Jump to content



αγορα amd 9590 am3+ τι να προσεξω ?


automatos

Recommended Posts

καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους

βρηκα μια πολυ καλη προσφορα ενος μεταχειρισμενου 9590 επεξεργαστη

κανονιζω ραντεβου με τον πωλητη για να δω απο κοντα τη cpu

καποιος που να ξερει τι θα πρεπει να κοιταξω που να δωσω προσοχη κλπ ?

η μητρηκη που θα τον τρεξω εγω ειναι η gigabyte 990fxa d3 που δεν υποστιριζει τον συγκεκριμενο επεξεργαστη παρολα αυτα με ενα συντομο search ειδα οτι δεν υποστηριζεται πληρως αλλα θα τρεχει μεχρι τα 4ghz εστω για προσωρινα ειναι καλα . τροφοδοτικο που εχω ειναι 600w

καποιο benchmark , stress test ή κατι αναλογο που θα πρεπει να κοιταξω πριν αγορασω ?

ισως να ελενξω καποιο batch number οπως στους αντιστοιχους intel ??

σημειωση ο επεξεργαστης δεν εχει εγγυση καθως απο οτι με ενημερωσε ο πωλητης ειναι αγορασμενος απο εξωτερικο

( δεν καταλαβαινω βεβαια τον λογο του να μην υπαρχει εγγυηση απο το εξωτερικο αλλα οκ )

οποιαδηποτε βοηθεια σας πολυτιμη

ευχαριστω για τον χρονο σας και καλη ανασταση σε ολους

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ τον παρεις, ειναι "δωρο αδωρο".

δεν ξερω τι χρηματα σου ζηταει και τι επεξεργαστη εχεις τωρα, καθως δεν δινεις καμια πληροφορια, ωστε να καταλαβουμε τι θες να κανεις, αλλα εγω θα αγοραζα εναν 8320/50 και μια καλη ψυκτρα και θα τον ανεβαζα οσο παει..!! δεν θα δεις καμια διαφορα...!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ τον παρεις, ειναι "δωρο αδωρο".

δεν ξερω τι χρηματα σου ζηταει και τι επεξεργαστη εχεις τωρα, καθως δεν δινεις καμια πληροφορια, ωστε να καταλαβουμε τι θες να κανεις, αλλα εγω θα αγοραζα εναν 8320/50 και μια καλη ψυκτρα και θα τον ανεβαζα οσο παει..!! δεν θα δεις καμια διαφορα...!!!!

Το αυτο.

Και 130€ να στον δινει δεν αξιζει.-

Link to comment
Share on other sites

αυτος ο επεξεργαστης, λογω του μεγαλου leakage, απευθυνεται αποκλειστικα και μονο σε οβερκλοκερς που παιζουν με ln2/phase change και ξηρο παγο ...

σε απλους home users ειναι αχρηστος εξαιτιας της ανικανοτητας σχεδον ολων των συστηματων ψυξης να τον διαχειριστουν..ακομα και με κορυφαια συστηματα ψυξης ετρωγε τρελο throtling!!!

οπως σου ειπαν οι προλαλησαντες, ΜΕΙΝΕ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ!! 1000 ΦΟΡΕΣ ΕΝΑΝ 8320 ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΕΒΑΣΕΙΣ ΟΣΟ ΠΑΕΙ(και ανεβαινει πολυ!!)

Link to comment
Share on other sites

Οκ με πεισατε , βασικα και γω σε 8320 πηγαινα μεχρι που επεσα σε αυτη την αγγελια . Για να πω την αληθεια η τιμη του ειναι η μιση απο καινουργιο

Γνωριζα οτι ο επεξεργαστης ειναι κυριως για σερβερς και χρηση εκτος home υπολογιστων οπως επισης και μεγαλο tdp μαζι με θερμοκρασιες

Αυτη την στιγμη εχω εναν phenom 2 955 BE που τρεχει στα 3,6 24/7

Χωρις κανενα προβλημα, ψυχτρα hyper 212 evo οποτε νομιζω οτι θα ημουν κομπλε

Αν καποιος γνωριζει για καποιον 8320 μιας και ειναι λιγο δυσευρετοι αν μου πει

Ευχαριστω πολυ ολοι σας καλη ανασταση

Link to comment
Share on other sites

Οκ με πεισατε , βασικα και γω σε 8320 πηγαινα μεχρι που επεσα σε αυτη την αγγελια . Για να πω την αληθεια η τιμη του ειναι η μιση απο καινουργιο

Γνωριζα οτι ο επεξεργαστης ειναι κυριως για σερβερς και χρηση εκτος home υπολογιστων οπως επισης και μεγαλο tdp μαζι με θερμοκρασιες

Αυτη την στιγμη εχω εναν phenom 2 955 BE που τρεχει στα 3,6 24/7

Χωρις κανενα προβλημα, ψυχτρα hyper 212 evo οποτε νομιζω οτι θα ημουν κομπλε

Αν καποιος γνωριζει για καποιον 8320 μιας και ειναι λιγο δυσευρετοι αν μου πει

Ευχαριστω πολυ ολοι σας καλη ανασταση

Ε η μιση τιμη του 9590 που θα εδινες χωρις εγγυηση μεταχειρισμενο κανει ο 8320 καινουριος περιπου,και εχεις το κεφαλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

AMD FX-8320 σε 34 καταστηματα..!

πιστευω πως οι περισσοτεροι τον εχουν διαθεσιμο...

καμια σχεση ο phenom 955 με τον fx 9590,το tdp του ειναι σε αλλα επιπεδα!!

Δισευρετος σαν μεταχειρισμενος εννοουσα, ο 955 εχει 125 w tdp σαν τον 8320/50 ο 9590 απο την αλλη εχει 225 :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.