Jump to content



BenQ XL2720Z


Recommended Posts

Προετιμάζομαι για καινούριο Μονιτορ..

Είμαι ανάμεσα σε BenQ XL2720Z (Στην πραγματικότητα το έχω παραγγείλει..)

Αλλά σκεφτομαι να πάω σε Wide 29 2560x1080 συγκεκριμένα της LG 29EA73-P

Σκέφτομαι όμως αυτά που προσφέρει η BenQ τα "Gaming" Χαρακτηριστικά..

Και μπερδευόμαστε.. από τιμή είναι ίδιες πάντως για αυτό το Topic..

Αλλά από την άλλη σκέφτομαι μην είναι και μούφα αυτά της BenQ με την έννοια

Marketing γιατί στο 29άρι ξέρεις τι θα πάρεις..

αλλά όλα αυτά..

1. Motion Blur Reduction for Extra Clarity Throughout the Game

2. Low Blue Light as Eye Safety Precautionary Measure

3. Gaming Refresh rate Optimization Management (GROM)

4. Gaming-comfort Flicker-free Technology

5. The Black eQualizer for Total Visibility

6. Fast 1ms GTG Response Time

Και επειδή θα είναι ένα από τα πρώτα REVS φοβάμαι μην πέσουμε σε προβλήματα..

Τουλάχιστον από εκεί που θα το πάρω θα είναι από τα πρώτα γιατι μόλις τα φέρανε..

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν απο που το παράγγειλες και πόσο? Γιατι ενδιαφέρομαι και εγώ απο τον Νοέμβριο όταν ανακοινώθηκε...

Ειμαι εξωτερικό.. αλλά στα 500 ευρώ.. Αλλά δεν με νοιάζει η τιμή.. Και το πέρνω λίγο ακριβούτσικα (γιατί το βρίσκω και στα 450 από άλλα μαγαζια αλλά από εκει που πέρνω ξέρω τι πέρνω)

Link to comment
Share on other sites

κοίτα όταν κυκλοφόρησε τον Γενάρη είχε πρόβλημα, δες εδώ BENQ XL2720Z artifact with BENQ Blur Reduction. (EDIT: Fix now available) | Blur Busters Λογικά καθυστέρησε τόσο πολύ γιατί αποσύρανε τα ελλατωματικά κομμάτια στο launch και τώρα ξαναέγινε διαθέσιμη, άρα πιθανόν δεν θα πάρεις ελλατωματικό κομμάτι.

Τώρα σε σχέση με την 29άρα η δικιά μου η γνώμη είναι να μην ασχοληθείς καν αν παίζεις και πολλά FPS τότε ακόμα ένας λόγος να πας σε 1080p 144hz. Αλλά οκ είμαι fan των Hz εγώ, υπάρχουν και τα θετικά του ips+1440p εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα όταν κυκλοφόρησε τον Γενάρη είχε πρόβλημα, δες εδώ BENQ XL2720Z artifact with BENQ Blur Reduction. (EDIT: Fix now available) | Blur Busters Λογικά καθυστέρησε τόσο πολύ γιατί αποσύρανε τα ελλατωματικά κομμάτια στο launch και τώρα ξαναέγινε διαθέσιμη, άρα πιθανόν δεν θα πάρεις ελλατωματικό κομμάτι.

Τώρα σε σχέση με την 29άρα η δικιά μου η γνώμη είναι να μην ασχοληθείς καν αν παίζεις και πολλά FPS τότε ακόμα ένας λόγος να πας σε 1080p 144hz. Αλλά οκ είμαι fan των Hz εγώ, υπάρχουν και τα θετικά του ips+1440p εννοείται.

Αυτό σκέφτομαι..

Αλλα και ελλατωματικό κομμάτι να έχω μόνο άμα κάνει κάποιο Mpam θα το καταλάβω γιατί δεν έχω εμπειρία..

Ότι παίζω Games αυτό κάνω τίποτα άλλο..

Και για αυτό την επιλέγω αλλά..

Link to comment
Share on other sites

Μεινε με την παραγγελια σου δεν θα το μετανοιωσεις, η οθονη ειναι καταπληκτικη.

Επίσης και το άλλο θέμα είναι μια βιάζομαι..

Μην βγούνε τίποτα 144 Hz IPS\VA

η ακόμα σκέφτομαι και την EIZO με τα 240hz 50 ευρώ παραπάνω έχει..

edit: Αλλά δεν είναι διαθέσημε και είναι και 23.5

Link to comment
Share on other sites

η ακόμα σκέφτομαι και την EIZO με τα 240hz 50 ευρώ παραπάνω έχει..

edit: Αλλά δεν είναι διαθέσημε και είναι και 23.5

120Hz είναι, με resample πάει 240Hz. Όχι ότι είναι άσχημα τα 120, έτσι...;

Τα καλά της είναι σε άλλα σημεία, αλλά πρέπει να τη δεις για να αποφασίσεις και δύσκολα θα βρεις demo.

Link to comment
Share on other sites

120Hz είναι, με resample πάει 240Hz. Όχι ότι είναι άσχημα τα 120, έτσι...;

Τα καλά της είναι σε άλλα σημεία, αλλά πρέπει να τη δεις για να αποφασίσεις και δύσκολα θα βρεις demo.

Εννοείς για την EIZO? Εδώ δεν ξέρω πως είναι η BenQ και πραγματικά έχω ένα ανχος είναι "οτι νανε" είναι TN Panel.. 1080.. (Εδώ έβαζα στην DELL 1080 και ήταν λες και έβλεπα με Pixel..

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω και εικόνες..

Θα δείξω και λίγο τα Settings

Μέχρι στιγμής το μαθαίνω το μόνιτορ \ Το έχω ευχαριστηθεί..

(Πάρτε οθόνη με HZ)

[MENTION=1215]nucleus[/MENTION]

Άσχετα με το Review..

Εγώ παίζω σε Gamer 1 Preset..

Αλλά το καλό είναι και πιστεύω στο κοντινό μάλλον να έχουν Available Presets για συγκεκριμένα Games..

Downloads | BenQ Gaming Monitor

[MENTION=20059]chrkon[/MENTION] Eπισής αυτό που δεν έχω βρεί ακόμα είναι το πως βλέπω τι Firmware φοράει.. Πως το κοιτάω αυτό το πράγμα.. και άμα έχει το V1 πως κάνω Update στο V2..

Το Motion Blur Reduction.. Λογικά δουλεύει.. Όταν το κάνω On ριχνει το Brightness αλλά μέσα στο Battlefield δεν βλέπω κάποια διαφορά.. Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω την αλλαγή για αυτό δεν ξέρω άμα είναι "οκ" το μόνιτορ..

Link to comment
Share on other sites

Έχει ενα utility στο blurmasters (το καινουριο) αν το τρ εξείς σου λέει αν είναι supported εχεις V2 αν είναι είναι not εχεις V1

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει ενα utility στο blurmasters (το καινουριο) αν το τρ εξείς σου λέει αν είναι supported εχεις V2 αν είναι είναι not εχεις V1

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link?

Edit : Ναι έκανα το Test και βλέπω 2 γραμμές με Motion Blur Reduction ON..

Τι κάνουμε τώρα?

Έγινε επεξεργασία από sfirculitu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.