Jump to content



Επιλογή Storage HDD 2TB/3TB


alexisgt

Recommended Posts

Πού υπάρχουν ίδια τιμή;

Εγώ πριν λίγες μέρες που έψαχνα για το NAS, έδωσα ~30 ευρώ παραπάνω (~7 ευρώ παραπάνω ανά TB) για τον Red σε σχέση με τον αντίστοιχο Green - στα 4ΤΒ που ήθελα.

Προσωπικά δε θεωρώ ότι αξίζει η διαφορά για τον ένα χρόνο παραπάνω εγγύηση, δηλ. για την πιθανότητα να τη "βαρέσει" ένας γενικά αξιόπιστος δίσκος (όπως αυτοί που συζητάμε) συγκεκριμένα στον 3ο χρόνο...

Αν τύχει να πέσεις σε προβληματική σειρά/κομμάτι θα φανεί από την αρχή.

Πιο λογικό μου φαίνεται να δώσει παραπάνω χρήματα όχι για να πληρώσει "NAS premium" και να πάει σε Red, αλλά για να ανέβει χωρητικότητα - i.e. να πάει σε έναν π.χ. 4ΤB Green αντί του 3TB.

Δεν ξέρω αν έχουμε όλοι (?!) ένα NAS κάπου, αλλά ο OP δε φαίνεται φαίνεται να έχει ή, τέλος πάντων, δε ζητάει δίσκο για τέτοια χρήση αλλά ως secondary storage σε desktop PC. Εκεί η WD προτείνει Green.

Δεν ειδες τις τιμές στο #4 και στο #5. Οι τιμες είναι 116 και 120 αντιστοιχα. Θεωρεις ότι είναι μεγαλη διαφορα?

Και εγω παρελαβα ένα 4ΤΒ Red σημερα. Εδωσα 25€ παραπανω από τον αντιστοιχο green, νομιζω είναι fair deal για 1 χρονο εγγυηση παραπανω.

Και ναι, όταν καποιος εχει 3-4 και παραπανω δισκους, εχει στησει ένα NAS

όπου και ~130ΜΒ/s στα 3/5 του δεν τα λές και αργά για "green"

Θελω κανονικο test, με αρχεία :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειδες τις τιμές στο #4 και στο #5. Οι τιμες είναι 116 και 120 αντιστοιχα. Θεωρεις ότι είναι μεγαλη διαφορα?

Και εγω παρελαβα ένα 4ΤΒ Red σημερα. Εδωσα 25€ παραπανω από τον αντιστοιχο green, νομιζω είναι fair deal για 1 χρονο εγγυηση παραπανω.

Τα 25 ευρώ μπορεί να φαντάζουν λίγα ως απόλυτη τιμή (ανάλογα και με τα οικονομικά του καθενός), αλλά στο υλικό που συζητάμε αντιστοιχούν σε ~700GB χωρητικότητας σε Green. Σκέψου ότι ο Green των 3ΤΒ με τον 4ΤΒ έχουν 40 ευρώ διαφορά. Άρα τα 25 ευρώ δεν τα θεωρώ αμελητέα στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Στην περίπτωση του φίλου μας, ειδικότερα, αν είναι να δώσει παραπάνω από το baseline (τα 100 ευρώ του 3ΤΒ Green) και εφόσον τον τρώει η τσέπη μου, αντί να δώσει 12-κάτι παραπάνω (με βάση τις διαφορές που βλέπω στο eshop) για να πάρει τον 3ΤΒ Red και να κερδίσει κάλυψη για τον 3ο (συγκεκριμένα) χρόνο χρήσης του δίσκου (και error recovery in RAID environments?!), ας δώσει ένα 30άρι ακόμα να πάρει +25% (1ΤΒ) χωρητικότητα.

60715d1392895746-epilogi-storage-hdd-2tb-3tb-capture.jpg

Και ναι, όταν καποιος εχει 3-4 και παραπανω δισκους, εχει στησει ένα NAS

Το NAS δεν είναι οτιδήποτε έχει δίσκο και σύνδεση στο δίκτυο - είναι αυτό.

Αυτό που περιγράφεις είναι ένα desktop σύστημα με μεγάλη αποθήκη (ακριβώς αυτό για το οποίο η WD προτείνει Green δηλαδή :p ).

Το μοντέλο χρήσης στις δύο περιπτώσεις είναι διαφορετικό.

Είδα και τον DT01ACA300 που είναι στις 7200rpm και μου φαίνεται αρκετά καλή επιλογή.

Για τη δουλειά που τον θέλεις, ο DT01ABA300 είναι σοφότερη επιλογή. ;)

post-616-1416078160,8323_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, είναι και NAS

Network-attached storage (NAS) is file-level computer data storage connected to a computer network providing data access to a heterogeneous group of clients. NAS not only operates as a file server, but is specialized for this task either by its hardware, software, or configuration of those elements. NAS is often manufactured as a computer appliance – a specialized computer built from the ground up for storing and serving files – rather than simply a general purpose computer being used for the role

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.