Jump to content



Project : desk -pc


kkgas

Recommended Posts

καλησπέρα και από μένα! Παρακολουθώ το forum αρκετό καιρό τώρα και είμαι εντυπωσιασμένος με τις κατασκευές που κάνουν τα παιδιά εδω μέσα μου!

Αυτό το γεγονός ότι κάποιοι έχετε ιδέες και τις υλοποιείτε με έκανε και έμενα να ξεκινήσω το δικό μου μικρό έργο.

Πως έχει η ιστορία λοιπόν?

Έχω εδω και καιρό ένα παλιό γραφείο σαν αυτό της εικόνας αλλά διαλυμένο. Ο χώρος που έχω για την θέση του γραφείου είναι 1,05 μέτρα (πολλή μικρός) και πάνω σε αυτό είχα το κουτί μου ένα παλιό GMC R4 BULLDOZER, την οθόνη, ηχεία, μόντεμ, ποντίκι, πληκτρολόγιο, και ένα σωρό καλώδια. Με αποτέλεσμα ο ελεύθερος χώρος μου πάνω στο γραφείο ήταν ανύπαρκτος. Θέλοντας μετά από 3 χρόνια που ήμουν σε αυτήν την κατάσταση μια αλλαγή πήγα σε έναν φίλο και του έκανα την πρόταση να με βοηθήσει να βελτιώσουμε τον χώρο μου με το γραφείο. Δυστυχώς λόγο της δύσκολης αυτήν την περίοδο οικονομικής κατάστασης δεν είμαι σε θέση να προμηθευτώ καινούργια υλικά και εξαρτήματα ώστε να στήσω κάτι από την αρχή. Οπότε ότι κάναμε το κάναμε χρησιμοποιώντας μόνο τα παλιά εξαρτήματα και υλικά

αυτο ειναι το ποιο κοντινο στιλ γραφειου που βρηκα στο ιντερνετ (δεν τραβηξα φωτο πριν το ξεμοντάρω)

post-30725-1416078177,3514_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφού ήπιαμε τον καφέ και κάναμε τα τσιγάρα μας συζητώντας πως θα κινηθούμε αρχίσαμε κόβοντας ένα ξύλινο τελάρο στις διαστάσεις που είχε το παλιό μου κουτί (40χ45)

bl5q.jpg

pjbz.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενώσαμε το τελάρο μας και αφού το σημαδέψαμε στην θέση που θέλαμε κόψαμε την επιφάνεια του γραφείου στο μέγεθος του τελάρου

αφού το κόψαμε είπαμε να δούμε και αν ταιριάζει :)

13hd.jpg

Ευτυχώς όλα καλά για την ώρα

Link to comment
Share on other sites

Για το πίσω μέρος είπαμε να χρησιμοποιήσουμε το ήδη υπάρχον από το παλιό κουτί.

Αφού λοιπόν κόψαμε με τον τροχό το κομμάτι και αφαιρέσαμε το μέρος όπου έμπαινε το τροφοδοτικό το τοποθετήσαμε πρόχειρα .

qrfh.jpg

Μετρήσαμε και ανοίξαμε 3 τρύπες από την μπροστά μεριά όπου θα μπουν οι ανεμιστήρες

hovw.jpg

καθώς και μια εγκοπή, μια μικρή τρύπα όπου θα περάσουν τα καλώδια ρεύματος και τα καλώδια των περιφερειακών

και μια ακομα τρυπα στο πισω μερος

gbn8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στην συνέχεια αφού τελειώσαμε το τελάρο βιδώθηκε στην θέση του και έγινε μια πατουρα όπου θα πατήσει το τζαμί.

Στην πορεία χρησιμοποιήσαμε κάποια κομμάτια MDF και φτιάξαμε αυτήν την βάση με κενό στην μέση όπου θα ακουμπήσει πάνω η οθόνη, τα ηχεία, μόντεμ και στην πρόσοψη της θα μπουν κάποιοι αισθητήρες θερμοκρασίας από την μια πλευρά και από την άλλη πλευρά ένα case panel για θύρες usb και δίπλα του το power button

m88x.jpg

ras3.jpg

για το τέλος όλα τριφτήκαν και μεταφέρθηκαν στο σπίτι όπου και την επόμενη μέρα θα συνεχιστεί το έργο

Link to comment
Share on other sites

Πάμε λοιπόν να αρχίσουμε !

Ξηλώσαμε το γραφείο και μεταφέραμε την επιφάνεια του στον φίλο μου

x606.jpg

οπως βλεπεται ειναι σε αθλια κατασταση

w1wt.jpg

6non.jpg

Γιατί δεν την αλλάζεις με νέα;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν την αλλάζεις με νέα;

το ξύλο επιτρέπει το λάθος (αν κάνεις κάποιο μικρό λάθος μπορεί να διορθωθεί) αλλά εγώ ρωτώ, θα έκανες την όποια προσπάθεια θέλεις σε κάποιο καινούργιο η σε κάποιο παλιό???σκοπός είναι να δούμε πόσο μπορούμε να το μεταμορφώσουμε. Να πάρουμε κάτι παλιό και να το αξιοποιήσουμε

χώρος για τα πόδια σου θα υπάρχει;

Αν έχω μετρήσει σωστά ναι θα έχει :bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

χαρας το κουραγιο σου για κατι τετοιο , ελπιζω το αποτελεσμα να σε αποζημειωσει . αλαλ εχω ορισμενες παρατηρισεις . Νομιζω πως το εχεις κανει πολυ "κοντοχοντρο" , σε μια τετοια εφαρμογη , θα ηθελες να "απλωσεις " το pc οσο πιο πολυ γινετε . Στην θεση σου θα χρησημοποιουσα ενα τετοιο

pci-e-extension-cable-16x.jpg

και θα τραβαγα την γραφικων , διπλα στην μητρικη , σε οριζοντια θεση ... θα σου γλυτωνε ΠΟΛΥ χωρο .. που ισως θα ηταν χρησiμος γγια να απλωνεις τα ποδια :p

Link to comment
Share on other sites

Και πάνω που σκεφτόμουν να κάνω και εγώ ένα desk pc!! Συμφωνώ με τον kpetros, θα μπορούσες να απλώσεις τον υπολογιστή κατά μήκος του γραφείου για να μειώσεις το πάχος. Και δεν να περάσεις υδρόψυξη, διότι οι θερμοκρασίες εντός του ξύλου θα είναι μεγαλύτερες σε σχέση με το κουτί. :happy2::happy2:

Link to comment
Share on other sites

... οι θερμοκρασίες εντός του ξύλου θα είναι μεγαλύτερες σε σχέση με το κουτί. :happy2::happy2:

Με σωστό airflow δε θα έχει πρόβλημα. Και με 3 ανεμιστήρες να βάζουν από ότι βλέπω μια χαρά θα είναι!

Link to comment
Share on other sites

χαρας το κουραγιο σου για κατι τετοιο , ελπιζω το αποτελεσμα να σε αποζημειωσει . αλαλ εχω ορισμενες παρατηρισεις . Νομιζω πως το εχεις κανει πολυ "κοντοχοντρο" , σε μια τετοια εφαρμογη , θα ηθελες να "απλωσεις " το pc οσο πιο πολυ γινετε . Στην θεση σου θα χρησημοποιουσα ενα τετοιο

pci-e-extension-cable-16x.jpg

και θα τραβαγα την γραφικων , διπλα στην μητρικη , σε οριζοντια θεση ... θα σου γλυτωνε ΠΟΛΥ χωρο .. που ισως θα ηταν χρησiμος γγια να απλωνεις τα ποδια :p

Θα μπορούσε πανεύκολα να γινόταν μακρόστενο αλλά είναι 2 τα προβλήματα.

πρώτον όπως αναφέρω στην εισαγωγή μου δεν ήταν στο πλάνο να αγοραστούν νέα κομμάτια καθαρά τα υπάρχοντα και

δεύτερον έχω μια ψύχωση με τις ψηλές ψύχρες επεξεργαστή οπότε κάποια στιγμή θα βάλω μια τέτοια. άρα ήθελα το βάθος. Όσο για τα πόδια περνανε μια χαρά !!!!!

Και πάνω που σκεφτόμουν να κάνω και εγώ ένα desk pc!! Συμφωνώ με τον kpetros, θα μπορούσες να απλώσεις τον υπολογιστή κατά μήκος του γραφείου για να μειώσεις το πάχος. Και δεν να περάσεις υδρόψυξη, διότι οι θερμοκρασίες εντός του ξύλου θα είναι μεγαλύτερες σε σχέση με το κουτί. :happy2::happy2:

Για τις θερμοκρασίες έχω απάντηση αλλά για την ώρα τι κρατώ για αύριο που θα έχουμε νέες φωτογραφίες :whistling

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε μείνει στην διαδικασία του βαψίματος. όταν το βράδυ αποφάσισα να ασχοληθώ μαζί του και πάλι ανακάλυψα ότι το παλιό κομπρεσερακι που μου είχαν χαρίσει πριν 5 χρόνια έχει παραδώσει πνεύμα…………. Τώρα τι? Να περιμένω το αύριο??? Μπα!! Δεν μπορούσα ήθελα να ασχοληθώ μαζί του (καταλαβαίνεται την έξαψη όταν φτιάχνεις κάτι δικό σου ) ανοίγω ένα ντουλάπι όπου έχω κάτι χρώματα από τον καιρό που δούλευα οικοδομή και βρίσκω ένα λευκό σπρέι ματ , λέω για αστάρωμα είναι μια χαρά οπότε και το περνώ όλο ένα χεράκι με το λευκό αστάρι .

Ωραία και τώρα τι? Άλλο σπρέι δεν έχω, τα χρώματα που έχω στο ντουλάπι δεν είναι για ξύλο, άρα σταματώ ……………….. πάω μέσα στο σπίτι, ανάβω τσιγάρο και ρωταω την γυναίκα να μου κάνει κάποια πρόταση για το τι χρώμα πιστεύει θα του ταιριάζει. Μου λέει “τι χρώματα έχεις?” τι λέω δεν έχω κάτι για ξύλο. Και τότε μου λέει ούτε αυτά που έχεις στο ντουλάπι κάτω από την κουζίνα κάνει κανένα?

Τα είχα ξεχάσει αυτά !!!!

Εκεί είχα, όπως ανακάλυψα, κάτι χρωματιστούς ιταλικούς στόκους για τεχνοτροπία!

Οπότε και ήρθε η ιδέα, γιατί να μην κάνω το γραφείο τεχνοτροπία?!?!?!

Οπότε και το ξεκίνησα αυτή η τεχνοτροπία θέλει 4 χέρια προετοιμασία και μετά το τελείωμα, οπότε ΠΑΜΕ!!!!!!!!!!!!!

πρωτο χερι

2ppi.jpg

δευτερο χερι

xfzj.jpg

τριτο χερι

idbu.jpg

τεταρτο χερι

ikfm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ώρα για το πέμπτο και τελευταίο χέρι. Εδώ για να πετυχει και να έχουμε ένα ωραίο αποτέλεσμα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε ανοξείδωτες σπάτουλες και να πατάμε τον στόκο έντονα και πολλές φορές για να γυαλίσει

Ξεκινάμε με το εσωτερικό : περασμα το τελικό και γυάλισμα

3a4k.jpg

μια ποιο κοντινη

1bbn.jpg

Και συνεχίζουμε

fro7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιας και τα χέρια μου ήδη άρχισαν να κουράζονται αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο με το πρόσθετο κομμάτι όπου θα μπουν οι αισθητήρες αλλά δεν τους είχα στα χέρια μου οπότε έβαλα από το παλιό κουτί αυτούς που είχε μιας και ήταν μικροί σε μέγεθος οπότε δεν θα μου χαλαγε το αποτέλεσμα όταν θα πάρω τους νέους. Έτσι άνοιξα τις τρύπες και άρχισα να στοκάρω με τους χρωματιστούς στόκους και αυτό το κομμάτι

Οπότε πάμε να δούμε τώρα το τελικό αποτέλεσμα

hmkt.jpg

από διάφορες πλευρές για να δείτε και την γυαλάδα (μην ξεχνάτε ότι είναι βράδυ και το μόνο φως είναι από το φως του μπαλκονιού)

tfkc.jpg

xwqk.jpg

2r2w.jpg

ldcm.jpg

Αυτά για την ώρα αύριο θα ανέβουν και οι φωτογραφίες από την τοποθέτηση των εξαρτημάτων καθώς και οι δοκιμές θερμοκρασίας

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.