Jump to content



Recommended Posts

Εγώ απο Msystems και με εντυπωσίασε η ταχύτητα... από την στιγμή που πάτησα το "παραγγελία" μέχρι να πάρω τον επεξεργαστή σταχέρια μου δεν πέρασαν ούτε καν 21 ώρες :happy2:

Πρώτη παραγγελία από το συγκεκριμένο κατάστημα και μακάρι όλοι να ήταν τόσο γρήγοροι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το after sales ειναι που μετράει ,και εκεί είναι αχτυπητοι

sent from mobile

Τόσα χρόνια ποτέ δεν χρειάστηκα after sales (με εξαίρεση ίσως μία φορά σε vga στο πλαίσιο που μόλις κατάλαβαν οτι ξέρω την νομοθεσία ξαφνικά με εξυπηρέτησαν :innocent:)

ελπίζω να μην μου χρειαστεί

Link to comment
Share on other sites

Εχουν φθάσει στα καταστηματα haswell refresh cpus?

sent from mobile

ναι refresh μοντελλα εχουν ολοι σχεδον τα Κ μοντελλα τα ξεκλειδωτα ακομα τα περιμενουμε :hmm::hmm:!!!

[MENTION=4274]cakrit[/MENTION] μεγειες απο μενα να την χαρεις :fun:!!!

Link to comment
Share on other sites

Το έστησα. Εντυπωσιακό BIOS με ένα κάρο ρυθμίσεις. Το o/c γίνεται για πλάκα. To υποσύστημα ήχου υστερεί λίγο σε σχέση με την Xonar DX που είχα, αλλά όχι κάτι το τρομερό.

Με εντυπωσίασαν τα win 8.1 που bootαραν κανονικά παρά το γεγονός ότι άλλαξα πλατφόρμα. Έβαλα και drivers και gg.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα που δεν σε προλαβανε να μην παρεις ASUS imho. Μια γρατζουνια να υπαρξει στο mobo και βγαινεις εκτος εγγυησης. (Ναι, ειναι τοσο καραγκιοζηδες)

Σου ευχομαι να μη χρειαστει να μπλεξεις ποτε με το RMA τους.

Link to comment
Share on other sites

Γι΄αυτό έκανα το ποστ σε φόρουμ, για να ακούσω όλες τις απόψεις. Πού ήσουνα εσύ να με προλάβεις; :p

Μια γρατζουνιά σε mobo πάντα είναι ύποπτη. Συνήθως είναι αποτέλεσμα κατσαβιδιάς, και μάλιστα γερής κατσαβιδιάς.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δεί αυτή σε πολύ καλή τιμή :woot: . Ξέρει κανένας για την συγκεκριμένη mobo;

ASRock Super Alloy Microsite

ASRock > Fatal1ty Z97X Killer

edit:Την παράγγειλα και έρχεται αρχές της άλλης εβδομάδας.

Η CPU είναι i5 4670k και κυρίως θα χρησιμoποιηθεί για gaming (battlefield 4).

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=16942]black66.gr[/MENTION] μια χαρά! Απλά το μόνο αρνητικό που βρίσκω στις Asrock είναι ότι στο o/c είναι λίγο δύστροπα τα menu και τα settings τους (τουλάχιστον σε z78 που είχε φίλος). Άλλαζες μια ρύθμιση και ταυτόχρονα επηρεαζόταν και κάποια άλλη, οπότε με κάθε αλλαγή έπρεπε να κοιτάς τα πάντα από την αρχή. Πχ αν ανέβαζες το multi, ανέβαινε αυτόματα το CPU input voltage και οι στροφές των ανεμιστήρων στο 100%. Τουλάχιστον επιτρεπόταν η επαναρύθμιση αυτών των settings.

Εγώ μάλλον δε γλιτώνω την dedicated κάρτα ήχου, γιατί έπεσε αρκετά η απόδοση με την onboard της Ranger. Το καταλαβαίνω κυρίως όταν ακούω μουσική.. Ίδια τραγούδια, ίδια ακουστικά αλλά έχουν χαθεί τα dynamics...

Link to comment
Share on other sites

Γι΄αυτό έκανα το ποστ σε φόρουμ, για να ακούσω όλες τις απόψεις. Πού ήσουνα εσύ να με προλάβεις; :p

Μια γρατζουνιά σε mobo πάντα είναι ύποπτη. Συνήθως είναι αποτέλεσμα κατσαβιδιάς, και μάλιστα γερής κατσαβιδιάς.

Μη το λες, υπαρχουν αρκετες περιπτωσεις που τους εσταλει mobo το οποιο ηταν physically ok, και δες πως γυρισε.. (Και αν ψαξεις στο internet, θα δεις δεκαδες παρομοια τετεια, πολλα απ τα οποια ουτε καν εσυ δε μπορεις να εντοπισεις το scratch)

Αλλοι λενε οτι λογω του μικρου clearance που εχει στη CPU γινονται μερικες ανεπαισθητες γρατζουνιες, και επειδη εκει στην ASUS ειναι τρομπες και ακυρωνουν εγγυησεις, αρκετα καταστηματα εχουν παψει να φερνουν προϊοντα τους.

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
Link to comment
Share on other sites

Οι αλλες εταιριες ειναι κατα πολυ πιο ελαστικες, η ASUS απ οτι εχω καταλαβει φτανει σε σημειο να κανει και επιτιδες ζημιες, αν δεν βρει κατι, προκειμενου να ακυρωσει εγγυησεις.

Γι αυτο τα περισσοτερα καταστηματα εχουν σταματησει πλεον να φερνουν ASUS.

Εμενα μου ακυρωσαν εγγυηση απο μια Maximus VI Formula η οποια ειχε δεν ειχε κλεισει μερα, για γρατζουνιες στις τρυπες που βιδωνουν οι αποστατες. Που εκ των πραγματων δεν γινετε να βιδωνεις βιδα με αποστατη απο κατω και να μη γινει γρατζουνια καν (μεσα στην προβλεπομενη ακτινα του ασπρου κυκλου)

270φευγα ευρω, οπως τα πηρα, πηγαν σκουπιδια. Ποτε ξανα ASUS. Μονο και μονο για το μαυρο χαλι για RMA που εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλες εταιριες ειναι κατα πολυ πιο ελαστικες, η ASUS απ οτι εχω καταλαβει φτανει σε σημειο να κανει και επιτιδες ζημιες, αν δεν βρει κατι, προκειμενου να ακυρωσει εγγυησεις.

Γι αυτο τα περισσοτερα καταστηματα εχουν σταματησει πλεον να φερνουν ASUS.

Εμενα μου ακυρωσαν εγγυηση απο μια Maximus VI Formula η οποια ειχε δεν ειχε κλεισει μερα, για γρατζουνιες στις τρυπες που βιδωνουν οι αποστατες. Που εκ των πραγματων δεν γινετε να βιδωνεις βιδα με αποστατη απο κατω και να μη γινει γρατζουνια καν (μεσα στην προβλεπομενη ακτινα του ασπρου κυκλου)

270φευγα ευρω, οπως τα πηρα, πηγαν σκουπιδια. Ποτε ξανα ASUS. Μονο και μονο για το μαυρο χαλι για RMA που εχουν.

Nα ρωτήσω το εξής απλό ,αφού δεν είχε κλείσει μέρα η μητρική όπως λες ..

,που την έστειλες και ποιός την τσέκαρε ?,

στο service της Asus η στο κατάστημα που την αγόρασες ???

για να καταλάβουμε και ποιος την σαμπόταρε κατά τα λεγόμενα σου

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω το εξής απλό ,αφού δεν είχε κλείσει μέρα η μητρική όπως λες ..

,που την έστειλες και ποιός την τσέκαρε ?,

στο service της Asus η στο κατάστημα που την αγόρασες ???

για να καταλάβουμε και ποιος την σαμπόταρε κατά τα λεγόμενα σου

Εγω την πηγα καταστημα αμεσως, το καταστημα την εστειλε πισω στην oktabit, στην oktabit την ειδαν και ειπαν ενα "δεν αναλαμβανουμε ευθυνη, θα στειλουμε φωτογραφιες στην ASUS και οτι μας πουν απο εκει". Το πολυ σε 2-3 μερες η μητρικη γυρισε πισω χωρις καμια απολυτως σημειωση και εκτος εγγυησης.

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς αιτιολογία για ποιό λόγο είναι εκτός εγγύησης? Εγώ θα ζητούσα αντικατάσταση άμεση από το κατάστημα και ας βγάζαν άκρη με την Οκταμπιτ και οποιαδήποτε οκταμπιτ.

Και αν δεν .. τηλεφωνάκι ΙΝΚΑ άμεσα.

Δηλαδή θα πρέπει πριν στείλουμε κάτι για εγγύηση να το βγάζουμε από παντού φωτογραφίες πάνω σε εφημερίδα ημέρας για να φαίνεται η ημερομηνία;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς αιτιολογία για ποιό λόγο είναι εκτός εγγύησης? Εγώ θα ζητούσα αντικατάσταση άμεση από το κατάστημα και ας βγάζαν άκρη με την Οκταμπιτ και οποιαδήποτε οκταμπιτ.

Και αν δεν .. τηλεφωνάκι ΙΝΚΑ άμεσα.

Δηλαδή θα πρέπει πριν στείλουμε κάτι για εγγύηση να το βγάζουμε από παντού φωτογραφίες πάνω σε εφημερίδα ημέρας για να φαίνεται η ημερομηνία;

Εναν λογο μπορω μονο να φανταστω και αυτος ειναι ο κλασικος λογος της ASUS (οτι εχει "γρατζουνιες/physical/cosmetic damage"). Το γιατι γυρισε χωρις αιτιολογια πισω ειναι ζητημα της oktabit, αυτοι δεν μπηκαν καν στον κοπο.

Στο καταστημα δεν μπορω να ζητησω τα ρεστα, 1) γιατι ειναι καλος φιλος και με εξυπηρετησε να την παρω με εκπτωση, 2) οι ανθρωποι πραγματικα βγαζουν πενταροδεκαρες εαν δεις σε τι τιμες τα παιρνουν χονδρικη (μιλαμε το πολυ 8-10E κερδος).

Φυσικα και μιλησα και με ΓΓΤΠ και τα συναφη, και το μονο το οποιο μου ειπαν ηταν μια συντομη περιγραφη του τι προβλεπει ο νομος περι πωλησεων (τοση εξυπηρετηση, I'm almost flattered) και οτι δεν μπορω σαν καταναλωτης να απευθυνθω στον προμηθευτη ή εστω να κυνηγισω την ιδια την ASUS, παρα μονο στον μεταπωλητη μου (Συνεπως τζιφος, δεν μπορω να πρηζω και το παιδι να κανει συνεχως ιστοριες στην oktabit και να εκθετω και το καταστημα του.. και ολα αυτα επειδη θελησε να με εξυπηρετησει χωρις να μη μου εχει καμια υποχρεωση).

Απλα η ASUS ειναι μ@λ...σμενη, τι περιμενεις οταν ο ιδιος το τεχνικος στο τηλεφωνο σου λεει αυτολεξει: "Ακομα και σε σημειο που δεν εχει κανενα απολυτως κυκλωμα να ειναι γρατζουνισμενο, βγαινει εκτος εγγυησης"

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.