Jump to content



γνώμες για πιθανή αναβάθμιση


Recommended Posts

καλημέρα, κατ αρχάς μιλάμε πάντα για το πισι της υπογραφής.

παιχνίδια παίζω σε 1920*1080 και τα περισσότερα απ όσα έχω δοκιμάσει να παίξω, τα χω παίξει σε ultra-settings ή με κάποιες μικρές παραχωρήσεις κυρίως στα πιο καινούρια παιχνίδια.

ωστόσο σχεδόν πάντα είμαι στο όριο του playable 25-30fps (μετρημένα με fraps)

σκεφτόμουν λοιπόν τι αναβάθμιση θα μπορούσα να κάνω κυρίως σε βάθος χρόνου.

Το πλάνο έλεγε μια καλή κάρτα γραφικών σε κάτι λιγότερο από ένα χρόνο από τώρα (200-250e μπορεί και περισσότερα). Ίσως μια που να έπαιζε στα όρια του επεξεργαστή μου όσον αφορά το φαινόμενο bootleneck (άραγε ποια είναι αυτή η κάρτα; )

Με την πρώτη ευκαιρία (δλδ μετα από 1-2 χρονια το πολύ απ την αγορά της κάρτας) αλλαγή cpu ή και ολόκληρης πλατφόρμας (ίσος σε amd όπου υπάρχει μια σταθερότητα στα socket)

Αυτό που έχω δηλαδή ως στόχο είναι να μην πάρω ποτέ ξανά ολόκληρο μηχάνημα απ το 0, απλά κάθε 1-2 χρόνια να δίνω ό,τι μπορώ για μια σταδιακή και ατέρμονη αναβάθμιση.

Τώρα τελευταία όμως σκέφτομαι και την πιθανή προσθήκη μιας δεύτερης κάρτας γραφικών (95ευρω), θα άξιζε μια τέτοια αγορά σε σχέση με το πλάνο που περιέγραψα πιο πάνω;

Ελπίζω να μην σας κούρασα. Δε βιάζομαι για να κάνω κάποια κίνηση, ανοίγω αυτό το thread περισσότερο με διάθεση για κουβέντα και ανταλλαγή απόψεων πάνω στις σκέψεις που παρέθεσα, όποτε θα ήθελα τα σχόλια σας γενικά αλλά και τις απαντήσεις σας σε κάποια ερωτήματα που διατύπωσα.

ευχαριστώ για τον χρόνο σας και πάλι καλημέρα :happy:

Έγινε επεξεργασία από Incredible
Link to comment
Share on other sites

επειδη παιζεις σε 1080Ρ αναλυση, θα σε βοηθησει αρκετα μια νεα και πιο δυνατη καρτα. οσο υψηλοτερη ειναι η αναλυση τοσο μεγαλυτερο ρολο παιζει η καρτα γραφικων..!!

αρα, κατ' εμε, μπορεις να πουλησεις αυτη που εχεις τωρα, να προσθεσεις το ποσο στο μπατζετ σου και να ανεβεις σε τουλαχιστον R9 280, GTX760...!

Link to comment
Share on other sites

επειδη παιζεις σε 1080Ρ αναλυση, θα σε βοηθησει αρκετα μια νεα και πιο δυνατη καρτα. οσο υψηλοτερη ειναι η αναλυση τοσο μεγαλυτερο ρολο παιζει η καρτα γραφικων..!!

αρα, κατ' εμε, μπορεις να πουλησεις αυτη που εχεις τωρα, να προσθεσεις το ποσο στο μπατζετ σου και να ανεβεις σε τουλαχιστον R9 280, GTX760...!

κατά πόσο όμως με φρενάρει ο επεξεργαστής σε αυτό το θεμα, δηλαδή πόσο πιο πάνω απο αυτές τις κάρτες μπορώ να παω χωρίς να είναι overkill;

Link to comment
Share on other sites

Μην σκεφτεσαι ετσι, στην περιπτωση σου.

Επειδη κι εγω κανω σταδιακες αναβαθμισεις, καθε φορα που θελω να ανανεωσω κατι, παιρνω παντα το δυνατοτερο που σηκωνει το μπατζετ μου. Ετσι θα κρατησει περισσοτερο.....!

Μην σε απασχολει το bottleneck, γιατι στον επομενο επεξεργαστη, θα εξαφανιστει....!

Sent from my U8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να αλλάξεις πλατφόρμα ρε συ; Πούλα τον ι3 σου βρες κάνα μεταχειρισμένο ι5/s1155 τσουπ είσαι σετ για 3-4 χρόνια με κάνα 50ρικο. Είναι Ζ68 η μητρική, και Κ μπορείς να κοτσάρεις οπότε έχεις και o/c περιθώρια.

Μάζεψε κάνα φράγκο, πάρε την 280x και έναν i5 όπως είπαμε μεταχείρισμένο, και τα ξαναλέμε σε 4-5 χρονάκια για αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα ακριβώς τι ρωτάς, θες να αγοράσεις τώρα κάτι με 250€ που θα σε βγάλει για κάποιο καιρό ή θες σε καμιά δεκαριά μήνες να δεις τι κάρτα θα μπορείς να πάρεις με 250€; Το δεύτερο δεν το ξέρει κάποιος με ασφάλεια.

Όσο για τη σκέψη να μην ξαναγοράσεις ποτέ ολόκληρο μηχάνημα, στην πραγματικότητα μητρική-CPU-RAM κι από κοντά τα μέσα αποθήκευσης πάνε πακέτο. Οθόνη κολλάει καλά με κάρτα γραφικών αλλά πάει και μόνη της, η δε κάρτα σχετίζεται με τα υπόλοιπα αναλόγως την εποχή (παλιότερα με διαύλους AGP και τον προηγούμενο σχεδόν αναγκαστικά αγόραζες κάρτα με τη μητρική). Τώρα με την προς τα πίσω συμβατότητα του PCI είναι λίγο πιο χαλαρά τα πράγματα, παρ' όλα αυτά πάλι δε μπορείς να μείνεις με μεγάλες χρονικές διαφορές (π.χ. επεξεργαστής του 2006 με κάρτα του 2012).

Τα τροφοδοτικά αν είναι καλά θα αντέξουν σε διαφορετικά rigs αλλά το κόστος τους είναι κλάσμα σε σχέση με τα υπόλοιπα εξαρτήματα. Κουτί είναι το πλέον ανθεκτικό χρονικά αλλά κι αυτό δύσκολα θα σε ικανοποιεί σε ορίζοντα 10ετίας.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4092]cabdik[/MENTION]

«Μην σε απασχολει το bottleneck, γιατι στον επομενο επεξεργαστη, θα εξαφανιστει»

ισχύει μόνο για κοντινά χρονικά διαστήματα αν ξεφύγεις από 2ετία-3ετία θα είναι η κάρτα το εμπόδιο. Γενικώς αυτά λειτουργούν με συχνές αλλαγές κι αναβαθμίσεις όχι σε στυλ 3 χρόνια θα έχω top επεξεργαστή/αδύναμη κάρτα κι άλλα τρία κάρτα πύραυλο με «ηλικιωμένο» επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Μην σκεφτεσαι ετσι, στην περιπτωση σου.

Επειδη κι εγω κανω σταδιακες αναβαθμισεις, καθε φορα που θελω να ανανεωσω κατι, παιρνω παντα το δυνατοτερο που σηκωνει το μπατζετ μου. Ετσι θα κρατησει περισσοτερο.....!

Μην σε απασχολει το bottleneck, γιατι στον επομενο επεξεργαστη, θα εξαφανιστει....!

Sent from my U8 using Tapatalk

μου αρεσει η λογικη σου, παιρνω μια καλη καρτα οσο πιο γρηγορα μπορω και επομενος στοχος νεος cpu!

Γιατί να αλλάξεις πλατφόρμα ρε συ; Πούλα τον ι3 σου βρες κάνα μεταχειρισμένο ι5/s1155 τσουπ είσαι σετ για 3-4 χρόνια με κάνα 50ρικο. Είναι Ζ68 η μητρική, και Κ μπορείς να κοτσάρεις οπότε έχεις και o/c περιθώρια.

Μάζεψε κάνα φράγκο, πάρε την 280x και έναν i5 όπως είπαμε μεταχείρισμένο, και τα ξαναλέμε σε 4-5 χρονάκια για αναβάθμιση.

η μητρικη γι αυτον τον λογο ηταν ζ68 ωστε να κανω αυτη την αλλαγη που μου προτεινεις η οποία έχει και πολύ ενδιαφερον ;)

δεν κατάλαβα ακριβώς τι ρωτάς, θες να αγοράσεις τώρα κάτι με 250€ που θα σε βγάλει για κάποιο καιρό ή θες σε καμιά δεκαριά μήνες να δεις τι κάρτα θα μπορείς να πάρεις με 250€; Το δεύτερο δεν το ξέρει κάποιος με ασφάλεια.

Όσο για τη σκέψη να μην ξαναγοράσεις ποτέ ολόκληρο μηχάνημα, στην πραγματικότητα μητρική-CPU-RAM κι από κοντά τα μέσα αποθήκευσης πάνε πακέτο. Οθόνη κολλάει καλά με κάρτα γραφικών αλλά πάει και μόνη της, η δε κάρτα σχετίζεται με τα υπόλοιπα αναλόγως την εποχή (παλιότερα με διαύλους AGP και τον προηγούμενο σχεδόν αναγκαστικά αγόραζες κάρτα με τη μητρική). Τώρα με την προς τα πίσω συμβατότητα του PCI είναι λίγο πιο χαλαρά τα πράγματα, παρ' όλα αυτά πάλι δε μπορείς να μείνεις με μεγάλες χρονικές διαφορές (π.χ. επεξεργαστής του 2006 με κάρτα του 2012).

Τα τροφοδοτικά αν είναι καλά θα αντέξουν σε διαφορετικά rigs αλλά το κόστος τους είναι κλάσμα σε σχέση με τα υπόλοιπα εξαρτήματα. Κουτί είναι το πλέον ανθεκτικό χρονικά αλλά κι αυτό δύσκολα θα σε ικανοποιεί σε ορίζοντα 10ετίας.

δεν ρωτάω κάτι πολύ συγκεκριμένο, απλά προσπαθώ να φτιάξω ένα πλάνο στο μυαλό μου για το ποια αναβάθμιση ταιριάζει να γίνει στο πισι μου μέσα στο χρόνο (και τι προοπτικές για αναβάθμιση θα έχει στην συνέχεια). (ότι μοντέλο αναφέρεται είναι ενδεικτικό, όταν αποφασίσω το που πρέπει να κινηθώ σύμφωνα και με τα οικονομικά μου θα επανέλθω με νεο post). Στόχος μου ήταν ακριβώς αυτή η κουβέντα που γίνεται. :)

Έγινε επεξεργασία από Incredible
Link to comment
Share on other sites

το θεμα στις αναβαθμισεις ειναι το μπατζετ.

αν εχεις μεγαλο μπατζετ, κανεις ολοκληρωτικη αναβαθμιση, παιρνεις ενα δυνατο συστημα και "ησυχαζεις" για καμποσο καιρο.

αν δεν εχεις μεγαλα μπατζετ, τοτε οι συνεχεις αναβαθμισεις ειναι αναποφευκτες, καθως δινεις μικροτερα ποσα και κανεις τμηματικες αναβαθμισεις.

το μυστικο στην σταδιακη αναβαθμιση, ειναι να παιρνεις κομματια που να σου δινουν καποιο μελλοντικο περιθωριο.

οπως π.χ. ειπες ηδη, η μητρικη σου παιρνει καποιον καλυτερο επεξεργαστη. η ενα καλο τροφοδοτικο, επισης, το κρατας καιρο.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι δε μπορεί να έχει κάποιος γενικό κανόνα «δε θα πάρω ποτέ ξανά ολόκληρο μηχάνημα» αλλά είναι καλύτερα να πηγαίνεις με τη λογική του βλέποντας και κάνοντας: αναλόγως των τιμών, αναλόγως των απαιτήσεων των προγραμμάτων, αναλόγως των προϊόντων και της εξέλιξής τους, αναλόγως των χρόνων.

Διετής αλλαγή του «μισού» μηχανήματος σημαίνει τετραετή κύκλο. Τα δε πράγματα είναι πάντοτε ρευστά: αναφέρει ο φίλος cabdik ως παράδειγμα την 7950* για αγορά σήμερα με προοπτική να αγοραστεί πάλι κάρτα ίσως σε 4 χρόνια. Το αν θα είναι δύο τα χρόνια ή τέσσερα (2014 κάρτα, 15 cpu/MB/RAM, 16 κάρτα versus 14 κάρτα, 16 cpu, 18 κάρτα) μπορεί να κάνει τη διαφορά μέρα νύχτα.

Θα υπάρχουν άραγε οθόνες με μεγάλες αναλύσεις σε ρεαλιστική τιμή το 2015 ή θα σε ικανοποιεί το 1920*1080 μέχρι το 2018; Ποιες θα είναι οι τιμές των καρτών που θα υποστηρίζουν τέτοιες αναλύσεις; Πόσο γρήγορα θα προχωρήσει η αλλαγή των μοντέλων; Πόσο επιτυχημένο θα είναι και πότε το πέρασμα των ενσωματωμένων γραφικών (= είμαστε βέβαιοι ότι ο επεξεργαστής του 2016 θα έχει χειρότερο ενσωματωμένο από την 7950); Πόσο πολύ θα αλλάξουν τα προγράμματα ώστε η χρήση της 7950 να μην είναι ικανοποιητική και πότε θα γίνει αυτό, το 2015 ή το 2017;

Σε όλα τα παραπάνω δε μπορεί κάποιος να κάνει σίγουρες προβλέψεις, ιδιαιτέρως στο χρονικό σημείο και στις τιμές ώστε να προδιαγράψει από τώρα την πορεία της τετραετίας. Καλύτερα βλέποντας και κάνοντας, κοιτώντας την τσέπη σου και τις απαιτήσεις της χρήσης σου.

*η 7950 έχει ήδη 2 χρόνια στην πλάτη της, η δε αρχική τιμή της (wikipedia) ήταν US$230. Αν η τιμή ήταν 600 η κρίση μπορεί να είναι εντελώς διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Χαιρεται!

Έκανα τις οικονομιες μου τον τελευταιο καιρο και καταφερα να συγκεντρώσω ενα ποσο το οποιο σκεφτομαι να διαθεσω για το pc μου.

Σκεφτομαι διαφορα αλλά λογικά είμαι ή για επεξεργαστή ή για καρτα.

Το pc το χρησιμοποιω κυριως για ιντερνετ-ταινιες-προγραμματα CAD (αναγκη για render κτλ οχι βεβαια σε βαθμο που να χρειαζομαι ενα τουμπανο πισι ωστε να κερδιζω χρονο) και φυσικα για παιχνιδια.

οταν λεω παιχνιδια, οτι εχω δοκιμασει να παιξω με αυτο το pc σε 1920*1080, το χω παιξει χωρις συνηθως μεγαλες υποχωρησεις στις υπολοιπες ρυθμισεις.

να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι διατεθειμενος να πουλησω κατι απ το παρων μηχανημα και οτι πρωτη επιλογη ειναι κατι καινουριο και μετα κοιταμε μεταχειρησμενα.

το ποσο που μπορω να διαθεσω ειναι 150-200. τι λετε, αξιζει να κανω καποια κινηση?

ευχαριστω για το χρονο σας!

*μιλαμε παντα για το πισι στην υπογραφη

Link to comment
Share on other sites

διευκρινιση: το ποσο αυτο το εχεις στην τσεπη? υπολογιζεις μεσα σε αυτο και το Χ ποσο που θα παρεις, πουλωντας την 550 που εχεις?

στη θεση σου θα ξεκινουσα με μια καλη καρτα γραφικων και αργοτερα, σε 4-6-8 μηνες, οποτε μπορεσεις, εναν 4πυρηνο CPU, γιατι αρκετα παιχνιδια εκμεταλλευονται και παραπανω απο 2 πυρηνες.

επισης, αφηστε πλεον τις ταινιες και το ιντερνετ, απ'εξω απο τις αναφερομενες χρησεις....! αυτα γινονται και απο τα κινητα πια...!!!

Link to comment
Share on other sites

διευκρινιση: το ποσο αυτο το εχεις στην τσεπη? υπολογιζεις μεσα σε αυτο και το Χ ποσο που θα παρεις, πουλωντας την 550 που εχεις?

στη θεση σου θα ξεκινουσα με μια καλη καρτα γραφικων και αργοτερα, σε 4-6-8 μηνες, οποτε μπορεσεις, εναν 4πυρηνο CPU, γιατι αρκετα παιχνιδια εκμεταλλευονται και παραπανω απο 2 πυρηνες.

επισης, αφηστε πλεον τις ταινιες και το ιντερνετ, απ'εξω απο τις αναφερομενες χρησεις....! αυτα γινονται και απο τα κινητα πια...!!!

αυτο το ποσο το εχω στην τσεπη και αυτη τι στιγμη κοιταω τι δυνατοτητες εχω με αυτο για να δω αν αξιζει να το διαθεσω. Δε ξερω ακομα αν θα πουλησω κατι γιατι ενδεχεται να τα χρησιμοποιησω για να χτησω ενα δευτερο πισι για τον αδερφο μου που δεν εχει τρελες απαιτησεις.

νομιζω οτι για 15e αξιζει να παω και στον 3570κ

το θεμα ειναι ομως καρτα ή επεξεργαστη?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.