Jump to content



Πληκτρολόγιο αγορά


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, θέλω να αγοράσω ένα ενσύρματο καλό πληκτρολόγιο μέχρι 50€. Με το τωρινό μου ένα της media-tech έχω πρόβλημα όταν θέλω να κατευθυνθώ

προς τα αριστερά (αν πατάω τα πλήκτρα με τα βελάκια μπρος αριστερά και το shift δεν αποκρίνεται). Θα μου πει κάποιος ν'αλλάξω την διάταξη του πλήκτρων, το γνωρίζω αυτό.

Έχω καταλήξει μέχρι στιγμής στο LOGITECH G105 LOGITECH 920-003461 GAMING KEYBOARD G105 - -

Είναι καλό? Κάποια καλύτερη πρόταση μέχρι τα 50€. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

κάτω των 50 = ουσιαστικά αποκλείονται σχεδόν όλα τα μηχανικά.

Σε ενδιαφέρει να έχει τυπωμένους ελληνικούς χαρακτήρες;

Σε ενδιαφέρει η διάταξη αν είναι US ή UK;

Σε ενδιαφέρουν άλλα χαρακτηριστικά; Π.χ. φωτισμοί, πρόσθετα πλήκτρα κ.λ.π.

Σύνδεση PS/2;

Αν δεν περιοριστείς σε Logitech/Microsoft κι αν δεν έχεις απαιτήσεις για φωτισμούς και παρόμοια θα σου πρότεινα να κοιτάξεις πληκτρολόγια γνωστών κατασκευαστών (HP, Dell, Fujitsu κ.λ.π.) τα οποία συχνά είναι λίγο πιο προσεγμένης κατασκευής.

Επίσης τα Cherry όπου όμως δε θα βρεις πολύ εύκολα ελληνικούς χαρακτήρες στα πλήκτρα.

Εφόσον δεν αγοράζεις μηχανικό όπου ξεφεύγεις σε τιμή, είμαι της άποψης να αγοράσεις με κριτήριο την τιμή προς τα κάτω όσο καλύπτονται τυχόν ειδικά χαρακτηριστικά που θες. Μην πληρώσεις 50άρι για μη μηχανικό απλώς επειδή έχει μερικά φρου φρου κι αρώματα παραπάνω από εκείνα που κάνουν σχεδόν μισή τιμή χωρίς να διευκολύνεσαι από τα φρου φρου.

Link to comment
Share on other sites

Για πληκτρολόγιο δεν έχω δώσει μέχρι στιγμής πάνω από 20€, γενικά φωτισμός και φρου φρου και να μην έχει δεν μ'απασχολεί,

όπως επίσης αν έχει ή όχι τυπωμένους ελληνικούς χαρακτήρες.

Να έχει συντομεύσεις αριθμομηχανή, explorer,μουσική αύξηση/μείωση έντασης κτλ. με ενδιαφέρει.

Επίσης να μην έχει θέμα με το shift όπως γράφω παραπάνω.

Το μηχανικό ξεφεύγει πολύ σε τιμή, (είναι κρίμα να ψάχνω τα πλήκτρα από τυχόν νεύρα :hehe:) και τα 50€ που σκέφτομαι να δώσω

κι αυτά μου φαίνονται πολλά, άλλα άμα τα δώσω τουλάχιστον ν'αξίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το logitech άλλες επιλογές είναι αυτές

A4TECH KD-600L A4TECH KD-600L BLACK USB (BLUE LIGHT) - - 27€

GENIUS GX SERIES GENIUS GX SERIES IMPERATOR MMO/RTS GAMING KEYBOARD - - 27€

GENIUS KB-G265 GENIUS KB-G265 LED BACKLIGHT GAMING KEYBOARD - - 30€

Razer Arctosa Razer Arctosa - BestPrice.gr 55€ (γι'αυτό πρέπει να πάρω τηλ. για διαθεσιμότητα)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλήμερα. Ότι λέει και ο τίτλος του θέματος, αγορά πληκτρολογίου κυρίως για παιχνίδια.

Θα ήθελα να δώσω μέχρι 35-40 ευρώ , σε εξαιρετική περίπτωση και αν αξίζει μέχρι 50 ευρώ.

Η διάταξη να είναι US .

Ο φωτισμός είναι επιθυμητός, όπως και τα πρόσθετα πλήκτρα.

Αν θα έχει και ελληνικούς χαρακτήρες και αριθμομηχανή έχει καλώς , διαφορετικά δεν τίθεται θέμα.

Βασικό να μην κάνει πολύ και ενοχλητικό θόρυβο .

Είδα και αυτά τα δυο στα 50 ευρώ:

CORSAIR RAPTOR K30

ZALMAN ZM-K500

Αξίζει η αγορά κάποιου από τα δύο ή να περιοριστώ σε ενα απλό πληκτρολόγιο κάτω των 40 ευρώ και ποια θα μπορούσατε να προτείνετε .

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από anarxos
Διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...

_____________________________________________________________________________________________________________________

*Επαναφέρω το θέμα, έχει βγάλει το eshop μια "προσφορά" στα 47€ μηχανικό πληκτρολόγιο, δεν ξέρω αν είναι μάρκα μ'έκαψες.

GENESIS NKG-0708 RX75 με black switch, σκέφτομαι να το αγοράσω, τι λέτε αξίζει?

 

Το πιο φθηνό (αξιόλογο κατά την άποψη μου) που βλέπω μετά είναι το SteelSeries 6Gv2 στα 70€,  

τα άλλα μετά ξεφεύγουν http://www.skroutz.gr/c/1866/Gaming_pliktrologia.html?keyphrase=mechanical+keyboard&order_by=pricevat&order_dir=asc.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που ήταν να δώσω από 100€ + θα πήγαινα σε κάποιο coolermaster ή logitech. Αλλά τόσα λεφτά για keyboard είναι πολλά.

 

Τα 47€ για μηχανικό οκ, αν αξίζει θα τα δώσω ή στην χειρότερη το steelseries που παίζει στα 70€ αλλά κι εδώ ανεβαίνουμε.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.