Jump to content



BenQ XL2720Z


Recommended Posts

Blur Busters Strobe Utility — App for BENQ Z-Series | Blur Busters

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έκανα Edit παραπάνω..

Αλλα εκτός αφτου φοράω V1.105 από ότι είδα..

Το Firmware πως το κάνουμε Update θα χρειαστούμε όλα αυτά που λέει εδώ..

DIY Firmware V2 Upgrade For BENQ Z-Series | Blur Busters

η να μιλήσω με κανα μαγαζί..

Επίσης παίζει στο μελλον να βγάλει κανα πρόγραμμα η BenQ να κάνεις Update το Firmware με απλό τρόπο?

Ένα Run Program>Loading>v2?

[MENTION=3765]HellhammeR[/MENTION] Δεν το γνωρίζω αυτό..

Link to comment
Share on other sites

ποο ξενέρα, θέλει πλακετίτσα για να κάνεις το update... και δεν είναι και φθηνή, άρα απλά πρέπει να είσαι κολόφαρδος να τύχεις σε V2 για να μην έχει προβλήματα με το motion blur, αν και απο ότι είδα στο review δεν είναι και big deal, πόσο μάλλον αν δεν σε αφήνει να έχεις και flicker free ταυτόχρονα..

Link to comment
Share on other sites

ποο ξενέρα, θέλει πλακετίτσα για να κάνεις το update... και δεν είναι και φθηνή, άρα απλά πρέπει να είσαι κολόφαρδος να τύχεις σε V2 για να μην έχει προβλήματα με το motion blur, αν και απο ότι είδα στο review δεν είναι και big deal, πόσο μάλλον αν δεν σε αφήνει να έχεις και flicker free ταυτόχρονα..

Κοίταξε.. Επειδή δεν το έψαξα και εγώ πολύ..

Καταρχήν δεν έβαλα το CD..

Υπάρχει προγραμμάτακι Display Pilot που έχει πολλά πράγματα μέσα..

Τώρα κοιτάω να δώ μην υπάρχει τρόπος να κάνεις κάποιο Firmware Update (Δεν βρίσκω κάτι)

Αλλά κάτι θα κάνουν σίγουρα..

Δεν γίνεται να σου βάζουν να κατεβάζεις Firmware και να μην υπάρχει τρόπος και ο πιο Noobas να το κάνει Update..

Τώρα θα δώ..

Καταρχήν είναι πολλά που δεν έχω κάνει στο Monitor

Link to comment
Share on other sites

θα το λέγανε στο blurbusters αν υπήρχε ποιο εύκολος τρόπος πιστεύω, στο μέλλον δεν ξέρω αν το κάνουν απλό. Αλλά ξενέρωμα να δίνεις 500 ευρώ και να παίρνεις το παλιό firmware ;)

Σιγουρα κάτι θα βγεί..

Έστηλα και ένα e-mail στο Support τους για να είμαστε σίγουροι και βλέπουμε..

Αλλά εκτός αυτού το μόνιτορ είναι πάρα πολύ καλό..

500 δεν αξίζει βέβαια πιο πολύ 350 με 400 θα έλεγα εγώ..

Αλλά πληρώνεις όλα τα extra..

144Hz τα σπάνε.. Η κίνηση είναι πεντακάθαρη..

(Καταλαβαίνεις επιτέλους τα DPI του ποντικιού..)

Black EQ είναι πάρα πολύ καλό βλέπω κάτι καμπέρια μέσα στο BF4 που στην U2412m με τα έντονα Blacks ούτε καν τους έβλεπα για SPOT..

Τώρα ναι τα χρώματα είναι ένα θέμα..

Και 1η φορά δεν με έχει πιάσει πονοκέφαλος (εκτός απο την αρχή μέχρι να συνηθίσω λίγο τα HZ)

Αξιζε η αγορά..

Ειδικά όσοι (Gamers) είναι σε χαμηλό Budget τα 24άρια είναι τα καλύτερα που μπορείς να πάρεις!

Link to comment
Share on other sites

Το display pilot που το βρήκες στο CD? ή είναι μόνο για xl2720z???

Για όλα τα Ζ είναι.. έτσι νομίζω..

Portrait Displays, Inc. - Display Pilot Support - Update

Και θέλω και ScreenShot από το δικό σου με τον Wizard να δούμε το Resolution έμενα δεν δουλεύει.. Επισης μιλάω με το Support αλλά είναι λίγο ότι να νε..

Τώρα Update θέλω να δω πως θα το κάνουμε..

Link to comment
Share on other sites

Kαι εμένα αυτό μου βγάζει...

Capture-2.jpg

Όσο αναφορά για τα χρώματα εγώ το έβαλα στο sRGB και τώρα τα χρώματα είναι πολύ καλύτερα (desktop) , αλλά δεν μπορώ να πειράξω το low blue light και το black equalizer...

Πρέπει να αλλάζω mode αν θέλω...

Link to comment
Share on other sites

Όσο αναφορά για τα χρώματα εγώ το έβαλα στο sRGB και τώρα τα χρώματα είναι πολύ καλύτερα (desktop) , αλλά δεν μπορώ να πειράξω το low blue light και το black equalizer...

Πρέπει να αλλάζω mode αν θέλω...

Ναι αυτό το έχω καταλάβει και εγώ..

Πχ άμα το έχεις Χ δεν μπορείς να πειράξεις το Ψ ξέρω εγώ..

Η μόνη λύση είναι να φτιαξεις Presets και όταν παίζεις να το έχεις ετσι ένω όταν επεξεργάζεσαι φωτογραφία να το έχεις αλλιως..

Το Navigation είναι εύκολο..

Με ένα κλικ πλέον από το πανελακι που έχει..

Να καθήσω να κάνω αυτήν την δουλειά λίγο δυσκολο..

Το μόνο που με νοιάζει τώρα είναι να δω πως μπορω να κάνω Firmware Update για να κάνω ένα καλο Optimazation στο μονιτορ να φτιάξω τα Presets και τέλος..

Link to comment
Share on other sites

FW update προς το παρών υπάρχουν τρεις λύσεις :

1. Mε το module

2. Την πας πίσω και στο κάνουν free

3. Περιμένεις μήπως σε αφήσουν μέσω display pilot να το κάνεις που λογικά γίνεται αφού το monitor υποστηρίζει DCC/CI.

Link to comment
Share on other sites

FW update προς το παρών υπάρχουν τρεις λύσεις :

1. Mε το module

2. Την πας πίσω και στο κάνουν free

3. Περιμένεις μήπως σε αφήσουν μέσω display pilot να το κάνεις που λογικά γίνεται αφού το monitor υποστηρίζει DCC/CI.

Εστηλα και ένα e-mail στην BenQ και βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Το βαζω και αν υπάρξει πρόβλημα παρακαλώ διαγράψτε το...

Το βρηκα στο:

Benq XL2720Z - Easy Buy World

Όπου τους είχα στείλει ερώτημα με ποιο firmware είναι και αν μπορούν να κάνουν την αναβάθμιση στο νέο και μου απάντησαν ότι δεν ξέρουν τι firmware έχει και ότι ΔΕΝ αναλαμβάνουν την αναβάθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Το βαζω και αν υπάρξει πρόβλημα παρακαλώ διαγράψτε το...

Το βρηκα στο:

Benq XL2720Z - Easy Buy World

Όπου τους είχα στείλει ερώτημα με ποιο firmware είναι και αν μπορούν να κάνουν την αναβάθμιση στο νέο και μου απάντησαν ότι δεν ξέρουν τι firmware έχει και ότι ΔΕΝ αναλαμβάνουν την αναβάθμιση...

λάθος πράγμα τους ρώτησες :p έπρεπε να ρωτήσεις αν την δέχονται πίσω αν δεν έχει το τελευταίο firmware.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.