Jump to content



Internet banking και PayPal


tsakali

Recommended Posts

δε ξερω γιατι αλλα το Paypal δε δεχεται το iban του λογαριασμου μου στην εθνικη. μου λεει invalid iban (εννοειται πως ειναι σωστο). ρωταω στην εθνικη, δε ξερουν τιποτα. στελνω στο paypal (μετα απο 2 mail και πολλες μερες-πρεπει να γινεις επιθετικος για να σου απαντησει ανθρωπος και οχι script) αλλα παλι μου λεει οτινανε, το στελνω στο τεχνικο τμημα και ουτε φωνη ουτε ακροαση εδω και 10 μερες.

και το ερωτημα ειναι, γιατι;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply
δε ξερω γιατι αλλα το Paypal δε δεχεται το iban του λογαριασμου μου στην εθνικη. μου λεει invalid iban (εννοειται πως ειναι σωστο). ρωταω στην εθνικη, δε ξερουν τιποτα. στελνω στο paypal (μετα απο 2 mail και πολλες μερες-πρεπει να γινεις επιθετικος για να σου απαντησει ανθρωπος και οχι script) αλλα παλι μου λεει οτινανε, το στελνω στο τεχνικο τμημα και ουτε φωνη ουτε ακροαση εδω και 10 μερες.

και το ερωτημα ειναι, γιατι;;;;;;;;;;;;;;;

Στην εθνικη τι καρτα εχεις; χρεωστικη η πιστωτικη;

Sent from my Note II using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν παίζει ρόλο τι κάρτα έχει, μια και βάζει κατευθείαν το iban να συνδέσει το λογαριασμό.

Αν όμως παίζει ρόλο, μάλλον την έβαψε ο φίλος μας.. γιατί η εθνική επιμένει να μην έχει visa/χρεωστική συνδεδεμένες με τον εκάστοτε λογιαριασμό, αλλά maestro :sick:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν παίζει ρόλο τι κάρτα έχει, μια και βάζει κατευθείαν το iban να συνδέσει το λογαριασμό.

Αν όμως παίζει ρόλο, μάλλον την έβαψε ο φίλος μας.. γιατί η εθνική επιμένει να μην έχει visa/χρεωστική συνδεδεμένες με τον εκάστοτε λογιαριασμό, αλλά maestro :sick:

Για αυτο τολεω κι εγω. Στην χρεωστικη ειναι maestro που δεν παιζει με paypal αλλα στην πιστωτικη τους καποιος πιο πανω ανεφερε οτι ειναι visa /mastercard οοποτε λογικα θα παιξει το paypal.

Sent from my Note II using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω γιατι αλλα το Paypal δε δεχεται το iban του λογαριασμου μου στην εθνικη. μου λεει invalid iban (εννοειται πως ειναι σωστο). ρωταω στην εθνικη, δε ξερουν τιποτα. στελνω στο paypal (μετα απο 2 mail και πολλες μερες-πρεπει να γινεις επιθετικος για να σου απαντησει ανθρωπος και οχι script) αλλα παλι μου λεει οτινανε, το στελνω στο τεχνικο τμημα και ουτε φωνη ουτε ακροαση εδω και 10 μερες.

και το ερωτημα ειναι, γιατι;;;;;;;;;;;;;;;

Έτσι από περιέργεια... Δε δοκιμάζεις και λίγο εδώ Validate an IBAN να μας πεις αν περνάει το valid check.

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε κάρτα λέει πάνω VISA, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αγορές στο Internet ή σε συνεργασία με το Paypal.

Άρα, μια απλή κάρτα ανάληψης λογαριασμού, μιας οποιαδήποτε μέσης τράπεζας.. κάνεις για τη δουλειά μας..

Άρα, δεν χρειαζόμαστε πιστωτική ΑΛΛΑ μια τέτοια κάρτα που λειτουργεί και σαν χρεωστική.

Άρα, μόνο μας μέλημα είναι να έχει λεφτά μέσα ο λογαριασμός.

Άρα, δεν κάνουμε τη χάρη στην εκάστοτε τράπεζα να της τα ακουμπάμε με την εκάστοτε "προπληρωμένη" με "φορτίσεις", "αποφορτίσεις" και μπούρδες..

Στην δική μου κάρτα ανάληψης (Τρ. Πειραιώς) που είναι Visa για αγορές μέσω ιντερνετ με χρεώνουν ένα ποσοστό σαν έξοδα συναλλαγής αν θυμάμαι καλά. :eek:

Link to comment
Share on other sites

το περναει το valid check, το χα κανει ηδη. αλλα καπου σε αυτο το site υπαρχει και αυτο

http://www.ibancalculator.com/greek_ibans.html

που υποδεικνυει πως τα ελληνικα εχουν ενα θεματακι γενικα

maestro ειναι ναι δυστυχως, δε μπορω να συνδεσω τη καρτα οποτε για αυτο θελω μεσω iban. και τωρα ελαβα mail ξανα, μου λεει λογο του SEPA που ισχυει απο 1 φεβρουαριου καποιες τραπεες εχουν θεμα με τις ηλεκτρονικες συναλλαγες και δε μπορω να το χρησιμοποιησω.

πακετο!

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου κάρτα ανάληψης (Τρ. Πειραιώς) που είναι Visa για αγορές μέσω ιντερνετ με χρεώνουν ένα ποσοστό σαν έξοδα συναλλαγής αν θυμάμαι καλά. :eek:

Μόνο όταν είναι σε ξένο νόμισμα... Οπότε μετά έχεις το δίλημμα αν θα χρεώσεις την κάρτα σου στο ξένο νόμισμα ή αν αξίζει η "ευρωποίηση" με την χάλια ισοτιμία του paypal.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο τολεω κι εγω. Στην χρεωστικη ειναι maestro που δεν παιζει με paypal αλλα στην πιστωτικη τους καποιος πιο πανω ανεφερε οτι ειναι visa /mastercard οοποτε λογικα θα παιξει το paypal.

Sent from my Note II using Tapatalk

Εγω το ανεφερα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ακύρωσα μια κάρτα debit της οποίας τα στοιχεία είχα βάλει μόνο στο Paypal για αγορά από το ebay. Δεν θυμάμαι να την έχω βάλει ποτέ σε ATM.

Ο λόγος; δεσμευμένα από το Μ. Σάββατο 0,72€ χωρίς να έχω αγοράσει κάτι εγώ. :boxed:

Στο e-banking δεν έχει εμφανιστεί συναλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι το 1$ που χρεώνει το paypal στην δήλωση της νέας κάρτας;

Στο επιστρέφει στην πρώτη αγορά

Όχι, αυτο το έχω κάνει προ πολλού και τα έχω πάρει ήδη πίσω.

Κατά διαβολική σύμπτωση έκεινη την ημέρα έκανα την πρώτη μου αγορά από το ebay και στην αρχή υποψιαζόμουν τίποτα κρατήσεις της τράπεζας και τέτοια μέχρι που πήγα στην τράπεζα προχθές και είδαμε μαζί με τον υπάλληλο ότι τα 0,72€ είχαν δεσμευτεί ~4 ώρες πριν κάνω την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει. Στο e-banking δεν την εμφανίζει καν.

Από την τράπεζα μου λένε ότι είναι δεσμευμένα από έμπορο αλλά δεν μπορούν να δουν τι και πως.

Σόρυ, αλλά από περιέργεια και μόνο σε ποια τράπεζα είσαι που δε μπορεί να δει τις κινήσεις της κάρτας σου;;; Πρώτη φορά το ακούω αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ, αλλά από περιέργεια και μόνο σε ποια τράπεζα είσαι που δε μπορεί να δει τις κινήσεις της κάρτας σου;;; Πρώτη φορά το ακούω αυτό...

Τις κινήσεις μπορώ να τις δω. Η συγκεκριμένη δεν έχει οριστικοποιηθέι ακόμα για να εμφανιστεί. Απλά το λογιστικό υπόλοιπο με το διαθέσιμο διαφέρουν κατά 0,72€.

Eurobank.

Link to comment
Share on other sites

Τις κινήσεις μπορώ να τις δω. Η συγκεκριμένη δεν έχει οριστικοποιηθέι ακόμα για να εμφανιστεί. Απλά το λογιστικό υπόλοιπο με το διαθέσιμο διαφέρουν κατά 0,72€.

Eurobank.

Καλά δεν είναι απαραίτητο ότι η δέσμευση θα γίνει και χρέωση. Οι δεσμεύσεις έχουν ημερομηνία λήξης τις περισσότερες φορές, και αν δεν προχωρήσει σε χρέωση, τότε απλά θα εξαφανιστεί. Μου είχε τύχει περίπτωση που υπήρχε ξεχασμένη δέσμευση για κανά χρόνο στην κάρτα μου και το πήρα πρέφα εντελώς τυχαία. Έπρεπε να επικοινωνήσει η τράπεζα με τον έμπορο για να στείλει αποδέσμευση.

Anyway, εντελώς απαράδεκτο από Eurobank :p Και στην πιο μικρή τράπεζα που έχω συνεργαστεί οι δεσμεύσεις/εγκρίσεις φαινόντουσαν και online στο δευτερόλεπτο, αλλά και τηλεφωνικά ήξεραν αναλυτικά τις πληροφορίες των δεσμεύσεων.

Link to comment
Share on other sites

Το PayPal πόσα χρήματα κρατάει οταν κάνεις αγορά;

Συνήθως με κρατούσε 0, 50 αλλα εχθές σε μια αγορά περίπου στα 200 € με κράτησε κάπου στα 8 €.....

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4 Beta

Link to comment
Share on other sites

Το PayPal πόσα χρήματα κρατάει οταν κάνεις αγορά;

Συνήθως με κρατούσε 0, 50 αλλα εχθές σε μια αγορά περίπου στα 200 € με κράτησε κάπου στα 8 €.....

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4 Beta

Αν είναι σε € δεν κρατάει τίποτα, σε άλλο νόμισμα χρησιμοποιεί δικία του ισοτιμία αλλά σε ενημερώνει πόσο είναι το πόσο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.