Jump to content



Dell UltraSharp U2713HM. Αξίζει?


virus777

Recommended Posts

Λοιπόν, σκέφτομαι να κάνω την μετάβαση στα 2560Χ1440.

Κυττάζω τι πάιζει στην αγορά με budget γύρω στα 500-550€ (max), και ξεχωρίζω την Dell UltraSharp U2713HM.

Καιρό ήθελα να πάω σε ips panel, και δεν το ψήνω να πάω πάλι στα 1080p.

H χρήση της θα είναι all-around, gaming/movies/office κλπ.

Οπότε, έχω κάποιες απορίες σχετικά:

  • Μήπως η 27'' θα είναι πολύ μεγάλη? (Απόσταση από οθόνη ~1.2-1.3m)
  • To lag της είναι εμφανές σε fps παιχνίδια? Ή δε θα καταλάβω διαφορά σε σχέση με την ΤΝ που έχω?
  • Ποιά η διαφορά του μοντέλου αυτού με την U2713H?
  • Η Dell είναι συννενοήσιμη αν πέσω σε ελλατωματικό μοντέλο (καμμένα/κολλημένα pixel, bleeding κλπ?) Έχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα?
  • Από ποιότητα κατασκευής πως πάει?
  • Η Asus PB278Q έχει κάποια σημαντική διαφορά που να δικαιολογεί τα +70€?

Οποιεσδήποτε απόψεις/γνώμες/συμβουλές περί του θέματος θα εκτιμηθούν δεόντως.

Και αν κάποιος που κατέχει ήδη την οθόνη αυτή μοιραστεί τις εντυπώσεις του, ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σκέφτομαι να κάνω την μετάβαση στα 2560Χ1440.

Κυττάζω τι πάιζει στην αγορά με budget γύρω στα 500-550€ (max), και ξεχωρίζω την Dell UltraSharp U2713HM.

Καιρό ήθελα να πάω σε ips panel, και δεν το ψήνω να πάω πάλι στα 1080p.

H χρήση της θα είναι all-around, gaming/movies/office κλπ.

Οπότε, έχω κάποιες απορίες σχετικά:

  • Μήπως η 27'' θα είναι πολύ μεγάλη? (Απόσταση από οθόνη ~1.2-1.3m)
  • To lag της είναι εμφανές σε fps παιχνίδια? Ή δε θα καταλάβω διαφορά σε σχέση με την ΤΝ που έχω?
  • Ποιά η διαφορά του μοντέλου αυτού με την U2713H?
  • Η Dell είναι συννενοήσιμη αν πέσω σε ελλατωματικό μοντέλο (καμμένα/κολλημένα pixel, bleeding κλπ?) Έχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα?
  • Από ποιότητα κατασκευής πως πάει?
  • Η Asus PB278Q έχει κάποια σημαντική διαφορά που να δικαιολογεί τα +70€?

Οποιεσδήποτε απόψεις/γνώμες/συμβουλές περί του θέματος θα εκτιμηθούν δεόντως.

Και αν κάποιος που κατέχει ήδη την οθόνη αυτή μοιραστεί τις εντυπώσεις του, ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Mακρια απο NEW DELL....Για να μην βρεθεις με ψυχολογικά προβλήματα!

Για μενα HP Z27i και μην ασχοληθείς για τα επόμενα 4 χρονια...

Η Dell ειναι η μονη εταιρια που αγοραζεις κουτατο προιον και καταλήγεις με τα περα δωθε να εχεις ενα ωραίο μεταχειρισμένο refurbished...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι η απόσταση που έχεις για 27άρα

lag θα καταλάβεις μόνο στην περίπτωση που έχεις τώρα 120hz monitor και έχεις συνηθίσει να παίζεις games με αυτό.

το U2713H ειναι ποιο "laggy" και προορίζεται για ποιο και καλά επαγγελματική χρήση καθώς έχει μεγαλύτερο gamut (πράγμα που δεν χρειάζεσαι εκτός και αν είσαι φωτογράφος).

Η DELL απο αυτά που διαβάζω ναι τις αλλάζει σε περίπτωση που πέσεις σε ελαττωματικό πάνελ (στανταράκι για την συγκεκριμένη, να είσαι έτοιμος να συναντήσεις κάποιο ελάττωμα). Εγώ δεν είχα εμπειριά με Ελλάδα, απο amazon την είχα πάρει.

σαν οθόνη είναι καλή, στιβαρή βάση και φαίνεται ποιοτική απο κοντά, αλλά πλαστικά μέρη έχει μην φανταστείς τίποτα ιδιαίτερο. Απο την αλλή το "quility control" στην συγκεκριμένη είναι άστα να πάνε :p

η Asus δεν πάσχει απο τις παιδικές ασθένειες της DELL έχει λιγότερα προβλήματα και δεν έχει τεράστια διαφορά στα χρώματα. Απο την άλλη έχει PWM που μπορεί να ξενίζει μερικούς, ενώ η DELL δεν έχει.

Απο αυτές τις 2 την ASUS θα έπαιρνα, θα σου έλεγα και την VP2770 αλλά ξεφεύγει στην τιμή λίγο. ;)

Αν πάρεις την DELL και πέσεις σε καλό κομμάτι τότε είναι πολύ καλό value, αλλιώς ετοιμάσου για γολγοθά με τα RMA και την DELL.

Επίσης να ετοιμαστείς για κατακόρυφη βουτιά στα frames στην 1440p γύρω στο 30-40% ανάλογα το game.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παει πριν 1-2 βδομάδες στο msystems και ρωτησα για την Dell γιατι πηρε τον ανηφορο η τιμη και επιπλεον, ρωτησα αν οι παρτιδες που φέρνουν εχουν τα γνωστά προβλήματα bleeding κλπ, κατι που φάνηκε να γνωριζε ο πωλητής και μου απαντησε πως "οχι" δεν εχουν τα καινουρια που φερνουν .

Εγω παλι πιστεύω απο τόσο μακρυά, μικρή θα σου φανει στο μέγεθος των γραμμάτων

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως με τη Dell που αναφέρεις έχω εξαιρετική εμπειρία.

Κανένα απολύτως πρόβλημα και από ποιότητα εικόνας είναι εκπληκτική.

Εκτός αυτού είναι η μόνη στα χρήματα με προ-καλιμπραρισμένο setting για επεξεργασία φωτογραφίας αν κάτι τέτοιο ενδιαφέρει (sRGB mode).

PRAD | Review Monitor Dell U2713HM

πιο αξιόπιστο δε γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

@sebastian

Λες δηλαδή οτί έχω μεγάλη πιθανότητα να πέσω σε μάπα κομμάτι...

Οk, noted.

Ίσως να υπάρξει ειδική συννενόηση με κάποιο κατάστημα για να τη δοκιμάσω από κοντά ΑΝ τελικά καταλήξω στο συγκεκριμένο μοντέλο...

Αν είναι εφικτό αυτό φυσικά, σε ένα από τα καταστήματα του κέντρου που την έχει ήδη στοκ.

Δυστυχώς, η HP Z27i πάει 650€ και ξεφεύγει από το τρέχων budget.

@HellhammeR

Ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου.

Η δικιά σου είχε κάποιο ελάττωμα?

Σχετικά με την Asus, το PWM σημαίνει οτί μπορείς να αλλάξεις τη συχνότητα?

Πάντως ναι, και η VP2770 ξεφεύγει στην τιμή, και με βρίσκει σε μια περίοδο με πολλά έξοδα να τρέχουν...

Η μόνη ρεαλιστική εναλλακτική μου φαίνεται να είναι η Asus (η οποία έχει 2 χρόνια εγγύηση αντί για 3 της Dell και με ξενερώνει λίγο, και μικρότερη φωτεινότητα αν έχει κάποια σημασία).

Καλά για τα frames το έχω υπόψη μου.

Θα δω τι ψάρια πιάνει η 770, και βλέποντας και κάνοντας.

Ούτως η άλλως, τα maxwell δεν θα αργήσουν και τόσο :p

@SirDiman

Ξέρεις αν έχουν καμμία στην έκθεση του Μsystems για να τη δω από κοντά?

Όσο για την απόσταση, με το μάτι την έιχα μετρήσει, τελικά είμαι με το μέτρο στα ~1-1.1 m...

Αν και αυτό αλλάζει εύκολα, απλά έχω συνηθήσει να βάζω την οθόνη πίσω-πίσω στο γραφείο.

@CENTRAL

Nice review +feedback, thanx :T:

Bρήκα και το θέμα στο overclockers και ρίχνω καμμιά ματιά. 256 σελίδες :blink:

Link to comment
Share on other sites

@SirDiman

Ξέρεις αν έχουν καμμία στην έκθεση του Μsystems για να τη δω από κοντά?

Όσο για την απόσταση, με το μάτι την έιχα μετρήσει, τελικά είμαι με το μέτρο στα ~1-1.1 m...

Αν και αυτό αλλάζει εύκολα, απλά έχω συνηθήσει να βάζω την οθόνη πίσω-πίσω στο γραφείο.

δε θυμαμαι να ειδα κατι σε ραφι, εγω πετυχα το imac 27 με ιδια αναλυση στο public και εκανα τις "μετρησεις μου"

Link to comment
Share on other sites

@sebastian

Λες δηλαδή οτί έχω μεγάλη πιθανότητα να πέσω σε μάπα κομμάτι...

Οk, noted.

Ίσως να υπάρξει ειδική συννενόηση με κάποιο κατάστημα για να τη δοκιμάσω από κοντά ΑΝ τελικά καταλήξω στο συγκεκριμένο μοντέλο...

Αν είναι εφικτό αυτό φυσικά, σε ένα από τα καταστήματα του κέντρου που την έχει ήδη στοκ.

Δυστυχώς, η HP Z27i πάει 650€ και ξεφεύγει από το τρέχων budget.

@HellhammeR

Ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου.

Η δικιά σου είχε κάποιο ελάττωμα?

Σχετικά με την Asus, το PWM σημαίνει οτί μπορείς να αλλάξεις τη συχνότητα?

Πάντως ναι, και η VP2770 ξεφεύγει στην τιμή, και με βρίσκει σε μια περίοδο με πολλά έξοδα να τρέχουν...

Η μόνη ρεαλιστική εναλλακτική μου φαίνεται να είναι η Asus (η οποία έχει 2 χρόνια εγγύηση αντί για 3 της Dell και με ξενερώνει λίγο, και μικρότερη φωτεινότητα αν έχει κάποια σημασία).

Καλά για τα frames το έχω υπόψη μου.

Θα δω τι ψάρια πιάνει η 770, και βλέποντας και κάνοντας.

Ούτως η άλλως, τα maxwell δεν θα αργήσουν και τόσο :p

@SirDiman

Ξέρεις αν έχουν καμμία στην έκθεση του Μsystems για να τη δω από κοντά?

Όσο για την απόσταση, με το μάτι την έιχα μετρήσει, τελικά είμαι με το μέτρο στα ~1-1.1 m...

Αν και αυτό αλλάζει εύκολα, απλά έχω συνηθήσει να βάζω την οθόνη πίσω-πίσω στο γραφείο.

@CENTRAL

Nice review +feedback, thanx :T:

Bρήκα και το θέμα στο overclockers και ρίχνω καμμιά ματιά. 256 σελίδες :blink:

http://s23.postimg.org/9zlfrhyy3/photo.jpg

η δικιά μου είχε yellow tint στην αριστερή κάτω γωνία, κλασικό πρόβλημα για τη u2713hm, το amazon την πείρε πίσω χωρίς πολλά πολλά, στην Ελλάδα μάλλον θα με λέγανε "δεν είναι πρόβλημα αυτό"

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηρα στα χερια μου την συγκεκριμενη οθονη,ειχα καποιους φοβους που ευτυχως δεν επιβεβαιωθηκαν,πραγματικα τα χρωματα ειναι το κατι αλλο,καλυτερα να την δεις απο κοντα βρβαια αλλα εγω δεν περιμενα να ειναι τοσο καλη,καμια σχεση με την samsung που ειχα 1080p

Link to comment
Share on other sites

Εχω μεγάλη εμπειρία από οθόνες 1440p δόξα τον Θεό !!

Λοιπόν, η φτηνή Dell κατά 90% θα έχει κάποιο θέμα στο panel το οποίο αν δεν είσαι και πολύ ψαγμένος δεν θα το πάρεις χαμπάρι, όπως yellow tint που αναφέρθηκε και backlight bleeding που είναι τα πιο γνωστά.

Η Αsus είναι πολύ ποιοτική αλλά έχει το pwm το οποίο πρέπει να διαβάσεις για να καταλάβεις τι μειονέκτημα είναι σε σχέση με τις άλλες που δεν το έχουν και αναφέρεται ως flicker free.

Μεταξύ των δύο σίγουρα θα επέλεγα την Asus αλλά σε ίδια τιμή μπορείς να πάρεις την Viewsonic VP 2770 η οποιά είναι καλύτερη και απο τις δύο. Σε ποιότητα κατασκευής, σε απόδοση gaming αλλά και ποιότητα εικόνας. Αν την παραγγείλεις από Γερμανία θα σου βγεί ίδια τιμή μαζί με μεταφορικά και έμβασμα, συγκεκριμένα εδώ

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε και εδω τι εκανα εγω με το συγκεκριμενο monitor φιλος πηρε προσφατα ιδιο μοντελο και εχουν ακομα τα γνωστα προβληματα...μονο τα τελευταια Revision ειναι ΟΚ αλλα πρεπει να ψαχνεις τις κουτες να δεις ημερομηνιες εισαγωγης

Την VP 2770 δεν θα την βρεις ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

kilahead μετα απο ποσο καιρο σου εμφανισε προβλημα,με φοβησατε με αυτα που διαβασα,εγω την πηρα σημερα και δεν εχει το παραμικρο οσο για την ποιοτητα της οθονης ειμαι πολυ ευχαριστημενος,πολυ ζωντανια στα χρωματα,ειναι μεγαλη αναβαθμιση απο το tn panel που ειχα.

Btw για την dell h εχω ακουσει πολυ χειροτερα πραγματα απο την hm,το prad που ειναι το καλυτερο site για οθονες εαν και πιο ακριβη της εχει βαλει χειροτερη βαθμολογια,ενω η hm εχει παρει καλο score

Link to comment
Share on other sites

Εχω μεγάλη εμπειρία από οθόνες 1440p δόξα τον Θεό !!

Λοιπόν, η φτηνή Dell κατά 90% θα έχει κάποιο θέμα στο panel το οποίο αν δεν είσαι και πολύ ψαγμένος δεν θα το πάρεις χαμπάρι

Υπερβολές.

Αν και τοσο έμπειρος δε γλυτώσεις την παγίδα της ανακρίβειας και της απολυτοσυνης.

Για να ξέρεις πόσες χαλάσαν,πρεπει να ξέρεις πόσες πουλήθηκαν και πόσες είχαν εντέλει θεμα.

Είπαμε καποια μέλη βρήκαν πρόβλημα ,και ζήτησαν και πήραν άλλη οθόνη ,η οθονη τσακαει όμως ,αν έχετε δει καλύτερα χρωματα και φωτεινότητα σε ΑΥΤΑ τα λεφτα ,είμαστε ολοι φαντάζομαι με ανοιχτά αφτιά.

Η ουσία ειναι ότι ειναι μια πολύ πολύ καλη οθονη ,σε καλη τιμή,υπήρξαν και παρτίδες με προβλημα που αν δεν κανω λάθος όποιος πήγε πηρε χωρις πολλά πολλα καινούργια.

Έχω και κανα μήνα δεν εχω ξανακούσει κάτι.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολές.

Αν και τοσο έμπειρος δε γλυτώσεις την παγίδα της ανακρίβειας και της απολυτοσυνης.

Για να ξέρεις πόσες χαλάσαν,πρεπει να ξέρεις πόσες πουλήθηκαν και πόσες είχαν εντέλει θεμα.

Είπαμε καποια μέλη βρήκαν πρόβλημα ,και ζήτησαν και πήραν άλλη οθόνη ,η οθονη τσακαει όμως ,αν έχετε δει καλύτερα χρωματα και φωτεινότητα σε ΑΥΤΑ τα λεφτα ,είμαστε ολοι φαντάζομαι με ανοιχτά αφτιά.

Η ουσία ειναι ότι ειναι μια πολύ πολύ καλη οθονη ,σε καλη τιμή,υπήρξαν και παρτίδες με προβλημα που αν δεν κανω λάθος όποιος πήγε πηρε χωρις πολλά πολλα καινούργια.

Έχω και κανα μήνα δεν εχω ξανακούσει κάτι.

sent from mobile

Αυτό που αναφέρεις για τα καλύτερα χρώματα σε αυτή την τιμή δεν ισχύει γιατί οι Κορεάτικες της ρίχνουν στα αυτιά αν το πάμε ως προς τα χρήματα. Εγώ ανέλυσα το κομμάτι της ποιότητας και έχω διαβάσει πάρα πολλά ξένα φορουμ αλλά και ελληνικά που οι περισσότεροι χρήστες όπως και εγώ και ένας φίλος μου είχαμε αντίστοιχα θέματα με την συγκεκριμένη οθόνη, έτσι λέγαμε και εμείς ότι δεν είναι τόσο μεγάλο το ποσοστό αλλά "έτυχε" και σε εμάς. Αυτό μου δείχνει πως το ποσοστό δεν είναι απόλυτο αλλά αρκετά μεγάλο πιθανότατα 1/3 μην σου πω 1/2. Σε σύγκριση δηλαδή με τις Κορεάτικες έχεις σχεδόν τις ίδιες πιθανότητες να έχεις κάποιο ζήτημα.

Τώρα κατά πόσο κάποιος θα αντιληφθεί το πρόβλημα ή δεν θα του δώσει σημασία και δεν θα ζητήσει αλλαγή είναι άλλο θέμα.

edit: Να συμπληρώσω πως είχα στην κατοχή μου και Dell U2713H και Dell U2711 και πρόσφατα την καινούρια U2414H όλες με yellow tint και bleeding, μπορεί να είμαι και γκαντέμης, τι να πω. Προσωπικα΄την έχω απομυθοποιήσει την Dell.

Link to comment
Share on other sites

Και τι κάνεις αν η κορεάτικη εχει θέμα;

Μπορεις να περιγράφεις σε ολους μας τη διαδικασία rma ; για να τη συγκρίνουμε με τη dell η μια άλλη μαρκα,επειδη ακριβώς μιλάμε για λεφτα...

Οι Άγγλοι εχουν μια παροιμία "I can't afford to buy cheap things"

Και θα το ματαξαναπω,ηταν παρτίδες ,είχαν ολοι το ίδιο θέμα την ιδια εποχή ,

αν ξέρεις πες καιβτου έγινε σε οποίον τελοσπαντων αντιλήφθηκε το προβλημα και ζήτησε να τον εξυπηρετήσουν.(για τις dell που ειχες μιλάω δλδ)

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

μου δείχνει πως το ποσοστό δεν είναι απόλυτο αλλά αρκετά μεγάλο πιθανότατα 1/3 μην σου πω 1/2. Σε σύγκριση δηλαδή με τις Κορεάτικες έχεις σχεδόν τις ίδιες πιθανότητες να έχεις κάποιο ζήτημα.

Πάνω που πας να πεις κάτι σοβαρό αρχίζεις πάλι τις επιστημονικές μεθόδους υπολογισμού και με αποτελειώνεις.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.