Jump to content



Πορτες ασφαλείας


sotiris

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν υπάρχει το θέμα,

αλλά επειδή διέρρηξαν το σπίτι μου στην Αθήνα σπάζοντας την πόρτα (δεν φαίνεται να κλέψαν πράγματα αλλά έσπασαν την πόρτα και τη 1 κλειδαριά) ψάχνω να βάλω μια πόρτα που να μη φαίνεται ακριβή αλλά να μη σπάει, μαζί με κάσα εννοείται και προτιμώ με 2 κλειδαριές και κλειδιά αν γίνεται γιατί σε αυτή με έσωσε η 2η κλειδαριά που είχα.

Η ερώτηση είναι αν έχει κανείς κάναν δικό του ή αν ασχολείται κανείς από το forum και φυσικά το πόσο χρόνο παίρνει συνήθως!!

Link to comment
Share on other sites

H εγκατάσταση μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι παίρνει μερικές ώρες. Τώρα καθ'ότι είμαι στο Άργος, δεν μπορώ να σου προτείνω μάστορα. Τις παλιές καλές εποχές που κάναμε οικοδομές είχαμε βρει καλές τιμές στον Δούκα (βέβαια είχαμε αγοράσει 30 πόρτες και τις τοποθέτησε αργείτης μάστορας), αλλά δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις εάν έχει και συνεργείο για εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη προσφατα και εμενα με ανοιξαν το σπιτι εβαλα

απο αυτον.

Αν πας για ασφαλειας εννοειτε οτι ερχεται μαζι με την κασα της.

Η εγκατασταση αναλογα με την κατασταση του χωρου μπορει να διαρκεσει μεχρι 2~3 ωρες.

Το λεω αυτο γιατι σε εμενα στην κυριολεξια γκρεμισαν την εισοδο μου.

Επισης αν ειναι εξωτερικου χωρου οπως εμενα προτιμησε μεταλλικη επενδυση απο εξω

ωστε να μην ασχολησε με την συντηρηση της ξυλινης επενδυσης της.

Η μονη καθυστερηση που θα εχεις ειναι αυτη γιατι τις επενδυσεις αυτες τις βγαζει ενα

εργοστασιο στην Κομοτηνη και σπανια εχουν παρακαταθηκη οι κατασκευαστες των πορτων.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οτι πορτα και να παρεις θα βρουν τροπο οι τυποι...Προσφατα παθων κι εγω.Η πορτα χτυπημενη στα 6 σημεια που υπηρχαν πυροι κι αντε γεια μετα....

Μου ειπαν οτι οι πιο ασφαλεις πορτες ειναι αυτες με κλειδι που δεν αντιγραφεται(με τρυπες στο κεντρο)...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ξεκιναμε απο το σημειο οτι κατι που το φτιαχνουμε

παντα υπαρχει ενας τροπος να το παρακαμψουμε.

Για ρωτα ενα τεχνιτη η ενα κλειδαρα σε ποση ωρα στην ανοιγει ;)

Απο εκει και περα ολες οι πορτες , κλειδαριες και μεσα ασφαλειας εχουν ενα σκοπο.

Να τον καθυστερησουν και να του σπασουν οσο το δυνατον τα νευρα ωστε

ειτε να τον δει καποιος/α και και να φυγει η να μην παει σωστα προετοιμασμενος

και να φυγει .

Να λεω περιπτωσεις? ;)

Link to comment
Share on other sites

οταν βαλει κανεις μια πορτα ασφαλειας θα πρεπει να ειναι κ τα υπολυπα ασφαλειας οπως παραθυρα πατζουρια πορτες στη ταρατσα κλπ σε αντιθετη περιπτωση δεν προστατευει.

κατάλαβες Σωτηράκη;μια πόρτα δεν είναι αρκετή,σκάψε λοιπόν μια τάφρο γύρω από το σπίτι

και βάλε να κολυμπάνε μέσα κροκόδειλοι...εναλλακτικά δώσε 5-10 χιλιάρικα

για να τα κάνεις όλα "ασφαλείας"..το ότι η άξια των πραγμάτων του σπιτιού σπάνια υπερβαίνει τα 2-3

συν ότι με τέτοιες προφυλάξεις γίνεσαι αυτόματα στόχος του κάθε επίδοξου κλεφτή δεν έχει καμία σημασία :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.