Jump to content



gaming pc 1500 euro


KaralisD

Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω καιρό να ασχοληθώ με σύνθεση σπιτικού fun pc και θα ήθελα κάποια βοήθεια.

Το pc θα είναι κυρίως gaming (επίσης ταινιες, σερφαρισμα και δουλειά γραφείου).

Σπίτι υπάρχει nas και προτζεκτορας.

Σκεφτόμουν κάποιο μαζεμένο κουτάκι με all in one υδρόψυξη και ταβάνι τα 1500 ευρώ.

κουτί: Corsair 350D €100

MB: Asrock Socket 1150 Z87M Extreme4 €110

CPU: i5 4670k €210

ψύξη: Corsair Hydro 100 €100

SSD: Samsung 128GB 840 Pro €110

VGA: 7950 7970?? δεν εχω ιδέα... γενικά θα ήθελα να μπορώ να παίζω στην οθόνη και clone στον προτζεκτορα σε 1080p

RAM: ?? 2x4GB κάποια πρόταση?

PSU: Corsair RM 650 €110 (Αν μελλοντικά βάλω και δευτερη κάρτα είμαι οκ με τα 650?)

Monitor: Dell 24" €210

Δεκτές όλες οι υποδείξεις. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

τον ssd καλυτερα καντον 250ρη, θα δεις πως η χωρητικοτητα δεν ειναι αχρηστη...

Επισεις αφου εχεις σχετικα καλο budget μηπως με εξυπνες αγορες μπορεις να βαλεις 290Χ ?

Link to comment
Share on other sites

ΜΒ: Αυτή την περίοδο έχω καλύτερες εντυπώσεις από Asus και Gigabyte στο θέμα της μητρικής. Όχι ότι η συγκεκριμένη Asrock δεν κάνει δουλειά. Το BIOS που το είδα λιγάκι τώρα τελευταία δεν θα με βόλευε για OC'ing που υποθέτω ότι σκοπεύεις να κάνεις. Απλά, ψάξε και λίγο τις άλλες δυό εταιρείες αν θέλεις.

Ψύξη: Αν θέλεις Corsair πήγαινε στην Η100i για να έχεις και το Corsair Link. Ίδια περίπου χρήματα. Στα ίδια και λιγότερα χρήματα δές και την Seidon 240Μ. Έχουν κάνει Review τα παιδιά εδώ. Πολύ δυνατή, ίσως η καλύτερη στην κατηγορία των 240mm.

RAM: Δες αυτές G.Skill ARES F3-1600C8D-8GAB | Skroutz.gr και αυτές G.Skill RipjawsX F3-12800CL8D-8GBXM | Skroutz.gr, πολύ γρήγορες και σε πολύ καλή τιμη για τις δυνατότητές τους.

PSU: Το 650 θα ζοριστεί μάλλον με 2 κάρτες. Αν σε ενδιαφέρουν τα RM τότε ή το 750 ή (καλύτερα για δύο μεγάλες κάρτες) το 850W. Οι τιμές είναι σχετικά κοντά. Νομίζω για το 850 θέλεις άλλα 20-25€.

Monitor: Με άλλα 30€ πάς στην dell την UltraSharp. Με τέτοιο budget θα ήταν πολύ καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η ASRock προσωπικά πιστεύω ότι έχει από τα πιο καλά και απλούστερα bios χωρίς πολλά φρου φρου και αρώματα.

Τροφοδοτικό δώσε ένα εικοσάρικο και πήγαινε σε Coolermaster v700 ή σε κάποιο XFX

Μπορείς να γλιτώσεις και 15-20 ευρώ αντικαθιστόντας το 350 με το Fractal Design Arc Mini r2

Link to comment
Share on other sites

Intel Core i5-4670K Box €205

Asrock Fatal1ty Z87 Killer €126

G.Skill Aegis 8GB DDR3-1600MHz €72

Crucial M500 240GB €104

Corsair RM Series RM750 80Plus Gold €110 αν πας για multi gpu αργότερα ή XFX ProSeries 550W €57 αν όχι (δεν είναι modular όμως).

Corsair 350D Window €105

Corsair Hydro Series H100i €100

780 GTX ή R9 290 €440

€238/€291 για οθόνη της αρεσκίας σου. Αν και προσωπικά θα έβαζα κάτι λιγότερο από την H100 και θα πήγαινα σε καλύτερο monitor αλλά λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ακομα δε βλέπω το λόγο ύπαρξής aio υδροψυξης αντι της αεροψυχτρας περαν των καθαρά χωροταξικών λόγων.

Μιλάω για κόστος /απόδοση/θόρυβο,μπορεί να χωραγε και i7 στο μπάτζετ δλδ...

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Για 290 δεν νομίζω πως φτάνουν.

Διάλεξα αυτή τη μητρική γιατί έχει 2xPCIx16 σε περίπτωση που βάλω δεύτερη κάρτα.

Το RM προτιμήθηκε μόνο και μόνο για το full modular επειδή είναι μικρό το κουτί.

Το fractal το απέρριψα γιατί έχει τα usb πάνω και δεν βολεύουν.

Για την ψύξη επειδή γενικά δεν ενημερώνομαι διάλεξα ενα all in one συστημα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Αναβαθμίζοντας τροφοδοτικό και SSD μένουν κάπου στα 300/350 για κάρτα.

Κάρτες αυτής της κατηγορίας παίζουν άνετα σε προτζεκτορα και οθόνη ταυτόχρονα 1080p?

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Για 290 δεν νομίζω πως φτάνουν.

λογικα φτανουν...

Πριν κανα πενταμηνο-εξαμηνο εφτιαξα το συστημα της υπογραφης αγοραζοντας κουτι aerocool bench case (εχω θεμα με τα καπακια και τα κλειστα κουτια), τον επεξεργαστη, τον 256ρη 840 pro, τις μνημες, το τροφοδοτικο, τη μητρικη, και την ψυκτρα (noctua NH-U14S ) αν θυμαμαι καλα skroutz-αροντας πρεπει να ειχα βγαλει ενα κοστος 1150 ευρω... (η καρτα δε συμπεριλαμβανεται σε αυτη την τιμη γιατι ηθελα αλλη -και ακομα θελω, αλλα δεν καιγομαι ιδιεταιρα- και αυτη την πηρα απο φιλο με ανταλλαγη καποιου ασχετου με τους υπολογιστες ειδους).

Χωρις να κατσω να υπολογισω, εσυ θες και οθονη, αλλα πας σε 100 ευρω οικονομικοτερο mobo, 100 ευρω περιπου οικονομικοτερο cpu, κανα 20ρι οικονομικοτερο κουτι και κανα 20ρι-30ρι ακριβωτερη ψυξη οποτε με το 1500ρι που βαζεις ταβανι νομιζω χωραει ανετα μια 290

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμίζοντας τροφοδοτικό και SSD μένουν κάπου στα 300/350 για κάρτα.

Κάρτες αυτής της κατηγορίας παίζουν άνετα σε προτζεκτορα και οθόνη ταυτόχρονα 1080p?

Ευχαριστώ και πάλι.

Στην κατηγορία αυτή μπορείς να βρείς σε ελαφρώς μεταχειρισμένη τόσο gtx 780 όσο και την 290. Φτάνουν και περισσεύουν για το στήσιμο που κάνεις με οθόνη και προτζέκτορα. Πιο μικρές δεν ξέρω αν αρκούν.

Για το θέμα της ψύξης πάντως μπορείς να κόψεις ένα 30€ όπως είπαν και οι παραπάνω, και να πάς σε μια ποιοτική αερόψυκτρα, όπως Noctua, Phanteks ή Silver Arrow. Το κουτί τις χωράει αν διαλέξεις μνήμες χαμηλού prifile όπως οι G.Skill που σου πρότεινα. Θα έχεις ικανοποιητικό αέρα για OC'ing μέχρι 4.4GHz. Αν πας για παραπάνω, τότε η liquid είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Για να ψύχει η έτοιμη υδροψυξη 4.5 ghz ,η θα πρεπει να σκασεις κι αλλα λεφτα για ανεμιστήρες ,η το κουτι θα ακούγεται σαν να ειναι έτοιμο να απογειωθεί .

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πώ; Εγώ έφτασα τον 3770k στα 4.5 με Hyper THreading και η Η80i ήταν ανεκτή στο Balanced mode με θερμοκρασίες που δεν ξεπέρναγαν σε full load τους 70°C. Aν είχα την Η100 τότε πιθανόν να έπιανα τις ίδιες θερμοκρασίες με πιο ήσυχο προφίλ ακόμα, π.χ. quiet mode.

Link to comment
Share on other sites

Ο ανεκτός θόρυβος διαφέρει πολυ απο άτομο σε άτομο,ενα πολυ ελαφρύ χμμμμμ :p ειναι το όριο μου...πολυ ελαφρυ...

sent from mobile

Υπάρχουν και οι παθητικές ψύκτρες για τα ευαίσθητα αυτιά..:p

Link to comment
Share on other sites

Όχι το RM, βάλε κάτι καλύτερο..

XFX ProSeries 750W Black Edition | Skroutz.gr

ή το v700 όπως προτάθηκε παραπάνω.

Επίσης θα πήγαινα σε samsung evo αντί για Pro, σιγά τις διαφορές..

Και θα έβαζα τουλάχιστον μια 290.. 1500 ευρώ δίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.