Jump to content



Πως θα μετατρέψω το psu always on bench supply?


chek2fire

Recommended Posts

Πρόσφατα αγόρασα κάτι bitcoin mining πλακέτες που έχουν πάνω τους molex τροφοδοσία 12v και τροφοδοτούνται από κλασικά psu υπολογιστή. Αυτό που θέλω να χρησιμοποιήσω είναι αυτό εδώ

Zalman ZM600-HP 600 W Power Supply Review | Hardware Secrets

το κακο είναι ότι αν δεν το βάλω πάνω σε μητρική δεν ανάβει και είναι συνέχεια σε κατάσταση "off" Βρήκα αυτές εδώ τις οδηγίες

Convert ATX PSU to Bench Supply to Power Circuits

που περιγράφουν για να το βάλεις σε κατάσταση συνεχή on θα πρέπει να συνδέσω από τι κατάλαβα το πράσινο καλωδιάκι στο καλώδιο της μητρικής με ένα μαύρο ground. Προτού κάνω καμιά γκέλα είπα να ρωτήσω :p Είναι έτσι και πως θα το βραχυκυκλώσω με ένα απλό καλωδιάκι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι συνδέεις το πράσινο με ένα μαύρο. Εάν μπορείς να βρεις 2 pins αρσενικά, http://www.eworld.com.gr/products/details/2099/Phobya-ATX/VGA-Power-Connector-Pin-Male , να τα πρεσάρεις με ένα καλώδιο θα έχεις καλύτερη επαφή για να αποφύγεις την περίπτωση να αποσυνδεθούν κατά λάθος εάν συνδέσεις απλά ένα καλώδιο μέσα στα pins. Σίγουρα μπορείς να κάνεις δουλειά και με ένα καλώδιο το οποίο να πηγαίνει εφαρμοστά στην υποδοχή των pins και μετά βάλε μονωτική ταινία να το κρατάει για να μην φύγει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι κάνω λάθος και δεν μπορώ να το εκκινήσω το τροφοδοτικό με τίποτα. Δοκιμασα διάφορα καλωδιάκια αλλά με το που ανοίγω το τροφοδοτικό αυτό δεν κάνει τπτ. Δλδ βάζω το καλώδιο στο πράσινο και στο διπλανό του μαύρο και μετά ανοίγω το τροφοδοτοικό από τον διακόπτη του αλλά αυτό δεν ανάβει. Τόσο δύσκολο είναι να το βραχυκυκλώσεις η παίζει τίποτα άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι θέμα τροφοδοτικού? Γιατί όταν βάζω τα καλωδιάκα στην θέση 14(πρασινο) και 15(μαύρο) ακούω ένα σίριγμα αν βάλω το αυτί πάνω στο τροφοδοτικό αλλά αυτό δεν εκκινεί.

Το δοκίμασα σε μια μητρική που έχω με επεξεργαστή πάνω και ψύκτρα χωρίς τίποτα άλλο και όταν πατάω το start της το τροφοδοτικό ανάβει για λίγα δευτερόλεπτα δλδ γυρνάει ο ανεμιστήρας του κανονικά και η μητρική παίρνει ρεύμα και μετά από λίγο σβήνει.

Κανονικά και πρόβλημα τροφοδοτικού να ήταν δεν θα έπρεπε να είχε την ίδια συμπεριφορά με τα καλωδιάκα όπως ανάβει με την μητρική? το ρωτάω για να μην πάω τζάμπα και πάρω καινούργιο τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Βραχυκυκλώνεις (συνδέεις) το πράσινο με οποιοδήποτε μαύρο και ανοίγεις τον διακόπτη του τροφοδοτικού.

Κανονικά θα πρέπει να γυρίζει ο ανεμιστήρας, μήπως έχει χαλάσει; μήπως τα έχει φτύσει το psu;

[ame]

[/ame]
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό σκέφτομαι μήπως τα έχει φτύσει. Είναι το παλιό μου και το είχα αλλάξει γιατί μου έκανε κάτι νούμερα. Αυτός στο video βλέπω ότι βάζει τα καλώδια τελείως μέσα στα βύσματα του. Εγώ προσπαθώ με κάτι καλωδιάκια που έχω κόψει από ένα καλώδιο τροφοδοσίας. Μήπως κάνω κάτι λάθος η δεν έχει σημασία? Οπως είπα και πριν αν γειώνω αυτά τα καλώδια ακούω και ένα σαν σύριγμα από το τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και συνδετήρα όπως στο video αλλά τα ίδια. Οταν τα γειώνω ακούω ένα σύριγμα αν βάλω το αυτι κοντά στο τροφοδοτικό αλλά δυστηχώς δεν παίρνει μπροστά.. αρά από τι φαίνετε πάμε για νέο τροφοδοτικό. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο φτηνό τροφοδοτικό αξιόπιστο στα 550-600 αλλά αυτό που με ενδιαφέρει είναι να βγάζει στο pcι-e του 12v και όχι 11.5

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,απλα να αναφερω,οτι ειχα απο την ιδια σειρα τροφοδοτικο και συγκεκριμενα το Zalman PSU ZM750-HP ωσπου μια μερα σταματησε να λειτουργει.Τυχαια επεσα σε αυτο το site.αντικατεστησα τους πυκνωτες και εδω και ενα χρονο λειτουργει αψογα.ΔΟκιμασε το,το κοστος επισκευης ειναι εξαιρετικα μικρο.Απλα αν αντικαταστησεις τους πυκνωτες προσεχε πρωτον πολικοτητα και δευτερον τα χαρακτηριστικα του καθενος.

Ολα αυτα με την προυποθεση,οτι το τροφοδοτικο δεν λειτουργει σωστα κα ιεχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι ότι πρέπει να γνωρίζεις πως θα το κάνεις κάτι που δυστυχώς δεν το κατέχω. Δλδ έναν πυκνωτή πως μπορείς να τον αντικαταστήσεις? Είναι κουμπωτοί πως είναι και το βασικότερο που μπορώ να αγοράσω πυκνωτές και πως μπορώ να δω τι χρειάζομαι. Εδώ που τα λέμε δεν ξέρω τι είναι και η πολικότητα . Αν μπορείς να με διαφωτίσεις σε αυτά τα θέματα.Είναι πάντως κρίμα γιατί είναι καλό τροφοδοτικό στα χαρτιά τουλάχιστον με τέσσερα 12v rail. Πάντως μου κάνει ακριβώς ότι περιγράφετε και στο link που μου έδωσες η δεν ανοίγει καθόλου η όταν ανοίγει μετά από λίγα δεύτερα σβήνει.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι ότι πρέπει να γνωρίζεις πως θα το κάνεις κάτι που δυστυχώς δεν το κατέχω. Δλδ έναν πυκνωτή πως μπορείς να τον αντικαταστήσεις? Είναι κουμπωτοί πως είναι και το βασικότερο που μπορώ να αγοράσω πυκνωτές και πως μπορώ να δω τι χρειάζομαι. Εδώ που τα λέμε δεν ξέρω τι είναι και η πολικότητα . Αν μπορείς να με διαφωτίσεις σε αυτά τα θέματα.Είναι πάντως κρίμα γιατί είναι καλό τροφοδοτικό στα χαρτιά τουλάχιστον με τέσσερα 12v rail. Πάντως μου κάνει ακριβώς ότι περιγράφετε και στο link που μου έδωσες η δεν ανοίγει καθόλου η όταν ανοίγει μετά από λίγα δεύτερα σβήνει.

Η αντικατασταση των πυκνωτων ειναι σχετικα ευκολη υποθεση.Οι πυκνωτες ειναι κολλημενοι πανω σε μια πλακετα, με καλαι,ενα υλικο ο οποιο ρευστοποιειται σε μεγαλη θερμοκρασια.Το εξαρτημα που ρευστοποιει το καλαι λεγεται κολλητηρι.Γενικα δες τι διαδικασια σε αυτο το

Κοστος πυκνωτων,κολλητηριου,καλαι 10-15 ευρω(και σου μενει και το κολλητηρι+καλαι για μελλοντικες επισκευες).

ΕΙδικοτερα ομως στο τροφοδοτικο σου ειναι αρκετα δυσκολο να τους αλλαξεις διοτι δεν υπαρχει χωρος μεσα στο τροφοδοτικο.Αν δεν εχεις ξανασχοληθει μαλλον δεν θα τα καταφερεις,συνεπως βρες ενα καλο ηλεκτρονικο και πες του να αντικαταστησει τους συγκεκριμενους πυκνωτες.Αντε να σου παρει κανα 10ρικο πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.