Jump to content



Οδηγός Scrypt Mining (Litecoin κλπ) για Αρχάριους


Recommended Posts

Η δύναμη των Titan είναι στο douple precision floating point, στα οποία αποτελεί την μόνη Geforce που δεν είναι κομμένη, αλλά έχει την ίδια απόδοση με τις compute-oriented Tesla. To scrypt mining δεν χρησιμοποιεί καν floating point, αλλά μόνο integers (ακέραιους), Οπότε η Titan δεν έχει κάποιο σημαντικό πλεονέκτημα έναντι των υπολοίπων Nvidia. Μπορείς πάντα να το δοκιμάσεις και να βγάλεις συμπεράσματα μόνος σου, απλά να ξέρεις ότι σε γενικές γραμμές θα έχεις το ~1/3 της απόδοσης μιας ATI.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τότε είστε σε καλό επίπεδο. Νόμιζα ότι βγάζουν αρκετά λιγότερο. Και απ ότι φάινεται στο h/w info του litecoin, πιο κάτω τις δείχνουν τις Nvidia:

https://litecoin.info/Mining_hardware_comparison#NVIDIA

[MENTION=9387]victor[/MENTION] έκανες καμιά μαγκιά, και βγάζεις τόσο πολύ?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9387]victor[/MENTION] έκανες καμιά μαγκιά, και βγάζεις τόσο πολύ?

Με τις τελευταίες εκδόσεις του Cudaminer έχουν ανέβει πάρα πολύ οι Nvidia. Με την έκδοση 20-11-2013 έβγαζα 260 Kh/s, ενώ με την τελευταία stable (04-02-2014) πήγα στα 530 Kh/s. Με το αυτόματο configuration (-l auto) όμως είχα θέματα, οπότε βάζοντας -l T12x20, έφτασα τα 550 Kh/s.

Φίλος με κλοκαρισμένη GTX 680, βγάζει 390 - 400 Kh/s

Link to comment
Share on other sites

εδώ είμαι και εγώ. Δυστηχώς η μία 7970 μου κάνει νερά και δεν αποδίδει όπως πρέπει. Δοκιμάσα τα πάντα χτες αλλά τζίφος :( Όχι τίποτα αλλά έχει και ξεκλείδωτο το voltage..

http://img.techpowerup.org/140212/Capture165.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι όπως τα cloudhash.. κάνουν ΜΟΝΟ για το bitcoin.

Μου είπε φίλος ότι έχουν διαφορετικό αλγόριθμο λειτουργίας.

Cloudhashing είναι τρομερά σερβερικά που τα νοικιάζεις με το μήνα ή με το Gh/s και έχουν αποδόσεις της τάξεως των 30/140/350 Gh/s...

Αν λέω βλακείες, διορθώστε με!

Link to comment
Share on other sites

Στο scrypt τα ASIC είναι απλά πιο power efficient. Από απόδοση είναι ψιλοτραγικά αυτή τη στιγμή, οπότε για να συγκεντρώσεις μεγάλη απόδοση, πρέπει να δώσεις τραγικά χρήματα. Τώρα το τι θα γίνει μετά από 6 μήνες+ κανείς δεν ξέρει, αλλά υποτίθεται ότι ο αλγόριθμος είναι έτσι που δεν γίνεται να βγει γρήγορο ASIC. Οπότε είμαστε καλυμμένοι (τουλ για την ώρα) εμείς με τις GPU.

Link to comment
Share on other sites

αν χώραγε ακόμη μία θα την έβαζα και αυτήν. Αλλά δε!!! Άσε που το κουτί ζεματάει. Ο πάνω ανεμιστήρας είναι αερόθερμο σκέτο.

Πρέπει πιστεύω να κάνουμε και έναν οδηγό με ρυθμίσεις καρτών.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι χθες, με συζητούσε περί Litecoin για να μου λύσει απορίες κλπ κλπ.

Είπα να τον ρωτήσω, μια και πριν κάνα 6μηνο, είχα δει tweet του που έλεγε αφήστε το bitcoin και πηγαίνετε στο litecoin.

Τώρα συνεχίζει και στα 2 νομίσματα κι έχει 2*60Gh/s της bfl για bitcoin :-O

Στην προσπάθειά του να με πείσει για το litecoin μου λέει..

-Άσε ρε, εγώ πήρα 250ltc στα 4€ και τα πούλησα όταν πήγαν 33€. :nada:

-Αλήθεια;

-Ναι ρε μλκ, πως νομίζεις ότι παντρεύτηκα;; :p Και η φάση είναι τώρα ότι τρώω παντόφλα γιατί τα asic κάνουν θόρυβο και θέλει να τα βγάλω εκτός σπιτιού.. χαχαχ

Link to comment
Share on other sites

-Ναι ρε μλκ, πως νομίζεις ότι παντρεύτηκα;; :p Και η φάση είναι τώρα ότι τρώω παντόφλα γιατί τα asic κάνουν θόρυβο και θέλει να τα βγάλω εκτός σπιτιού.. χαχαχ

Τι βίτσιο και αυτό πάλι; Να μαζέψει λεφτά για να παντρευτεί! :suicide:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.