Jump to content



Be Quiet DARK POWER PRO 10 | 850W CM


LuNaTiC

Recommended Posts

be quiet! Silent PSU & Cooling for your PC

Δύο ερωτηματάκια για το συγκεκριμένο psu.

Βάζοντας ένα watt meter στην πρίζα βλέπω ότι το σύστημα μου καταναλώνει ~1050w ...

Το τροφοδοτικό μου ... γιατί παίζει ακόμα ? Δε θα "παίζει" για πολύ? :)

Σε κάποια review που διάβασα (Traductor de Google)

"Like all models in the Dark Power Pro BQT P10 series can summarize all the 12 volt rails to a single strong 12V rail even when 850 watt model. This function is called be quiet! Overclocking Key. To explain here the original text from the manual:

The Overclocking Key combines the individual 12V rails together to form a 12V rail. You can permanently enable the overclocking function using the supplied jumper directly to the power supply or enable the overclocking function by means of the switch on the back panel bracket if necessary. The Overclocking Key is connected to the socket marked on the power supply. If you enable the overclocking function on the slot plate, an LED on the switch bracket."

Τι ακριβώς κάνει ? μάλλον καταλαβαίνω τι κάνει...πάνω στο mobo αυτό πως μεταφράζεται?

Το σύστημά μου αποτελείται απο 3 gpu

Thanx in advance

Link to comment
Share on other sites

Στα watt που γράφεις ότι μετράς στην πρίζα να φανταστώ έχεις αφαιρέση αυτά του monitor έτσι;

Με 1050W και ένα τυπικό efficiency για το PSU το δουλεύεις τέρμα το τροφοδοτικό. Βέβαια τα επώνυμα τροφοδοτικά πολλές φορές αντέχουν να αποδόσουν περισσότερη από την μέγιστη ονομαστική τους ισχύ. Νομίζω σε αρκετά review έχει γίνει απόπειρα και αν δεν δουλέψει η προστασία του τροφοδοτικού που το κλείνει όταν τα φορτία που τραβάς ξεπερνάνε κατά πολύ αυτά που μπορεί να αποδώσει τότε βλέπεις και πόσο παραπάνω μπορεί να αποδώσει.

Τέσπα με 3 κάρτες γραφικών δεν θα έπρεπε να είχες βάλει 1000άρι πάνω;

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα έπρεπε... δεν το σχεδίασα καλά το θέμα... (μου προέκυψε μια κάρτα μετά την αγορά)

Βασικά με έχει πιάσει φοβία τώρα μη το κάψω... Αν για κάποιο λόγο πάρει περισσότερα W από αυτά που αντέχει δε θα κλείσει ή θα με προειδοποιήσει κάπως?

Είναι αυτό λόγος για να μη "κρατάνε" οι κάρτες μου μερικές φορές τα ρολόγια τους?

Πχ ρυθμίζω το Core Clock στο 950mhz και αυτό ανεβοκατεβαίνει σε διάφορες τιμές... μερικές φορές το κάνει και με το memory clock

Link to comment
Share on other sites

Α4-3400

8gb ddr3

Asrock A75 Extreme6

500gb hdd

3x 290 Sapphire

Αυτό με τα ρολόγια που είπα "ψιλο-διαπίστωσα" ότι το κάνει όταν το cpu load είναι μεγάλο... άρα μάλλον οκ δεν είναι από τα ρεύματα

Link to comment
Share on other sites

Α4-3400

8gb ddr3

Asrock A75 Extreme6

500gb hdd

3x 290 Sapphire

Αυτό με τα ρολόγια που είπα "ψιλο-διαπίστωσα" ότι το κάνει όταν το cpu load είναι μεγάλο... άρα μάλλον οκ δεν είναι από τα ρεύματα

Για mining μάλλον παει απότι κατάλαβα τελικα. Μάλλον πας για νεο τροφοδοτικό γιατί αργά η γρήγορα θα τα παρει όλα μαζι του με τρεις 290 full load

Link to comment
Share on other sites

1+ΚWh την ωρα δηλαδη 1500+ το 2μηνο, 170+Ε ρευμα (0,12 η κιλοβατωρα με φπα χωρις να υπολογισουμε το αυξημενο κοστος των εξτρα χρεωσεων) χωρις την αυξημενη, ποσο χρηματα αποδιδει ;

Link to comment
Share on other sites

3*290 και τις σηκώνει το άτιμο το BQ!!! Αυτό θα πει Seasonic!

Για review του διάβασε εδώ.

Το OC key καλά θα κάνεις να το ενεργοποιήσεις (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) γιατί καταργεί τα multiple +12V rails και τα κάνει ένα μεγάλο. Δηλαδή αφαιρεί με άλλα λόγια την προστασία OCP (Over Current Protection) που μπορεί να χτυπήσει αν δεν έχεις συνδέσει κατάλληλα τα PCIe και EPS καλώδια στις κάρτες (δηλαδή τροφοδοτείς δύο κάρτες από ένα rails κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

3*290 και τις σηκώνει το άτιμο το BQ!!! Αυτό θα πει Seasonic!

Για review του διάβασε εδώ.

Το OC key καλά θα κάνεις να το ενεργοποιήσεις (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) γιατί καταργεί τα multiple +12V rails και τα κάνει ένα μεγάλο. Δηλαδή αφαιρεί με άλλα λόγια την προστασία OCP (Over Current Protection) που μπορεί να χτυπήσει αν δεν έχεις συνδέσει κατάλληλα τα PCIe και EPS καλώδια στις κάρτες (δηλαδή τροφοδοτείς δύο κάρτες από ένα rails κτλ.)

Τις σηκώνει και με overclock...

Απλά το θέμα είναι θα τις σηκώνει για καιρό? :) Η θα το πάρω στα χέρια

Link to comment
Share on other sites

το overclock key δε σου δίνει περισσότερη Watt. Απλά καταργεί το OCP.

Το ζορίζεις 100 W περίπου παραπάνω από το nominal capacity. Λογικά θα έπρεπε να είχε χτυπήσει το OPP και να έκανε shut down το PSU σε full load αλλά από ότι φαίνεται το βάλανε αρκετά ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας ένα watt meter στην πρίζα βλέπω ότι το σύστημα μου καταναλώνει ~1050w ...

Δεν μας απάντησες... Στην πρίζα είναι μόνο το tower; Δηλαδή είσαι 200W πάνω από την ονομαστική ισχύ του τροφοδοτικού και όλα παίζουν κανονικά; Μου φαίνεται απίστευτο.

Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ ότι πρέπει να αλλάξεις τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι στην πρίζα είναι μόνο το tower...

Θα αλλάξω τροφοδοτικό, αυτό σκέφτομαι κάποια στιγμή...σύντομα!

Σε κάνα θηρίο 1500w+ τι προτάσεις υπάρχουνε?

Δε βλέπω μεγάλη ποικιλία στα skroytzoμαγαζα μας

Τι λέτε για κάτι τέτοιο? ---> http://www.add2psu.com/

Link to comment
Share on other sites

Ναι στην πρίζα είναι μόνο το tower...

Θα αλλάξω τροφοδοτικό, αυτό σκέφτομαι κάποια στιγμή...σύντομα!

Σε κάνα θηρίο 1500w+ τι προτάσεις υπάρχουνε?

Δε βλέπω μεγάλη ποικιλία στα skroytzoμαγαζα μας

Τι λέτε για κάτι τέτοιο? ---> Add2Psu | Connect two power supplies easily and safely

Εφόσον το κουτί σου μπορεί να δεχτεί και δεύτερο τροφοδοτικό και έχεις τρόπο (το 2ο) να το συνδέσεις με την πρίζα, είναι σαφώς προτιμότερη η λύση αντί να χρυσοπληρώσει ένα >1200W τροφοδοτικό, να πάρεις ένα καλό 500-600άρι για να καλύψεις τις απαιτήσεις του συστήματός σου.

Βέβαια, σε αυτή την περίπτωση δε χρειάζεται να αγοράσεις (20$ + μεταφορικά) το add2psu adaptor. Με ένα γκουγκλάρισμα θα δεις ότι είναι εφικτό με 2 καλωδιάκια να ενώσεις τα 2 24πινα και να κάνεις τη δουλειά σου.

Εναλλακτικά υπάρχει και η λύση του [MENTION=28685]sakinor[/MENTION] για να αποφύγεις τη μανούρα και την επιπλέον θερμότητα που θα εκλύεται μέσα στο κουτί σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα το σκεφτώ ! Σε ευχαριστώ !

Στην ελληνική αγορά δε μπορώ να βρω κάτι σαν το add2psu ?

btw δεν χρησιμοποιώ κουτί

Το rig μεταφέρθηκε σε νέο και οριστικό δικό του χώρο.. :) Από τους 85 βαθμούς που τις είχα στο δωμάτιο πλέον είναι στους 72-75 και δεν έπεσε και η νύχτα ακόμα :)

Το psu του Sakinor φαίνεται πολύ καλό αλλά δυστυχώς δε μπορώ να διαθέσω άλλα χρήματα atm... ίσως κάνα 80άρι για κάποιο πρόσθετο psu... για +200 ευρώ το βλέπω λίγο χλωμό

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας απάντησες... Στην πρίζα είναι μόνο το tower; Δηλαδή είσαι 200W πάνω από την ονομαστική ισχύ του τροφοδοτικού και όλα παίζουν κανονικά; Μου φαίνεται απίστευτο.

Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ ότι πρέπει να αλλάξεις τροφοδοτικό.

Δεν είναι 200W παραπάνω. 850W αποδίδει το PSU αλλά δεν έχει 100% efficiency. Βάζοντας ένα 80% efficiency καταλήγεις στα 1062,5W. Δουλεύει τέρμα αλλά όχι τόσο έξω από τις προδιαγραφές του. Λογικά με 100άρι θα είσαι ΟK αλλά και το 1500άρι δεν είναι άσχημο στην περίπτωση σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 200W παραπάνω. 850W αποδίδει το PSU αλλά δεν έχει 100% efficiency. Βάζοντας ένα 80% efficiency καταλήγεις στα 1062,5W. Δουλεύει τέρμα αλλά όχι τόσο έξω από τις προδιαγραφές του. Λογικά με 100άρι θα είσαι ΟK αλλά και το 1500άρι δεν είναι άσχημο στην περίπτωση σου.

Δε νομίζω ότι έτσι υπολογίζονται. Εγώ καταλαβαίνω ότι στα 850W συμπεριλαμβάνονται και οι απώλειες.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδες θα μας τρελανεται οταν λεμε οτι ενα psu εχει 80%eff παει να πει οτι αν εχω ενα 1000αρι το max που μπορει να αποδοσει ειναι 800watt

Ετσι δεν ειναι ? Αν κανω λαθος ας με διωρθωσει καποιος

Στάλθηκε απο Thelab.gr Phone

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.