Jump to content



OnePlus One - Ο νεος επωνυμος Κινεζος


Recommended Posts

Δε θα κάτσω να δοκιμάσω κάθε ROM που βγαίνει. Μόνο επίσημες γιατί με όσα έχω διαβάσει, αν δεν έχεις ώρες να ασχοληθείς, δεν αξίζει να το ψάξεις.

 

Το προβλημα δεν καταλαβαινω.

Επισημες ρομ υπαρχουν για το Oneplus παμπολλες (slim,aokp,PA,Vanir,omnirom,mahdi/euphoria)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πόσες από αυτές τις ROM είναι για πέταμα;

Τους 2-3 να διαλέξει έχει μια αξιοπρεπέστατη Ρομ.

Κάπως έτσι ξεκίνησε και η CM και τώρα μας έγινε και εταιρία.

Έγινε επεξεργασία από akilleas
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα δεν καταλαβαινω.

Επισημες ρομ υπαρχουν για το Oneplus παμπολλες (slim,aokp,PA,Vanir,omnirom,mahdi/euphoria)

Επίσημη είναι αυτή που δίνει ο κατασκευαστής. Στο 1+ δηλαδή η ColorOS και η Cyanogenmod.

 

Τους 2-3 να διαλέξει έχει μια αξιοπρεπέστατη Ρομ.

Κάπως έτσι ξεκίνησε και η CM και τώρα μας έγινε και εταιρία.

Για να διαλέξει, πρέπει να δοκιμάσει. Η άποψη ενός που έχει δοκιμάσει 30 ROMs και λέει ότι η Χ είναι σταθερή, εμένα δε μου κάνει γιά έναν απλό λόγο. Γιατί αυτός θα το σκίζει το τηλέφωνό του και θα έχει περάσει ένα σκασμό πράγματα για να το ρυθμίσει. Εγώ θέλω μια ROM που να παίζει μόνη της και να μην έχει προβλήματα. Τέτοια είναι η CM και για αυτό έγινε εταιρία. Αν οι άλλες ήταν τόσο αξιόπιστες και τόσο σταθερές, θα είχαν γίνει κι εκείνες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

^XA

 

Οι douchbags της Cyanocen Inc απλα καρπώθηκαν την δουλεια της κοινότητας και εγινε εταιρία. Οσον αφορα την αξιοπ(ο)υστια τους @@ καλαβρυτικα, "αδειασαν" την 1+1 οταν τους εταξε μαρουλι ο Ινδος. Στα τσακιδια και καλο ψοφο (επαγγελαμτικο) στον Steve και την κλεφτοπαρεα του

 

Ευτυχως ο κωδικας ειναι ανοιχτος και ΔΕΝ μπορει να γινει proprietary και η community driven CyanogenMod συνεχιζει με πολλα ΚΑΛΑ παρακλαδια. SlimRom, Temasek κτλ ειναι ολες cyanogen based με cherry picks και πολυ σταθερες.

 

Η συσκευη της γυναικας τρέχει Temasek με AK kernel χωρις πειράγματα εκτος file system που το πηγα σε F2FS. Σταθερότατη και γρηγορη να σου φυγει το ματι στον κατηφορο ενω κλανεις φασόλαδα με κουκια :hehe:

Έγινε επεξεργασία από narta
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επίσημη είναι αυτή που δίνει ο κατασκευαστής. Στο 1+ δηλαδή η ColorOS και η Cyanogenmod.

 

Για να διαλέξει, πρέπει να δοκιμάσει. Η άποψη ενός που έχει δοκιμάσει 30 ROMs και λέει ότι η Χ είναι σταθερή, εμένα δε μου κάνει γιά έναν απλό λόγο. Γιατί αυτός θα το σκίζει το τηλέφωνό του και θα έχει περάσει ένα σκασμό πράγματα για να το ρυθμίσει. Εγώ θέλω μια ROM που να παίζει μόνη της και να μην έχει προβλήματα. Τέτοια είναι η CM και για αυτό έγινε εταιρία. Αν οι άλλες ήταν τόσο αξιόπιστες και τόσο σταθερές, θα είχαν γίνει κι εκείνες.

 

Λογικη του παραλογου.

 

Θελεις να μου πεις δηλαδη οτι δεν ειχε σοβαρα bugs η CM και ηταν stable?

 

Το αλλο με το οτι εγινε εταιρια, το παραβλεπω. Ειναι απλα τελειως ασχετο και αστοχο.

Link to comment
Share on other sites

Σκοπός του κινητού  είναι να μην κάθομαι στην αρχή μόλις το παίρνω 2 σ/κ για να μάθω πως φλασάρει κτλ. Και μετά βάλε την μία ρομ, όχι δεν είναι καλή, άντε να δοκιμάσω και την άλλη..

Ο @γιουιζαρτ φαντάζομαι όπως και γω θέλω κάτι plug 'n play. Προσωπικά δεν έχω χρόνο για να "παίζω" με το κινητό. Για πιο λόγο να κάτσω να ψάχνω ρομ; Προσωπικά προτιμώ να αλλάξω κινητό παρά να ξεκινήσω πάλι τα καλά των πρώτων android. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

^^ Αυτό.

 

^XA

 

Οι douchbags της Cyanocen Inc απλα καρπώθηκαν την δουλεια της κοινότητας και εγινε εταιρία. Οσον αφορα την αξιοπ(ο)υστια τους @@ καλαβρυτικα, "αδειασαν" την 1+1 οταν τους εταξε μαρουλι ο Ινδος. Στα τσακιδια και καλο ψοφο (επαγγελαμτικο) στον Steve και την κλεφτοπαρεα του

 

Ευτυχως ο κωδικας ειναι ανοιχτος και ΔΕΝ μπορει να γινει proprietary και η community driven CyanogenMod συνεχιζει με πολλα ΚΑΛΑ παρακλαδια. SlimRom, Temasek κτλ ειναι ολες cyanogen based με cherry picks και πολυ σταθερες.

 

Η συσκευη της γυναικας τρέχει Temasek με AK kernel χωρις πειράγματα εκτος file system που το πηγα σε F2FS. Σταθερότατη και γρηγορη να σου φυγει το ματι στον κατηφορο ενω κλανεις φασόλαδα με κουκια :hehe:

ΧΑ όπως Χρυσά Αβγά; Και σου σου το'χα... :p

Μόνο που κάθισα να τα διαβάσω αυτά, κουράστηκα. Αν ήθελα να παιδεύομαι τόσο, θα έβαζα και Linux στο pc μου...

 

Λογικη του παραλογου.

 

Θελεις να μου πεις δηλαδη οτι δεν ειχε σοβαρα bugs η CM και ηταν stable?

 

Το αλλο με το οτι εγινε εταιρια, το παραβλεπω. Ειναι απλα τελειως ασχετο και αστοχο.

Παράλογο θεωρώ να κάθομαι να ψάχνω τις ROM για να δω ποιά με βολεύει, ποια δεν κολλάει, ποιά μου αρέσει εμφανισιακά, κλπ.

Πήρα ένα τηλέφωνο για να κάνω τη δουλειά μου, ότι να πειραματίζομαι. Δεν έχω καμία όρεξη να διαπιστώνω προβλήματα, γιατί δε δούλεψε το Α, γιατί δεν παίζει το Β, γιατί σκάει όταν κάνω το Γ και το ΣΚ να κάθομαι με τις ώρες να διαβάζω forums να βρω ποιά είναι σταθερή, ποιά δεν έχει τα προβλήματα που με ενοχλούν, ποιά έβγαλε update, κλπ. Έχω πολύ σημαντικότερα πράγματα να κάνω. Για εσάς που είναι χόμπυ σας το ψαχούλεμα, φάτε όσο χρόνο θέλετε, αλλά μη μου λες ότι είναι παράλογο που θέλω ένα τηλέφωνο να δουλεύει out of the box και να το χρησιμοποιώ σαν τηλέφωνο και όχι σαν πειραματόζωο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mα τι αλλες υπερβολες θα διαβασουμε ρε παιδι μου.

 

Σιγα μην θελει και πτυχιο να ξεκλειδωσεις ενα bootloader και να περασεις ενα custom recovery.

Σιγα μην θελει και 5 μερονυχτα να δοκιμασεις καποια απο τις 10δες stable official rom που κυκλοφορουν.

 

Αυτο ομως το "Εχω πολυ σημαντικοτερα πραγματα να κανω ", με ξεπερναει. Αφου ΔΕΝ ξερεις, μην πετας και σποντες.

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λόγο επιτίθεσαι κατά αυτόν τον τρόπο; Είναι δύσκολο ή τον θεωρείς χαζό για να κάτσει να ασχοληθεί;

Απλά έχει κάποια "πιστεύω" που προτιμάει να ασχοληθεί με κάτι πιο ενδιαφέρον (για αυτόν) τις ελεύθερες ώρες του. Και γω πλέον δεν θα κάτσω δευτερόλεπτο να ασχοληθώ ενώ στις αρχές του android ξημεροβραδιαζόμουν στο xda. Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες προτεραιότητες, δεν είναι θέμα για διαμάχη το συγκεκριμένο. 

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για πιο λόγο επιτίθεσαι κατά αυτόν τον τρόπο; Είναι δύσκολο ή τον θεωρείς χαζό για να κάτσει να ασχοληθεί;

Απλά έχει κάποια "πιστεύω" που προτιμάει να ασχοληθεί με κάτι πιο ενδιαφέρον (για αυτόν) τις ελεύθερες ώρες του. Και γω πλέον δεν θα κάτσω δευτερόλεπτο να ασχοληθώ ενώ στις αρχές του android ξημεροβραδιαζόμουν στο xda. Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες προτεραιότητες, δεν είναι θέμα για διαμάχη το συγκεκριμένο. 

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!

 

Kαθολου δεν επιτεθηκα, ισα ισα εγω θιχτηκα απο αυτο που παρεθεσα πιο πανω.

Εκει πηγαινε και το 'αν δεν ξερεις', αφου προφανως δεν ξερει ποσο ελευθερο χρονο εχω εγω.

 

 

Ontopic:

Τελος παντως, εγω ακομα με Euphoria ειμαι, παρα πολυ καλη και με αρκετα απο αυτα τα μικρα features που μου αρεσουν.

Την εχω εδω και 3  βδομαδες, ειναι daily driver και ο λογος που δεν ξαναγυριζω στην αριστη επισης cm11s kitkat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για όσους βιάστηκαν να βγάλουν συμπεράσματα από το σκηνικό στην Ινδία...

http://www.androidauthority.com/ban-lifted-oneplus-one-india-576534/

Αυτό δεν λέει τίποτα για τις σχέσεις opo και cm δυστυχώς.

Εγώ απλά εύχομαι η επισημη lollipop να είναι από την cm και να έρθει γρήγορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η επισημη Lollipop θα ειναι απο την CM. Δεν γινεται αλλιως.

Ουτε να παρατηθει το τηλεφωνο σε kitkat ουτε να γινει update σε αλλο OS.

 

Γενικα εμεις με το Opo ειμαστε καλυμενοι, το θεμα ειναι τι θα κανουν οι Ινδοι και τι θα γινει με το επομενο τηλεφωνο της Oneplus.

Λιγο με (μας) ενδιαφερει

Link to comment
Share on other sites

Άλλο είδος homescreen.. πρέπει να μοιάζει λίγο με windows phone με τα tiles. Δεν το έβαλα επειδή είναι beta, οπότε δεν το θεωρώ "προνόμιο" που μου το δίνουν. Πιο πολύ για διαφήμιση το κάνουν.. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.