Jump to content



Τι επιλογή οθόνης ;


PetranEVO

Recommended Posts

Γενικά έτσι πως τα βλέπω σ'ένα απ'αυτά samsung 24C750 και Asus VN248H αλλά θέλω να δω και από κοντά όσα περισσότερα μπορώ.

Το samsung είναι με 0 καμμένα pixel απ'ότι έχω δει στο plaisio και το έχει σε καλή τιμή, αλλά δεν μου αρέσει ότι δεν ρυθμίζεται σε ύψος ( εσένα δεν σου κάνει στο ύψος) και δεν έχει vesa.

To αρνητικό στο asus είναι ότι σε περίπτωση καμμένων pixel για αντικατάσταση έχει τα 3-4.

Σε asus είχα το mx279h από χρώματα και γωνία θέασης μου άρεσε, αλλά σε 27'' έτσι όπως το είδα δεν θεωρώ και την καλύτερη ανάλυση 1920x1080.

Το mva έχει καλύτερο μαύρο και contrast, το ips καλύτερη γωνία θέασης, πιο ζωντανά χρώματα αλλά στο σκοτάδι το μαύρο θα φαίνεται πιο φωτεινό, θα είναι σαν γκρι.

Γενικά το ips θεωρώ για all around χρήση είναι ιδανικό.

Περίμενε ν'ακούσεις και των υπολοίπων την γνώμη

http://www.skroutz.gr/s/3908645/Dell-P2414H.html?keyphrase=Dell+P2414H ips

https://www.skroutz.gr/s/3642458/Samsung-S24C650PL.html?keyphrase=S24C650PL pls

Asus VN248H - BestPrice.gr ips

23''

Dell UltraSharp U2312HM | Skroutz.gr

Asus VX239H | Skroutz.gr

*εδώ έχει τα διάφορα panel Panel Technologies - TN Film, MVA, PVA, IPS, PLS

Link to comment
Share on other sites

εδώ διάβασε κάποια πράγματα για διάφορους τύπους panel. Επειδή κάνουν διάφορα παιχνίδια marketing με το όνομα των τεχνολογιών δεν βγάζεις εύκολα άκρη πέρα από κάποιες γενικότητες. Επιπλέον οι αριθμοί που αναφέρονται στα διαφημιστικά των εταιρειών δεν είναι πάντοτε συγκρίσιμοι, μετράει ο καθένας όπως τον συμφέρει.

Το Πλαίσιο είχε κάμποσες οθόνες κι είναι πιθανό να πετύχεις κάποια, ειδικά σε LG και Samsung. Δυστυχώς η θέαση σε κατάστημα είναι περιορισμένης χρησιμότητας: οι διαφορετικές συνθήκες φωτισμού, διαφορετικές ρυθμίσεις και το περιορισμένο της ώρας φροντίζουν για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πω όσο και να διαβάζω έχω χαζέψει,δεν ξέρω τι να πάρω στα 200€...

Απο την μία Dell λες οκ καλή εταιρία αλλά με πολλά ευτράπελα, όπως το 6 Pixel καμμένο και μετά εγγύηση και μετά πάλi refabrished.

Asus; Δεν την έχω δει στον χώρο καθόλου.

Επίσης μετά βασικό VESA MOUNT.

Όλα τα αλλά δευτέροντα (έχει και ένα ωραίο στυλ η asus! Γ@@@@το δηλαδή...)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω το παρακάτω monitor, αλλά φαίνεται ενδιαφέρον. Επίσης είναι στο όριο των χρημάτων σου, είναι PLS (σαν το IPS, αλλά ιστορία της samsung), 24ρι και στο ύψος που θες χωρίς να χρειαστείς βάση. Dsub/hdmi/displayport όμως οπότε ίσως να χρειαστείς και hdmi καλώδιο.

https://www.skroutz.gr/s/3642458/Samsung-S24C650PL.html?keyphrase=S24C650PL

S24C650PL - TECH SPECS | SAMSUNG

Έχει το 27C750 ένας κολλητός μου ομως και είναι εξαίσιο.

τελικά που είπα οτι δεν είναι IPS.

Είναι IPS απλά στο Skroutz.gr Μόνο μερικά εχουν την PL. Περισσότεροι έχουν την σκέτο Ρ που είναι άλλο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταζα για οθόνες εχθές πάλι, αυτό το μήνα θα κυκλοφορήσει το 24'' της benq BenQ EW2440L and EW2740L - PC Monitors .

Αλλιώς θα πάω σ'ένα απ'αυτά:

s24c750 (αυτό θα το κοιτάξω καλύτερα επειδή απ'ότι είδα δεν είναι pwm free)

s27c750 // EW2740L // u2414h

Να κοιτάξεις για monitor με pwm free Pulse Width Modulation

( Topic: Flicker-free monitors - PC Monitors

Flicker Free Monitor Database )

Μ'ένα philips που έχω τώρα μετά από παιχνίδια με πιάνει το κεφάλι μου.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταζα για οθόνες εχθές πάλι, αυτό το μήνα θα κυκλοφορήσει το 24'' της benq BenQ EW2440L and EW2740L - PC Monitors .

Αλλιώς θα πάω σ'ένα απ'αυτά:

s24c750 (αυτό θα το κοιτάξω καλύτερα επειδή απ'ότι είδα δεν είναι pwm free)

s27c750 // EW2740L // u2414h

Να κοιτάξεις για monitor με pwm free Pulse Width Modulation

( Topic: Flicker-free monitors - PC Monitors

Flicker Free Monitor Database )

Μ'ένα philips που έχω τώρα μετά από παιχνίδια με πιάνει το κεφάλι μου.

Grafw apo tablet xwris ellinika einai kinezia sorry.

To benq den exei vesa mount pragma must se emena.

Opws kai to samsung montelo den exei ektos ean einai to pio palio.

To u2414 den to kserw tis dell einai;

Pantws se arketa review eida gia to u2412 oti exei arnhtikes arketes gia to gaming.

Oso gia to PWM todiabasa den to iksera oti paizoun kai tetoia. Ara tha to xriastw kata 99% giati tha pernaw polles wres mprosta ston ypologisth pera apo to deep gaming

Toses epiloges ta neyra mou.Piga kai se public kai plaisio kai den eixan sxedon kanena montelo ips pou thelw na riksw matia:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ,σε αυτά τα λεφτα ,η καλυτερη που εχω δει εγω ειναι η dell ultrasharp ,ειτε 23 ειτε 24 ανάλογα το ποσό που θα διαθέσεις.

Εγω εχω lg ips 23" και ο κολλητός μου εχει dell 24αρα ,η dell ειναι ΠΟΛΥ καλύτερη και σε θέμα κούρασης μετα απο ώρες ,και σαφώς σε χρωμα και φωτεινότητα .

Στα games δε, παρόλο που η δικια μου εχει και καλα χαμηλότερο lag,ειλικρινά δεν το εχω καταλάβει πουθενά και ποτέ.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ,σε αυτά τα λεφτα ,η καλυτερη που εχω δει εγω ειναι η dell ultrasharp ,ειτε 23 ειτε 24 ανάλογα το ποσό που θα διαθέσεις.

Εγω εχω lg ips 23" και ο κολλητός μου εχει dell 24αρα ,η dell ειναι ΠΟΛΥ καλύτερη και σε θέμα κούρασης μετα απο ώρες ,και σαφώς σε χρωμα και φωτεινότητα .

Στα games δε, παρόλο που η δικια μου εχει και καλα χαμηλότερο lag,ειλικρινά δεν το εχω καταλάβει πουθενά και ποτέ.

sent from mobile

Άνα μπράβο τώρα μιλάμε σωστά με απόψεις.

Τα μοντέλα που με βολεύουν είναι προς στιγμη.

dell u2412m

dell u2414m ( αν αξιζει την διαφορα )

lg 27 ea63v-p ( με αρεσει το μεγεθος )

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.