Jump to content



αγορά νέου τροφοδοτικού !!!


ARMAGEDDON

Recommended Posts

καλησπέρα παίδες επειδή νομίζω ότι τα φτύνει σίγα σιγά το τροφοδοτικό μου θέλω να μου προτείνεται κάποιο τροφοδοτικό το οποίο να σηκώνει gtx titan και r290x μέχρι 120-140 ευρώ και φτηνότερο αν είναι δεν με πειράζει

αυτήν την στηγμή είμαι με ένα tagan 900w bz

σύστημα

ud7

i7 920 @ 4 ghz

r280x

3 * hdd

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

καλή χρόνια αρχικά,

εφόσον μιλάμε για μία κάρτα...

coolermaster v700(seasonic oem 80+gold)

corsair rm 750(80+gold νομίζω cwt oem...λίγο χειρότερο από το seasonic)

σαν κάτι φθηνότερο υπάρχει xfx core edition 750w(seasonic και αυτό αλλά παλαιότερο design , 80+bronze και δεν είναι Modular)

δεν νομίζω πως ένα σοβαρό τροφοδοτικό στα ~700watts δεν μπορεί να σηκώσει o/ced bloomfield και μία r9 290x / titan

Link to comment
Share on other sites

επειδή θέλει προσοχή και είναι ένα θέμα βρε παιδί μου τα τροφοδοτικά ... όπως και να το κάνουμε μπορεί να σε αφήσει και να τρέχεις μετά σαν παλαβός

τώρα είμαι ανάμεσα σε δύο γενικά θέλω να ξέρω αν μπορούν να σηκώσουν GTX TITAN - R9 290X , ώστε για μελλοντική αναβάθμιση να είμαι ok η ακόμα για gtx titan 2 η r9 390x και πάει λέγοντας

EVGA SUPERNOVA NEX750G GOLD POWER SUPPLY 750W

CORSAIR RM SERIES RM750 - 750 WATT 80 PLUS GOLD

edit

επειδή διαβάζω για 30amp για τις νέες κάρτες

Link to comment
Share on other sites

τώρα είμαι ανάμεσα σε δύο γενικά θέλω να ξέρω αν μπορούν να σηκώσουν GTX TITAN - R9 290X , ώστε για μελλοντική αναβάθμιση να είμαι ok η ακόμα για gtx titan 2 η r9 390x και πάει λέγοντας

EVGA SUPERNOVA NEX750G GOLD POWER SUPPLY 750W

CORSAIR RM SERIES RM750 - 750 WATT 80 PLUS GOLD

Και τα δύο τροφοδοτικά σηκώνουν ΑΝΕΤΑ όποια κάρτα γραφικών και να τους βάλεις τώρα και στο μέλλον. Με το σύστημά σου ζήτημα αν θα φτάνεις στο 50-60% load ακόμα και στα πιο βαριά games...

επειδή θέλει προσοχή και είναι ένα θέμα βρε παιδί μου τα τροφοδοτικά ... όπως και να το κάνουμε μπορεί να σε αφήσει και να τρέχεις μετά σαν παλαβός

Γι' αυτό το λόγο θα πάρεις το corsair που έχει 5ετή εγγύηση...

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο τροφοδοτικά σηκώνουν ΑΝΕΤΑ όποια κάρτα γραφικών και να τους βάλεις τώρα και στο μέλλον. Με το σύστημά σου ζήτημα αν θα φτάνεις στο 50-60% load ακόμα και στα πιο βαριά games...

Γι' αυτό το λόγο θα πάρεις το corsair που έχει 5ετή εγγύηση...

το μπρίκι μου μαζί με το monito ζήτημα αν πιάνουν 500watt σε full load μετρημένα με μηχανάκι που λέει την κατανάλωση

το evga έχει 10 χρόνια εγγύηση απλά θέλω να είμαι 1000000% σίγουρος ότι δεν θα έχω θέμα στο μέλλον αν πετάξω μια gtx titan 3 και αυτά τα 30 ampere που θέλουν μου τα παρέχουν αυτά τα δύο τα τροφοδοτικά ?

Link to comment
Share on other sites

το μπρίκι μου μαζί με το monito ζήτημα αν πιάνουν 500watt σε full load μετρημένα με μηχανάκι που λέει την κατανάλωση

Το τροφοδοτικό δεν τροφοδοτεί την οθόνη, οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν θα έχεις κανένα θέμα με τα υποψήφια 750W τροφοδοτικά. Το corsair RM750 δίνει 68Α στα 12V, οπότε υπερκαλύπτεσαι για τα 30Α που γράφεις ότι απαιτούν οι gpu που σε ενδιαφέρουν.

το evga έχει 10 χρόνια εγγύηση

Έχεις κάποιο Link γι΄αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Το μονιτορ δεν το τροφοδοτειται απο το ρεοφοδοτικο σου.

Αν οντως ειδες 500...πες το tower εχει 450w..εκ των οποιο το συστημα σου χρειαζεται μονο 385w (τα υπολοιπα ειναι "χασουρα" απο το efficiency του τροφοδοτικου σου.-εβαλα ελαφρως τυχαια 85%..)

Αν θες αναβaθμιση στο τροφοδοτικο σου ..πετα τον bloomfield..

Θα εχεις "ανασα" αλλα 100w απο εκει...Πραγματικα καιει πολλα η πλατφορμα...

Υπολογιζε για μια high end καρτα 300watt ..και για το υπολοιπο συστημα απo default 100-140watt εως 150-200watt για normal oced.(για hasswell/iv/sandy)_

Kαι τα 200 νομιζω κοντα στα 5 γιγα θα ερθουν...(Απο τα 4.5-4.7 θα εισαι κοντα στα 170w αναλογα τι τασεις θα θελεις κιολας)

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό δεν τροφοδοτεί την οθόνη, οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν θα έχεις κανένα θέμα με τα υποψήφια 750W τροφοδοτικά. Το corsair RM750 δίνει 68Α στα 12V, οπότε υπερκαλύπτεσαι για τα 30Α που γράφεις ότι απαιτούν οι gpu που σε ενδιαφέρουν.

Έχεις κάποιο Link γι΄αυτό;

EVGA SuperNOVA NEX750G GOLD 120-PG-0750-GR 750W ATX12V / EPS12V SLI Ready CrossFire Ready 80 PLUS GOLD Certified Full Modular Power Supply - Newegg.com

επίσης που τα είδες τα 68A για στείλε λινκ

------------------

Το μονιτορ δεν το τροφοδοτειται απο το ρεοφοδοτικο σου.

Αν οντως ειδες 500...πες το tower εχει 450w..εκ των οποιο το συστημα σου χρειαζεται μονο 385w (τα υπολοιπα ειναι "χασουρα" απο το efficiency του τροφοδοτικου σου.-εβαλα ελαφρως τυχαια 85%..)

Αν θες αναβaθμιση στο τροφοδοτικο σου ..πετα τον bloomfield..

Θα εχεις "ανασα" αλλα 100w απο εκει...Πραγματικα καιει πολλα η πλατφορμα...

Υπολογιζε για μια high end καρτα 300watt ..και για το υπολοιπο συστημα απo default 100-140watt εως 150-200watt για normal oced.(για hasswell/iv/sandy)_

Kαι τα 200 νομιζω κοντα στα 5 γιγα θα ερθουν...(Απο τα 4.5-4.7 θα εισαι κοντα στα 170w αναλογα τι τασεις θα θελεις κιολας)

εννοείται απλά το είχα βάλει πριν το πολύμπριζο να δω τι μετράει χοντρικά 450 watt μπορεί και 420 μόνο πύργος

τώρα για πλατφόρμα δεν αλλάζω ακόμα θα περιμένω να περάσει και αυτό το έτος 2014 και βλέπουμε μετά θα κολληθεί σε καδράκι στον τοίχο ο 920 και η ud7 ...

Link to comment
Share on other sites

Η titan "καίει" 250W όπως βλέπω στο site της nvidia και έχει προτεινόμενο psu 600W. Υπερκαλύπτεσαι από τα 750W των παραπάνω τροφοδοτικών.

Και δεν νομίζω ότι η μελλοντική titan2, titan3 κτλ θα ζητάνε παραπάνω...

Σχετικά με το evga, εγώ δεν το βλέπω σε ευρωπαϊκά site με 10ετή εγγύηση. Αν είσαι σίγουρος ότι η εγγύηση του newegg θα ισχύει και στην Ευρώπη, τότε να το προτιμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η titan "καίει" 250W όπως βλέπω στο site της nvidia και έχει προτεινόμενο psu 600W. Υπερκαλύπτεσαι από τα 750W των παραπάνω τροφοδοτικών.

Και δεν νομίζω ότι η μελλοντική titan2, titan3 κτλ θα ζητάνε παραπάνω...

Σχετικά με το evga, εγώ δεν το βλέπω σε ευρωπαϊκά site με 10ετή εγγύηση. Αν είσαι σίγουρος ότι η εγγύηση του newegg θα ισχύει και στην Ευρώπη, τότε να το προτιμήσεις.

τα δικά μας μαγαζιά είναι καλύτερα :hehe:

αφήστε και για μένα ένα psu μην τα πάρετε όλα :hehe:

EVGA SUPERNOVA NEX750G GOLD POWER SUPPLY 750W - - :hehe:

εδιτ

τι λέτε να το χτυπήσω ?

εδιτ2

και εδώ είναι το warranty απο την evga όπου δεν πολυκαταλαβαίνω αυτά που λένε

http://www.evga.com/support/warranty/

Link to comment
Share on other sites

Seasonic 850ρι με 5 χρόνια εγγύση και ρέστα για σουβλάκια;

Εγώ αυτό περιμένω να φέρουν σε στοκ - λογικά την άλλη βδομάδα θα έχουν πράμα.

μαν το λινκ που έβαλες με πετάει σε ένα

XFX Power Supply 850W ATX 24 pin Pro Series XXX Edition P1-850X-XXB9 Active-PFC Retail

είναι σωστό

Link to comment
Share on other sites

κοίτα να δεις τι μου κάνεις τώρα !!! acs courier δεν στέλνουν ? 117,2ευρώ θα μου έρθει

Πάρε τηλέφωνο/στείλε mail πρώτα να δεις πότε θα έχουν στοκ. Και άμα μάθεις στείλε μου και μένα ένα pm - τελευταία φορά που είχα ρωτήσει μου είπαν 2/1 αλλά...ξέρεις τώρα.. :p

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο/στείλε mail πρώτα να δεις πότε θα έχουν στοκ. Και άμα μάθεις στείλε μου και μένα ένα pm - τελευταία φορά που είχα ρωτήσει μου είπαν 2/1 αλλά...ξέρεις τώρα.. :p

θα τους πάρω αύριο τηλέφωνο :baby:

λες να στέλνουν και την ξανθιά μαζί ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η νεες καρτες τραβανε τα κερατα τους απξ αμπερ πας με κλειστα ματια σε single rail πιστεψε με δεν θα χασεις.Η πας σε corsair ax1200i η σε evga 1300g2 που ειναι οτι καλυτερο σε αντοχη oc

Link to comment
Share on other sites

πάντως το παραπάνω το xfx

δίνει

Max +12V1 Output Current (A) : 70 και έχει μόνο δύο pci-e

Max +12V1 Power (W) : 840

και το evga 108,3 A

αλλά είναι για να κάνεις τριπλε sli - crossfire

edit 1

επίσης το παραπάνω xfx είναι single rail ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.