Jump to content



micro atx συνθεση AMD


ea6gka

Recommended Posts

Καλησπερα και χρονια πολλα!:cool:

Το λοιπον, μου εχει ξεμεινει ενα micro atx thermaltake κουτακι το οποιο ειναι αψογο και εχω βολευτει γιατι ειναι μικρο κλπ, θελω να το αναβαθμισω μιας και ηταν παλια το κατεβαστηρι μου επι παχεων αγελαδων και ειναι πλεον το κυριο πισι :rofl:

Χαλβαδιαζα εναν 6πυρηνο AMD 6300 στα 100 και κατι ευρω, ψαχνοντας για μητρικες ειδα οτι βασιζονται οι πιο πολλες στο 760 το οποιο αν θυμαμαι καλα υπηρχε πριν κοψω για τα καλα την ενασχοληση μου γενικοτερα (θυμαμαι κατι με τον SLN να μου λεει για 780 τσιπ μητρικες για media pc κλπ) και θελω να ρωτησω, μετα απο ενα γρηγορο γουγλαρισμα υπαρχει το καινουριο 9ΧΧ. Που μπορω να βρω matx μητρικη με αυτο το τσιπακι?

Μετα το αλλο βλεπω μητρικες για FM2+ επεξεργαστες, αξιζουν θα εχω την ιδια αποδοση με τουτς καθαρους επεξεργαστες?

forgive my ignorance αλλα εχω να μπω και να διαβασω σχετικα με υπολογιστες κοντα 4 χρονια οποτε καλοδεχουμενη η οποια βοηθεια.

Γενικοτερα, matx συνθεση AMD ψαχνουμε, της προκοπης ομως

Link to comment
Share on other sites

Μητρικη micro με chipset σειρας 9xx δυστυχως δεν υπαρχει, οποτε θα πρεπει να πας σε 760 (edit: μεγαλο μειονεκτημα το γεγονος οτι το συγκεκριμενο chipset δεν υποστηριζει sata 3).

Στο σκρουτζ με φιλτρα να ειναι micro atx socket am3+ usb 3.0 βγαζει αυτες.

Οι fm2+ επεξεργαστες εχουν τα καλυτερα integrated γραφικα αλλα σε υπολογιστικη δυναμη σε σχεση με core i5 i7 και amd fx νομιζω πως ειναι αρκετα πισω. Για ενα media pc (ακομα και για ligt gaming pc) βεβαια φανταζομαι πως θα ειναι μια πολυ καλη και οικονομικη περιπτωση μιας και δεν θα χρειαστεις καρτα γραφικων.

Γενικα για τι χρηση το θες το pc??

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα, αρα λοιπον δεν μπορω να εχω sata3 και matx μητρικη σε ΑΜ3+ συνθεση σωστα? μλκια χοντρη θα ελεγα...η χρηση ειναι κυριως office/autocad3d, GIS (οπου μπορει να επεξεργαζομαι 5-6 χαρτες των 250ΜΒ εκαστος ταυτοχρονα και ζοριζεται ηδη ενα μηχανακι που εχω με i3 + 8GB ) και FSΧ και που και που κανενα strategy. Το FSX ειναι βαρυ (σε υπολογιστικη ισχυ)

το σετακι θα δουλευει με εναν crucial M3 ssd

Link to comment
Share on other sites

AMD 9xx και micro ATX δεν υπάρχει. Μετά τις 8xx που έβγαιναν κάποιες micro ATX με 880G/890G δεν συνέχισε και στην σειρά 9xx με micro ATX + onboard GPU. Πλέον οι micro ATX σε αυτό το socket (AM3+) είναι με το παλιό 760 (και κάποια 785,880 από την Asrock) με την onboard HD 3000.

Το FM2+ δεν έχει μεγάλη ισχύ σε επεξεργαστές έχει όμως πληθώρα micro ATX μητρικές με εγγενή υποστήριξη SATA 3, USB 3 (εκτός από τα Α55,Α58) και καλά ενσωματωμένα γραφικά. Αν βάλεις έξτρα κάρτα γραφικών μπορείς να βάλεις κάποιον Athlon (750Κ/760Κ) που δεν έχει ενσωματωμένα γραφικά.

Αν δεν έχεις απόλυτη ανάγκη από αρκετή επεξεργαστική ισχύ τότε είναι αυτό που ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα, αρα λοιπον δεν μπορω να εχω sata3 και matx μητρικη σε ΑΜ3+ συνθεση σωστα? μλκια χοντρη θα ελεγα...η χρηση ειναι κυριως office/autocad3d, GIS (οπου μπορει να επεξεργαζομαι 5-6 χαρτες των 250ΜΒ εκαστος ταυτοχρονα και ζοριζεται ηδη ενα μηχανακι που εχω με i3 + 8GB ) και FSΧ και που και που κανενα strategy. Το FSX ειναι βαρυ (σε υπολογιστικη ισχυ)

το σετακι θα δουλευει με εναν crucial M3 ssd

Οχι, μπορεις να εχεις am3+ συνθεση σε micro atx, αλλα οχι με chipset σειρας 9xx και sata 3 μπορεις επισης να εχεις με εναν sata 3 controller, αλλα κανει 40-50 ευρω και δεν ξερω αν αξιζει. Ετσι και αλλιως η μεγιστη ταχυτητα εγγραφης/αναγνωσης σε sata 2 ειναι 300 Mb/s. Ενας καλος ssd εχει μεγιστες ταχυτητες εγγραφης/αναγνωσης κοντα στα 500 Mb/s, όπως δεινονται απο τον κατασκευαστη. Αλλα απ' οσο ξερω αυτες ειναι θεωριτικες τιμες και στην πραγματικοτητα ποτε δεν πιανουν τετοιες ταχυτητες, συνηθως πιανουν 50-100 Mb/s λιγοτερα απο τις τιμες που δεινει ο κατασκευαστης (παρακαλω ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος).

Οσων αφορα το υπολοιπο συστημα φαινεται πως ισως να χρειαζεται να δωσεις μερικα χρηματα παραπανω και να πας σε core i5, ειδικα αν περνας πολλες ωρες στα προγραμματα που ειπες παραπανω. Μια καλη μητρική για τον i5 θα ηταν αυτη.

Επισης σημαντικο, δεν μας εχεις πει ποσα περιπου μπορεις να διαθεσεις!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχος δυναμη σε micro atx στους AM3 δεν υπαρχει , και αυτες οι 3-4 μητρικες , ειναι μονο για να τις βαλεις σε κανα κατεβαστηρι .

μιας και δεν αναφερθηκες σε χρηματικο περιορισμο , η αποψη μου ειναι , πως αμα θελεις να κανεις κατι , καντο σωστα . Χιλιες φορες να δωσεις 150ε παραπανω και να παρεις εναν i7 , παρα να πας σε amd . Ειδικα οταν εχεις να κανεις με 3d προγραμματα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυχαίνει να ασχολούμαι πολύ και με αρχιτεκτονικά, αλλά έχω "σπουδάσει" κυριολεκτικά στις απαιτήσεις του FSX, σου συνιστώ να κοιτάξεις πρός Intel μεριά.

Δες εδώ κάποια θέματα που είχα ξεκινήσει σχετικά με FSX (και κατέληξα να γράφω και να διαβάζω μόνος μου...)

Ερώτηση: Τον i3 ποιόν ακριβώς έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Το σοβαρότερο μειονέκτημά της ίσως είναι οτι το 880G το "ζευγάρωσαν" με SB710 (=SATA 2) και όχι με SB850 (=SATA 3) όπως ήταν επι εποχής σειράς 8** (870,880G,890GX,890FX). Ακόμα η συγκεκριμένη μητρική δεν έχει USB 3 (δεν γνωρίζω αν σε ενδιαφέρει). Επίσης ίσα που παίρνει τον FX 6300 (στους FX "σηκώνει" εως 95W) και το overclock μάλλον το ξεχνάς (αν το είχες υπόψη σου).

Τα πλεονεκτήματα της έναντι των 760 είναι οτι είναι πιο νέο chipset (χωρίς να γνωρίζω τα ακριβή πλεονεκτήματα) και έχει καλύτερα ενσωματωμένα γραφικά (HD 4250 έναντι HD 3000) αν έχεις σκοπό να τα χρησιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.