Jump to content



Επιλογή Storage HDD 2TB/3TB


alexisgt

Recommended Posts

Θα ήθελα μια βοήθεια για επιλογή σκληρού δίσκου.

Για OS έχω έναν SSD Samsung 830 120GB (~60GB free).

Για Storage έχω 2 x WD 1TB Caviar Blue.

Πλέον τα ελεύθερα GB στο storage όλο και λιγοστεύουν και είμαι σε αναζήτηση ενός 3ου δίσκου, μεγέθους 2ΤΒ ή 3ΤΒ.

Budget πάνω-κάτω στα 100€.

Αν και μέχρι στιγμής έχω χρησιμοποιήσει μόνο WD και σε παλαιότερα συστήματα, χωρίς να αντιμετωπίσω προβλήματα,

σκεφτόμουν τον Seagate ST3000DM001.

Τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Χρειάσθηκε πρόσφατα να ακολουθήσω διαδικασία RMA για αντικατάσταση HDD και θεωρώ πολύ σημαντικό τον χρόνο κάλυψης με εγγύηση ενός προϊόντος.

Προχώρησε λοιπόν στην αγορά HDD, με όσο περισσότερο χρόνο εγγύησης γίνεται (π.χ οι Caviar Black έχουν πέντε χρόνια.)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ένα μοντέλο το οποίο έπεσε στην αντίληψη μου και δεν είχα υπ' όψιν μέχρι στιγμής, είναι το WD30EURX της Western Digital (WD AV-GP Series).

Δίνει 3 χρόνια εγγύηση σε σύγκριση με τα 2 που δίνει ο "απλός" Green Caviar.

Western Digital AV-GP 3TB SATA III | Skroutz.gr

Πως σας φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

καθαρα θέμα τύχης είναι με τους δίσκους. πάρε τον φθηνότερο ή αυτόν με τη μεγαλύτερη εγγύηση αν δεν προκειται να τον αλλαξεις (λόγω ότι θα χρειαστείς μεγαλύτερο) μέσα σε 2-3 χρονια

και φυσικά πάντα παίρνε backup

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να επιλέξει (και να πληρώσει παραπάνω) κάποιος Red αντί Green αν δεν έχει σκοπό να τον χρησιμοποιήσει σε NAS.

http://www.wdc.com/wdproducts/library/Flyer/ENG/2278-771046.pdf

Ιδια τιμη εχουν και είναι καλυτεροι. Και που ξερεις τι θα κανει σε 1 ή 2 χρονια?

Στην τελικη, ολοι εχουμε ένα NAS καπου.

Link to comment
Share on other sites

O WD AV-GP όπως είπα και παραπάνω, έχει 3 χρόνια εγγύηση και όχι 2 όπως η απλή Green σειρά.

(Νομίζω οτι είναι και πιο καινούργια σειρά σε σχέση με τους απλούς Green).

Στα 5 χρόνια εγγύηση, πάμε σε Black οπότε ξεφεύγουμε πολύ οικονομικά (στα 3ΤΒ).

O WD AV-GP πως σας φαίνεται σε σύγκριση με τον RED?

Link to comment
Share on other sites

Green, AV Green, Red είναι οι ίδιοι δίσκοι με διαφορές στο firmware, την εγγύηση και την τιμη.

Πριν λίγο καιρό προτίμησα 2 τέτοιους (hitachi 5940rpm repbranded), retail kit, [ame]http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00B0QP8C8/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A3P5ROKL5A1OLE#productDetails[/ame]

Στα 105Ευρώ θα σου έρθει με τα μεταφορικά, 3 χρόνια εγγύηση. Πολύ γρήγοροι (για green), ήσυχοι και κρύοι. http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/toshiba-dt01aba300-lene-gia-home-nas-126282.html

Link to comment
Share on other sites

Ιδια τιμη εχουν και είναι καλυτεροι. Και που ξερεις τι θα κανει σε 1 ή 2 χρονια?

Στην τελικη, ολοι εχουμε ένα NAS καπου.

Πού υπάρχουν ίδια τιμή;

Εγώ πριν λίγες μέρες που έψαχνα για το NAS, έδωσα ~30 ευρώ παραπάνω (~7 ευρώ παραπάνω ανά TB) για τον Red σε σχέση με τον αντίστοιχο Green - στα 4ΤΒ που ήθελα.

Προσωπικά δε θεωρώ ότι αξίζει η διαφορά για τον ένα χρόνο παραπάνω εγγύηση, δηλ. για την πιθανότητα να τη "βαρέσει" ένας γενικά αξιόπιστος δίσκος (όπως αυτοί που συζητάμε) συγκεκριμένα στον 3ο χρόνο...

Αν τύχει να πέσεις σε προβληματική σειρά/κομμάτι θα φανεί από την αρχή.

Πιο λογικό μου φαίνεται να δώσει παραπάνω χρήματα όχι για να πληρώσει "NAS premium" και να πάει σε Red, αλλά για να ανέβει χωρητικότητα - i.e. να πάει σε έναν π.χ. 4ΤB Green αντί του 3TB.

Δεν ξέρω αν έχουμε όλοι (?!) ένα NAS κάπου, αλλά ο OP δε φαίνεται φαίνεται να έχει ή, τέλος πάντων, δε ζητάει δίσκο για τέτοια χρήση αλλά ως secondary storage σε desktop PC. Εκεί η WD προτείνει Green.

Εμείς βέβαια μπορούμε να προτείνουμε και δίσκους από της σειράς Enterprise που είναι πραγματικά καλύτεροι και με 5 χρόνια εγγύηση.

NAS Hard Drives for Small to Large NAS Bays

Ένας Re θα ήταν ταμάμ για τον φίλο μας! :p

Προτίμησε δίσκους με 5 χρόνια εγγύηση.

5 έτη πλέον υπάρχουν μόνο σε συγκεκριμένες σειρές δίσκων, performance ή enterprise (που συνήθως ζητάνε για τα 2ΤΒ όσο ζητάνε οι άλλες για τα 4ΤΒ - και παραπάνω).

καθαρα θέμα τύχης είναι με τους δίσκους.

Όχι.

Βλ. post #3, για παράδειγμα (κατά καιρούς κυκλοφορούν διάφορα τέτοια στατιστικά).

Αν είναι καθαρά θέμα τύχης, τότε αυτοί στη Seagate πρέπει να είναι πολύ γκαντέμηδες και γρουσουζεύουν και τους πελάτες τους. :p

[Κι εμένα μαζί - που απ'όλους μου τους δίσκους οι μόνοι προβληματικοί είναι δύο Seagate 1.5TB (και διαφορετικές σειρές μάλιστα).]

Ένα μοντέλο το οποίο έπεσε στην αντίληψη μου και δεν είχα υπ' όψιν μέχρι στιγμής, είναι το WD30EURX της Western Digital (WD AV-GP Series).

Δίνει 3 χρόνια εγγύηση σε σύγκριση με τα 2 που δίνει ο "απλός" Green Caviar.

Western Digital AV-GP 3TB SATA III | Skroutz.gr

Πως σας φαίνεται?

Υποτίθεται είναι φτιαγμένοι για always on χρήση σε PVRs κλπ. Αν τον βρίσκεις σε ίδια τιμή με τον Green, μπορείς να τον πάρεις. Δεν έχουν τρελές διαφορές - ουσιαστικά για tweaks στο firmware συζητάμε.

Green, AV Green, Red είναι οι ίδιοι δίσκοι με διαφορές στο firmware, την εγγύηση και την τιμη.

Πριν λίγο καιρό προτίμησα 2 τέτοιους (hitachi 5940rpm repbranded), retail kit, http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00B0QP8C8/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A3P5ROKL5A1OLE#productDetails

Στα 105Ευρώ θα σου έρθει με τα μεταφορικά, 3 χρόνια εγγύηση. Πολύ γρήγοροι (για green), ήσυχοι και κρύοι. http://www.thelab.gr/skliroi-diskoi-elegktes-kai-optikes-syskeyes/toshiba-dt01aba300-lene-gia-home-nas-126282.html

Αυτός μάλιστα - και όντως είναι Hitachi.

Έχω κι εγώ έναν στο βασικό σύστημα για αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

5 έτη πλέον υπάρχουν μόνο σε συγκεκριμένες σειρές δίσκων, performance ή enterprise (που συνήθως ζητάνε για τα 2ΤΒ όσο ζητάνε οι άλλες για τα 4ΤΒ - και παραπάνω).

Οι WD black 5 χρόνια δεν δίνουν;

Link to comment
Share on other sites

Οι WD black 5 χρόνια δεν δίνουν;

Οι WD Black είναι οι performance που αναφέρω παραπάνω - η κατηγοριοποίηση φαίνεται και στο PDF που έβαλα.

Με δεδομένο ότι το extra performance είναι αχρείαστο στην εφαρμογή που αναφέρει ο φίλος, το μόνο κέρδος είναι τα 2 χρόνια παραπάνω εγγύηση. Χάνεις σε κατανάλωση και θόρυβο.

Για το παραπάνω trade-off πληρώνεις:

139 λίρες τα 3ΤΒ του Black (46 λίρες/ΤΒ) έναντι 88 λίρες του αντίστοιχου Green (~29 λίρες/ΤΒ) - με τη διαφορά τους (50 λίρες) και λίγα ακόμα παίρνεις έναν "εισαγωγικό" SSD.

Ή, διαφορετικά: Ο 4ΤΒ Green είναι φθηνότερος (στις 122 λίρες) από τον 3ΤΒ Black.

Ή, αλλιώς: ο 2ΤΒ Black είναι μόλις 10 λίρες φθηνότερος (στα 113 GBP) από τον - διπλάσιας χωρητικότητας - 4ΤΒ Green.

[Eνδεικτικά οι τιμές από Amazon]

Link to comment
Share on other sites

Για Storage έχω 2 x WD 1TB Caviar Blue. Πλέον τα ελεύθερα GB στο storage όλο και λιγοστεύουν και είμαι σε αναζήτηση ενός 3ου δίσκου, μεγέθους 2ΤΒ ή 3ΤΒ.
[MENTION=4677]alexisgt[/MENTION]

Ποια η χρήση του δίσκου; Αν είναι απλά αποθήκη, ok για green. Αν όμως εκεί βάζεις και αρχεία με τα οποία δουλεύεις ή games κτλ, τότε πήγαινε σε black

Αφού έχει ήδη 2 WD Blue που είναι παρόμοιων ταχυτήτων με τους black ποιος ο λόγος να επιλέξει black ? Βάζει στους blue τα αρχεία που δουλεύει και τα υπόλοιπα (ταινίες μουσική etc) σε τύπου "green" δίσκο.

όπου και ~130ΜΒ/s στα 3/5 του δεν τα λές και αργά για "green"

Παρέλαβα σήμερα, και πριν μπούν στο nas περνάνε τεστ

attachment.php?attachmentid=58187&stc=1&d=1379453475

Ξεκίνησε με 160MB/s και στα 3/5 του είναι στα 126ΜΒ/s. Θερμοκρασία idle 36, μετά από 3 ώρες συνεχούς read στους 39. :flex: :flex:

και είναι 5900rpm !!!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα έναν ακόμη green της WD. Αυτόν : WESTERN DIGITAL WD20EZRX 2TB CAVIAR GREEN SATA3 -

Η τιμή του είναι πολύ καλή. Οι επιδόσεις του είναι άκρως ικανοποιητικές για storage. Αν σε καλύπτει πάρτον αλλά έχει 2 χρόνια εγγύηση. Έχω άλλον ένα green 1TB ο οποίος δεν μου έχει κάνει ούτε κίχ 3 χρόνια τώρα.

Α, μακριά απο seagate κατ εμε..... :suicide2:

post-19806-1416078160,315_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις μέχρι τώρα προτάσεις σας!

Ο δίσκος όπως ανέφερα, θα είναι κυρίως για storage σκοπούς.

Αν όμως στο ίδιο budget μπορώ να πάρω και έναν πιο γρήγορο δίσκο, δε θα με ενοχλούσε καθόλου.

Πολύ καλή περίπτωση και ο Toshiba DT01ABA300 που πρότεινε ο [MENTION=4796]TifoziF1[/MENTION].

Είδα και τον DT01ACA300 που είναι στις 7200rpm και μου φαίνεται αρκετά καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.