Jump to content



BenQ XL2720Z


Recommended Posts

Εκτός από το συγκεκριμένο κατάστημα, που αλλού μπορούμε να την βρούμε ;

Με εγγύηση τι παίζει ;

Πόσα χρόνια δίνει η Benq, αν δίνει zero pixel κλπ.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Κάπου είχα δεί 3 χρόνια και 4 pixels, αλλά δεν είμαι και σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το συγκεκριμένο κατάστημα, που αλλού μπορούμε να την βρούμε ;

Με εγγύηση τι παίζει ;

Πόσα χρόνια δίνει η Benq, αν δίνει zero pixel κλπ.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

το ΑΜΑΖΟΝ την έχει αλλά ξεσκίζει στα μεταφορικά...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Σκέφτομαι να μεταβω στην συγκεκριμένη από Dell 2711 αλλά φοβάμαι μην το μετανιώσω μιας και για την Dell μόνο τα καλύτερα έχω να πω για την εικόνα της.

Αν κάποιος είναι από Αθήνα και την έχει ας μου στείλει αν γίνεται ένα π.μ. μήπως γίνεται να την δω από κοντά :-)

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για την Benq XL2420T που απέκτησα πρόσφατα βρήκα αυτο το calibration guide το οπόίο χωρίς ουσιαστικά να σου δίνει συγκεκριμένες τιμες προσφέρει μια στοιχειωδώς καλύτερη ρύθμιση απο την default που είναι τραγική. Δεν γνωρίζω αν ο συγκεκριμένος οδηγός έχει εφαρμογή και στην 27αρα.

Link to comment
Share on other sites

βρήκα τις ρυθμίσεις για την xl2720z απο το tft central και το icc profile της αλλά δεν μου άρεσαν.

Έβαλα το profile της XL2420T και τις ρυθμίσεις χρωμάτων που λέει στο tft central και η διαφορά είναι μέρα με νύχτα απο default, πολύ βελτιωμένα τα χρώματα χωρις να είναι τέρμα washed out.

Link to comment
Share on other sites

Tης 2420Ζ στη δικιά μου (2411Ζ) είναι οτι καλύτερο μέχρι στιγμής...

για πες απο που βρήκες icc profile και settings να το δοκιμάσω και αυτό. Πάντως τα χρώματα σε όλες τις XL τα ίδια πρέπει να είναι, στην 2420t που είχα παλιά το ίδιο μου φαίνονται σαν της 2720z.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION] για γράψε λίγο τις ρυθμίσεις που έκανες για τα χρώματα να τα δοκιμάσω και εγώ να δώ πως είναι.

Χρησιμοποιώ τα Στοκ Profiles αλλά αφού δεν είναι V2 (ακόμα) δεν πιστεύω να αξίζει η όποια αντιμετώπιση..

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ τα Στοκ Profiles αλλά αφού δεν είναι V2 (ακόμα) δεν πιστεύω να αξίζει η όποια αντιμετώπιση..

και σε μένα η v1 ήρθε, μην τρελαίνεσαι με το blur reduction (άσε που σε ρίχνει αρκετά την φωτεινότητα όπως έκανε και το lightboost και σου απενεργοποιεί και το flicker free) η οθόνη είναι τούμπανο και έτσι όπως είναι :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

υπάρχει τρόπος να γίνει το upgrade στο v2 frimware μέσω linux. Το θέμα είναι ότι δεν είναι σίγουρο αν πετύχει και επίσης χρειάζεσαι συγκεκριμένο I2C bus ώστε να δουλέψει.

Δεν το έχω δοκιμάσει, άμα υπάρχει κανένα παλικάρι που ξέρει 2-3 πραγματα απο linux ας μας πει πως βλέπει τον παρακάτω τρόπο για flashaρισμα του firmware της οθόνης:

So Long, and Thanks for All the Fish - Alexandre Boeglin's Web Page

Blur Busters Forums • View topic - Firmware upgrade using Linux tool, requires no hardware

[MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION] ψήσου

Έγινε επεξεργασία από HellhammeR
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κάνω ένα Bump στο θέμα..

Η BenQ δεν είναι αναγκασμένοι 500 ευρώ οθόνη που την πήρα τότε.. να δουλεύει σωστά?

Ακόμα δεν έχεις βγεί κάποιος έυκολος τρόπος να κάνεις Update το Firmware..

 

Υποτίθετε ότι έπρεπε να δουλεύουν όλα Out Of The Box αλλά το Blur Reduction όχι (όχι ότι το χρησιμοποιώ)

Έχει μιλήσει και κανείς με BenQ χωμένα όμως ιδρώνουνε καθόλου ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το firmware το έκανα κανονικά update με τον τρόπο των linux. Απλά έπρεπε να την συνδέσω σε άλλο PC με dsub καλώδιο γιατί εμένα η κάρτα μου έχει μόνο DVI.

Προσωπικά το blur reduction όντως κάνει δουλειά αλλά αν είσαι στα 60 fps δεν θα δεις διαφορά εφόσον θα έχεις "lag". Αν μπορείς να παίζεις με 100fps+ σε FPS παιχνίδια αξίζει, εγώ το έχω συνέχεια On (και σε desktop) μιας και με το blur reduction tool μπορείς να αυξήσεις την φωτεινότητα η οποία χάνεται από το συγκεκριμένο setting.

 

Σίγουρα όμως το να κάθεσαι να φτιάχνεις linux live cd και να ψάχνεις για dsub καλώδια κτλ, δεν δικαιολογείται όταν έχεις δώσει τόσα λεφτά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνω ένα Bump στο θέμα..

Η BenQ δεν είναι αναγκασμένοι 500 ευρώ οθόνη που την πήρα τότε.. να δουλεύει σωστά?

Ακόμα δεν έχεις βγεί κάποιος έυκολος τρόπος να κάνεις Update το Firmware..

 

Υποτίθετε ότι έπρεπε να δουλεύουν όλα Out Of The Box αλλά το Blur Reduction όχι (όχι ότι το χρησιμοποιώ)

Έχει μιλήσει και κανείς με BenQ χωμένα όμως ιδρώνουνε καθόλου ή όχι?

Απο ότι είχα διαβάσει τελευταία φορά, η Benq δεν το θεωρεί σοβαρό πρόβλημα για να ασχοληθεί περαιτέρω, απλά έβγαλε το V2 σαν χάρη προς τους users που διαμαρτύρονταν.

"We hereby wish to clarify a few details and rectify any misconceptions in relation to our XL-Z line of the XL Series professional gaming monitors. Motion blur is a well-known phenomenon due to the limitations of current LCD technology. Regardless, the XL-Z line was released with the firmware version tested for the most optimal gaming experience. There is no need to upgrade the firmware for further improvement. "

 

http://gaming.benq.com/media/news/reviews/mbr-clarification

 

@Zenor το κατάφερες εύκολα το update?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο ότι είχα διαβάσει τελευταία φορά, η Benq δεν το θεωρεί σοβαρό πρόβλημα για να ασχοληθεί περαιτέρω, απλά έβγαλε το V2 σαν χάρη προς τους users που διαμαρτύρονταν.

"We hereby wish to clarify a few details and rectify any misconceptions in relation to our XL-Z line of the XL Series professional gaming monitors. Motion blur is a well-known phenomenon due to the limitations of current LCD technology. Regardless, the XL-Z line was released with the firmware version tested for the most optimal gaming experience. There is no need to upgrade the firmware for further improvement. "

 

http://gaming.benq.com/media/news/reviews/mbr-clarification

 

@Zenor το κατάφερες εύκολα το update?

 

Ναι αλλά στην εντολή sudo i2cdetect -l δεν μου έβγαζε τα στοιχεία στην λίστα π.χ VGA,Panel κτλ όπως στο link.

Οπότε στις παρακάτω εντολές συνέχισα και εγώ επιλέγοντας το bus 1 με την ίδια εντολή που χρησιμοποίησε αυτός και δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.