Jump to content



Οδηγός Scrypt Mining (Litecoin κλπ) για Αρχάριους


Recommended Posts

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@The Blade

Σχετικά με το Securecoin μήπως έχει πέσει στην αντίληψή σου κανένας πίνακας σύγκρισης επεξεργαστών να τσεκάρω από περιέργεια ;

όχι αλλά από δική μου πείρα:

1090t @ 3.8/2.6 NB = 970

2600k @ 4.6 = 800

a6-5600 stok =390

Ποιο καλό παιδάκι έχει όρεξη να βοηθήσει που ψάχνομαι λίγο με το cgminer?

Μέσα στο φάκελο που υπάρχει το cgminer, την πρώτη φορά που τρέχετε κάποιες συγκεκριμένες ρυθμίσεις, δημιουργείται ένα αρχείο με όνομα scrypt*****.bin . Αυτό είναι το εκτελέσιμο που τρέχει πάνω στην κάρτα γραφικών. Τα ***** είναι διάφοροι αριθμοί, οι οποίοι μεταξύ άλλων έχουν και τις ρυθμίσεις που τρέχουμε το cgminer. Να δώσω ένα παράδειγμα για να γίνω κατανοητός. Εμένα το εκτελέσιμο που τρέχω έχει όνομα:

scrypt130511Tahitiglg2tc8192w256l8.bin

Τα bold σημαίνουν ότι τρέχει αλγόριθμος scrypt, το binary είναι για Tahiti GPU, και τρέχω με thread concurrency 8192 και worksize 256. Επειδή κάνω κάτι δοκιμές όποιος μπορεί ας μου δώσει το εκτελέσιμο του για να κάνω δοκιμές. Με ενδιαφέρουν εκτελέσιμα από 7970 ή 280Χ (Tahiti) και 290Χ (Hawaii).

Εγώ τρέχω με ./cgminer --scrypt -I 13 -g 1 -w 256 --thread-concurrency 8192 --shaders 2048

σε κάρτα αντίστοιχη της 7970 με ρολόγια 975/1375 και πιάνω ~550KH/s (τα οποία είναι λίγα και για αυτό ψάχνομαι)

Όποιος μπορεί ας βάλει εδώ το εκτελέσιμο των ρυθμίσεων που του δίνουν μέγιστη απόδοση, και ας πει εδώ τι παραμέτρους βάζει στο cgminer, και τι επίδοση πιάνει :)

Είναι όντως λίγα αυτά που βγάζεις. Εγώ πάντως μετά από πολύ ψάξιμο με τον cgminer έχω καταλήξει για ευκολία να δουλεύω MSI afterburner+ guiminer scrypt, δοκίμασέ το.

Με κάθε μία 7950 @ 925/1600 1,025 volt βγάζω 565 kh/s με στοκ guiminer ρυθμίσεις. Με 1125/1600 1.25v χτυπάω 650-660 αλλά φυσικά δεν αξίζει.

Τώρα που θα πάρω 290χ θα ξαναμπλέξω με cgminer.

Έγινε επεξεργασία από The_Blade
Link to comment
Share on other sites

όχι αλλά από δική μου πείρα:

1090t @ 3.8/2.6 NB = 970

2600k @ 4.6 = 800

a6-5600 stok =390

Είναι όντως λίγα αυτά που βγάζεις. Εγώ πάντως μετά από πολύ ψάξιμο με τον cgminer έχω καταλήξει για ευκολία να δουλεύω MSI afterburner+ guiminer scrypt, δοκίμασέ το.

Με κάθε μία 7950 @ 925/1600 1,025 volt βγάζω 565 kh/s με στοκ guiminer ρυθμίσεις. Με 1125/1600 1.25v χτυπάω 650-660 αλλά φυσικά δεν αξίζει.

Τώρα που θα πάρω 290χ θα ξαναμπλέξω με cgminer.

Τα 970 του 1090t τι είναι ; khash ή κατι άλλο ;

Και αυτό σε πόσα νομίσματα ανα ημέρα ή εβδομάδα αντιστοιχεί ;

Link to comment
Share on other sites

Τα 970 του 1090t τι είναι ; khash ή κατι άλλο ;

Και αυτό σε πόσα νομίσματα ανα ημέρα ή εβδομάδα αντιστοιχεί ;

970 kh/s για να δεις σε πόσα αντιστοιχεί την ημέρα γράψου σε ένα pool και πήγαινε στην σελίδα "pool" εκεί θα δεις στα kh/s του καθενός πόσα νομίσματα per day αντιστοιχούν, οπότε με μέθοδο των τριών βρίσκεις πόσα αντιστοιχούν στο κάθε kh/s rate.

Link to comment
Share on other sites

μια που εστησα το crossfire μου με 2x 7970 lightning, ειπα να τις βαλω και λιγακι να farmαρουν....και εχω πεσει σε λιγο περιεργα αποτελεσματα...

Η μια συμπεριφερεται σχετικα λογικα σε αποδοση, δηλαδη με 1650 μνημες (παει και 1750 αλλα θελει παραπανω ταση στις μνημες και δε μπορω να τη δωσω απο bios και δε μπλεκω με afterburner) θελει 980mhz πυρηνα για μεγιστη αποδοση η οποια και ειναι 680kh/s λογικο νουμερο δηλαδη... Ξερω οτι με 1750 μνημες και γυρω στο 1040 πυρηνα πιανει και 725kh/s ...μια χαρα δηλαδη.

Η δευτερη ομως συμπεριφερεται καπως περιεργα. Οι μνημες της παιζουν 1750 με stock ταση (1.5v) ομως ενω περιμενα να θελει κατι γυρω στο 1000-1050 σε πυρηνα για μεγιστη αποδοση, αποδιδει το μεγιστο με μολις 870mhz , και αυτο το μεγιστο ειναι μονο 600kh/s...

Αφενος μου φαινεται λιγο, αφετερου περιμενα αφου πανε και ψηλοτερα οι μνημες της να εχει ακομα μεγαλυτερο potential απο την πρωτη καρτα...

Μπορει να τη βολευουν διαφορετικα οι ρυθμισεις του cgminer?

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζει η καθοδος του (net hashrate) του LTC. Φυγανε ολοι για alt-coin mining...

ΥΓ: Το πρωτο που ξερω πως αρχιζει δυναμικα ειναι το Rabbit. Μονο η μειωση του difficulty θα μας "σωσει".

Έγινε επεξεργασία από z3et
Link to comment
Share on other sites

Εχει πολλα καλα ομως που το αντισταθμιζουν πολυ ευκολα το fee. Πχ ακομα και αν δεν βρει block την καθορισμενη ωρα (πχ ανα 3ς ωρες που μπορει να ειναι συνηθισμενο για το εκαστοτε pool) το share-rate σου συνεχιζει να ανεβαινει. Επισης αν σταματησεις το mining για καποιο λογο, δεν θα πεσει αλλα θα παραμεινει στασιμο. Οποτε, γενικοτερα, δεν χανεις LTC απο "νεκρους χρονους".

ΥΓ: Και εγω hashfaster ημουν. Φυγε οπως εισαι :)

ΥΓ2: Τωρα ειμαι hypernova και μολις ολοκληρωθει η διαδικασια στον Rabbit με τα alt-coins θα παω εκει.

Link to comment
Share on other sites

Φύγε όπως είσαι? Τόσο χάλια θεωρείται? Γιατί το λες? (δεν έχω εμπειρία με άλλα pools, απλά έχω το wemineltc σαν failover)

Με το altcoins, αν κατάλαβα καλά, θα σου στέλουν blocks και από alts χωρίς να χρειάζεται να κάνεις τπτ, και αν βγαίνει extra κέρδος θα στο δίνουν σας bonus?

Link to comment
Share on other sites

Οταν σερνεται ανηλεως, πολλες φορες δεν επικοινωνει ο miner με τον server και σκαλωνει 2 μερες χωρις να βρει blocks (και ολες αυτες τις ωρες το mining ειναι ασκοπο για τους λογους που ειπα παραπανω)? Ναι, δεν θεωρω πλεον οτι ειναι καλος :p

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα account στο LTCRabbit. Αυτό με την αυτόματη αλλαγή στα πιο κερδοφόρα atl coins, φαίνεται πολλά υποσχόμενο. Ούτε κάθεσαι να ψάχνεις ποια συμφέρουν, ούτε που θα ανταλλάξεις σε litecoins. Επίσης δίνει και bonus για κάθε άλλο άτομο που φέρνεις! Όποιος θέλει να βοηθήσει, ας χρησιμοποιήσει το παρακάτω link :)

https://www.ltcrabbit.com/#afh6gt

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια απλή ερώτηση για να γλυτώσω λίγο διάβασμα. Ας πούμε έχω μερικά litecoins. Πώς τα πουλάω για ευρώ, δολλάρια κτλ. Επίσης τα λεφτά όταν τα πουλήσω μου τα καταθέτουν σε κάποιο λογαριασμό ή στο paypal.

Άκυρο το βρήκα :)

Εσείς τα πουλάτε κατευθείαν τα coin σας ή προτιμάτε το ρίσκο του trading ή περιμένετε την κατάλληλη στιγμή..

Επίσης ναι μόλις άρχισα και εγώ το mining με μια ταπεινή 6870 μέχρι να μου έρθει το πακέτο με τις καρτούλες :D

Έγινε επεξεργασία από crmaris
Link to comment
Share on other sites

μόλις μέτρησα σύστημα με 2600Κ overclocked στα 4 GHz και 6870 stock σε mining και έχω 210-215W κατανάλωση. 250-300 Khash/s αν και σήμερα το βλέπω αρκετά πιο κάτω (στα 155)

τρέχω από linux live.

ξερεις κανεναν οικονομικο τροπο να μετρησω την καταναλωση του PC μου? Δηλαδη κατι κουτακια που παρεμβαλονται μεταξυ μπριζας και καλωδιου ειναι καθολου αξιοπιστα? Γιατι δε θελω να δωσω πανω απο 10-15 ευρω ας πουμε, αλλα θελω να παρω μια ιδεα του τι καταναλωνει το PC ενω κανει Mining με 2x 7970.

Γραφτηκα και εγω στο LTCrabbit και φαινεται να αποδιδει πολυ καλα μεχρι στιγμης! Αλλα φοβαμαι μηπως μας τα παρει πισω η ΔΕΗ τα coins :/

Εγω βοηθησα τον qbiefox γραφομενος στο Ltcrabbit, οποιος θελει να βοηθησει εμενα ας κανει sign-up απο αυτο το link :)

https://www.ltcrabbit.com/#afwpg1

Στις 4.25 τα ξημερωματα θα εχω μια ιδεα του τι βγηκε σε 1 μερα για να δουμε ποσο αξιζει...αλλα με οτι εχω δει μεχρι στιγμης παρααααααξιζει! υπολογιζω περιπου 20% παραπανω αποδοση απο το wemineltc στο οποιο ημουνα πριν...

Link to comment
Share on other sites

Στις 4.25 τα ξημερωματα θα εχω μια ιδεα του τι βγηκε σε 1 μερα για να δουμε ποσο αξιζει...αλλα με οτι εχω δει μεχρι στιγμης παρααααααξιζει! υπολογιζω περιπου 20% παραπανω αποδοση απο το wemineltc στο οποιο ημουνα πριν...

Γιατι εξήγησε το λιγάκι αυτό. Δηλαδή με το ίδιο hashrate (αφού προφανώς δεν αλλάζει από το ένα pool δύο αλλο) πόσα LTC έβγαζες στο πρώτο και πόσα βγάζεις τώρα.

Και η διαφορά αυτή που οφείλεται στην πράξη;

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ξερεις κανεναν οικονομικο τροπο να μετρησω την καταναλωση του PC μου? Δηλαδη κατι κουτακια που παρεμβαλονται μεταξυ μπριζας και καλωδιου ειναι καθολου αξιοπιστα? Γιατι δε θελω να δωσω πανω απο 10-15 ευρω ας πουμε, αλλα θελω να παρω μια ιδεα του τι καταναλωνει το PC ενω κανει Mining με 2x 7970.

Δες εδώ

OEM FHT-9992 Μετρητής κατανάλωσης ενέργειας και ισχύος :: Μετρητές Ενέργειας :: Πολύμετρα - Όργανα Μέτρησης :: Ηλεκτρονικά Μιμίκος

Για στο περίπου καταστάσεις είναι μια χαρά!! Βέβαια για πάνω από 1 kW μετρήσεις χάνουν αρκετά αλλά εντάξει ακόμη και 50-100 W πάνω/κάτω δε σε νοιάζει αφού θες να ξέρεις στο περίπου.

Εγώ πάντως λέω να βάλω αυτό το PSU στο mining ring μου για να βλέπω τα πάντα!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=oWvV9EHgFyo]Thortech Thunderbolt 1000W - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εξήγησε το λιγάκι αυτό. Δηλαδή με το ίδιο hashrate (αφού προφανώς δεν αλλάζει από το ένα pool δύο αλλο) πόσα LTC έβγαζες στο πρώτο και πόσα βγάζεις τώρα.

Και η διαφορά αυτή που οφείλεται στην πράξη;

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

η θεωρια ειναι η εξης, οτι αν απασα στιγμη αναλογα με τη δυσκολια και την αξια καθε νομισματος μπορει να σε συμφερει να φαρμαρεις καποιο αλλο νομισμα...

πχ, αν εχεις hardware για να φαρμαρεις 1 litecoin ή 2 feathercoins τη μερα με βαση τις σημερινες δυσκολιες τους (τυχαια τα νουμερα χαριν παραδειγματος) οταν το litecoin κοστιζει 20 δολαρια και το feathercoin 10 δολαρια, ειναι το ιδιο πραγμα οποιο και να φαρμαρεις. Αν ομως την επομενη μερα παει η αξια του feather στα 11 δολαρια τοτε σε συμφερει να φαρμαρεις feather....και αν μετα αυξηθει η δυσκολια του κατα 20% (πανω δηλαδη απο το 10% που αυξηθηκε η αξια του) τοτε σε συμφερει να το γυρισεις σε litecoins παλι...

Επειδη εχουν ξεφυτρωσει διαφορα νομισματα, και οι αξιες/δυσκολιες αλλαζουν συνεχως, για να κανεις το μεγιστα αποδοτικο φαρμαρισμα πρεπει να εισαι ολη μερα απο πανω και να παρακολουθεις που συμφερει να αλλαξεις, και μετα να ασχοληθεις και με συναλλαγες για να τα μετατρεπεις ολα σε LTC και εν τελει σε BTC και ευρω...

πολυς κοπος δηλαδη, κοστος σε προμηθειες και ρισκο (οταν ασχολεισαι με πιο φρεσκα/αγνωστα νομισματα). Αρα εν τελει συνηθως φαρμαρεις απλα LTC για να μη μπλεξεις...

Αυτο που υποσχονται στο LTCRabbit ειναι απλα οτι αναλαμβανουν αυτοι να εκμεταλευτουν την ισχυ σου σε hardware και να φαρμαρουν οτι θεωρουν οι ιδιοι πιο επικερδες, και σαν ανταλλαγμα σου δινου παραπανω LTC απ'οτι θα επαιρνες αν φαρμαρες LTC σε ενα κοινο pool...

Δηλαδη επωμιζονται ολο τον κοπο και το ρισκο, και εσυ εκμεταλευονται τμημα του κερδους και σου δινουν και εσενα ενα τμημα. Δεν φαινεται να εχεις τιποτα να χασεις αν επροκειτο ουτβς η αλλως να φαρμαρες LTC...χανεις μονο αν εισαι ανυσηχος και εχεις χρονο και μπορεις να ασχοληθεις μονος σου ανα πασα στιγμη στο τι να φαρμαρεις...

Εγω χτες 4.25 ξημερωματα ξεκινησα με 1280kh/s με τα οποια στο wemineltc εβγαζα 0.39 LTC/day. Αυτη τη στιγμη μετα απο...σχεδον 18 ωρες μου εχει δωσει 0.358 LTC το Rabbit...στις 5 το πρωι (επειδη ανανεωνει καθε 1 ωρα) θα σου πω ακριβως ποσο παραπανω εβγαλα εξαιτιας του...αλλα με απλη αναλογικη υπολογισε οτι ειναι στα 3/4 του 24αωρου αρα θα ειμαι γυρω στα 0.48 αρα περιπου 20% πανω...not bad at all!

ΥΓ : Απο εδω να κανετε account αν το αποφασισετε https://www.ltcrabbit.com/#afwpg1 :p

ΥΓ2 : Στις 5 τα ξημερωματα, δηλαδη 24 ωρες+35 λεπτα ημουνα στο 0.49 LTC δηλαδη +25% απο το wemineltc....αρα δε ξερω πως τα υπολογιζει κλπ, παντως ΔΟΥΛΕΥΕΙ το rabbit. Μισο LTC τη μερα μια χαρα ειναι αυτη τη στιγμη με 2 καρτουλες...

Έγινε επεξεργασία από Blinky
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.