Jump to content



DIY NAS Thread


it.expert

Recommended Posts

αν τα στησει πανω σε vm γινεται.

Κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου, αλλά δεν ξέρω την διαδικασία. Ακόμα, η μνήμη αρκεί για αυτή την διαδικασία; Η ταχύτητα στην μεταφορά αρχείων θα περιορίζεται από το vm;

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια παίζει ρόλο και τι nas θες και επειδή το n54l έχει ecc μνημη εγώ θα πήγαινα σε freenas με zfs (τα 8 gb+ ειναι απαραιτητα).δεν θα έκανα αυτό media player άλλα θα του έβαζα το plex plugin και θα streamara παντού.για media payer πάρε ένα raspi και βάλτου xbmc με plexbmc και είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω και γώ να μπορεί κατά προτίμση να λειτουργήσει σαν media pc μήπως είναι προτιμότερο να τρέξω ubuntu server/windows server/FreeBSB ? Και πάνω σε αυτό μέσω VM να τρέχω ένα κανονικό λειτουργικό για να έχω HTPC/Web browsing δυνατότητες. ZFS μπορώ να έχω σε linux ?

Link to comment
Share on other sites

τι υπαρχει για να χωρεσουν 2 δισκοι στο επανω μερος του hp microserver οπου βρισκεται η 5.25" θεση του cdrom/dvd?

αυτα Nexus DoubleTwin Hard Drive δεν υπαρχουν πλεον για αγορα εκτος αμερικης.

κατι αλλο και οικονομικο;

θα χρειαστω και καλωδιο esata>sata για τον 6 δισκο;

Έγινε επεξεργασία από auteur
τυπογραφικα
Link to comment
Share on other sites

thanks

αλλα ειναι παλιο το guide.. διαβασα οτι το release του nanoboot ειναι καλυτερο απο αυτο του gnobot και μπορεις να κανεις update στο τελευταιο dsm, Synology DSM 4482 (Gnoboot to NanoBoot) - CyanLabs

τωρα ψαχνω το custom firmware (και πως το εγκαθιστω), που ενεργοποιει τον 6 δισκο στο n54l..

και αν υπαρχει καποιο guide που να γινεται κατευθυαν με το release του nanoboot..

στο xpenology forum τα εχουν λιγο μπερδεμενα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έπεσε στα χέρια μου ένας παλιός celeron@2,66 με μητρική αγνώστων στοιχείων, 256 ram με σπασμένο bracket της ψύκτρας. Αξίζει τον κόπο να το φτιάξω Nas ή θα είναι πολύ αδύναμος?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.