Jump to content



Ερωτηση περι windows xp-hardware


monotis

Recommended Posts

Καλησπερα.

θελω να ρωτησω,μεχρι σε ποσο παλιο μηχανημα μπορουν να εγκατασταθουν τα win xp.

Bρηκα ενα παλιο pc και ειπα να το αξιοποιησω στη δουλεια για να κανα excel -word κτλ.οπου δεν εχω απαιτησεις.

Το motherboard ενα asus,cpu pentium 4,και μνημη RAM 128,η χρονολογια του πρεπει να ειναι πανω κατω 2002,(βλεποντας απο το bios κατα το start up).

Aφου το εστησα λοιπον και ολα καλα,ηρθε η ωρα να του περασω win xp professional.

Ομως δεν τα εχω ok,και το cd δεν ειναι boot cd.

Εβαλα το HIRENT CD λοιπον,φορτωσα mini windows ,μπηκα σε περιβαλλον windows,και πατησα setup για να ξεκινησει η εγκατασταση.

Ομως μετα απο ενα σημειο δεν συνεχιζει η εγκατασταση και επιστεφει πισω στο αρχικο μενου των windows(εκει που σου εχει επιλογες τι θες να κανεις)

Τι γινετε γιατι συμβαινει αυτο?ειναι τοσο παλιο το μηχανημα ?

Link to comment
Share on other sites

Σε παρομοια περιπτωση ,μου εχει τυχει η μια μνημη να ειναι "ετοιμοθανατη" και το σεταπ να μου βγαζει καθε λογης errors μεταξυ αυτων και αυτο που περιγραφεις.

Δε χανεις τιποτα να κανεις ενα memtest πριν ψαξεις να δεις τι φταει.

Link to comment
Share on other sites

Τα XP που εχει το Hiren's Boot CD μεσα ειναι πετσοκομενα, ωστε να μπορουν να ανοιγουν σχετικα γρηγορα.

Αν θυμαμαι καλα τα ΧΡ θελουν Min 256ΜΒ μνημης για να μην σε τσαντιζουν σε εναλλαγες παραθυρων, κλπ

Αν θες να πειραματιστεις, δοκιμασε κανα ελαφρυ λινουξακι, τυπου Wary Puppy. Και παλι ελαφρυ, μιας κ τα 128ΜΒ που εχεις, ειναι μεγαλος κοφτης.

Link to comment
Share on other sites

Προ αμνημονεύτων ετών, λειτουργούσα τα XP σε P3 @ 450 με 64 και μετά 128mb μνήμης. Βέβαια εκείνη την εποχή καλά καλά δεν είχε βγει το SP1. Έτσι, εάν ντε και καλά θες να τα λειτουργήσεις χωρίς extra μνήμη, ίσως θα έπρεπε να βρεις κάποια έκδοση χωρίς κανένα SP, να τα αφήσεις χωρίς ενημερώσεις, χωρίς σύνδεση στο internet και να τους βάλεις office xp. εναλλακτικά, βρες καμιά μνήμη (αν και λογικά θα θες rimm - rambus) και βάλε κανά ελαφρύ Linux.

Link to comment
Share on other sites

Ο δισκος που προσπαθουσα να κανω εγκατασταση ,ηταν απο προηγουμενο pc,με περασμενα windows ,και αρχεια μεσα(2 partision).

Ρωτησα ενα γνωστο και μου ειπε πως γι αυτο.Θελει να ειναι φορμαρισμενος ο δισκος προηγουμενος.

Τωρα του κανω ενα format,και ειδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Οι απαιτήσεις των Windows XP:

Οι ελάχιστες απαιτήσεις υλικού για τα Windows XP Professional είναι οι εξής:

Επεξεργαστής Pentium 233 MHz ή ταχύτερος (προτείνονται 300 MHz)

Μνήμη RAM τουλάχιστον 64 MB (προτείνονται 128 MB)

Τουλάχιστον 1,5 GB διαθέσιμου χώρου στον σκληρό δίσκο

Μονάδα δίσκου CD-ROM ή DVD-ROM

Πληκτρολόγιο και ποντίκι της Microsoft ή κάποια άλλη συμβατή συσκευή κατάδειξης

Προσαρμογέας οθόνης και οθόνη Super VGA (800 x 600) ή υψηλότερης ανάλυσης

Κάρτα ήχου

Ηχεία ή ακουστικά

Λογικά για τα Service Pack ίσως χρειάζεται κάτι καλύτερο (εκτός από έξτρα χώρο στον δίσκο).
Link to comment
Share on other sites

Μη σε παρω στο λαιμο μου γιατι δε φημιζομαι για την μνημη μου αλλα εχω την εντυπωση πως ειχα εγκαταστησει xp σε μηχανημα με 128 ραμ απροβληματιστα

τις εποχές προ SP1 σίγουρα...στα 256 πήγα μόνο και μόνο για το Deus X (το πρώτο εννοείται με το μηχάνημα που προανέφερα)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα τελικα το προβλημα δεν ητανε απο το hardware ,αλλα απο δικη μου ανοησια.

Οπως γραφω και στο πρωτο μην. μετα απο το κωδικο με ξαναγυρναγε στην αρχικη.

Εκει ειναι που κανει επαννεκινηση κανονικα με το οriginal cd,αλλα με το σπασμενο cd που εκανα εγω δεν κανει μονο του-πρεπει να κανεις εσυ χειροκινητα-και δεν το ηξερα!

Link to comment
Share on other sites

προσφατα εγκατεστησα win xp pro sp3 σε pentium 3 800 mhz με 128 ram και το συστηματακι πηγαινε σφαιρα για τα χρονακια του..επειδη ομως ειχε 3 διαφορετικα ντιμακια, σε καποιες φασεις ξεκινουσε αναγνωριζοντας μονο τα 64 mb και καποιες αλλες φορες ποτε τα 96 ποτε και τα 128,τελικα καθαρισα τα σλοτς απο την σκονη και αναγνωριζε ολα τα ντιμς :D...με τα 64 mb κολαγε φρικτα, με τα 96 και με τα 128 καπως παλευοταν η κατασταση..παντως τα xp με sp3 σε παλια συστηματακια με το λιγοτερο 128 μνημη δουλευουν ικανοποιητικα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.