Jump to content



Corsair Hydro H60 (2013 edition) σε CM Haf 932


dirving69

Recommended Posts

Εχω αποφασίσει να αντικαταστήσω τη θηριώδη ψύκτρα της Thermaltake Jing με το έτοιμοι κιτ υδρόψυξης H60 της corsair. Οι λόγοι που θέλω να το κάνω είναι 3:

1. Η συγκεκριμένη ψύκτρα με εμποδίζει απο το να εγκαταστήσω ram dimm στην θύρα που βρίσκεται ακριβώς απο κάτω της μιας και την καλυπτει σχεδόν εξ'ολοκλήρου

2. Θέλω να μειώσω το θόρυβο απο την ψύκτρα

3. Να κάνω καποιους πειραματισμούς με OC

Το κουτι που διαθέτω ειναι το CM Haf 932 και ήθελα να ρωτήσω ποια θα ήταν η καλυτερη θέση του ανεμιστήρα της υδρόψυξης (πίσω ή πάνω) καθώς και αν θα αντιμετωπίσω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με την απεγκατάσταση της Jing απο την CPU, για παράδειγμα θα χρειαστεί να εφαρμόσω νέα thermal paste ?

κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Αμα θες να μειωσεις το θόρυβο,και πάρεις έτοιμη υδροψυξη...

You're gonna have a bad time.

Edit

Το αυτο και με τις θερμοκρασίες...

Κάνεις ενα βήμα πίσω γενικά ,ειδικά με τη μικρή hydro

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Αμα θες να μειωσεις το θόρυβο,και πάρεις έτοιμη υδροψυξη...

You're gonna have a bad time.

Edit

Το αυτο και με τις θερμοκρασίες...

Κάνεις ενα βήμα πίσω γενικά ,ειδικά με τη μικρή hydro

sent from mobile

Με προβληματίζεις τώρα γιατι η επιλογή μου θα ήταν έτοιμη υδρόψυξη σε κάθε περίπτωση μιας και δεν έχω τις γνώσεις να ασχοληθώ με custom εγκατάσταση. Αναφορικά με το θόρυβο ωστόσο εχω διαβάσει οτι γλυτώνεις μερικά db και επίσης στη συγκεκριμένη υπάρχι η δυνατότητα να αλλάξεις και τον ανεμιστήρα με κάποιο πιο ήσυχο...

Link to comment
Share on other sites

μηπως να αφησες τα custom AIO ( ειδικα το h60...ειναι κακο ) , και να επερνες ενα καλο air cooler του 2014 ? ( πχ...noctua U14S)

Το έχω δεί το συγκεκριμενο ωστόσο δεν ταιριάζει στο socket μου (εχω 1366). Αν πουμε οτι τελικά πάω σε μια λύση απο τις έτοιμες θεωρείτε οτι η καλυτερη θέση για τον ανεμιστήρα θα ήταν πίσω ή πλαι ? Επίσης αν άλλαζα τον ανεμιστήρα με καποιον πιο αθόρυβο (πχ noctua) δεν θα είχε διαφορά ?

Link to comment
Share on other sites

στον ανεμιστηρα θα δεις διαφορα αμα κανεις overclock , οπου οι στροφες θα ανεβουν . Αλλα οχι .... ο βασικος θορυβος στα ΑΙΟ ειναι η αντλια τους .

αν ειναι για ΑΙΟ , παρετο h90

http://www.thelab.gr/heatsinks-coolers-watercooling-reviews/corsair-hydro-h90-vs-h75-130115.html

Link to comment
Share on other sites

αν παρεις κατι,θα βαλεις δυο(καλυτερα ιδιους) ανεμηστιρες σε push-pull.

εγω παντως πιστευω αξιζει,και απο θορυβο,εξαρταται απο την δικη σου αντιληψη ποσο το καταλαβαινεις

τσεκαρε και αυτην

https://www.skroutz.gr/s/4356070/Enermax-Liqmax-120.html

Link to comment
Share on other sites

Έχω το H80i και ο θόρυβος ήταν απαράδεκτος με τους δυο ανεμιστήρες της corsair που ήταν στη συσκευασια.

Οταν τους αντικατέστησα με δυο της bequiet silent wings2 ολα γύρισαν στο αθορυβο.

Άξιζε τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια πρόταση για ήσυχο ανεμιστήρα στη συγκεκριμένη υδρόψυξη ?

Επειδή το έψαξα πολύ πριν πάρω την Η80i, άκουσέ με αν θές.

Κατ' αρχήν, όπως πολύ σωστά σου είπαν και τα παιδιά από πάνω, με έτοιμη υγρόψυξη θα έχεις λίγο θόρυβο. Βέβαια, μέσω Corsair Link έχω επιλέξει το Balanced Mode και ο θόρυβος είναι ανεκτός. Καμία σχέση πάντως με μια ποιοτική αερόψυκτρα όπως προτάθηκε παραπάνω. Μια Noctua συμβατή με το δικό σου socket θα έκανε καλή δουλειά χωρίς να ξέρεις αν υπάρχει. Μιλάμε για κάτω από 20db σε full λειτουργία.

Τώρα, αν έχεις ούτως ή άλλως αποφασίσει να πάς σε Corsair, MH πας στην Η60. Οποιαδήποτε αερόψυξη με λιγότερα λεφτά την ξεπερνάει κατά πολύ σε απόδοση. Θα πετάξεις τα λεφτά σου, θα έχεις θόρυβο και OC'ing δεν θα καταφέρεις να κάνεις. Αν θες κάτι που να σου δίνει επιδόσεις για OC'ing θα κοιτάξεις την Η80i τουλάχιστον. Η Η90 με το κουτί που έχεις χωράει και αυτή άνετα. Αλλά, αν πρόκειται να φτάσεις τα 90€, τότε εγώ στην θέση σου θα πήγαινα με κλειστά τα μάτια στη Seidon 240M. Κορυφαία ψύξη για μεγάλο αέρα στο OC'ing, με την προϋπόθεση βέβαια, να έχεις συμβιβαστεί με το θέμα "θόρυβος" που θα είναι στα επίπεδα των Corsai Hydro. Το HAF χωράει άνετα ό,τι και να του βάλεις, οπότε δεν έχεις περιορισμό από εκεί.

Η Η60 που σκέφτεσαι κάνει περίπου 70€. Δύο ποιοτικοί ανεμιστήρες για λιγότερο θόρυβο θα κάνουν ένα 30άρι το λιγότερο. Δεν αξίζει με τίποτα. Θα πετάξεις τα λεφτά σου. Η Hyper Evo 212 είναι πολύ καλύτερη με 33€.

Για μένα, αν μπορείς να φτάσεις τα 100€ πάς σε Seidon 240M. Αν θες να κινηθείς κοντά στα 70€ πάς εδώ Noctua NH-U12P SE2 | Skroutz.gr.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έψαξα πολύ πριν πάρω την Η80i, άκουσέ με αν θές.

Κατ' αρχήν, όπως πολύ σωστά σου είπαν και τα παιδιά από πάνω, με έτοιμη υγρόψυξη θα έχεις λίγο θόρυβο. Βέβαια, μέσω Corsair Link έχω επιλέξει το Balanced Mode και ο θόρυβος είναι ανεκτός. Καμία σχέση πάντως με μια ποιοτική αερόψυκτρα όπως προτάθηκε παραπάνω. Μια Noctua συμβατή με το δικό σου socket θα έκανε καλή δουλειά χωρίς να ξέρεις αν υπάρχει. Μιλάμε για κάτω από 20db σε full λειτουργία.

Τώρα, αν έχεις ούτως ή άλλως αποφασίσει να πάς σε Corsair, MH πας στην Η60. Οποιαδήποτε αερόψυξη με λιγότερα λεφτά την ξεπερνάει κατά πολύ σε απόδοση. Θα πετάξεις τα λεφτά σου, θα έχεις θόρυβο και OC'ing δεν θα καταφέρεις να κάνεις. Αν θες κάτι που να σου δίνει επιδόσεις για OC'ing θα κοιτάξεις την Η80i τουλάχιστον. Η Η90 με το κουτί που έχεις χωράει και αυτή άνετα. Αλλά, αν πρόκειται να φτάσεις τα 90€, τότε εγώ στην θέση σου θα πήγαινα με κλειστά τα μάτια στη Seidon 240M. Κορυφαία ψύξη για μεγάλο αέρα στο OC'ing, με την προϋπόθεση βέβαια, να έχεις συμβιβαστεί με το θέμα "θόρυβος" που θα είναι στα επίπεδα των Corsai Hydro. Το HAF χωράει άνετα ό,τι και να του βάλεις, οπότε δεν έχεις περιορισμό από εκεί.

Η Η60 που σκέφτεσαι κάνει περίπου 70€. Δύο ποιοτικοί ανεμιστήρες για λιγότερο θόρυβο θα κάνουν ένα 30άρι το λιγότερο. Δεν αξίζει με τίποτα. Θα πετάξεις τα λεφτά σου. Η Hyper Evo 212 είναι πολύ καλύτερη με 33€.

Για μένα, αν μπορείς να φτάσεις τα 100€ πάς σε Seidon 240M. Αν θες να κινηθείς κοντά στα 70€ πάς εδώ Noctua NH-U12P SE2 | Skroutz.gr.

Εξαιρετικές οι συμβουλές σου ωστόσο ήρθαν κάπως αργά :pleasantry:μιας και έχω ήδη αγοράσει την Corsair H60. Βέβαια δεν την έχω ανοίξει ακόμα ειναι κλειστή στο κουτί της ωστόσο στην χώρα που ζούμε δε νομίζω να δεχθούν να την πάρουν πίσω με επιστροφή χρημάτων ώστε να προχωρούσα σε κάποια απο τις αντιπροτάσεις σου. Η συγκεκριμένη δέχεται έναν ανεμιστήρα 120μμ και σκέφτηκα - κυρίως για το θεμα του θορύβου - την αντικαταστασή του με ένα της Noctua πχ που ειναι αθόρυβη οτι θα έλυνα και το θέμα του θορύβου. Απο εκει και πέρα η μόνη εναλλακτική που ίσως δεχθούν στο κατάστημα που πήρα την Η60 είναι να την παρουν πίσω αν πάρω την Η80i με την διαφορά χρημάτων. Η H80i κάνεια για 1366 socket ? Εχω ένα i7 920. Όντας εντελώς άσχετος με υδρόψυξη ήθελα μια έτοιμη-εύκολη λύση που μπορώ να τοποθετήσω μόνος μου κάνοντας φυσικά όλους τους συμβιβασμούς που αυτό συνεπάγεται (περιορισμένο OC etc)

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε πρόλαβα... Ναι, η Η80i κάνει για το δικό σου socket. Αν την πάς πίσω άμεσα και σφραγισμένη θα σου την αλλάξουν με την Η80i με την όποια διαφορά εννοείται. Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Τα 90€ όμως της H80i είναι πολύ κοντά στα 100€ της Η100i. Εκεί θα πήγαινα με το εξής σκεπτικό. Αν πάρεις την Η100i (την οποία θα βάλεις στα επάνω ανοίγματα του κουτιού γιατί έχει διπλό radiator) θα έχεις μεγαλύτερη απόδοση από την H80i. Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να χαμηλώσεις μέσα από το Corsair Link (Software που "βλέπει" και ρυθμίζει την λειτουργία της ψύξης) την ταχύτητα των ανεμιστήρων στο quiet mode. Ο θόρυβος, πίστεψέ με, είναι παραπάνω από ανεκτός σε αυτή την περίπτωση. Οπότε, γλυτώνεις χρήματα από την αγορά έξτρα ανεμιστήρων.

Σου ανεβάζω και μια φωτογραφία που βρήκα στο Internet για να δείς πως μπαίνει στο δικό σου κουτί η H100i.

Picture003.jpg

post-31462-1416078202,8645_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με βάζεις σε σκέψεις και αρχίσω και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάω απευθείας στην 100i. :clap:

Εκείνο που σκέφτομαι είναι μήπως έχω προβλημα με την εξαγωγή του αέρα αν αφαιρέσω τον 230mm ανεμιστήρα απο την πάνω πλευρά του HAF.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα. Εξαγωγή αέρα θα κάνει και η Η100i και μάλιστα με μεγαλύτερη πίεση. Τον 23άρι μπορείς να τον βάλεις αλλού; Στα πλάγια, ας πούμε;

Στο πλάι έχει ήδη τον άλλο 23αρι του κουτιού.

Link to comment
Share on other sites

Απο το Πλαίσιο την αγόρασα πριν 1 βδομάδα και το μόνο που έκανα ήταν να βγάλω την εξωτερική ζελατίνα. Το κουτι δεν το έχω ανοίξει. Θα πάρω τώρα τηλέφωνο να ρωτήσω αν δέχονται την αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.