Jump to content



Καρτα γραφικων για PC 5ετιας


jimdimster

Recommended Posts

Αν βάλω τον δικό μου 720 και έναν ακόμα ενός φίλου μου μας κάνει 0 στα 3 το ξεκλείδωμα. Λογικά τα 3,5 τα έχεις άνετα στην συχνότητα. Για ποιο πάνω θα θέλει ψάξιμο.

Βάλε και τον δικό μου μέσα που δεν ξεκλειδώνει για να το κάνεις 0 στα 4....

Εγώ παρακαλώ τον TS να μας ενημερώσει για την αγορά του όταν κάνει και τις εντυπώσεις του, γιατί και εγώ ψήνομαι να αντικαταστήσω τη γερασμένη 5770 μου

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και τον δικό μου μέσα που δεν ξεκλειδώνει για να το κάνεις 0 στα 4....

Εγώ παρακαλώ τον TS να μας ενημερώσει για την αγορά του όταν κάνει και τις εντυπώσεις του, γιατί και εγώ ψήνομαι να αντικαταστήσω τη γερασμένη 5770 μου

ως προς τι, θελεις ενημερωση? αν θα ταιριαζει η καρτα που θα παρει?

απλα παρτε οσο πιο δυνατη καρτα σηκωνει το μπατζετ σας. μην σκεφτεστε αν την σηκωνει ο επεξεργαστης. βεβαια.. δεν εννοω να φτασετε στο αλλο ακρο και να θελησετε να βαλετε καμια 290X...!!! ειπαμε.....!! με μετρο...! και 270 παει, και 270Χ παει και 280.

επισης, με την νεα καρτα, ποιο καλα θα ειναι να τον ανεβασετε οσο μπορειτε και επιτρεπει η μητρικη σας..!! αν παει 3,2-3,4 θα δειτε αρκετη διαφορα..!! αν ξεκλειδωσει ακομα καλυτερα!! αλλα επειδη αυτο δεν ειναι σιγουρο, προτιμηστε να ανεβασετε οσο μπορειτε την συχνοτητα..!!

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε κυρίως το ποσοστό βελτίωσης που θα παρατηρήσει και κατά πόσο θα έχει προβλήματα ή όχι, αν βάλει μια καλή κάρτα σε ένα παλιό σύστημα (από ότι διαβάζω εδώ μάλλον δε θα έχει). Γνωρίζω βέβαια ότι δεν θα είναι μέτρο σύγκρισης γιατί εγώ έχω χειρότερο σύστημα (φαίνεται στην υπογραφή μου) και δεν ξέρω καν αν αξίζει να ασχοληθώ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφουν και παραπάνω. Αν δεν φτάσεις στο άλλο άκρο ώστε να είναι έντονο το όποιο bottleneck της CPU μια χαρά παίζουν οι νέες κάρτες γραφικών. Όσο για το ποσοστό της διαφοράς που θα δεις με νέα κάρτα ρίξε μια ματιά σε ένα GPU chart που έχουν fps ή μετρήσεις σε διάφορα benchmarks και games για να καταλήξεις. Περισσότερο θέμα bugdet είναι παρά θέμα "φρεναρίσματος" CPU.

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε κυρίως το ποσοστό βελτίωσης που θα παρατηρήσει και κατά πόσο θα έχει προβλήματα ή όχι, αν βάλει μια καλή κάρτα σε ένα παλιό σύστημα (από ότι διαβάζω εδώ μάλλον δε θα έχει). Γνωρίζω βέβαια ότι δεν θα είναι μέτρο σύγκρισης γιατί εγώ έχω χειρότερο σύστημα (φαίνεται στην υπογραφή μου) και δεν ξέρω καν αν αξίζει να ασχοληθώ παραπάνω.

αυτο ειναι..ολιγον σχετικο στην AMD....!!!!

σε πληροφορω οτι οταν ειχα την προηγουμενη πλατφορμα, με μητρικη μια απο τις "καλες" που εβγαλε η ASRock, την AOD790GX(με DDR2 RAM!), ειχα τον 720 ξεκλειδωμενο σε Χ4 και ανεβασμενο μεχρι τα 3.4GHZ και λειτουργουσε σταθεροτατα..!!

απο τοτε που αλλαξα μητρικη, και εβαλα αυτη της υπογραφης, με νεο chipset 990X, ειναι ασταθης σαν τετραπυρηνος....!!! το μονο που μπορω να κανω ειναι να του ανεβασω συχνοτητα. δεν ξερω τι φταιει, αλλα σου καταγραφω την εμπειρια μου..!

εχεις προσπαθησει να τον ξεκλειδωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και τον δικό μου μέσα που δεν ξεκλειδώνει για να το κάνεις 0 στα 4....

Προσπάθησα να τον ξεκλειδώσω αλλά δεν... επίσης (και μη βαράτε γιατί απλά δεν ασχολούμαι) δουλεύει στα default του 2.8 :tomato: συνέχεια εδώ και καμιά 5ατία. Τώρα όμως πριζώθηκα να τον σκαλίσω. Όσο για κάρτα μάλλον θα πάει ανάλογα το budget όπως λέει και ο φίλος vagsk όταν και αν αποφασίσω τελικά. Ψηνόμουν για καμιά 7970 μεταχειρισμένη αλλά θεωρούσα ότι ήταν too much...

Link to comment
Share on other sites

3.2-3.4 λογικά τα έχεις με απλή αλλαγή πολλαπλασιαστή στο BIOS. Από 3.4 και πάνω ίσως να θέλει να παίξεις με ρεύματα. Αλλά αν βαριέσαι βάλε τον πολλαπλασιαστή από 14 σε 16 και απόλαυσε 400MHz με 1' κόπο(θα πρέπει να είσαι άτυχος για να μην δουλέψει στα 3.2GHz έτσι απλά).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.