Jump to content



Windows setup κρασαρει στο expanding files.εχω παραδώσει πνευμα.


Πριονέτο

Recommended Posts

:neo::neo::neo::neo::neo::neo::neo:

ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΑΛΛΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ.:alien: με έσωσε ένα enermax 8ετιας.:worship:

Τώρα γιατί σε άλλο PC που το δοκίμασα έπαιζε το τροφοδοτικο δεν ξέρω αλλά corsair FU:whip:

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και τη συμπαράσταση

Πάντως σύμφωνα με την Corsair το TX750 είναι συμβατό με τον haswell, κρίμα που έχει περάσει ο χρόνος εγγύησης αλλά δεν χάνεις τίποτα να τους κάνεις και μια ερώτηση και να τους πεις το story, μπορεί και να σου κάνουν και καμιά αντικατάσταση, χλωμό αλλά δεν χάνεις τίποτα. Η corsair έχει πολύ καλό support.

Μπορείς να δοκιμάσεις να απενεργοποιήσεις το C7 state του επεξεργαστή στο BIOS και να δεις αν πάλι σου κάνει νούμερα το PSU. Το C7 state είναι αυτό που ελέγχει το deep sleep του επεξεργαστή και δημιουργεί τα προβλήματα με κάποια psu.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Πάρε ένα corsair της σειράς HX για να εχεις 7 χρονάκια εγγύηση. Έκατσε και χάλασε μετά από 5ετια, νταξ... είναι μάπα τα corsair (LOL)... βέβαια, και ας μην εξετάσουμε αν τα ρεύματα είναι καλά και διαφορους άλλους αστάθμητους παράγοντες κλπ-κλπ... Σε εμένα που είναι προηγούμενο μοντέλο ΗΧ, ο 4770κ έπαιξε με τη μια. Ψάξτο και βάλε οτι καλύτερο μπορείς κατ εμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλα το ειπες CM (cooler master) ή οτιδηποτε αλλο εκτος απο corsair...:hang2:

Υπερβολική γενίκευση... Τα corsair είναι από τα καλύτερα τροφοδοτικά παγκοσμίως. Το αν η σειρά tx v1 δεν παίζει σωστά με haswell ή υπάρχει κάποια άλλη ασυμβατότητα ή κάποια ρύθμιση που ο topic starter δεν είχε κάνει π.χ. c7 state, δεν ακυρώνει την αξία των psu της corsair imo

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το αν η σειρά tx v1 δεν παίζει σωστά με haswell ή υπάρχει κάποια άλλη ασυμβατότητα ή κάποια ρύθμιση που ο topic starter δεν είχε κάνει π.χ. c7 state, δεν ακυρώνει την αξία των psu της corsair imo

O topic starter δεν επρεπε να κανει καμια ρυθμιση.

Συμφωνα με την corsair το ΤΧ750 ειναι συμβατο με Haswell, οποτε και επρεπε να τροφοδοτικο υποτιθεται να "παιξει" απροβληματιστα, πραγμα που δεν εγινε.

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολική γενίκευση... Τα corsair είναι από τα καλύτερα τροφοδοτικά παγκοσμίως. Το αν η σειρά tx v1 δεν παίζει σωστά με haswell ή υπάρχει κάποια άλλη ασυμβατότητα ή κάποια ρύθμιση που ο topic starter δεν είχε κάνει π.χ. c7 state, δεν ακυρώνει την αξία των psu της corsair imo

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Εγω δεν πειρα ΠΟΤΕ corsair ΑΛΛΑ διαβαζω τα "λιγα" προβληματα που εχουν...:hang2:

Περι ορεξεως...:spell:

Edit:

Ειπα την γνωμη μου..., τωρα εσυ εαν θες πες και την δικη σου, αλλα μην με κανεις "quote" ΚΑΙ μου λες τι ειναι καλο και τι οχι,

ΕΓΩ θα κρινω εαν ειναι καλο ή οχι κατι (για μενα τουλαχιστον)

δεν θελω υποδηξεις...!!! Τωρα για αλλους θα πω απλα την γνωμη μου.

Οταν κατι ειναι μαμα, πρπει να δουλευει σαν μαμα.. απο εκει και περα εσυ θα κρινεις εαν πρεπει να τα κλεισεις η οχι τα Cstates εις γνωσιν σου για το OC και ΜΟΝΟ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου σε αυτή την περίπτωση ειναι ότι η corsair γράφει ότι το tx750 (all versions γράφει )ειναι σύμβατο ενώ δεν ειναι.Μεσα στα 5μιση χρόνια που το είχα δούλεψε μια χαρά.

Δυστυχως θα μπει στο παλιό σύστημα και θα πάρω κάποιο άλλο για το νέο σύστημα. Απλά αν το ήξερα απο πριν δεν θα ήμουν μια βδομάδα χωρίς το σύστημα που χρησιμοποιώ και για δουλειά.

Έστειλα ένα μήνυμα στην corsair πάντως αν και δεν περιμένω κάτι γιατί ειναι εκτός εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν πειρα ΠΟΤΕ corsair ΑΛΛΑ διαβαζω τα "λιγα" προβληματα που εχουν...:hang2:

Περι ορεξεως...:spell:

Edit:

Ειπα την γνωμη μου..., τωρα εσυ εαν θες πες και την δικη σου, αλλα μην με κανεις "quote" ΚΑΙ μου λες τι ειναι καλο και τι οχι,

ΕΓΩ θα κρινω εαν ειναι καλο ή οχι κατι (για μενα τουλαχιστον)

δεν θελω υποδηξεις...!!! Τωρα για αλλους θα πω απλα την γνωμη μου.

Οταν κατι ειναι μαμα, πρπει να δουλευει σαν μαμα.. απο εκει και περα εσυ θα κρινεις εαν πρεπει να τα κλεισεις η οχι τα Cstates εις γνωσιν σου για το OC και ΜΟΝΟ...!!!

Ξυδάκι να ηρεμήσεις.

Και εγώ τη γνώμη μου γράφω. Επίσης προσθέτω το "imo" = in my opinion

Είδες πουθενά να σου κάνω υποδείξεις;

Όσο για τα corsair, τράβα σε παγκόσμια γνωστούς reviewers όπως ο JonnyGURU για να διαβάσεις για τα τροφοδοτικά της.

Σε σχέση με τον "πριονέτο" και το πρόβλημα που αντιμετώπισε, δεν αποδεικνύεται ότι το τροφοδοτικό του ήταν ασύμβατο με τον haswell. Μπορεί να ήταν ασυμβατότητα με τη μητρική ή δεν ξέρω τι άλλο και δεν αποδεικνύεται επίσης ότι φταίει το τροφοδοτικό. Μπορεί το πρόβλημα να το έχει κάποιο άλλο υποσύστημα. (εφόσον το τροφοδοτικό παίζει σε άλλα συστήματα σωστά).

Το θέμα μου σε αυτή την περίπτωση ειναι ότι η corsair γράφει ότι το tx750 (all versions γράφει )ειναι σύμβατο ενώ δεν ειναι.

Εφόσον το γράφει η corsair, είναι συμβατό. Αποκλείεται να γράφουν ότι είναι συμβατό και να ρισκάρουν να φάνε μηνύσεις. Αλλού είναι το πρόβλημα σε σένα και απλά τυχαίνει να λύνεται με χρήση άλλου τροφοδοτικού. Εξάλλου δεν υπάρχουν αναφορές στο net για ασυμβατότητες της σειρά ΤΧ με τους haswell

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με τον "πριονέτο" και το πρόβλημα που αντιμετώπισε, δεν αποδεικνύεται ότι το τροφοδοτικό του ήταν ασύμβατο με τον haswell. Μπορεί να ήταν ασυμβατότητα με τη μητρική ή δεν ξέρω τι άλλο και δεν αποδεικνύεται επίσης ότι φταίει το τροφοδοτικό. Μπορεί το πρόβλημα να το έχει κάποιο άλλο υποσύστημα. (εφόσον το τροφοδοτικό παίζει σε άλλα συστήματα σωστά).

Δεν αποδεικνυεται οτι εφταιγε το τρφοδοτικο στο θεμα του πριονετο?

Εδω ο ανθρωπος κοντεψε να αλλαξει ολο το pc και λυση δεν εβρικε και με το που δοκιμασε αλλο τροφοδοτικο επαιξε κανονικα, συμπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Το ΑΧ850 που καταπονώ με 2x670FTW σε 3570κ (όλα τσιμπιμένα και σε νερό) είναι σκύλος. Βέβαια είναι με σπλάχνα seasonic, αν έχεις τα χρήματα κοπάνα ένα Seasonic και μην ξαναασχοληθείς με τροφοδοτικά.

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια, μετά την εγκατάσταση παίζει κανονικά ή χρειάζεται να τους έχεις μονίμως απενεργοποιημένους; Μήπως εννοείς ότι έκλεισες το hyperthreading?

Τους έχω μόνα κλειστούς και δε ξαναδοκιμάσα να τους ανοίξω.... Όχι κανονικά τους πυρήνες..

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δεν αποδεικνυεται οτι εφταιγε το τρφοδοτικο στο θεμα του πριονετο?

Κατά την προσωπική μου άποψη, όχι. Δεν μπορεί ένα τροφοδοτικό να παίζει σωστά σε άλλα συστήματα και σε ένα συγκεκριμένο όχι. Ειδικότερα στο θέμα της πιθανολογούμενης ασυμβατότητας με haswell, αφενός η corsair ισχυρίζεται ότι είναι 100% combatible, αφετέρου δεν υπάρχει καμία αναφορά για παρόμοιο πρόβλημα στο net (τουλάχιστον δεν βρήκα εγώ κάτι με ένα γρήγορο γκουγκλάρισμα).

Προφανώς για κάποιο λόγο δεν "ταιριάζουν τα χνώτα" του συγκεκριμένου psu με το σύστημα του "πριονέτο", αλλά αυτό δεν αποκλείει την πιθανότητα κάποιου άλλου "δύστροπου" υποσυστήματος στο υπό συζήτηση σύστημα ή ακόμα και συνδυασμού υποσυστημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την προσωπική μου άποψη, όχι. Δεν μπορεί ένα τροφοδοτικό να παίζει σωστά σε άλλα συστήματα και σε ένα συγκεκριμένο όχι. Ειδικότερα στο θέμα της πιθανολογούμενης ασυμβατότητας με haswell, αφενός η corsair ισχυρίζεται ότι είναι 100% combatible, αφετέρου δεν υπάρχει καμία αναφορά για παρόμοιο πρόβλημα στο net (τουλάχιστον δεν βρήκα εγώ κάτι με ένα γρήγορο γκουγκλάρισμα).

Προφανώς για κάποιο λόγο δεν "ταιριάζουν τα χνώτα" του συγκεκριμένου psu με το σύστημα του "πριονέτο", αλλά αυτό δεν αποκλείει την πιθανότητα κάποιου άλλου "δύστροπου" υποσυστήματος στο υπό συζήτηση σύστημα ή ακόμα και συνδυασμού υποσυστημάτων.

Το τροφοδοτικο του επαιζε σωστα σε αλλο συστημα οπως το λες, οχι σε αλλο haswell συστημα.

Το νεο "feature" που εχουνε φερει οι haswell οσο αφορα την "διαχειρηση ενεργειας" (αυτο το c7 state που ειπες λιγα ποστ πιο πισω αν επρεπε να απενεργοποιησει η οχι) γνωριζεις πιο ειναι?

Αυτος ειναι και ο λογος που οι εταιριες αναφερουν αν ενα psu εχει 100% compatibility για haswell(συγκεκριμενα για haswell) η οχι...

Επισης απο οτι καταλαβαινω διαβαζοντας το "νημα", δεν ειναι οτι δεν ταιριαζουν τα "χνωτα" του συστηματος του πριονετο με το εν λογο psu, γιατι ο ανθρωπος τα εχει δοκιμασει ολα εις διπλουν(αλλη μητρικη, αλλες ram, αλλο σκληρο).

Το θεμα ειναι οτι ο "υποπτος" του προβληματος που αντιμετωπιζε βρεθηκε, και ναι για καποιο λογο το τροφοδοτικο του του προκαλουσε την "μανουρα" οπως αποδειχτηκε, τωρα αν παιζει καποια ασυμβατοτητα με το εν λογο psu, η αν τα εχει παιξει το ιδιο τροφοδοτικο δεν το γνωριζω.

Η ουσια ειναι οτι το προβλημα λυθηκε και αυτο ειναι που μετραει εν τελη.

Υ.Γ Και γω corsair psu εχω (αλλα αλλη "σειρα" οχι ΤΧ) και δεν εχω αντιμετωπισει καπoιο προβλημα ως τωρα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION]

Ακριβώς. Όλα τα τροφοδοτικά παίζουν με haswell, μόνο στο c7 state (deep sleep) έπαιζε να υπάρχει πρόβλημα. Μου είναι αδιανόητο λοιπόν το συγκεκριμένο τροφοδοτικό να είναι ασύμβατο με haswell. Μπορεί να είναι σφάλμα υλικού στο συγκεκριμένο κομμάτι και μόνο, αλλά σε καμία περίπτωση σε όλη τη σειρά TX. Τα τροφοδοτικά δίνουν στο pc συγκεκριμένες τάσεις 3.3v, 12v κτλ. Αδιαφορούν παντελώς για το αν έχεις haswell ή ivy bridge ή nehalem ή κάτι άλλο. Ας μας εξηγήσει και κάποιος που γνωρίζει από ηλεκτρολογικά αν έχω άδικο.

[MENTION=403]crmaris[/MENTION] κάποιο σχόλιο;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11419]9000+rpm[/MENTION]

Ακριβώς. Όλα τα τροφοδοτικά παίζουν με haswell, μόνο στο c7 state (deep sleep) έπαιζε να υπάρχει πρόβλημα. Μου είναι αδιανόητο λοιπόν το συγκεκριμένο τροφοδοτικό να είναι ασύμβατο με haswell. Μπορεί να είναι σφάλμα υλικού στο συγκεκριμένο κομμάτι και μόνο, αλλά σε καμία περίπτωση σε όλη τη σειρά TX. Τα τροφοδοτικά δίνουν στο pc συγκεκριμένες τάσεις 3.3v, 12v κτλ. Αδιαφορούν παντελώς για το αν έχεις haswell ή ivy bridge ή nehalem ή κάτι άλλο. Ας μας εξηγήσει και κάποιος που γνωρίζει από ηλεκτρολογικά αν έχω άδικο.

Τα γεγονος ειναι, οτι ο ανθρωπος, πηγαινοντας δια της ατοπου επαγωγης, αρχισε να δοκιμαζει/αλλαζει Hardware(motherboard, hard disk, ram, psu και δεν ξερω και γω τι αλλο) μεχρι να βρεθει ο υπαιτιος του προβληματος.

Μολις δοκιμασε αλλο psu, το προβλημα ως διαμαγειας εξαλειφθηκε .

Συνεχισε εσυ να πιστευεις λοιπον, οτι το προβλημα ηταν οπουδηποτε αλλου, εκτος του τροφοδοτικου.

End over and out απο μενα, ετσι και αλλιως problem solved οποτε....

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη υμίν, βρε παιδιά!:fight:

Πάντως επειδή ανέβασα στροφές αυτές τις μέρες παρήγγειλα μια Gigabyte Z87X-OC και θα πάω και σε ένα τροφοδοτικό seasonic inside.

Είδα καλά λόγια για το XFX Pro Series XXX Edition P1-850X-XXB9 σε ένα θέμα εδώ μέσα ή θα πάω προς Corsair AX860.

Μέχρι την ημέρα των ερωτευμένων που μου έρχεται η EVGA 780 ΤΙ έχουμε χρόνο για το τροφοδοτικό πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Ξυδάκι να ηρεμήσεις.

Και εγώ τη γνώμη μου γράφω. Επίσης προσθέτω το "imo" = in my opinion

Είδες πουθενά να σου κάνω υποδείξεις;

Όσο για τα corsair, τράβα σε παγκόσμια γνωστούς reviewers όπως ο JonnyGURU για να διαβάσεις για τα τροφοδοτικά της.

Σε σχέση με τον "πριονέτο" και το πρόβλημα που αντιμετώπισε, δεν αποδεικνύεται ότι το τροφοδοτικό του ήταν ασύμβατο με τον haswell. Μπορεί να ήταν ασυμβατότητα με τη μητρική ή δεν ξέρω τι άλλο και δεν αποδεικνύεται επίσης ότι φταίει το τροφοδοτικό. Μπορεί το πρόβλημα να το έχει κάποιο άλλο υποσύστημα. (εφόσον το τροφοδοτικό παίζει σε άλλα συστήματα σωστά).

Εφόσον το γράφει η corsair, είναι συμβατό. Αποκλείεται να γράφουν ότι είναι συμβατό και να ρισκάρουν να φάνε μηνύσεις. Αλλού είναι το πρόβλημα σε σένα και απλά τυχαίνει να λύνεται με χρήση άλλου τροφοδοτικού. Εξάλλου δεν υπάρχουν αναφορές στο net για ασυμβατότητες της σειρά ΤΧ με τους haswell

To ξυδακι το χρησιμοποιω για την σαλατα φιλτατε *gtp77... τωρα εσυ βλεπω το χρησιμοποιεις για να ηρεμησεις..:coax: brv...:hang2:

*τετοιες ανωριμες φρασουλες αστες για τα μικρα παιδακια και τις γυναικουλες...:coax:

**[ame=http://www.youtube.com/watch?v=cwSarV1hZsc]Εισαι αντρας ρε.. εχεις μουστακι...!!![/ame] sto 1:35m

ή μηπως δεν εχεις...?:pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

μακριά από XFX, support 0. Πάρε Corsair που βασίζεται και σε πιο καινούρια/καλή πλατφόρμα.

Corsair AX860 και Evga Supernova 1000 P2 είναι κοντά στα ίδια λεφτά. [MENTION=403]crmaris[/MENTION] ποιο προτείνεις ;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.