Jump to content



Αγορά μηχανικου πληκτρολογιου


Recommended Posts

Καλησπέρα ήρθε ο καιρός να πάρω και εγώ μηχανικό πληκτρολόγιο... Έχοντας χρησιμοποιησει για μια βδομάδα το razer blackwidow 2013 και για μια μέρα το ss 6gv2 μπορώ να πω πως το razer κάπως μου φαινόταν σαν να μην ένιωθα σίγουρος για ότι πάταγα ενώ στο 6gv2 μπορεί να κουραζόμουν μεν ποιο πολύ στο πάτημα αλλά ήταν ποιο στιβαρό και ένιωθα άνετα... Δεν ξέρω τι θα μου προτείνεται και εσείς αλλά από ότι κατάλαβα μου ταιριάζουν τα brown keys... Επίσης δεν με ενδιαφέρουν τόσο πολύ ta led κλπ αλλά η άνεση και η αίσθηση... Ευχαριστώ από τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα διαβάσεις πολλά και θα ακούσεις πολλά.. Το θέμα είναι τι σου ταιριάζει. Εγώ έχω ενα Das keyboard silent (brown cherry) και είμαι πολύ ευχαριστημενος.

Διευκρίνηση: ΔΕΝ παίζω παιχνίδια.

Καλό ψάξιμο!

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα δύσκολα. Το θέμα δεν είναι μόνο razer και Corsair ή Coolermaster. Υπάρχουν 4 τύποι μηχανικών διακοπτών που χρησιμοποιούνται συνήθως όταν μιλάμε για Cherry MX (και ήδη υπάρχει ενδιαφέρον και για green). Τα blue είναι πιο καλά για δακτυλογράφηση αλλά όχι τόσο καλά σε games που spam-άρεις κουμπιά. Τα black και red διαφέρουν στην πίεση που θέλουν αλλά είναι ιδανικά για games και μετά υπάρχει και η μέση λύση που είναι τα brown. Τα blue είναι και τα πιο θορυβώδη και τα περισσότερα razer έρχονται με blue.

Αν είσαι Αθήνα μπορείς να δοκιμάσεις από κοντά brown (Razer Black Window Ultimate Stealth), μαύρα (CM Trigger) ή red (Ducky Shine). Η αν είσαι από Ακρόπολη μεριά δοκίμασε να κλαφτείς στην Karmen μπας και σε αφήσει να δοκιμάσεις τον tester της που έχει πάνω ένα κουμπί από κάθε κατηγορία.

Τώρα όσο αφορά την αίσθηση την πρώτη βδομάδα ότι keyboard και να πάρεις θα είναι λίγο άβολο αλλά μετά που θα το συνηθίζεις θα είναι ΟΚ. Το backlight κοστίζει λίγο πιο πάνω (παλιά κόστιζε αρκετά πιο πάνω) αλλά στα μηχανικά πληκτρολόγια αξίζει ειδικά αν ασχολείσαι με υπολογιστή απογευματινές και βραδυνές ώρες με μέτριο φως.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι Αθήνα μπορείς να δοκιμάσεις από κοντά brown (Razer Black Window Ultimate Stealth), μαύρα (CM Trigger) ή red (Ducky Shine). Η αν είσαι από Ακρόπολη μεριά δοκίμασε να κλαφτείς στην Karmen μπας και σε αφήσει να δοκιμάσεις τον tester της που έχει πάνω ένα κουμπί από κάθε κατηγορία.

vagsk που μπορω να δοκιμασω αυτα που λες...

Link to comment
Share on other sites

Συμφερει καλυτερα να πας ταυρο, αφενος θα αποκτησεις πιο αντικεμενικη αποψη ( αλλο tester και αλλο ολοκληρο πληκτρολογιο ), αφετερου αμα πας στην [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] θα γυρισεις μετα σπιτι σου 5 κιλα βαρυτερος :hehe: :hehe:

Η πιο "safe" επιλογη ειναι τα brown IMO.

Link to comment
Share on other sites

Ελα βρε Grunt-ούλι γιατί το λες αυτό στο παιδί; :p

Αν μπορώ να βοηθήσω μετά χαράς. Υπάρχει και tester και πληκτρολόγια με black-brown και απο βδομάδα θα παίζουν και μπλε-κόκκινα και ίσως και ένα πράσινο :happy:

Link to comment
Share on other sites

το Κ70 με browns δύσκολο

Αλλά τι να σου πούμε; Δοκιμές ήθελες να κάνεις αρχικά.

Τεσπα σε καφετί

brown mechanical - Πληκτρολόγια | Skroutz.gr

Αν υπάρχει κάποιο άλλο Ελλάδα δε ξέρω δε το πολυ έψαξα

Link to comment
Share on other sites

και παλι επειδη πηρα τηλ δεν υπαρχει εχουν τελειωσει ολα τα brown γενικα παντου και η corsair δεν εχει πει τιποτα απο οτι καταλαβα για το ποτε θα στειλει παλι... :( Δεν ξερω τωρα να μπω στο τριπακι να παρω το red?

Link to comment
Share on other sites

Η corsair είχε πει για Μάρτιο ότι θα έβγαζε πάλι αλλά δεν....

Αν θες σε καφέ παίζει και αυτό εδώ

CoolerMaster Quickfire Ultimate | Skroutz.gr

και ειναι και καλή τιμούλα.

Αν τώρα θες το Κ70 ντε και καλά τότε θα κάνεις παραχωρήσεις στο θέμα διακοπτών.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.