Jump to content



ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ SERVICE ARVATO SONY


sevast99

Recommended Posts

Κατ αρχας σου λενε για ενας, κινητο με σπασμενο βυσμα φορτισης ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΓΓΑΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΙΝΗΤΟ?

Δε μπορω να καταλαβω για ποιο λογο να δεχτεις επισκευες και κουραφεξαλα σε μια συσκευη που την πληρωσες με ζεστο χρημα και σου στειλαν μια προβληματικη...

Γιατι δεν πας ΙΝΚΑ να το χειριστουν αυτοι?

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας σου λενε για ενας, κινητο με σπασμενο βυσμα φορτισης ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΓΓΑΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΙΝΗΤΟ?

Δε μπορω να καταλαβω για ποιο λογο να δεχτεις επισκευες και κουραφεξαλα σε μια συσκευη που την πληρωσες με ζεστο χρημα και σου στειλαν μια προβληματικη...

Γιατι δεν πας ΙΝΚΑ να το χειριστουν αυτοι?

Γιαυτο ζητησα απο τον Τεχνικο που μεσολάβησε για την μεταφορα , να μου προμηθεύσει φωτο υλικο με φωτο την βλαβη , να φαίνεται το ΕΜΕΙ της συσκευής αποτοΣερβις Arvato ,

Link to comment
Share on other sites

Επειδη , αποφασισα για καταγγελια , και υπάρχουν πολλες υπηρεσίες γαυτο, ΙΝΚΑ ΕΚΠΟΙΖΩ Γενική γραμματεια καταναλωτή ,Συνήγορος Καταναλωτή δεν ξερω σε ποιον να απευθυνθώ που ειναι καλύτερα , πάντα ηλεκτρονικά όμως μια που είμαι Θεσσαλονικη,

Θέλω την Γνώμη σας και την πείρα σας , που ειναι καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη , αποφασισα για καταγγελια , και υπάρχουν πολλες υπηρεσίες γαυτο, ΙΝΚΑ ΕΚΠΟΙΖΩ Γενική γραμματεια καταναλωτή ,Συνήγορος Καταναλωτή δεν ξερω σε ποιον να απευθυνθώ που ειναι καλύτερα , πάντα ηλεκτρονικά όμως μια που είμαι Θεσσαλονικη,

Θέλω την Γνώμη σας και την πείρα σας , που ειναι καλύτερα?

Πηρες απαντηση απο Sony-Kaizer αν δεν παρεις απαντηση δεν μπορεις να κανεις κατι...

Και κατι αλλο λεω μια στις 1000 IMEI εχεις τσεκαρει?ειναι ιδιο με αυτο που γραφει το κουτι...?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη , αποφασισα για καταγγελια , και υπάρχουν πολλες υπηρεσίες γαυτο, ΙΝΚΑ ΕΚΠΟΙΖΩ Γενική γραμματεια καταναλωτή ,Συνήγορος Καταναλωτή δεν ξερω σε ποιον να απευθυνθώ που ειναι καλύτερα , πάντα ηλεκτρονικά όμως μια που είμαι Θεσσαλονικη,

Θέλω την Γνώμη σας και την πείρα σας , που ειναι καλύτερα?

Σου έχω ήδη εξηγήσει τις διαφορές μεταξύ τους παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που μου έκανε εντύπωση ειναι η σιγη ιχθύος που κράτησε το κατάστημα στο μαι λ μου,Το Σάββατο το βράδυ το εστειλα , οκ η Κυριακή , αλλά και σήμερα??

μπορει να εχει συμβουλευτει δικηγορο για να σου δωσει μια επισημη απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Πηρες απαντηση απο Sony-Kaizer αν δεν παρεις απαντηση δεν μπορεις να κανεις κατι...

Και κατι αλλο λεω μια στις 1000 IMEI εχεις τσεκαρει?ειναι ιδιο με αυτο που γραφει το κουτι...?

Όχι δεν πήρα ,πόσο πρέπει να περιμενω??? Και αν δεν απαντήσουν?? Πως να ελέγξω ΙΜΕΕΙ ουτε το κουτί εχω, ούτε το κινητό , που ουσιαστικά το άνοιξα μόνο για κανα 20 λεπτο, ίσα , ίσα για τις βασικές ρυθμίσεις και να δω λίγο πως ειναι οι φώτο του μόνο. Ειχε λίγη μπαταρία οποτε το εκεισα και το μπήκε στο docking για να φορτισει ,

Ουτε την πρωτότυπη ,την απόδειξη του KAIZER (που ευτυχώς φωτοτύπησα πριν την στείλω και αυτην πισω ,μου την ζητησαν απο το μαγαζί οταν έπρεπε να επιστρέψω το κινητο) Εχω.

Πανω σε αυτην την απόδειξη (μια καρτουλα του Καιζερ με απόδειξη με συρραπτικό ,σαν αυτες που βγάζουν οι ταμειακές) έγγραφε χειρόγραφα το ΙΜΕΙ Δεν είχα χρόνο να συγκρίνω δεν ειμουν υποψιασμένη , δεν ειχα Σιμ μικρη να βαλω για να διαπιστώσω το Hardware πρόβλημα ,ολα εγιναν την επόμενη μέρα καθώς παρέλαβα απόγευμα και ασχολήθηκα λίγο το βράδυ. Αϊτή ήταν απο εμένα η Χρήση του κινητού.

Έγινε επεξεργασία από sevast99
Link to comment
Share on other sites

.

Πανω σε αυτην την απόδειξη (μια καρτουλα του Καιζερ με απόδειξη με συρραπτικό ,σαν αυτες που βγάζουν οι ταμειακές) έγγραφε χειρόγραφα το ΙΜΕΙ

Με αυτο το χειρογραφο νομιζω θα εχεις προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Το bird phone πάντως δίνει κανονική τυπωμένη με το προϊόν και το imei πάνω. Βασικά από την αρχή με τέτοια απόδειξη έπρεπε να επικοινωνήσεις μαζί τους.

Θυμάμαι όταν έψαχνα για το δικού μου τηλέφωνο, όλοι έλεγαν να έχει το imei πάνω, άλλως θα έχω θέμα με την εγγύηση.

Sent from my Migato GT-N7105 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Με αυτο το χειρογραφο νομιζω θα εχεις προβλημα...

Οταν τηλεφωνησα Sony ,και τους ειπα ΙΜΕΙ, δεν μου είπαν τίποτα ,με εξυπηρέτησαν κανονικά ,τώρα αν ειναι Από άλλο Ζ1, δεν ξερω ,ουτε μπορω να μαθω.

Link to comment
Share on other sites

Μην συγκρινεις Birdphone με Kaizer...

Οταν τηλεφωνησα Sony ,και τους ειπα ΙΜΕΙ, δεν μου είπαν τίποτα ,με εξυπηρέτησαν κανονικά ,τώρα αν ειναι Από άλλο Ζ1, δεν ξερω ,ουτε μπορω να μαθω.

Αμα δεν εχει IMEI πανω σε αποδειξη ΕΚΤΥΠΩΜΕΝΟ δεν εχεις εγγυηση αυτο ειδε η Αρβατο 99% και εχει γινει η ολη φασαρια...

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Συγχώνευση 2 συνεχόμενων μηνυμάτων - MHN κάνεις συνεχόμενα posts με διαφορά μερικών λεπτών !!! Αντ' αυτού κάνε διόρ
Link to comment
Share on other sites

μπορει να εχει συμβουλευτει δικηγορο για να σου δωσει μια επισημη απαντηση

Μαγαζί απο το 1970 λεει οτι ειναι , λες να μην το χει ξανασυναντησει , πουλά και μεταχειρισμενα ,κλπ

Χμμμ ,Τώρα που το ξανασκεφτομαι. Αγοράζει και μεταχειρισμενα , και τα ξαναπουλα , πως τα παίρνει αφού δεν έχει, όπως επικαλείται, τεχνικό έστω για τον πρώτο έλεγχο για να ορίσει τιμή Αγοράς???Και εστειλε το δικο μου κατευθείαν Αρβατο , Αν είχε γίνει ο Πρώτος έστω τυπικός έλεγχος, πάνω πάνω, Απο δικό του Τεχνικό,για εμφανείς βλάβες , δεν θα αντιμετώπιζα την Αρβατο που μου λέει για σπασμένο κονεκτορα φόρτισης

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μη λέτε ότι θέλετε.

Η αρβυλα πέφτει σύννεφο.

1) ο κάιζερ παιζει να ειναι και το πιο παλιο μαγαζί εν ελλάδι που ασχολούνταν με κινητά και σερβις(τοτε) αυτος και το 9βολτο.

Οποτε ότι κάνει,το κάνει συνειδητά,οχι λόγω απειρίας.

2) Το αν κάποιος εχει εκτυπωτή η χειρόγραφη απόδειξη δε λεει κάτι για το ποιόν του,έλεος κιόλας δηλαδή.

Ουτε ο χειρόγραφος ειναι λαμογιο ουτε ο κυριλέ ειναι ντε και καλα κύριος,αυτά ειναι για μόστρα και εξυπηρέτηση του καταστηματάρχη ,οχι του πελάτη.

Τωρα αν ειναι απόδειξη ταμειακής ειναι λιγο χάλια να το βλέπεις,αλλα δεν εχει διαφορα απο μια απόδειξη λιανικής εκτυπωμένη με αναγραφή του προιοντως κτλ.

3) για το ότι το imei πρεπει να ειναι οπωσδήποτε εκτυπωμένο,δεν το ξέρω ,αλλα χλωμό.

Τι διαφορα δλδ εχει αν το γράψει ο πωλητής με το χέρι στο pc η στην απόδειξη;

Έτσι κι αλλιώς δε μπορει να ισχυριστεί κάποιος ότι πήρε κινητό απο τον kaizer π.χ. ενώ το εχει παρει από άλλους,ο κάθε κάιζερ εχει τα τιμολόγια του με τα imei και κοζαρει,δεν ειναι τοσο χαζός.

sent from mobile

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μη λέτε ότι θέλετε.

Η αρβυλα πέφτει σύννεφο.

1) ο κάιζερ παιζει να ειναι και το πιο παλιο μαγαζί εν ελλάδι που ασχολούνταν με κινητά και σερβις(τοτε) αυτος και το 9βολτο.

Οποτε ότι κάνει,το κάνει συνειδητά,οχι λόγω απειρίας.

2) Το αν κάποιος εχει εκτυπωτή η χειρόγραφη απόδειξη δε λεει κάτι για το ποιόν του,έλεος κιόλας δηλαδή.

Ουτε ο χειρόγραφος ειναι λαμογιο ουτε ο κυριλέ ειναι ντε και καλα κύριος,αυτά ειναι για μόστρα και εξυπηρέτηση του καταστηματάρχη ,οχι του πελάτη.

Τωρα αν ειναι απόδειξη ταμειακής ειναι λιγο χάλια να το βλέπεις,αλλα δεν εχει διαφορα απο μια απόδειξη λιανικής εκτυπωμένη με αναγραφή του προιοντως κτλ.

3) για το ότι το imei πρεπει να ειναι οπωσδήποτε εκτυπωμένο,δεν το ξέρω ,αλλα χλωμό.

Τι διαφορα δλδ εχει αν το γράψει ο πωλητής με το χέρι στο pc η στην απόδειξη;

Έτσι κι αλλιώς δε μπορει να ισχυριστεί κάποιος ότι πήρε κινητό αποβρομιζόσαστε kaizer π.χ. ενώ το εχει παρει από άλλους,ο κάθε κάιζερ εχει τα τιμολόγια του με τα imei και κοζαρει,δεν ειναι τοσο χαζός.

sent from mobile

1)Δεν εχει να πει κατι αυτο το οτι ειναι απο τους πιο παλιους δεν παει να πει οτι ειναι λευκη περιστερα

2+3)Πρεπει να εχει η αποδειξη πανω το ΙΜΕΙ για να ξερει η αρβατο και η καθε αρβατο απο που ειναι αγορασμενο το κινητο μπορει το καταστημα Α να εχει παρει συσκευες απο κινα αγορασμενες αυτες δεν εχου εγγυηση στην ελλαδα αν χρειαστει η αρβατο να κανει πιστωση στο καταστημα θα του ζητησει τιμολογιο αγορας χονδιρκης....αν το καθε καταστημα αγοραζε απο κινα και τα πουλουσε εδω και εγραφε το ΙΜΕΙ με το χερι κλαφτα χαραλαμπε εγγυηση εχουν μονο συσκευες απο ευρωπαϊκη ενωση αγορασμενες ΜΕ τιμολογιο....

Link to comment
Share on other sites

Με το συμπάθιο δεν ισχυει τιποτα απολυτως ομως απο αυτά που λες,δεν ξέρω απο που προκύπτουν :p.

Δεν ειπα πουθενά ότι ειναι λευκή περιστέρα ο κάθε κάιζερ αλλα το αντίθετο ακριβώς,δεν ξέρω που δεν ειμαι κατανοητός.

Ο κάθε μαγαζάτορας μπορει να πουλάει προϊόντα αγορασμένα ΑΠΟ ΟΠΟΥ θέλει,και απο την κινα λοιπόν,δεν απαγορεύεται (φυσικά).

Αλλα δε θα εχει εγγύηση στην ευρώπη

Τα προϊόντα που ΈΧΟΥΝ εγγυηση ,υπάρχουν ΗΔΗ καταχωρημένα στη database των αντιπροσωπειών.

Λες να βγάζει κινητό για κινα η samsung και να μην μπορούν να το ξεχωρίσουν στο σέρβις ότι δεν ειναι ευρωπαϊκό;

Αυτο μπορούν να στο κάνουν και τα μισα μέλη απο εδώ,και φαίνεται και απο ποια συγκεκριμένη χώρα είναι.

Είπαμε δεν πιάνουν πούλια στον αέρα,αλλα τους βγάλαμε τσοπανηδες...

Για αυτο και δε ζητάνε καν απόδειξη κάποιες αντιπροσωπείες ,γιατί χοντρικά ξερουν ποτε πουλήθηκε ,δεν τους νοιάζει ενας μηνας πάνω κάτω,αν εμπίπτει στην εγγύηση η εκάστοτε βλάβη.

Το imei αναγράφεται για άλλους λόγους οι οποίοι ειναι καθαρά για διευκόλυνση του καταστήματος που πουλάει χιλιάδες τεμάχια και πρεπει να ψάχνει για μια μερα αν του ζητήσεις καποια συγκεκριμένη ,και να τη χάσεις την απόδειξη θα βρεις άκρη.

Και επιπλεον η σωστή διαδικασία ειναι να μπαίνει ημερομηνία και σφραγίδα στο ΕΙΔΙΚΟ έντυπο warranty που περιλανβανεται στη συσκευασία,ουτε αποδείξεις ουτε τίποτα ,αυτά ειναι μ@λακιες των εγχώριων σέρβις γιατί έτσι γλυτώνουν κάποιες εγγυήσεις.

sent from mobile

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

1)Δεν εχει να πει κατι αυτο το οτι ειναι απο τους πιο παλιους δεν παει να πει οτι ειναι λευκη περιστερα

2+3)Πρεπει να εχει η αποδειξη πανω το ΙΜΕΙ για να ξερει η αρβατο και η καθε αρβατο απο που ειναι αγορασμενο το κινητο μπορει το καταστημα Α να εχει παρει συσκευες απο κινα αγορασμενες αυτες δεν εχου εγγυηση στην ελλαδα αν χρειαστει η αρβατο να κανει πιστωση στο καταστημα θα του ζητησει τιμολογιο αγορας χονδιρκης....αν το καθε καταστημα αγοραζε απο κινα και τα πουλουσε εδω και εγραφε το ΙΜΕΙ με το χερι κλαφτα χαραλαμπε εγγυηση εχουν μονο συσκευες απο ευρωπαϊκη ενωση αγορασμενες ΜΕ τιμολογιο....

Μονο που η αρβατο το παρέλαβε αρα απο ΙΜΕΙ ειναι οκ και ΣτηνΣονυ που τηλεφώνησα με ρωτησαν για ΙΜΕΙ και οταν ειπα αυτο το χειρογραφο δεν ειπαν τιποτα. Μονο οταν αρχισα να το λεω στα 2 πρωτα ψηφια ακουσα ενα Ωχ

Έγινε επεξεργασία από sevast99
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.