Jump to content



Project : desk -pc


kkgas

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι;

Το τελάρο πως το πιάσατε στην επιφάνεια; με γωνιές; πόσο γερα στέκεται;

sent from mobile

Βλέπεις την πατούρα ? εκεί έχει περιμετρικά βίδες όπου δένουν το τελάρο με την επιφάνια. Οι βίδες είναι φρεζαριστες οπότε είναι στο ίδιο επίπεδο με την πατούρα και με τον στόκο δεν φαίνονται .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα και καλό μήνα!

Μια χαρά το προχωράς το project και εύχομαι το καλύτερο και ταχεία ολοκλήρωση! :T:

Μερικές ιδέες / προτάσεις για να τις αξιολογήσεις και ενδεχομένως να τις εφαρμόσεις:

1. Τα καλώδια που θα "τρέξουν" κάτω από το πάτο του κουτιού καλό είναι να καλυφθούν με ένα διαμορφωμένο κομμάτι από αλουμίνιο, που θα καλύπτει και τα ανοίγματα διέλευσης των καλωδίων.

1.1. Για να γίνει ομαλότερη η αλλαγή κατεύθυνσης των καλωδίων και μεγαλύτερη η ακτίνα καμπύλωσής τους, καλό είναι το άνοιγμα διέλευσης των καλωδίων, να το φαλτσάρεις από την κάτω μεριά (να πάρει την μορφή "χοάνης".

1.2. Το μέτωπο του αλουμινένιου καλύματος (αυτο που θα κοιτάει στα γόνατά σου , καλό θα είναι να το διαμορφώσει με κλιση 45 μοιρών , για να μην τα χτυπάς επάνω στην ακμή του!

1.3 Επειδή αυτό το "καπάκι" θα το βγάζεις "συχνά", καλό είναι να βιδώνει σε μεταλλικά πάσα που θα είναι φυτευτά στο κόντρα πλακέ του πατώματος του "κουτιού".

2. Το τζάμι πόσο πάχος έχεις προβλέψει ότι θα έχει;

Καλό είναι να είναι 8 με 10 mm και ακόμα καλύτερο να είναι "ψημένο" (άθραυστο)!

2.1. Για να μπορείς να βγάζεις εύκολα το τζάμι, μια καλή ιδέα είναι να κάνεις στον πάτο και κοντά στο πρόσωπο του κουτιού, σε σημείο "αθέατο" δηλαδή, μια μικρή τρύπα από όπου θα περνάς ένα μικρό "ραβδάκι" με το οποίο θα σπρώχνεις προς τα πάνω το τζάμι , για να μπορείς να το πιάνεις εύκολα!

3. Φίλτρα εισόδου αέρα έχεις προβλέψει φαντάζομαι, αν όχι, καλό είναι να το κάνεις και αν προβλέψεις να μπαινοβγαίνουν εύκολα, (κουμπωτά ας πούμε), ακόμα καλύτερα!

3.1. Μπορείς την συγκράτηση των φίλτρων να την κάνεις και μαγνητική, χρησιμοποιώντας τα ειδικά μαγνητάκια που έχουν για τα ντουλάπια των επίπλων, ή φυτευτούς μαγνήτες πάνω στο "σόκορο" του κουτιού.

4. Να μην ξεχάσεις να βάλεις αντικραδασμικά στις στηρίξεις των δίσκων και του τροφοδοτικού, δεν ξέρεις την συχνότητα συντονισμού της κατασκευής σου και καλό είναι να μην έχεις εκπλήξεις !

5. Το τροφοδοτικό δεν μας έχεις πει ακόμα που θα πάει και τι πρόβλεψη έχεις κάνει, οπότε φαντάζομαι ότι έχεις "άσους στο μανίκι" ! :)

Πιστεύω σε αυτούς θα συμπεριλαμβάνεται η μελέτη, του από θα ρουφάει αέρα και που θα τον βγάζει. :)

6. Μια ιδέα όχι και τόσο σημαντική, είναι στην πίσω ορατή κόχη της επιφάνειας του "γραφείου" , να βάλεις ένα μικρό πηχάκι, έτσι που να περισσεύει λίγο προς τα πάνω (κάπως όπως έχουν τα τραπεζάκια στα πλοία), για να συγκρατεί τα "ευκίνητα" μικρά αντικείμενα, για να μην κάνεις βουτιές κάτω από το γραφείο ψάχνοντάς τα.

7. Καλό θα ήταν, όταν έκοψες το κουτί, να είχες κρατήσει ενιαίο με το πίσω μέρος και το τμήμα του που είναι κάτω από την μητρική.

Έτσι θα είχες πολύ εύκολα την στήριξή της, καλύτερη γείωσή της, και περισσότερη προστασία από Η/Μ θόρυβο!

7.1. Ακόμα όμως και τώρα, μπορεί να το κάνεις , κόβεις το αντίστοιχο κομμάτι και το βάζεις μέσα στο κουτί και τα συνδέεις με ένα καλώδιο για να επικοινωνούν οι γειώσεις.

7.2. Ειπώθηκε και προηγουμένως, εύστοχα , ότι θα πρέπει να γειώσεις προσεκτικά όλα τα μεταλλικά που συμμετέχουν στην κατασκευή σου!

7.3. Αν τελικά καταλήξεις να στερεώσεις την μητρική κατευθείαν πάνω στο ξύλο με αποστάτες, τότε καλό είναι να παρεμβάλεις (ίσως κολλώντας το στο ξύλο) ένα λεπτό κομμάτι αλουμινίου, για να υποκαταστήσει το ρόλο της θωράκισης που έπαιζε πριν το κουτί.

7.4. Καλό είναι τα πάσα που θα στερεωθούν οι αποστάτες να είναι ανθεκτικά (φυτευτά μεταλλικά, ακόμα καλύτερα!). Βέβαια αυτά τα βρίσκεις εύκολα μόνο σε μετρικό πάσο, αλλά αυτό δεν είναι εμπόδιο ουσιαστικά, απλά θα χρησιμοποιήσεις μετρικές βίδες για να στερεώσεις την μητρική πάνω τους.

8. Μια καλή ιδέα για το παραπάνω, είναι να φυτέψεις στο κομμάτι του αλουμινίου -στις θέσεις που προβλέπεται για την στήριξη της μητρικής- πριτσίνια με ενσωματωμένο πάσο, που το εξογκωμένο τμήμα τους θα κοιτάει την μητρική, και πάνω σε αυτά, να στηρίξεις την μητρική με ασφάλεια, καθώς αυτά περισσεύοντας προς τα μέσα, θα παίζουν και ρόλο αποστατών!

Θέλει λίγο πείραμα βέβαια, για να προσδιοριστεί το μήκος του πριτσινιού και το αν θα χρειαστεί κάποιο παρέμβυσμα για να μείνει μακρύτερο,αλλά αξίζει το κόπο.

Έτσι στερεώνοντας μόνιμα το φύλο αλουμινίου στον πάτο του κουτιού με νοβοπανόβιδες, θα έχεις μια πολύ καλή βάση στήριξης της μητρικής!

Σε πήρα μονότερμα όμως! :)

Ελπίζω κάτι από το προηγούμενα, να σου χρησιμεύσει! :)

Καλή συνέχεια και αναμένουμε τις εξελίξεις! ! ! :T::D

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις ιδέες / προτάσεις σου είναι αξιόλογες και ενδιαφέρουσες.

Να ενημερώσω όλους τους φίλους που παρακολουθούν το έργο αυτό ότι ο υπολογιστής είναι πλέον έτοιμος και στημένος απλά του λείπουν κάποια εξαρτήματα όπου και θα χρειαστώ την έμπειρη γνώμη τους

Σαν απάντηση προς συζήτηση έχω να πω τα εξής:

στο θέμα 1 είναι όλα αυτά που λες σωστά αλλά εγώ και το αλουμίνιο δεν έχουμε καλές σχέσεις οπότε τα καλώδια από κάτω από τον πάτο του κουτιού θα τοποθετηθούν σε ηλεκτρολογικό κανάλι (λεπτό και φαρδύ) όσο για τα πόδια μου δεν βρίσκουν καθόλου, είναι κοντά αλλά δεν βρίσκουν

στο 2 τώρα ! τζάμι μόλις αγοράστηκε πάχους 5mm με την πίσω γωνία φαλτσαρισμένη ώστε να μπορώ να το ανασηκώνω όποτε θέλω

3 : φίλτρα είμαι στην διαδικασία επιλογής από θα μπουν από μπροστά. Απλά τα θέλω σε λευκό πλαίσιο για να μπορέσω να τα βάψω στο χρώμα του γραφείου

4: στους δίσκους από κάτω έχουν μπει λαστιχένιες ροδέλες ώστε αν υπάρξουν κραδασμοί να αναλάβουν να τους απορροφήσουν (αν και είναι απίστευτα σταθερό)

5: Το τροφοδοτικό απλά όπως βλέπουμε από μπροστά το κουτί μπήκε από την δεξιά κάτω πλευρά της επιφάνια προς τα πίσω (το άνοιξα και το βίδωσα κατευθείαν στο ξύλο και το ξανάκλεισα)

6: στην πίσω ορατή κόχη απλά δεν μπαίνει τίποτα γιατί έχει γίνει για έναν και μόνο σκοπό να σπρώχνεται το πληκτρολόγιο εκεί μέσα και να μου δίνει χώρο στην επιφάνια.

7-8: αποστάτες μπήκαν ξύλινοι όπου από τον έναν φεύγει ένα καλώδιο (πιάνει πάνω στην βίδα της μητρικής ) και πάει στην γείωση του τροφοδοτικού)

Link to comment
Share on other sites

Για την συνεχεία μιας και έχει ολοκληρωθεί το έργο και μάλιστα από τον υπολογιστή γράφω  πρέπει να βρω 2 αντικείμενα τα οποία θεωρούσα εύκολο να βρεθούν αλλά αποδεικνύεται δύσκολο. Σε αυτό λοιπόν το σημείο θα χρειαστώ τις γνώσεις σας

Το πρώτο κομμάτι που χρειάζομαι είναι (αν το λέω σωστά) μετρητής θερμοκρασίας κάτι τέτοιο για παράδειγμα.

https://www.google.gr/search?q=digital+thermometer+blue&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=x1USU6jDJ4qAywPXwYHwAg&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=944&bih=937#facrc=_&imgdii=_&imgrc=ASUzKf6GIWbs7M%253A%3BRRtJWov2tZszLM%3Bhttp%253A%252F%252Faffordablecomputer.co.nz%252Fcatalog%252Fimages%252FTTR-M4-B.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Faffordablecomputer.co.nz%252Fcatalog%252Findex.php%253FcPath%253D37%2526osCsid%253Df8264eb526a84b5a96eedb70eb70ef07%3B800%3B600

Με ενδιαφέρει να είναι σε φωτισμό μπλε και να έχει όπως και αυτό πατούρα αλλά ΒΑΣΙΚΟ να είναι σε κάποιο μαγαζί Αθήνα ώστε να μπορώ να το δω από κοντά.

Το δεύτερο είναι ΑΝ και μόνο ΑΝ δεν βρεθεί ο μετρητής να βρω ένα front case panel που να έχει μετρητή και θύρες usb 2.0 βρίσκω μόνο με usb 3.0 όμως η μητρική δεν το υποστηρίζει και να είναι σε μαύρο χρώμα όποιος γνωρίζει κάποιο μαγαζί που μπορεί να έχει ας κάνει το κόπο να μου στείλει ένα pm (για να μην φανεί ότι κάνουμε διαφήμιση )

Αύριο που θα έχω χρόνο θα ανεβάσω και τις υπόλοιπες φωτογραφίες μέχρι το σημείο που είμαι τώρα

Link to comment
Share on other sites

Μην μπλέξεις με μετρητές... άκουσε με.

Θα δώσεις 5-6 ευρώ για τον καθένα και δεν αξίζει, δώσε μια και καλή για κάτι τέτοιο eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής , είναι πολύ πιο όμορφο και θα ελέγχεις και τους ανεμιστήρες σου.

Link to comment
Share on other sites

Μην μπλέξεις με μετρητές... άκουσε με.

Θα δώσεις 5-6 ευρώ για τον καθένα και δεν αξίζει, δώσε μια και καλή για κάτι τέτοιο eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής , είναι πολύ πιο όμορφο και θα ελέγχεις και τους ανεμιστήρες σου.

Το κουτί που θυσιάστηκε για να γίνει το γραφείο είχε πάνω 2 μετρητές και έχουν ήδη ανοιχτεί οι τρύπες και έχουν μπει οι παλαιοί μετρητές (οι όποιοι είναι ποιο μικροί σε μέγεθος) οπότε θα μπουν μετρητές.

όσο για το fan controller είναι πολλή ωραίο αλλά δεν θα μπει (τουλάχιστον για την ώρα)

Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα δεν βρίσκω κάτι, στο ebay η λίστα είναι ατελείωτη οπότε αν μπορείς πάρε από εκεί. Πρόσεξε τις διαστάσεις, το μήκος του καλωδίου, και τον αισθητήρα στο τέλος γιατί πολλοί είναι για ενυδρεία.

Digital Thermometer Temperature Meter Gauge C F PC Mod | eBay

Digital LED Thermometer Meter Gauge Water Proof Probe PC 4pin Mod Temperature | eBay

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια δεν έχω αγοράσει ποτέ κάτι από έξω, οπότε δεν είμαι γνώστης της διαδικασίας.

Άσε που λογικά χρειάζονται κάρτα πράγμα που δεν έχω και ούτε θα μπω στην διαδικασία να βγάλω (προπληρωμένη έστω) για κάτι τόσο μικρής αξίας. Για αυτό ζήτησα άμα ξέρει κανείς κάποιο κατάστημα στην Αθήνα

παντος ευχαριστω για τον κοπο και τον χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

στους σκληρούς τι ροδέλες έβαλες ? (μεγεθος φωτό κάτι :rolleyes:)

για μετρητές ασε την Ελλάδα και πιάσε το ebay , θα βρείς μεγάλυ πικιλία σε σωστές τιμές

καλό είναι να βάλεις και διακόπτες (μην σε ενοχλεί ο φωτισμός )

Link to comment
Share on other sites

παμε για τις επομενες εχουν μπει ολα τα εξαρτηματα και ο υπολογιστης ειναι πλεον σε λειτουργια

1ows.jpg

vmge.jpg

απο λιγο πιο μακρια

rsgw.jpg

και εδω οταν μπαινει μεσα το πληκτρολογιο δινοντας μου τον χωρο ελευθερο στο γραφειο

tcbi.jpg

Link to comment
Share on other sites

εξαγωγη του αερα

Αφού έχεις θετική πίεση πάλι θα βγαίνει ο αέρας ακόμα και αν τους αφαιρέσεις, θα σε ενοχλούν στα μάτια τα δυο μπλε και ο κόκκινος.

Οι δίσκοι καλό είναι μα σηκωθούν λίγο από το έδαφος, για να δροσίζεται και η πλακέτα τους απ' τη ροή αέρα.

Link to comment
Share on other sites

οι θερμοκρασίες (όποιος θέλει μπορώ να ανεβάσω και Φώτο) έχουν πέσει κατά πολλή

πριν είχα σε cpu σε idle 45 βαθμούς και σε load 63-64βαθμους

και τώρα idle 30-31 βαθμούς και σε load 43-34βαθμους

ενώ στη κάρτα γραφικών είχα idle 58 load 76-78

και έχω τώρα σε idle 39 load 50-51

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.