Jump to content



ASUS R9 270X 2GB


Recommended Posts

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μια κ το πιάσατε το θεμα... κ εγω τον 955 εχω με μια gtx570 κ έλεγα να την αντικαταστησω με μια r9 280x.. ποια η γνώμη σας; :confused:

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Δεν το συνιστώ!

Θα δώσεις ένα σοβαρό ποσό για GPU και δεν θα πάρεις ποτέ αυτό που πλήρωσες με αυτό το CPU που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν αντί για PhenomII έλεγε πως είχε έναν i7 920 με την 280X πιστεύω δεν θα είχατε πρόβλημα, το όνομα Phenom σας τρομάζει αλλά άδικα, οι 2 αυτές cpu έχουν ανάλογη δύναμη AnandTech | Bench - CPU πρόσφατα είδα έναν 965@4.1 GHZ και τα έβγαζε πέρα με μια 780GTX δεν τον είδα να τρέχει benchmarks na πω την αλήθεια αλλά 2-3 games που είδα να τρέχουν έπαιζαν smooth και με καλό framerate.

Link to comment
Share on other sites

εχω 965 be τον τρεχω τωρα στα 3,9mhz, την παλευει ακομα χαλαρα στα παιχνιδακια.. νταμα εχω την 6870, τουλαχιστον σε οσα εχω παιξει, μονο στο bf3 ειχα cpu used πανω απο 75% σε single player.. την προιγουμενη εβδομαδα ημουν σε ενα φιλο , ο οπιοσ εχει τον 8320 στα 4,5 mhz sli 2x760 αναλυση οθωνησ 1680χ1050, στο bf4 multi πανω απο 55% cpu used δεν ειχε.. στο 20 λεπτο που εβαλε crysis 3 δεν ειδα πανω απο 45% cpu used.. στο ρελαντι δουλευει ο 8320!!! χααχχαα τεζα τα γραφικα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έγινε η παραγγελία σε 3 ,4 ημέρες θα την έχω υλοποίηση αυτή:https://www.asus.com/Graphics_Cards/R9270XDC2T2GD5/#overview

Μεγιές μεγιές!

Μην ξεχάσεις να της περάσεις το τελευταιο VBIOS με το GPU TWEAK της ASUS!

Εγώ την έχω OC ακόμα περισσότερο απο όσο ήταν και παίζω χαλαρά 1200GPU/6000MEM... φυσικά πάει και άλλο άλλα δεν θέλω να την ζορίσω παραπάνω πρός το παρόν(Δεν χρειάζομαι άλλο OC)! Απολαμβάνω ολα τα games μου στο MAXIMUM με πολυ καλά fps!

Ενδεικτικά παίζω Crysis 3 όλα Very High με FXAA σε 1200p ανάλυση με average περίπου στα 40+ αλλιώς στα High με γύρω στα 60+ average πάντα!

Και απο θερμοκρασίες ΔΕΝ το συζητώ ΚΑΝ... Πάνω απο 60 βαθμούς με το ζόρι μετά απο πολύ ώρα gaming... Το default profile που έχει για τα fans είναι όντως πολύ καλό...βέβαια έχει πάνω και την γομαρόψυκτρα που κάνει σχεδόν όλη την δουλειά...γενικά δεν νιώθει η κάρτα!

Με τι σύστημα θα την συνδυάσεις φίλε μου τελικά??

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Με το σύστημα που άνοιξα το τόπικ (πρώτο πόστ) δεν αλλάζω τίποτα προς το παρών

ίσως τέλος καλοκαιριού προς Σεπτέμβριο να πάω για αναβάθμιση CPU βλέποντας και κάνοντας πάντα.

Ερώτηση: Ποιούς drivers έχεις βάλει εσύ στην κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Με το σύστημα που άνοιξα το τόπικ (πρώτο πόστ) δεν αλλάζω τίποτα προς το παρών

ίσως τέλος καλοκαιριού προς Σεπτέμβριο να πάω για αναβάθμιση CPU βλέποντας και κάνοντας πάντα.

Ερώτηση: Ποιούς drivers έχεις βάλει εσύ στην κάρτα;

Τους 13.12 WHQL απο το site της AMD!

MHN βάλεις κανέναν άλλον πρίν απο αυτόν!

ΜΗΝ ξεχάσεις το VBIOS που σου είπα επίσης! Είναι πολύ σημαντικό! Μόνον με αυτό θα παίξει σωστά η κάρτα σαν HW!

Μετά αράζεις και λιώνεις! Η κάρτα είναι τουμπανάκι!

Link to comment
Share on other sites

To VBIOS χρειάζεται μόνο στην συγκεκριμένη υλοποίηση η γενικά?

Που είδες διαφορά μετά απο αυτό?

Δεν ξέρω για άλλες υλοποιήσεις για να σου πω.

Στην συγκεκριμένη διορθώνει ένα bug του default VBIOS που προκαλεί flickering δηλαδή με λίγα λόγια επηρεάζει την σωστή λειτουργία της κάρτας (Instability) και σε 2D αλλά και σε 3D περιβάλλον. Μετά την εγκατάσταση του νέου VBIOS το πρόβλημα αυτό εξαφανίζεται! Επίσης η AMD συστήνει για κάρτες 270Χ γενικά τους 13.12 WHQL διότι μέσα στο change log τους αναγράφεται και ένα οριστικό fix (σε επίπεδο driver τώρα) στο φαινόμενο του flickering για κάποιες κάρτες 270Χ που το παρουσίασαν αυτο και για αυτό καλού-κακού βάζεις τον τελευταίο catalyst όπως ούτως ή άλλως θα έκανε κάποιος σε μία νέα κάρτα γραφικών.

Απο κεί και πέρα έχεις την κάρτα σου στην ΠΕΝΑ και λιώνεις!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνω αγορά για το pc της γυναίκας μια R9 270 και λέω να δοκιμάσω την Sapphire R9 270 2GB GD5 Battlefield Edition.

Η διαφορά στην τιμή από τις άλλες R9 270 είναι του παιχνιδιού που μάλλον είναι σε μορφή δώρου από το Origin.

Αυτά που νομίζω ποιο πάνω ισχύουν? το έχει πάρει κανείς ? Αύριο θα ρίξω ένα τηλέφωνο στο πλαίσιο για διευκρίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια διαφορά ανάμεσα στην R9 270 και στην R9 270X που με λίγο overclock της πρώτης ισορροπούν κατά κάποιο τρόπο δες τις διαφορές τους Radeon R9 270X vs 270

Εγώ έχω παραγγείλει την ASUS R9 270X (είναι θέμα ωρών να την παραλάβω) επέλεξα την υλοποίηση αυτή γιατί θέλω η κάρτα μου να είναι ήσυχη (να μην κάνει θόρυβο) και να είναι κρύα (να μην ανεβάζει θερμοκρασία) που η ASUS είναι ένα βηματάκι μπροστά σε σχέση με τις άλλες εταιρίες στο θέμα ψύξης και θορύβου, τώρα εσύ αν θέλεις να πάρεις την Battlefield Edition είναι θέμα γούστου πάντως να ξέρεις πως με 10 ευρώ παραπάνω (συμφωνα με την τιμή του πλαισίου όπως ανέφερες) πάς στην ASUS R9 270X 2GB GD5.

Έγινε επεξεργασία από johnIV
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να την φτάνει την 270x με λίγο overclock αλλά αμα κλοκαρει καλά η 270x ξεφεύγει κατά πολύ...

Επίσης η υλοποίηση της gigabyte με την windforce είναι πολύ ήσυχη και εχει πραγματικά χαμηλές θερμοκρασίες...full load ειμαι στους 35c!

Link to comment
Share on other sites

VBIOS με το GPU TWEAK της ASUS!

Εγώ την έχω OC ακόμα περισσότερο απο όσο ήταν και παίζω χαλαρά 1200GPU/6000MEM... φυσικά πάει και άλλο άλλα δεν θέλω να την ζορίσω παραπάνω πρός το παρόν(Δεν χρειάζομαι άλλο OC)! Απολαμβάνω ολα τα games μου στο MAXIMUM με πολυ καλά fps!

Επειδη εχει φιλος την ιδια καρτα (270χ asus dcii TOP)..

H καρτα στα 1200/6000 παιζει ανετα με default ταση.

Απο εκει και περα Overvoltage δεχεται η καρτα η οχι?

Δοκιμασα με asus gpu tweak να δωσω 1,25v αλλα κατα την διαρκεια ενος run στο valley ειδα οτι η ταση της καρτα επεφτε παλι στα 1,16v, εδωσα δεν εδωσα το ιδιο, εχει drop η ταση:sarcastic:

Εν τελη δεχεται Overvoltage η συγκεκριμενη η καρτα η οχι?

Αν ναι με ποιο tool?

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχει φιλος την ιδια καρτα (270χ asus dcii TOP)..

H καρτα στα 1200/6000 παιζει ανετα με default ταση.

Απο εκει και περα Overvoltage δεχεται η καρτα η οχι?

Δοκιμασα με asus gpu tweak να δωσω 1,25v αλλα κατα την διαρκεια ενος run στο valley ειδα οτι η ταση της καρτα επεφτε παλι στα 1,16v, εδωσα δεν εδωσα το ιδιο, εχει drop η ταση:sarcastic:

Εν τελη δεχεται Overvoltage η συγκεκριμενη η καρτα η οχι?

Αν ναι με ποιο tool?

1) Έτσι φαίνεται... δεν είναι αλήθεια όμως!

2) Φυσικά!

3) Το power target το είχες 120%? Στο λέω γιατί έχει ένα ελάχιστο power throttling ακόμα και στα default της η κάρτα!

Σε ένα Furmark που έτρεξα χθές είδα ότι στα default clocks χώρις το power target στο 120% η κάρτα έριχνε το Vcore αλλά και το GPU Clock απο τα 1120 στα 1050! Μετά ξαναδοκίμασα και διαπίστωσα ότι ΟΝΤΩΣ ήθελε λίγο ρεύμα ακόμα, καρφώθηκε στα 1120 κανονικά!

Επίσης όσο για το extra OC να ξέρεις ότι ο πυρήνας της θέλει ρευματάκι! Εγώ κλείδωσα vcore και gpu clock μαζί στο GPU TWEAK και ησύχασα... έτρωγα black/blue screen σύννεφο!

H μόνη ******* για μένα που έκανε η ASUS σε αυτήν την κάρτα είναι που έβαλε memory modules elpida (6000MHz rated)! Αλλά οκ μην ειμαι και αχάριστος!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

1) Έτσι φαίνεται... δεν είναι αλήθεια όμως!

2) Φυσικά!

3) Το power target το είχες 120%? Στο λέω γιατί έχει ένα ελάχιστο power throttling ακόμα και στα default της η κάρτα!

Σε ένα Furmark που έτρεξα χθές είδα ότι στα default clocks χώρις το power target στο 120% η κάρτα έριχνε το Vcore αλλά και το GPU Clock απο τα 1120 στα 1050! Μετά ξαναδοκίμασα και διαπίστωσα ότι ΟΝΤΩΣ ήθελε λίγο ρεύμα ακόμα, καρφώθηκε στα 1120 κανονικά!

1)Ποιο πραγμα δεν ειναι αληθεια οτι παιζει με default ταση?

Αφου στα 1200/6000 παρακολουθουσα την γραμη του gpu clock και ηταν "καρφι" στα 1200mhz σε οτι και αν ετρεξα, μηδενικο Throttle...και φυσικα αυτο χωρις overvoltage με μαμα ταση η καρτα.

2)Για πες μου τον τροπο τοτε, γιατι εγω βλεπω vdrop:p

3)Eννοειτε στο 120% power target.

Link to comment
Share on other sites

1)Ποιο πραγμα δεν ειναι αληθεια οτι παιζει με default ταση?

Αφου στα 1200/6000 παρακολουθουσα την γραμη του gpu clock και ηταν "καρφι" στα 1200mhz σε οτι και αν ετρεξα, μηδενικο Throttle...και φυσικα αυτο χωρις overvoltage με μαμα ταση η καρτα.

2)Για πες μου τον τροπο τοτε, γιατι εγω βλεπω vdrop:p

3)Eννοειτε στο 120% power target.

Καταρχάς τα κομμάτια δεν είναι όλα ίδια. Εμένα έχει ASIC 75 σχεδόν αλλά δεν μου κλοκάρει "ΣΑΝ" 75! Vdrop δεν έχω δεί να σου πώ την αλήθεια, βέβαια έχω παρατηρήσει ότι κλειδώνει τα ρεύματα λίγο "ΚΑΠΩΣ" αλλά το έλυσα και αυτό... φαίνεται τα power regulators/VRMs που έβαλε η ASUS έχουν "άλλη λογική" που δουλεύουν.

2) Εκτός απο bench δοκίμασες κανά game? Για πέτα της κανα Crysis 3 όλα τέζα και παίξε λίγη ώρα... εγώ είχα αστάθειες! Βέβαια μετά το lock σε ρευμα και ρολόι δεν είχα θέμα με τον πυρήνα.... με κόβανε οι μνήμες:p

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς τα κομμάτια δεν είναι όλα ίδια. Εμένα έχει ASIC 75 σχεδόν αλλά δεν μου κλοκάρει "ΣΑΝ" 75!

2) Εκτός απο bench δοκίμασες κανά game? Για πέτα της κανα Crysis 3 όλα τέζα και παίξε λίγη ώρα... εγώ είχα αστάθειες! Βέβαια μετά το lock σε ρευμα και ρολόι δεν είχα θέμα με τον πυρήνα.... με κόβανε οι μνήμες:p

Δοκιμασα valley, unigine 4,0, 3dmark11 και 3dmark firestrike και τα βγαζει αερα ολα τα παραπανω στα 1200Mhz default ρευμα.

Στο valley τεσταρα ακομη και στα 1230mhz πυρηνα (με default ταση παντα) και παλι το εβγαλε...Throttle nope.

ΟV τελικα πως κανουμε?:p

Edit: Οπα..Τι δεν εχεις δει vdrop δηλαδη?

Δινεις παραδειγμα 1,25v απο asus gpu tweak και βλεπεις "καρφι" το ρευμα στα 1,25v αν τρεξεις κατι?

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.