Jump to content



Πολλές απορίες για καινούργια σύνθεση υπολογιστή


iterator

Recommended Posts

Καλησπέρα. Προσπαθώ να φτιάξω καινούργια σύνθεση για μικτή χρήση (επαγγελματική και προσωπική).

Συγκεκριμένα ασχολούμαι με κατασκευή ιστοσελίδων και στο μέλλον θέλω να ασχοληθώ με κατασκευή εφαρμογών για κινητές συσκευές.

Ακόμη θα τρέχω virtual machines με διαφορετικά λειτουργικά οπότε μάλλον θα χρειαστώ αρκετούς πυρήνες και μνήμη για να τρέχουν απροβλημάτιστα.

Στον προσωπικό μου χρόνο το πιο βαρύ που θα κάνω με τον υπολογιστή είναι video encoding.

Επίσης ο υπολογιστής θα εκτελεί και χρέη file server καθώς ήδη έχω 10 σκληρούς που θέλω να συνδέσω και στο μέλλον θα αυξηθούν.

Μετά από αρκετή έρευνα έχω καταλήξει σε σύνθεση πάνω σε socket 1150 αλλά οι επιλογές είναι αρκετές και θα ήθελα μια μικρή βοήθεια.

Συγκεκριμένα:

CPU

i7 4770 ή i7 4771 ή i7 4770K

Ο τρίτος ξέρω οτι είναι για overclocking αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι η καλύτερη ιδέα για ένα μηχάνημα που θέλω να είναι stable.

Αν πάρω τον 4770K πόσο μπορεί να φτάσει; Θα χρειαστώ και καλύτερη ψύκτρα; Οι overclocked CPUs μπορούν να κατεβάζουν συχνότητες και ρεύματα για εξοικονόμηση ενέργειας;

Στην αρχή σκεφτόμουν και τον i5 4670 που είναι αρκετά φθηνότερος αλλά μάλλον χρειάζομαι το hyper-threading των μεγαλύτερων μοντέλων για τη χρήση που τον θέλω. Εσείς τι λέτε;

CPU Cooler

Λογικά αν πάρω τον 4770Κ και κάνω overclocking θα χρειαστώ μια καλή ψύκτρα.

Αλλιώς θα την παλέψω με την ψύκτρα της Intel απο άποψη θορύβου;

Σύμφωνα με τη review database εδώ στο forum μια απο τις καλύτερες που μπορώ να πάρω είναι η Noctua NH-U14S με κάπως αλμυρή τιμή.

Στη μισή περίπου τιμή η Scythe Mugen 4 πιστεύω οτι είναι μια καλή επιλογή. Η διαφορά της από την Scythe Mugen 4 PCGH Edition ποια είναι;

Motherboard

Gigabyte GA-Z87X-UD5H ή Asrock Z87 Extreme6

Και οι δυο έχουν όσα χρειάζομαι: 10 SATA, υποστήριξη 3 οθονών με μόνες διαφορές 6 USB3.0, 2 HDMI για την Gigabyte - 4 USB3.0, 1 HDMI για την Asrock

Κλίνω προς Gigabyte καθώς έχουν περάσει αρκετές από τα χέρια μου χωρίς προβλήματα αλλά περιμένω και τη γνώμη σας.

RAM

Εδώ έχω μπερδευτεί πολύ καθώς οι επιλογές είναι πάρα πολλές.

Οι μόνες που έχω ξεχωρίσει είναι Corsair DDR3 8GB (2x4)Kit 1600MHz Vengeance με τις ψηλές ψύκτρες που δε ξέρω κατά πόσο εμποδίζουν αν θέλω να βάλω aftermarket ψυκτρα στη CPU.

Το μόνο σίγουρο είναι οτι ψάχνω για 8GB για τώρα και αν δω οτι χρειάζομαι περισσότερη αλλα 8GB στο μέλλον.

PSU

Corsair RM650 ή Corsair CX750M

Θέλω να σηκώνει τα παραπάνω και 10+ σκληρούς δίσκους. Κάρτα γραφικών μπορεί να μπεί στο μέλλον mid range απο άποψη κατανάλωσης.

Και τα δυο ειναι modular με υποστήριξη τoυ νέου sleep state των Haswell.

Διαφορές εκτός απο τα watt: το RM650 είναι 80 Plus Gold και έχει ένα επιπλέον 4 pin connector, το CX750M είναι 80 Plus Bronze.

Κλίνω προς το RM650 και πιστεύω οτι τα watt είναι αρκετά αλλά περιμένω και την άποψη σας.

SSD

Samsung 840 Evo 120GB ή Samsung 840 Evo 250GB

Διαβάζοντας στο forum οι περισσότεροι προτείνετε τον συγκεκριμένο οπότε λέω να ανέβω και εγω στο τρένο του Evo.

Όσο για την χωρητικότητα κλίνω προς τα 250GB για να είμαι πιο άνετος με εγκατάσταση OS, προγράμματα, 2-3 virtual machines και ότι άλλο προκύψει.

Οθόνη

Dell UltraSharp U2412M

Πιστεύω ότι είναι μονόδρομος για την τιμή της και αυτά που προσφέρει ( 24", IPS, 1200pixels height )

Στο μέλλον θα πάρω και μια δεύτερη για extended desktop.

Κουτί, πληκτρολόγιο, ποντίκι, ηχεία έχω. GPU για αρχή θα χρησιμοποιήσω την ενσωματωμένη των i7 και έχω και μια Nvidia 9800GT αν χρειαστεί.

Τα παραπάνω βγαίνουν χοντρικά 900-1100€ ανάλογα τι κομμάτια θα διαλεξω και κάπου εκεί θα ήθελα να κινηθώ.

Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα αλλά οι απορίες - ερωτήσεις που έχω είναι πολλές και επειδή δεν κάνεις κάθε μέρα τέτοια επένδυση θέλω να είμαι σίγουρος ότι στο τέλος θα πάρω τις καλύτερες αποφάσεις.

Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή όσων το διαβάσουν και περιμένω τις απαντήσεις - προτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να γίνω τρελά συγκεκριμένος πάμε.

α) CPU. Αν θες να είσαι ΟΣΟ πιο σταθερός γίνεται γιατί βγάζεις ψωμί απο εκεί, ο κανόνας λέει πως ΔΕΝ κάνεις o/c. Το οτι θα μπορείς να κάνεις stable o/c κάπου δεν λεει κάτι, με αυτό το πρίσμα, πας στον "απλό" απο μένα.

β) Ψύκτρα για θέμα θορύβου, κάνεις δεν κάνεις o/c εγώ θα άλλαζα την μαμά. Δεν χρειάζεται να δώσεις 70-80€ για μια αν δεν κάνεις o/c γιατί δεν ψήνεται και τρελά σε μαμά ρολόγια αλλά θα σου κόψει σε θόρυβο και είναι καλό / επιθυμητό.

γ) Εγώ έχω δοκιμάσει και τις 2 και οι Asrock είναι Asus βασικά με χειρότερο bundle, και τις 2 θα τις έβαζα, αλλά δες αν χρειάζεσαι τα 6 usb ή όχι... επίσης εικάζω η Asrock Θα είναι φθηνότερη?

δ) Την μνήμη αυτή απο τι την έχεις ξεχωρίσει? Τα τρελά σφηχτά timings real world διαφορά κάνουν στα benchmarks ουσιαστικά, όχι στο Dreamweaver

ε) Το 650 αν δεν βάλεις θηρίο κάρτα και δεν κανεις o/c λογικά θα είσαι ΟΚ. Αλλά θα σε κόψει αν πας να το χτίσεις και άλλο το σύστημα, ειδικά σε θέμα GPU.

στ) Για σκληρό καλύτερα ο 250 για μένα αν μπορείς για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, εγώ είμαι ακόμα με τον Χ-25Μ πχ για λειτουργικό αλλά θα ήθελα λίγο χώρο παραπάνω...

my 2 cents

Link to comment
Share on other sites

1) Προσωπικά θα πήγαινα για καλύτερο τροφοδοτικό σε τέτοιο budget. Αφού το θες και για επαγγελματική χρήση. Σταθερότητα σε περισσότερες καταναλώσεις, θόρυβος, ποιότητα κατασκευής.

Seasonic X-750 (SS-750KM3) | Skroutz.gr

XFX ProSeries 750W Black Edition | Skroutz.gr

http://www.skroutz.gr/s/394260/Enermax-Platimax-750W.html

2)Επίσης προσωπικά θα πήγαινα για low profile μνήμες για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

3)Επειδή δεν ξέρω τί παίζει με τις asrock με τέτοια budget, και επειδή έχουν περάσει αρκετές gigabyte απ' τα χέρια μου επίσης θα πήγαινα στην ud5h.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω, στα βασικα, με τους απο πανω..!

θα προτεινα κι εγω Gigabyte μητρικη, καθως περα απο την καλυτερη ποιοτητα κατασκευης, εχεις και 3 χρονια εγγυηση, εναντι 2 της ASRock..!!

Τροφοδοτικο, μια χαρα το RM650, αλλα οχι το CX..!!! τα W ειναι αρκετα και για τις κορυφαιες καρτες γραφικων...!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Σιγά σιγά αρχίζω να καταλήγω σε κάποια κομμάτια.

CPU

i7 4770 τον απλό ή μήπως i7 4771 που είναι λίγο πιο γρήγορος (ξέχασα να τον συμπεριλάβω στο αρχικό post - θα κάνω διόρθωση).

CPU Cooler

Μάλλον δε θα πάρω τώρα. Θα δω πως πάει με την εργοστασιακή ψύκτρα και αν θέλω να μειώσω θόρυβο και θερμοκρασίες θα πάρω την Scythe Mugen 4

Motherboard

Gigabyte GA-Z87X-UD5H που την εμπιστεύομαι περισσότερο σαν μάρκα και 3 χρόνια εγγύηση.

PSU

Corsair RM650

SSD

Samsung 840 Evo 250GB για να είμαι άνετος.

RAM

Οι Corsair 8GB DDR3-1333MHz πως σας φαίνονται; Απλές, φθηνές με χαμηλό προφίλ.

Είδα και τις Kingston 16GB DDR3-1333MHz. Πολύ φθηνές για 16GB. Μήπως να πάρω αυτές να ξεμπερδεύω και με αναβαθμίσεις στο μέλλον.

Όσο για τη οθόνη είμαι πολύ σίγουρος για την επιλογή μου αλλά θα ήθελα και μια επιβεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Μην δώσεις παραπάνω λεφτά για τον 4771. O ίδιος επεξεργαστής είναι στην ουσία.

Για μνήμες όχι 1333mhz. Πάνε σε 1600..

Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2) HyperX Plug n Play | Skroutz.gr

Corsair CMX8GX3M2B1600C9 | Skroutz.gr

Nα κοιτάς επίσης να είναι dual channel, υποθετικά δουλεύουν καλύτερα.

Επιμένω πως πρέπει να πάρεις κάτι καλύτερο από το RΜ.

Η οθόνη είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν REVIEWS και για τα 2 αυτα στον Λαμπη...!!

Corsair RM http://www.thelab.gr/power-supplies-reviews/corsair-rm-series-750-w-noise-killer-127410.html

SEASONIC X750 http://www.thelab.gr/power-supplies-reviews/seasonic-x-750-go-for-gold-efficiency-78356.html

μπορεις να διαβασεις λεπτομερειες..!!

Link to comment
Share on other sites

Το μηχανημα σου με τους 10 δισκους δε παιζει να φτανει 300watt.

250 ειναι μια καλη τιμη..

(με επεξεργαστη @load...αλλιως idle-ing βγαλε καμμια 80αρα)

Οποτε για το 650αρι και πανω που κοιτας .ισα που χωραει μια titan στον μελλον.:p

Toσα λεφτα που δινεις για μητρικη ...μηπως να κοιταγες για χ79 να εχεις και quad channel για διπλασιο bandwidth?

Mια η αλλη θα σου ερθει...ισως και φθηνοτερα.(σαν μητρικη-επεξεργαστης ..με 4820K).

Απλα θα πρεπει να πας σε 4 dimmakia..και κατα προτιμηση 2133 @150-160€.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι χωρητικότητες εχουν οι δισκοι σου, αλλα προσπαθησε να τους αντικαταστήσεις με μεγαλύτερους.

Λιγοτερη ζεστη, καταναλωση, μεγαλυτερη ταχυτητα, λιγοτερα καλωδια

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά απο δυο μέρες που δεν είχα καθόλου χρόνο να ψάξω τις επιλογές που προτείνετε.

@fatal όντως ο i7 4771 είναι ίδιος με τον i7 4770. 100MHz περισσότερο αλλά 1 multiplier λιγότερο οπότε με turbo έρχονται στα ίδια. Οπότε θα προτιμήσω τον φθηνότερο.

Όσο για το τροφοδοτικό δε μπορώ να καταλάβω γιατί πιστεύεις ότι δεν είναι καλό το Corsair RM650.

80 Plus Gold είναι, 5 χρόνια εγγύηση έχει, υποστηριζει το νεο sleep state των Haswell, modular είναι.

Είχα διαβάσει το review του μεγαλύτερου μοντέλου RM750 πρίν καταλήξω και πιστεύω οτι είναι πολύ καλό για την τιμή του.

Περιμένω βεβαίως να μου πείς για ποιό λόγο θεωρείς οτι δεν είναι καλό μήπως δεν έχω αντιληφθεί τα αρνητικά που έχει.

RAM εφόσον η διαφορά τιμής είναι μικρή θα πάω σε 1600MHz αλλά ακόμα το ψάχνω μήπως πάρω 16GB.

Πιστεύετε οτι θα μου χρειαστεί τόση μνήμη ή είναι περιττό έξοδο; Ποιά η προσωπική σας εμπειρία;

@ΝTG x79 πλατφόρμα και 4820K δεν πιστεύω οτι θα έχει μεγάλες διαφορές σε επιδόσεις αλλά ο 4820K δεν έχει ενσωματωμένη GPU κάτι που το χρειάζομαι για να ενώσω 3 οθόνες χωρίς το έξοδο μιας ξεχωριστής κάρτας γραφικών.

Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

1 μεινε με τον 4770, ειναι μια χαρα για ολες τις χρησεις..!!

2 Mια χαρα ειναι και τα 2 τροφοδοτικα (Corsair- Seasonic). απλα τα Seasonic, ειναι ενα σκαλοπατακι πανω και σε αποδοση, και σε ποιοτητα κατασκευης, καθως ειναι η ιδια κατασκευαστρια εταιρια, και προσεχει τα προιοντα της!!

3 μνημη, οπως ειπωθηκε, ετσι κι αλλιως βαζεις και αργοτερα...!!!

Link to comment
Share on other sites

Tα RM δεν τα φτιάχνει η seasonic τα φτιάχνει η ChannelWell. Το Χ είναι αρκετά kαλύτεροσαν τροφοδοτικό, πιο σταθερό σε ψηλά watt και γενικά πιο ποιοτικό, και εξωτερικά και εσωτερικά (δε θα θες να το βάλεις στο κουτί :p). Μερικοί το είχαν 3 μέρες να δουλέυει και δεν ειχε αρχίσει καν το fan να δουλεύει.

Αν θες τόσο πολύ να πας σε corsair πάρε κάποιο απ'τη σειρά HX.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.