Jump to content



zyxel NAS SERVER


georgeol

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω αυτό ZYXEL NSA325V2 2-BAY POWER PLUS MEDIA SERVER -

Με ενδιαφέρει να αποθηκέυω τις ταινίες και μουσική και να κάνω steraming (HD 1080 movies) ασύρματα στην TV και στο iPad. Με καλύπτει;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply
Απλά θα ήθελα να ξέρω αν με καλύπτουν στο στριμάρισμα ΗD 1080 ασύρματα τόσο στην tv όσο και στο iPad. Είναι δοκιμασμένοι;

Ασύρματο streaming δεν έχω δοκιμάσει να κάνω (και δε θα στο συνέστηνα γενικότερα δλδ) ωστόσο σε ενσυρματο streaming σε bluray iso, mkv κλπ δεν εχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ασύρματο streaming δεν έχω δοκιμάσει να κάνω (και δε θα στο συνέστηνα γενικότερα δλδ) ωστόσο σε ενσυρματο streaming σε bluray iso, mkv κλπ δεν εχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα

Δεν ξέρω και πολλά για το θέμα, τώρα έχω αρχίσει να το ψάχνω, αλλά αν υπάρχει πρόβλημα στο ασύρματο streaming για πιο λόγο να μην αγοράσω έναν απλό εξωτερικό σκληρό καιν να τον συνδέω όπου θέλω (tv. media player)?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω και πολλά για το θέμα, τώρα έχω αρχίσει να το ψάχνω, αλλά αν υπάρχει πρόβλημα στο ασύρματο streaming για πιο λόγο να μην αγοράσω έναν απλό εξωτερικό σκληρό καιν να τον συνδέω όπου θέλω (tv. media player)?

Ελα ντέ :yu:

Τα NAS προορίζονται ΚΑΙ για άλλες χρήσεις οπότε αν θέλεις απλά και μόνο να κανεις streaming η λύση του απλού εξωτερικού δίσκου που ο ίδιος πρότεινες ή ακόμα καλύτερα ενός media player με εσωτερικό HDD είναι οι πλέον ενδεδειγμένες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω και πολλά για το θέμα, τώρα έχω αρχίσει να το ψάχνω, αλλά αν υπάρχει πρόβλημα στο ασύρματο streaming για πιο λόγο να μην αγοράσω έναν απλό εξωτερικό σκληρό καιν να τον συνδέω όπου θέλω (tv. media player)?

Παίζω ΜΟΝΟ ΑΣΥΡΜΑΤΑ χωρίς κανένα απολύτως θέμα 1080p υψηλού bitrate.

Αν το δίκτυό σου είναι οκ, δεν θα έχεις ούτε εσύ πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παίζω ΜΟΝΟ ΑΣΥΡΜΑΤΑ χωρίς κανένα απολύτως θέμα 1080p υψηλού bitrate.

Αν το δίκτυό σου είναι οκ, δεν θα έχεις ούτε εσύ πρόβλημα.

Μπορείς να μου πεις ποιο nas έχεις και πως το έχεις συνδέσει πάνω στον router?

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το nas δεν έχει νόημα να το αναφέρω μιας και ρωτάς αν θα έχεις πρόβλημα με το wifi streaming.

Είμαι με gigabit ethernet μεταξύ router και nas και το wifi μεταξύ τηλεόρασης και router είναι dual band και παίζει και στις 2 συχνότητες χωρίς κανένα απολύτως θέμα.

Η τηλεόραση δεν ξέρω τι ταχύτητα κλειδώνει με το wifi αλλά παίζει μπόμπα.

Link to comment
Share on other sites

Το nas δεν έχει νόημα να το αναφέρω μιας και ρωτάς αν θα έχεις πρόβλημα με το wifi streaming.

Είμαι με gigabit ethernet μεταξύ router και nas και το wifi μεταξύ τηλεόρασης και router είναι dual band και παίζει και στις 2 συχνότητες χωρίς κανένα απολύτως θέμα.

Η τηλεόραση δεν ξέρω τι ταχύτητα κλειδώνει με το wifi αλλά παίζει μπόμπα.

Δηλαδή τι χρειάζομαι για να πετύχω αυτό που θέλω;

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To wifi N με 2 κανάλια έχει 150mbps ταχύτητα ενώ με 3 κανάλια είναι στα 300 mbps (απλό καλώδιο ethernet είναι στα 100mbps). Αν συνδέεσαι με κάποιο modem/router που πήρες από τον ISP (π.χ. forthnet, wind, hol etc) τότε κατά 99.9% έχεις την παλιότερη έκδοση του wifi που είναι η G και έχει ταχύτητα εως 56mbps. Είναι υπεραρκετη για internet αλλά δεν θα την παλέψει με streaming. Θα είσαι ΟΚ σε κάποια mkv αλλά σε DVD/blu ray ποιότητα με τίποτα. Θα βλέπεις ένα καρέ ανα 5 ή 10 και αντί για κίνηση θα βλέπει σταθερά καρέ ανα 4-5 secs στο blu ray. Βέβαια από όσο θυμάμαι δεν παίζουν απευθείας ISO οι smartTVs.

Link to comment
Share on other sites

To wifi N με 2 κανάλια έχει 150mbps ταχύτητα ενώ με 3 κανάλια είναι στα 300 mbps (απλό καλώδιο ethernet είναι στα 100mbps). Αν συνδέεσαι με κάποιο modem/router που πήρες από τον ISP (π.χ. forthnet, wind, hol etc) τότε κατά 99.9% έχεις την παλιότερη έκδοση του wifi που είναι η G και έχει ταχύτητα εως 56mbps. Είναι υπεραρκετη για internet αλλά δεν θα την παλέψει με streaming. Θα είσαι ΟΚ σε κάποια mkv αλλά σε DVD/blu ray ποιότητα με τίποτα. Θα βλέπεις ένα καρέ ανα 5 ή 10 και αντί για κίνηση θα βλέπει σταθερά καρέ ανα 4-5 secs στο blu ray. Βέβαια από όσο θυμάμαι δεν παίζουν απευθείας ISO οι smartTVs.

Οι ταινίες που βλέπω είναι mkv δε με ενδιαφέρει για br. Μπορώ να βρω σχεδόν τσάμπα ένα wd my cloud, κατά τη γνώμη σου είναι καλύτερα να πάρω αυτό και να ρίξω λεφτά σε έναν router? Παίζει ρόλο στο streaming η ποιότητα του nas?

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν παίζει ρόλο η ποιότητα. Mkv μέχρι 4-5GB και σε κανονικό wifi βλέπεις χωρίς πρόβλημα. Σε mkv των 8-15GB αρχίζει και έχει θέματα. BR δεν σε ενδιαφέρει οπότε είσαι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

δεν παίζει ρόλο η ποιότητα. Mkv μέχρι 4-5GB και σε κανονικό wifi βλέπεις χωρίς πρόβλημα. Σε mkv των 8-15GB αρχίζει και έχει θέματα. BR δεν σε ενδιαφέρει οπότε είσαι κομπλε.

+1 Έτσι ακριβώς ειναι. Αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις θα κάνεις και ενα φτηνό εξωτερικό δίσκο τη δουλειά σου και δε θα ξοδευτείς κιόλας :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

+1 Έτσι ακριβώς ειναι. Αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις θα κάνεις και ενα φτηνό εξωτερικό δίσκο τη δουλειά σου και δε θα ξοδευτείς κιόλας :rolleyes:

Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις, αύριο που θέλω είναι να έχω αποθηκευμένες ταινίες και μουσική και να τα στριμάρω ασύρματα στην TV στο σαλόνι και στο δωμάτιο. Ποιά είναι η ιδανική λύση γι αυτό;

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμες λύσεις δεν είναι παντα ιδανικές. Παράδειγμα το dlna του my cloud δεν υποστηριζει ενσωματωμένους υπότιτλους απο το mkv.

Επίσης σχετικα με το WiFi να μην ξεχνάς οτι το 60% περιπου δεν αξιοποιείται.

Θα συναντήσεις προβλήματα στο streaming.

Λύσεις πολλές, οι πιο φτηνές είναι καλώδιο και απευθείας dlna απο το PC σου χρησιμοποιώντας το serviio.

Μέση λύση power lines αλλά δανεισου ενα ζευγαρι απο κάποιο φιλο ώστε να δεις που κλειδώνει.

Ακριβοτερη λύση ενα htpc γιατί γενικά τα dlna δεν μπορούν να φτάσουν τις λειτουργίες ενος PC. Μια βασική έλειψη το παίξιμο 3δ υποτίτλων.

Το να επενδύσεις σε ενα καλό WiFi προσωπικά δεν μου αρέσει σαν λύση.

Sent from my Nexus 4

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.