Jump to content



Οδηγός Scrypt Mining (Litecoin κλπ) για Αρχάριους


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Τελείως αρχάριος στο θέμα, διάβασα όλα τα μηνύματα και προσπαθώ να βγάλω άκρη... :)

Σκέφτομαι για αρχή να χρησιμοποιήσω το Rabbit.

Εκεί που έχω μπερδευτεί είναι, όταν βγάλω κάποια LTC με το Rabbit, μετά πως θα τα μεταφέρω από το Rabbit για να τα μετατρέψω σε Euros σε κάποιο site όπως το BTC-e.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά. Τελείως αρχάριος στο θέμα, διάβασα όλα τα μηνύματα και προσπαθώ να βγάλω άκρη... :)

Σκέφτομαι για αρχή να χρησιμοποιήσω το Rabbit.

Εκεί που έχω μπερδευτεί είναι, όταν βγάλω κάποια LTC με το Rabbit, μετά πως θα τα μεταφέρω από το Rabbit για να τα μετατρέψω σε Euros σε κάποιο site όπως το BTC-e.

Ευχαριστώ.

Μπορεις να αρχισεις να μαζευεις litecoins στο rabbit....και εντωμεταξυ πρεπει να κανεις τα εξης βηματα για να μπορεις να τα αποσυρεις καποια στιγμη σε πραγματικα λεφτα :

1) Κατεβαζεις το official wallet του Litecoin και το αφηνεις να κανει sync με το δικτυο (αυτο μπορει να παρει καποιες ωρες/μερες, για να κανει sync πρεπει να κατεβασει πανω απο 1gb που δυστυχως δε το κατεβαζει γρηγορα, κολαει καποιες στιγμες κλπ, αν ψαχτεις μπορεις το αρχειο να το κατεβασεις και απο αλλου και να το βαλεις ετοιμοσ το φακελο και να κανει sync στο 95% ταχυτατα ετσι)

2) Πρεπει στο wallet, να φτιαξεις μια διευθυνση στην οποια να μπορεις να λαβεις χρηματα (εχει και μια ηδη αλλα καλου κακου φτιαξε μια νεα), και να πας στο ltcrabbit να δηλωσεις αυτη τη διευθυνση στα settings του account σου. Αποκει και περα οποτε κανεις cashout απο το rabbit θα τα στελνει σε εκεινη.

3) Πας στο rabbit στο account σου και κανεις cashout, και στελνει ολα τα litecoins που εχεις μαζεψει στην παραπανω διευθυνση. Πρεπει ο client του wallet να γινει παλι sync και θα δεις τα χρηματα στο wallet μετα...(θελουν και λιγη ωρα να γινουν verified). Μπορεις να ορισεις και να γινεται αυτοματα αυτο καθε Χ litecoins που μαζευεις πχ. Γενικα παντως δε συμφερει να το κανεις συχνα γιατι εχει προμηθεια σταθερη και οχι ποσοστιαια σε καθε τετοια μεταφορα (0.002 νομιζω)

Εγω μεχρι αυτο το σταδιο εχω φτασει, με την προηγουμενη pool μου και εχω καποια LTC στο wallet πλεον...Αποκει και περα οταν θες να πουλησεις στο BTC-e ας πουμε, φανταζομαι απο το wallet στελνεις σε διευθυνση που σου δινει το BTC-e και αυτοι αντιστοιχα στελνουν λεφτα με οποιο τροπο παρεχεται/διαλεξες

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα οτι δεν χρησιμοποιείς το OS... ;)

Λοιπόν από hardware έχω... (μην Ανατριχιάσεις... :p )

Amd Phenom II 1075T

4 Giga Ram DDR3 1600Mhz

Και κάρτα μία ταπεινή Gigabyte 6850 1Gb GDDR5 Ram

Τώρα το κοιτάω για το πρόγραμμα που δίνει για τα windows, πιστεύω οτι καταλαβαίνω τουλάχιστον τα μισά από τις ρυθμίσεις...

Θα προχωρήσω σε εκτέλεση του προγράμματος για τα windows, μόλις κάνω ένα backup του συστήματος με το Acronis, λογικά σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

παντως το rabbit παει πολυ καλα, ενω αυξηθηκε παλι σχετικα η δυσκολια του Litecoin, εκει που το μεγιστο μου ηταν να βγαζω 23 (miliLTC) των ωρα, επεσα εως και στα 15, αλλα εχει ανεβει πολυ το altcoin bonus που σου δινει και ας πουμε τωρα μου δινει 12 μονο απο το bonus! Δηλαδη τωρα βγαζω 18+12=30... και ακομα και οταν επεσα στα 15, μου εδωσε 6 απο το bonus = 21 που εσωσε την κατασταση...

Τωρα παντως με 68% bonus που εχει φτασει ειναι απιστευτα καλα! μιλαμε για 0.72 LTC=τη μερα με 2x 7970... πανω απο 11 ευρω τη μερα!

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος έγραψε παραπίσω για ένα multipool...

Το μόνο θεματάκι που έχουν είναι οτι κατα την αλλαγή των coins... χάνεις κάποια share.

Που λογικά με την πάροδο του χρόνου "φαίνονται"

Άσχετο... υπάρχει κάπου local φάση να αγοράσουμε cable raisers? ή η μόνη λύση είναι το ebay

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το διάβασα απο περιέργεια, η απορία μου είναι λίγο διαφορετική ,

ας πουμε οτι δαπανείς ενα ποσο Α για pc (για αυτή τη δουλειά) το βάζεις και τρέχει 24/7 , βάζεις και το κόστος του ρεύματος (Β) με αποτέλεσμα κόστος ενα ποσο Γ

για να βγάλεις κέρδος περίπου πόσο το βλέπετε σαν απόσβεση ? Επίσης κάτι που δεν το έπιασα γενικά , την ημέρα για πόση ώρα απασχολήστε με αυτό ?

Προσπαθώ να καταλάβω αν αξίζει να το κάνεις για να ασχολείσαι (πως άλλοι παίζουν στοίχημα μια κερδίζουν άλλες χάνουν ) ή απλά ασχολείσαι περιμένοντας μια ευκαιρία που θα σε αποζημιώσει κάποια στιγμή (με άλλα λόγια ποιο έμμεσα αργότερα πχ που θα εξελιχθεί το ηλεκτρονικό νόμισμα )

είναι ενδιαφέρον θέμα ποιο πολύ για τις δυνατότητες εξέλιξης του

Link to comment
Share on other sites

σε καθημερινη βαση δεν ασχολεισαι καθολου. Στην αρχη πρεπει να ασχοληθεις λιγο αν θες να σεταρεις οσο καλυτερα γινεται το συστημα για να ειναι πληρως αποδοτικο και εκει δεν υπαρχουν ορια, αμα εχεις πολλες καρτες και θες να βρεις και την τελεια αναλογια στην αποδοση/καταναλωση θα χρειαστεις καμποσες εργατοωρες αφου καθε καρτα συμπεριφερεται λιγο διαφορετικα... Αν βαριεσαι βεβαια με 2-3 κινησεις κοντα στα default βρισκεις ρολογια για να εχει "καλη" αποδοση και το αφηνεις εκει.

Αποκει και περα, εγω με καποιους (λιγο καλυτερους απο προχειρους) υπολογισμους, ειδα οτι αν σκαβεις 24/7 με καρτες τυπου 7970, καις περιπου ρευμα αξιας 40 ευρω/μηνα. Το τι βγαζεις εξαρταται απο τη δυσκολια, το ενδεχομενο Bonus καποιας pool, και την τιμη του litecoin. Αυτα αλλαζουν καθημερινα...αν και τον τελευταιο καιρο ειναι σχετικα σταθερα. Με βαση τα στοιχεια του τελευταιου καιρου, ειχα υπολογισει οτι με μια 7970 βγαζεις ~160 ευρω το μηνα, αρα υπαρχει ενα κερδος της ταξης των 100 ευρω ανα καρτα αν αφαιρεσεις το ρευμα και τις απωλειες απο προμηθειες στα διαφορα σταδια που χρειαζεται για να ρεστοποιησεις.

Ε με αυτο το δεδομενο δες ποτε θα κανεις αποσβεση....θες θεωρητικα 2.5 μηνες για αποσβεση του κοστους της καρτας....και αν πληρωσες και το υπολοιπο μηχανημα εξολοκληρου για να κανεις αυτη την ιστορια, θες παραπανω... ΟΜΩΣ, σου μενει και το hardware το οποιο δεν χανει τοσο την αξια του. Δηλαδη πχ σε 2.5 μηνες μπορει να εβγαλες 250 ευρω που σου κοστισε η 7970, αλλα αμα θες την πουλας κιολας 200...και εισαι στο +200...

Αυτο ειναι το καλο με αυτα τα scrypt coins που δεν υπαρχουν asic εξειδικευμενα και ετσι μπορεις με απλο hardware που βρισκεις και σε μεταχειρησμενα και που εχει και αλλες χρησεις συνεπως δε χανει την αξια του τοσο γηγορα, να σκαψεις σχετικα αποδοτικα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά λίγη βοήθεια θέλω.Δεν μπορώ να περάσω τα 300 kh/s με αυτό το batch setx GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100

setx GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1

.\cgminer-3.7.2-windows\cgminer.exe --scrypt -o stratum+tcp://eu.ltcrabbit.com:3333 -u **** -p ***** -I 12 -g 2 -w 256 --thread-concurrency 8192.H κάρτα είναι της υπογραφής μου.Φταίει αυτή η οι ρυθμίσεις του batch?

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολλά προβλήματα με το cudaminer. λόγω της ασυνέπειας στη λειτουργία του. Το βράδυ δουλεύει κανονικά και το πρωί που το ανοίγω βγάζει error (cudaerror 30και 33) και σταματάει να δουλεύει ο driver. Ο τρόπος που διορθώνεται επίσης είναι κάτω από ένα πέπλο μυστηρίου. :p Άλλες φορές δουλεύω ξανακατεβάζοντας τον cudaminer, άλλες κάνοντας reinstall τον driver. Το .bat αρχείο είναι το παρακάτω.

.\x64\cudaminer.exe -l auto -o stratum+tcp://eu.ltcrabbit.com:3333 -O username.workername:password

Η κάρτα είναι η GTX 780.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά λίγη βοήθεια θέλω.Δεν μπορώ να περάσω τα 300 kh/s με αυτό το batch setx GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100

setx GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1

.\cgminer-3.7.2-windows\cgminer.exe --scrypt -o stratum+tcp://eu.ltcrabbit.com:3333 -u **** -p ***** -I 12 -g 2 -w 256 --thread-concurrency 8192.H κάρτα είναι της υπογραφής μου.Φταίει αυτή η οι ρυθμίσεις του batch?

Κοίτα εδώ: https://litecoin.info/Mining_Hardware_Comparison για τις ρυθμίσεις της κάρτας σου. Αν με τις ρυθμίσεις που αναφέρει έχει πρόβλημα το cgminer κατέβασε το intensity λίγο-λίγο μέχρι να τρέξει απροβλημάτιστα. Αν πχ λέει -I 20 κάνε το 19-18-17 μέχρι να παίξει...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.