Jump to content



DIY NAS Thread


it.expert

Recommended Posts

Σε synology γινεται να υπαρχει χρηστης εκτος του admin που να εχει κλειδωμενα αρχεια? Για παραδειγμα αν ειμαι εγω ο admin, γινεται να κάνω ενα χρηστη που να μην εχω πρόσβαση στα αρχεία του ;

Link to comment
Share on other sites

Σε synology γινεται να υπαρχει χρηστης εκτος του admin που να εχει κλειδωμενα αρχεια? Για παραδειγμα αν ειμαι εγω ο admin, γινεται να κάνω ενα χρηστη που να μην εχω πρόσβαση στα αρχεία του ;

Επειδή είναι συγκεκριμένα για synology/xpenology, ίσως να είναι προτιμότορο να ρωτήσεις σε άλλο ή νέο θέμα. Πάντως χρησιμοποιώντας απλά κοινή λογική θα έλεγα όχι.

Ακόμη κι αν έχει την λογική permissions των περισσότερων λειτουργικών (πχ Read/Write/Execute σε Self/Group/All) και ο χρήστης έχει δικαιώματα μόνο στον ίδιο, ο admin θα πρέπει να μπορεί να τα αλλάξει και να αποκτήσει πρόσβαση στα αρχεία...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα μια σειρα στον υπολογιστη τις 4 απο τις 6 σεζον. Τις κανω αντιγραφη στο nas και παω να φορτωσω το τορρεντ στο download station να κατεβασω και τις αλλες δυο. Ενω δινω κανονικα download location, παει και το κατεβαζει απο την αρχη, αντι να κανει check να δει οτι ενα μερος ειναι ετοιμο.

Δοκιμαζω στο utorrent στο pc και δουλευει κανονικα. Κανει check το ετοιμο και συνεχιζει στο υπολοιπο το κατεβασμα.

Υπαρχει λεπον περιπτωση να βαλουμε το utorrent στο nas?

Link to comment
Share on other sites

Ειχα μια σειρα στον υπολογιστη τις 4 απο τις 6 σεζον. Τις κανω αντιγραφη στο nas και παω να φορτωσω το τορρεντ στο download station να κατεβασω και τις αλλες δυο. Ενω δινω κανονικα download location, παει και το κατεβαζει απο την αρχη, αντι να κανει check να δει οτι ενα μερος ειναι ετοιμο.

Δοκιμαζω στο utorrent στο pc και δουλευει κανονικα. Κανει check το ετοιμο και συνεχιζει στο υπολοιπο το κατεβασμα.

Υπαρχει λεπον περιπτωση να βαλουμε το utorrent στο nas?

υποθετω μιλας για dsm/xpenology.

Synology Inc. Online Community Forum • View topic - WORKING: DS214play with uTorrent and auto ipfilter update

θα κανεις μονο το πρωτο κομματι και οχι μετα που φτιαχνει ipfilter. Υποψιν οτι για να συνδεθεις με την υπηρεσια (μεσω web browser) θα πρεπει να ανοιξεις την πορτα που χρησιμοποιει απο το firewall του dsm.

O λογος που το download station δεν βλεπει τα αρχεια που του κανεις copy στο download folder ειναι επειδη στην πραγματικοτητα δεν τα κατεβαζει εκει. Υπαρχει ενας κρυφος φακελος @download οπου φτιαχνει temp αρχεια οσο διαρκει το downloading. Οταν ολοκληρωθει αντιγραφει τα ολοκληρωμενα αρχεια στο download folder που εχουμε υποδειξει. Τα "κρυφα" αρχεια σβηνονται μονο οταν κανουμε remove task απο το download station. υπαρχουν περιπτωσεις που δεν σβηνονται σωστα και πρεπει να μπουμε μονοι μας με τελνετ για να τα σβησουμε και να απελευθερωσουμε χωρο. Το utorrent σε pc δεν δουλευει ετσι, αλλα αποθηκευει και τα temp στον φακελο που εχουμε υποδειξει και για αυτο μπορεις να κανεις copy paste υπαρχοντα αρχεια ενος πακετου και να γινει resume.

ΥΓ: το νημα εχει εκτροχιαστει τελειως :yu:

Link to comment
Share on other sites

Αν προσπαθήσεις τώρα να κάνεις update απλά δεν θα στο κάνει, θα βγάλει σφάλμα.

Κυκλοφορεί βέβαια ένας νεος loader με το όνομα nanoboot αλλά προσωπικά δεν τον έχω δοκιμάσει ώστε να εκφέρω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από το 1 μήνα + που έστησα το μηχάνημα, είπα να συνδεθώ μέσω web interface.

Δυστυχώς δε μπορώ να θυμηθώ τι κωδικό είχα δώσει όμως!

Στο desktop το Cloud, και το replicator, και στο κινητό έχει κρατήσει τον κωδικό μου και λειτουργούν. Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από το 1 μήνα + που έστησα το μηχάνημα, είπα να συνδεθώ μέσω web interface.

Δυστυχώς δε μπορώ να θυμηθώ τι κωδικό είχα δώσει όμως!

Στο desktop το Cloud, και το replicator, και στο κινητό έχει κρατήσει τον κωδικό μου και λειτουργούν. Καμία ιδέα;

Θυμήθηκα τον κωδικό και συνδέθηκα!

Αν δοκιμάσετε από ένα μηχάνημα να συνδεθείτε αρκετές φορές χωρίς επιτυχία σας μπλοκάρει το synology.

Για να το προσπεράσετε κάνετε είσοδο απο άλλο υπολογιστή και πάτε στο control panel -> auto block -> block list -> remove

Αφαιρείτε την ip που έχει μπλοκάρει και λύνεται το θέμα.

Προχώρησε κανείς με την 4482;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ καιρό είπα να στήσω το Plex αλλά μου έχει σπάσει τα νεύρα μέχρι στιγμής. Πάω να παίξω από το κινητό κάτι μου SMS βγάζει cannot play this video πάω από τον browser στο pc μου βγάζει cannot load M3U8:404 not found ξέρει κανείς τι παίζει;;

Edit:Ε δεν πάμε καλά... Το έβγαλα το ξαναβάλα μου έβγαλε error στην εγκατάσταση . Στο καπάκι χωρίς να πειράξω τίποτα άλλο προσπαθώ να το ξαναπεράσω και παίζουν όλα τέλεια και με την παλιά βιβλιοθήκη... Τεσπα...

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από Mer
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να συνδεθεί ενα ups ταυτόχρονα με το server και ένα desktop ώστε σε διακοπή ρεύματος να φροντίσει να τα κάνει και τα 2 shut down?

Προς το παρόν έχω συνδέσει το desktop στο ups ώστε να κλείνει 5 λεπτά πριν αδειάσει η μπαταρία. (το Ups έχει μια usb)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος βήμα βήμα πώς να βάλω το transmission? Φτιάχνω τους φακέλους που λέει και όταν πάω να κατεβάσω λέει access denied. Έχω δώσει read/write στον admin.

Sent from my Migato GT-N7105

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να συνδεθεί ενα ups ταυτόχρονα με το server και ένα desktop ώστε σε διακοπή ρεύματος να φροντίσει να τα κάνει και τα 2 shut down?

Προς το παρόν έχω συνδέσει το desktop στο ups ώστε να κλείνει 5 λεπτά πριν αδειάσει η μπαταρία. (το Ups έχει μια usb)

Με τη βοήθεια του χρήστη avpap και λίγο ψάξιμο βρήκα τα παρακάτω links που βοηθούν να γίνει πράξη αυτό που ρώτησα.

Gadget Victims: Battery backup solution for home

Synology Inc. Online Community Forum • View topic - UPS server function

Εγώ χρησιμοποίησα το Windows NUT client (ο τρόπος περιγράφετε στο 2ο σύνδεσμο)

Windows NUT client | Free System Administration software downloads at SourceForge.net

Αφού ρύθμισα το Ups στο Synology, ώστε να επιτρέπει επιτρέπει άλλα diskstations (control panel->hardware & power->ups->permitted diskstations

βάζοντας την ip του pc που θέλω να λαμβάνει ενδείξεις για το ups μέσω του synology.

Το UPS το συνέδεσα μέσω usb με το N54L(Synology), ώστε να έχει τις ενδείξεις για τη μπαταρία.

ΠΡΟΣΟΧΗ το pc θα πρέπει να έχει σταθερή IP, αν θέλουμε να κάνει shutdown όταν πέσει στο ρεύμα και η μπαταρία του UPS φτάσει σε κάποιο ποσοστό.

Έαν ρυθμίσετε το Windows NUT client, να κάνει shutdown το pc σας, και οι ρυθμίσεις για την ip του pc αλλάξουν, το synology δε θα κοινοποιεί τις ενδείξεις του UPS στο σωστό μηχάνημα και το pc σας θα κάνει συνεχώς shutdown!!

Το πρόγραμμα λειτουργεί σωστά μέχρι και τα windows 8.1.

Για να το ρυθμίσετε να τρέχει στην εκκίνηση του υπολογιστή σε win 8:

Windows 8: How to Add Applications to the Startup Folder | a Tech-Recipes Tutorial

Για win7, vista:

Run a program automatically when Windows starts - Windows Help

1) Το ups πρέπει να έχει "πάνω" του το pc, το synology, το router.

Ώστε αν γίνει κάτι το synology να ειδοποιήσει το pc, ότι πρέπει να κλείσει.

2) Αν ρυθμίστεί το πρόγραμμα να κλείνει το pc όταν η μπαταρία του ups φτάσει στο 30% πχ, και γίνει διακοπή και τα μηχανήματα κλείσουν κανονικά, θα αντιμετωπίσουμε πρόβλημα αν επανέλθει το ρεύμα και ανοίξουμε άμεσα το pc.

Αυτό συμβαίνει επειδή έχουμε ορίσει ότι το πρόγραμμα θα κλείνει το pc αν η μπαταρία φτάσει στο 30%, και προφανώς μετά τη διακοπή θα χρειαστεί χρόνο για να φορτίσει.

Έγινε επεξεργασία από eicr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.