Jump to content



Απόψεις για 2 PSU


kazaboy

Recommended Posts

Καλησπέρα, θελώ να μου πείτε τις απόψεις σας για δύο psu που έχω βάλει στο μάτι.

Το 1ο είναι το (αν και παλιό) Enermax MaxRevo 1350W (μεταχειρισμένο).

Το 2ο είναι το Evga SuperNova 1000 G2 (καινούργιο).

Θα μπει στο σύστημα της υπογραφής μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θελώ να μου πείτε τις απόψεις σας για δύο psu που έχω βάλει στο μάτι.

Το 1ο είναι το (αν και παλιό) Enermax MaxRevo 1350W (μεταχειρισμένο).

Το 2ο είναι το Evga SuperNova 1000 G2 (καινούργιο).

Θα μπει στο σύστημα της υπογραφής μου.

Εγω να ρωτησω για πιο λογο να βαλεις τοσο μεγαλο PSU?

Link to comment
Share on other sites

παιδες ηρεμιστε με αυτη την τελευταια μοδα των μικρων psu... το να μπορει να αποδωσει ενα psu 100% 200% 10000000% παραπανω απο αυτα που ζηταει μια συσκευη ειναι το οτι καλυτερο, και φυσικα η διαφορα καταναλωσης ειναι ΜΗΔΑΜΗΝΗ (παιζει ενα 1500ρι καλης ποιοτητας και σωστης ενεργειακης κλασσης να εχει μικροτερη αυτοκαταναλωση απο μια κινεζικη μπακατελα 600ρα).

Για να μην ξεχασουμε δηλαδη κι αυτα που ξερουμε...

Οτι τα εξαρτηματα πλεον εχουν καλυτερη ενεργειακη διαχειρηση ειναι βεβαια γεγονος, και φυσικα μπορουμε να χρησιμοποιουμε ΚΑΤΩΤΕΡΑ psu, αλλα αν ο αλλος θελει να κρατησει υψηλες ανοχες δεν ειναι κακο -αντιθετα το σωστο ειναι-, ουτε απαραιτητα θα εχει περισσοτερη καταναλωση. Στην τελικη αυτα που θα τροφοδοτησει θα τραβηξουν οτι ειναι να τραβηξουν ειτε κρατησει οριο ασφαλειας 10% ειτε 100000000000000000%

Link to comment
Share on other sites

Μηδαμινή δεν είναι και τόσο. Υπάρχουν όροι όπως "εσωτερική αντίσταση" που καταναλώνει ενέργεια. Επίσης τα παθητικά στοιχεία καταναλώνουν ενέργεια. Παίζουν ρόλο τα χαρακτηριστικά των υλικών, που δεν μπορείς να τα ξέρεις. Το μόνο που ίσως μπορείς να βρεις είναι η συνάρτηση του power factor ή της πραγματικής καταναλισκώμενης ισχύς, συναρτήσει του load.

Συμφωνώ μαζί σου, ότι υπάρχουν πλέον πιο αποδοτικά (ενεργειακά) προϊόντα. Αλλά από το "υψηλή ανοχή" εώς το "overkill" υπάρχει μια απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

παιδες ηρεμιστε με αυτη την τελευταια μοδα των μικρων psu... το να μπορει να αποδωσει ενα psu 100% 200% 10000000% παραπανω απο αυτα που ζηταει μια συσκευη ειναι το οτι καλυτερο, και φυσικα η διαφορα καταναλωσης ειναι ΜΗΔΑΜΗΝΗ (παιζει ενα 1500ρι καλης ποιοτητας και σωστης ενεργειακης κλασσης να εχει μικροτερη αυτοκαταναλωση απο μια κινεζικη μπακατελα 600ρα).

Για να μην ξεχασουμε δηλαδη κι αυτα που ξερουμε...

Οτι τα εξαρτηματα πλεον εχουν καλυτερη ενεργειακη διαχειρηση ειναι βεβαια γεγονος, και φυσικα μπορουμε να χρησιμοποιουμε ΚΑΤΩΤΕΡΑ psu, αλλα αν ο αλλος θελει να κρατησει υψηλες ανοχες δεν ειναι κακο -αντιθετα το σωστο ειναι-, ουτε απαραιτητα θα εχει περισσοτερη καταναλωση. Στην τελικη αυτα που θα τροφοδοτησει θα τραβηξουν οτι ειναι να τραβηξουν ειτε κρατησει οριο ασφαλειας 10% ειτε 100000000000000000%

δε νομίζω να το είπανε γι' αυτό το λόγο. Ούτε θα συμφωνήσω σε όλα μαζί σου. Οπως δεν είπε και κανένας να παρει μπακατέλα.

Απλά το σύστημά του ακόμα και αν το ζορίζει θα καλυφθεί άνετα με ένα 600άρι τροφοδοτικό ακόμα και αν πάει σε κάρτα τελευταίας γενιάς.

Το λεπόν, μάλλον θέλανε να του πούνε ότι δεν είναι απαραίτητο να δώσει τα παραπάνω χρήματα για να πάει σε 1000W και φεύγα. Μπορεί να τα κανει σουβλάκια τα υπόλοιπα ή να βγάλει έξω τη κοπέλα του για φαγητό.

Εκτός αν υποστηρίζεις τη λογική έχω λεφτά να κάθονται οπότε πάω πάσο :p

Link to comment
Share on other sites

Hola chicos :hehe:... εν συντομία να σας λύσω τυχόν απορίες που δημιουργήθηκαν.

1ον Όπως προανέφερα το psu θα τοποθετηθεί στο σύστημα της υπογραφής μου με κάποιες προσθήκες στο κοντινό μέλλον (2 swiftech MCP655 Pump,leds,gpus, 2 peltier και κάποια ακόμη μπιχλιμπίδια) συν την διαχείρηση 10+ HDD (τωρα είμαι με 9).

2ον Έχω υπόψη μου όσο αφορά την κατανάλωση και συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες περί απόδοσης.

3ον Και τα δύο psu είναι σε πολύ καλή τιμή, δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω 250-300 + για τροφοδοτικό, ακόμη και αυτό που έχω με καλύπτει μια χαρά άσχετα που είναι πατάτα. Δυστυχώς με τόσα χρήματα που έχω φάει σε "πρώτες ύλες" για την κατασκευή πρωτότυπον pc cases (500ευρώ και βάλε..) θα είχα πολύ καλύτερο μηχάνημα αλλά ας όψεται η μανία για δημιουργία.

4ον Όπως όλοι μας θέλουμε να έχουμε λίγο πολύ τα καλύτερα υλικά αγαθά, έτσι λοιπόν νομίζω πως είναι μια καλή ευκαιρία για μια αναβάθμιση την παροχής ενέργειας του συστηματός μου.

Ελπίζω να σας κάλυψα εν μέρη.

Άντε άντε πείτε γνώμες αν είναι να χτυπήσω ένα από τα δύο όχι και τα δύο, είπαμε ....:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Το να βάλεις 1000άρι ή ακόμα χειρότερα 1300άρι τροφοδοτικό σε σύστημα με μονή κάρτα γραφικών είναι εντελώς πεταμένα λεφτά. Και εξηγούμαι:

1. Το maximum που θα χρειαστείς από πραγματικό wattage με μια κάρτα είναι 350-400W (με αυτήν που έχεις μπορεί και κάτω από 300W).

2. Σε idle (πάντα με μονή κάρτα) θα τραβάς κάπου μεταξύ 60-80W με το σύστημα που έχεις.

3. Βάζοντας ένα 1000άρι τροφοδοτικό θα το αναγκάζεις να παρέχει λιγότερο από 10% του δυναμικού του όταν είσαι σε idle. Aν βάλεις 1300άρι λιγότερο ίσως και από 6-7%.

4. Σε full load θα κινείσαι στο 30-40% του wattage του τροφοδοτικού, αν δε μιλάμε για το 1300άρι στο 20-30%.

5. Αν δεις τις καμπύλες efficiency των διάφορων τροφοδοτικών, το χειρότερο efficiency (δηλαδή οι μεγαλύτερες θερμικές απώλειες) εντοπίζεται είτε σε πολύ χαμηλά φορτία, είτε σε πολύ ψηλά.

6. Από την άλλη το καλύτερο efficiency υπάρχει πάντα κάπου ανάμεσα στο 40 με 60% του συνολικού wattage του τροφοδοτικού.

Μετά από όλα αυτά, το συμπέρασμα είναι ότι αγοράζοντας ένα τόσο μεγάλο τροφοδοτικό για ένα σύστημα που χρειάζεται ούτε το μισό από το δυναμικό του, πετάς ένα σωρό λεφτά κατά την αγορά του σε σχέση με ένα 600άρι που θα σου έκανε την δουλειά μια χαρά, ή ακόμα και με ένα ποιοτικό 850άρι που θα χρειαζόταν αν έκανες SLI/CrossFire στο μέλλον. Και όταν λέμε πολλά λεφτά λέμε για σχεδόν 100€ κατά την αγορά. Και κατά δεύτερον, αναγκάζεις ένα θηρίο τροφοδοτικό να δουλεύει με το χαμηλότερο efficiency που μπορεί να σου δώσει και άρα τραβάς αρκετά περισσότερο ρεύμα από την πρίζα για να ισορροπήσεις τις θερμικές απώλειες. Καις ουσιαστικά και παραπάνω ρεύμα. Είναι σαν να παίρνεις μια Porsche για δουλειές στην Αθήνα...:blink:

Και μια καλή αναβάθμιση δεν γίνεται με περισσότερα watt. Γίνεται με ποιοτικότερο psu. Για το σύστημά σου υπεραρκετά θα ήταν τα εξής:

1. Antec TruePower Classic 550W | Skroutz.gr 85€

2. Antec TruePower Classic 650W | Skroutz.gr 103€

3. Corsair RM Series RM650 80Plus Gold | Skroutz.gr 110€

4. Seasonic S12G Series 650 | Skroutz.gr 120€

5. Seasonic G Series 650W | Skroutz.gr 130€

6. CoolerMaster V-series V700 | Skroutz.gr 135€

Όλα είναι παραπάνω από καλά για το σύστημά σου και κάποια με σχεδόν τα μισά χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως προανέφερα θα μπουν αρκετά πράγματα επάνω δεν θα μείνει με αυτά τις υπογραφής μου συν τοις άλλοις είπα πως είναι σε πολύ καλή τιμή (ευκαιρία) και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως προανέφερα θα μπουν αρκετά πράγματα επάνω δεν θα μείνει με αυτά τις υπογραφής μου συν τοις άλλοις είπα πως είναι σε πολύ καλή τιμή (ευκαιρία) και τα δύο.

Θα βάλεις 3 κάρτες γραφικών; Αν ναι, πάρε το 1000άρι. Εμένα μου φαίνεσαι αποφασισμένος για ένα από τα 2 πάντως. Ό,τι και να πούμε...:dirol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στην παρέα μπήκε και τρίτος:clap:, το Evga SuperNova 1300 G2.

Enermax MaxRevo 1350W (μεταχειρισμένο 2 χρόνων).

Evga SuperNova 1000 G2 (καινούργιο).

Evga SuperNova 1300 G2 (μεταχειρισμένο... μηνών το βρέφος).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στην παρέα μπήκε και τρίτος:clap:, το Evga SuperNova 1300 G2.

Enermax MaxRevo 1350W (μεταχειρισμένο 2 χρόνων).

Evga SuperNova 1000 G2 (καινούργιο).

Evga SuperNova 1300 G2 (μεταχειρισμένο... μηνών το βρέφος).

και τα 3 ειναι δυναμη εχω το Enermax platimax 1200w , τιμες δεν ειπες για τα 3 ποσο στα δινουν ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.