή πρέπει να δώσω άλλες εντολές στο SSH.

Έγινε επεξεργασία από eicr
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ότι η τεχνική του RDM (αν και εντελώς unsupported επίσημα) λειτουργεί σωστά σε δίσκους μεγαλύτερους από 2ΤΒ σε ESXi 5.5 και 5.5 U1. Τόσο ο ESXi, όσο και το εικονικό μηχάνημα στο οποίο συνδέεται βλέπουν σωστά το μέγεθος του δίσκου και είναι ολόκληρος usable. Περισσότερα και εδώ. :)

Και για του λόγου το αληθές:

attachment.php?attachmentid=61690&stc=1&d=1397810729

post-4287-1416078344,3443_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.