Jump to content



Dell UltraSharp U2713HM. Αξίζει?


virus777

Recommended Posts

Την VP 2770 δεν θα την βρεις ελλαδα

Viewsonic VP2770-LED | Skroutz.gr

Στα 587 ευρώ από MgManager. Σαφώς ακριβότερη από το ComputerUniverse που την δίνει γύρω στα 530 ευρώ με τα μεταφορικά και με εξόφληση paypal. Εδώ να σημειωθεί πως το ComputerUniverse λανθασμένα υπολογίζει τον Ελληνικό ΦΠΑ στο 19% :fun:

Link to comment
Share on other sites

Για να μην χαλάμε άλλο το topic του παιδιού σου λέω πως πλέον θα προτιμούσα μια Κορεάτικη perfect pixel (τσεκαρισμένη δηλαδή από τον πωλητή για dead pixels) και να την πάρω περίπου 320€(μην μου πεις για τελωνείο, ο τρόπος αποφυγής είναι γνωστός) παρά να πάρω την Dell. Αν μου χαλάσει, σε 2-3 χρόνια παίρνω άλλο ένα νεότερο μοντέλο και θα έχω μόνο 100€ διαφορά, αν μου χαλάσει η Dell εκτός εγγύησης θα δώσω άλλο ένα 500άρι.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη μετά από U2711, U2713HM, U2713H, BENQ BL2710PT

Asus και Viewsonic της είχε φίλος και της είδα από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην χαλάμε άλλο το topic του παιδιού σου λέω πως πλέον θα προτιμούσα μια Κορεάτικη perfect pixel (τσεκαρισμένη δηλαδή από τον πωλητή για dead pixels) και να την πάρω περίπου 320€(μην μου πεις για τελωνείο, ο τρόπος αποφυγής είναι γνωστός) παρά να πάρω την Dell.

Μιλάς με γρίφους... Τι συνεννόηση γίνεται με τους πωλητές πέρα από αποστολή με EMS;

Asus και Viewsonic της είχε φίλος και της είδα από κοντά.

Μπορείς να πεις μερικά λόγια για τις δύο οθόνες;

Link to comment
Share on other sites

Viewsonic VP2770-LED | Skroutz.gr

Στα 587 ευρώ από MgManager. Σαφώς ακριβότερη από το ComputerUniverse που την δίνει γύρω στα 530 ευρώ με τα μεταφορικά και με εξόφληση paypal. Εδώ να σημειωθεί πως το ComputerUniverse λανθασμένα υπολογίζει τον Ελληνικό ΦΠΑ στο 19% :fun:

Ο αντιπροσωπος της Viewsonic στην ελλαδα ειναι αφαντος οταν ειχα ρωτησει το Mg Manager το καλοκαιρι μου ειπε πως πρεπει να το βρει πρωτα για να κανει παραγγελια και παμε 1-2 μηνες+....για τωρα δεν ξερω αλλα δεν νομιζω να αλλαξε κατι εμενα απο την Alman Hellas που εχουν το Service στην ελλαδα μου ειχαν δωσει ενα τηλεφωνο εισαγωγεα που οταν τον πηρα ηταν ενα μαγαζακι στην Νικαια που εφτιαχνε τηλεορασης :tomato:

Link to comment
Share on other sites

@masteroidz To ems εννοώ φίλε μου, με το γνωστό κόλπο της απόδειξης, υπάρχει το κατάλληλο νήμα εδώ.

Η Asus σαν ποιότητα κατασκευής είναι πάρα πολύ καλή, το panel είναι της Samsung (PLS) και δεν έχει μεγάλη διαφορά από την Viewsonic(φοράει και αυτή PLS αλλά είναι flicker free), η οποία όπως ήδη ανέφερα είναι πιθανότατα η καλύτερη υλοποίηση κατ' εμέ αυτή την στιγμή για 1440p.

Εχουν και τα δυο εξαιρετική απόκριση στα παιχνίδια, πολύ καλή ομοιομορφία panel, εξαιρετική χρωματική απόδοση, ελάχιστο glow effect. Σε αυτό που υπερτερεί η Asus από την Viewsonic είναι η αντίθεση, όπου στην VP 2770 μετά από καλιμπράρισμα φτάνει περίπου τα 750:1. ενώ η Asus περίπου 850:1.

Σαν tips στα παιδιά που δεν έχουν ασχοληθεί τόσο με λεπτομέρειες στα monitor θα πρότεινα πριν την αγορά να διαβάζουν reviews σε tftcentral.co.uk και prad.de για να παίρνουν μια γενική εικόνα, έπειτα να ψάχνουν σε forums για να δουν αυτοί που αγόρασαν πως τους φάνηκε και τι προβλήματα εμφανίστηκαν, αρκετά videos στο youtube με reviews ή unboxing για να έχουν μια πλήρη εικόνα και τελικώς αν δυναται και την έχει το κατάστημα εκθεσιακή να της ρίξουν και απο κοντά μια ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι ευχαριστημενος με την δικια μου U2713HM. Την εχω αγορασει λιγους μηνες μετα την κυκλοφορια της, δεν εχω κιτρινιλες πουθενα και εχω οριακα αισθητο backlight bleeding κατω, αλλα ειναι τοσο λιγο που δεν το παρατηρεις. Αυτα για να μην εμπιστευομαστε μονο τα horror stories. Συνηθως στο ιντερνετ θα γραψουν αυτοι που εχουν προβλημα.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι ευχαριστημενος με την δικια μου U2713HM. Την εχω αγορασει λιγους μηνες μετα την κυκλοφορια της, δεν εχω κιτρινιλες πουθενα και εχω οριακα αισθητο backlight bleeding κατω, αλλα ειναι τοσο λιγο που δεν το παρατηρεις. Αυτα για να μην εμπιστευομαστε μονο τα horror stories. Συνηθως στο ιντερνετ θα γραψουν αυτοι που εχουν προβλημα.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Συμφωνω απολυτα,βεβαια εγω την εχω μονο 3 μερες,αλλα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος,

Στο prad επισης που ειναι το καλυτερο site οσων αφορα τις οθονες,η συγκεκριμενη οθονη εχει πολυ καλη βαθμολογια

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να ευχαριστήσω όλους σας για τις απαντήσεις σας.

Mε βοηθάτε αρκετά, και εννοείται όσο περισσότερες γνώμες τόσο το καλύτερο.

Διακρίνω μια love/hate ατμόσφαιρα για την Dell, κάτι που το περίμενα να πω την αλήθεια...

Πάντως γεγονός είναι οτί το συγκεκριμένο μοντέλο έχει ξεσκιστεί να πουλάει.

Κάποιοι πέφτουν σε ελαττωματικό, και πολλοί περισσότεροι (διάβασα μερικές 10άδες σελίδες στο overclockers) δεν αναφέρουν κάποιο πρόβλημα.

@music

Όταν λέμε οτί η Αsus παρουσιάζει flickering εννοούμε σε χαμηλά επίπεδα φωτισμού?

Για τις κορεάτικες δεν το σκέφτομαι, γιατί αν γίνει κάποια στραβή και χρειαστεί RMA, θα τρέχω και δε θα φτάνω.

Τώρα για τη Viewsonic ναι πρέπει να είναι καλή -παρά τα δήθεν 12ms- αλλά

...θα σου φανεί αστείο...

δεν μου αρέσει το design της! Ειδικά η βάση με τα 3 πόδια με αποτελειώνει.

Συν το ότι θα αργήσει να έρθει, συν τον ανύπαρκτο αντιπρόσωπο (?) που αναφέρει ο killahed.

@kilahed

Όταν διάβασα ότι την έσπασες, έσπασε κάτι μέσα μου :...:

Η αλήθεια είναι όμως ότι έφαγες απίστευτη ταλαιπωρία...

Ξέρουμε ποιά batch/revision είναι αυτά που έχουν αναφερθεί τα λιγότερα προβλήματα?

Εντωμεταξύ το Μsystems δεν την έχει στην έκθεση.

Ξέρει κάποιος πού (αν) μπορώ να δώ από κοντά αυτήν ή την Αsus?

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, όλες έχουν μειονεκτήματα στο support, εσύ όμως δεν έχεις καμία δουλειά να ασχοληθείς με την αντιπροσωπεία, κανονικά πρέπει να επιστρέψεις το προιόν στο κατάστημα και να αναλάβουν αυτοί την διαδικασία.

π.χ. η Asus απο όσο θυμάμαι έχει το support στην Ιταλία, αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

@kilahed

Όταν διάβασα ότι την έσπασες, έσπασε κάτι μέσα μου :...:

Η αλήθεια είναι όμως ότι έφαγες απίστευτη ταλαιπωρία...

Ξέρουμε ποιά batch/revision είναι αυτά που έχουν αναφερθεί τα λιγότερα προβλήματα?

Εντωμεταξύ το Μsystems δεν την έχει στην έκθεση.

Ξέρει κάποιος πού (αν) μπορώ να δώ από κοντά αυτήν ή την Αsus?

REV00 Jul-2013

Asus σε προβολη δεν εχω δει ποτε σε κανενα καταστημα

Link to comment
Share on other sites

πάρε την DELL απο κάπου που να σου δίνει την δυνατότητα επιστροφής άμα δεν σου κάνει, όπως είναι το Amazon. Μην ρισκάρεις να πάρεις απο πχ Ελλάδα, γιατί με το κατάστημα σίγουρα θα έχεις πρόβλημα επιστροφής σε περίπτωση bleeding, yellow tint κτλπ, και μετά θα ψάχνεσαι με την αντιπροσωπεία μόνος σου. Όχι ότι δεν θα βγάλεις άκρη στο τέλος αλλά θα ταλαιπωρηθείς, θα περιμένεις αρκετό καιρό αντικατάσταση και στο τέλος θα σε στείλουν και καμιά refubrished. ;)

Link to comment
Share on other sites

Η διαθεσιμότητα και υποστήριξη σε άλλα μοντέλα στην Ελλάδα (πχ Viewsonic και Asus) είναι τόσο προβληματική που ακόμα και με τον ελαφρώς αυξημένο αριθμό παραπόνων για τις Dell, παραμένουν καλή επιλογή.

Ακόμα και λαμβάνοντας υπόψη ότι μπορεί να παραγγείλεις νέα και να καταλήξεις με refurbished, πάλι καλή θεωρώ την υποστήριξη από εταιρεία που θα σου αλλάξει όσες φορές το ζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.