Jump to content



Macbook pro 15' early 2011, με πρόβλημα λειτουργίας


Recommended Posts

Πώλειται Macbook pro 15' μοντέλο early 2011, με πρόβλημα λειτουργίας

ολόκληρο οπως ειναι, πιθανώς για χρήση ως ανταλλακτικά.

2ps5bib.jpg

Τεχνικές προδιαγραφές:

Όπως αναφέρονται εδώ

MacBook Pro (15-inch, Early 2011) - Technical Specifications

με 2.0 Ghz i7 quad core cpu,

και επιπρόσθετα: 256gb ssd disk, 8gb ram, Antiglare οθόνη.

Ο υπολογιστής κατα το μπουταρισμα, σταματά σε μπλε οθονη και δεν προχωρά να μπει στο λειτουργικο.

Το πρόβλημα έχει να κάνει με κάποιο θέμα στη μητρική, οπως με ενημέρωσαν σε τεχνικό έλεγχο, αλλά επειδή επείγομαι για λόγους δουλειάς, δεν μπορώ να αναζητήσω τη λύση του προβλήματος.

Ο υπολογιστης ειναι σε πραγματικά αψογη εξωτερικη εμφανιση/κατασταση, και φυσικα έχει όλα τα λοιπα εξαρτήματά του σε καλή κατάσταση, που μπορουν να χρησιμοποιηθουν ως ανταλλακτικά σε άλλα macbook pro.

Πρόταση: προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι κάποιος που θέλει να ασχοληθεί λίγο, μπορεί, διαλύοντάς το και πουλώντας το ως εξαρτήματα-ανταλλακτικά σε άλλους που τα θελουν για επισκευές των macbook pro τους(καταστήματα με service, ebay κλπ), να βγάλει πολλά περισσότερα χρήματα από όσα ζητώ.

Ενδεικτικά αναφέρω μερικά εξαρτήματα: αλουμινενιο σασι, σκληρος δισκος ssd, μνημες, ματ οθονη-panel, πληκτρολογιο, dvd drive, επεξεργαστής i7, εξαρτήματα από τη μητρική κλπ

Εκτιμώ ότι προτείνω μια δίκαιη συναλλαγή. Εγώ λόγω έλλειψης χρόνου για περαιτέρω ενασχόληση για μεγιστοποίηση των χρημάτων που μπορεί να μου αποφέρει πουλώντας κομμάτια, θα πάρω για το μηχάνημά μου κάποια χρήματα στο χέρι, ενώ ο αγοραστής πουλώντας τα κομμάτια μπορεί να βγάλει ένα καλό μεροκάματο, αρκετά μεγαλύτερο από τα χρήματα που έδωσε σε μένα για να το αποκτήσει.

Τιμή: 550 ευρώ.

Περισσότερες πληροφορίες μεσω pm (προτιμητέος τρόπος επικοινωνίας)

Link to comment
Share on other sites

με τέτοια τιμή με πρόβλημα με τπτ

όσο και να το κάνεις πουλάς κάτι ελαττωματικό

αν σε ενδιέφερε θα μπορούσα να διαθέσω 150 ευρώ

anyway αν σε ενδιαφέρει μπορούμε να συζητήσουμε pm κάποιες λεπτομέριες

Link to comment
Share on other sites

Κακως κατα τη γνωμη ειναι επιτρεπτο να σχολιαζει ο καθενας μια αγγελια.

Το χω δει το σκηνικο παλιοτερα σε καποια αλλα site, οπου ο καθενας ελεγε οτι νομιζε.

Link to comment
Share on other sites

υποτίθεται ότι ο σκοπός του θέματος είναι η πώληση του macbook όχι να μάθεις αν το cpu είναι sloted ή όχι

anyway η πρόταση μου προς το παρόν παραμένει σκέψου το και απάντησε μου

Link to comment
Share on other sites

Φίλε στη θέση σου θα το έβγαζα στο ebay (Αγγλίας, Γερμανίας).

Υπάρχει βέβαια το θέμα της προμήθειας (ebay, paypal), χοντρικά στο 15%, αλλά κι έτσι, νομίζω περισσότερα θα πιάσει σε σχέση με την ελληνική αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Qparadox αυτο ειναι το βελτιστο.

Γιατι αν και μη λειτουργικο, δεν ειναι 'αχρηστο'.

Ενα-ενα τα κομματια, αν τα πουλησει καποιος, θα βγαλει πολλα περισσοτερα απο ενα 500αρι.

Αν τα βαλει καποιος κατω και τα υπολογισει, το βλεπει ευκολα αυτο...(οι υπολοιπες κουβεντες ειναι εκ του πονηρου)

Απλα δεν εχω ασχοληθει ως seller στο ebay(μονο ως buyer), και τυχαινει αυτη την περιοδο να εχω και πιεση χρονου.

Ισως τελικα ομως να το κανω ετσι.

Το σχόλιό σου, ειναι σαν να μιλησε ειλικρινα ένας φίλος. :)

Παρεπιπτοντως, την τιμη θελω να την ορισω στο 500αρι, αλλα δεν βρισκω τροπο να τροποποιησω το αρχικο post.

Link to comment
Share on other sites

και ομως ssd+ ram μεχρι 200 εχουν καινουρια (αυτα τα βγαζεις και μονος σου ευκολα) :)

ακριβώς αυτό

εγώ θέλω το mainboard κυρίως μαζί με το case οθόνη και charger κάτι ssd κάτι ram δεν με ενδιαφέρουν

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολούμαι με Mac παρά μόνο φιλολογικά και με μερικές ελαφριές περιπτώσεις τεχνικής υποστήριξης αλλά την αγορά μεταχειρισμένων ειδών πληροφορικής την γνωρίζω άψογα.

Κατά την ταπεινή μου προσωπική άποψη άμα άκουγα τέτοια τιμή σε κάτι μεταχειρισμένο και απολύτως μη λειτουργικό και (προφανώς) μη επισκευάσιμο μάλλον θα νόμιζα ότι αναφέρεται σε αυτοκίνητο (με ζημιά για ανταλλακτικά).

Δεν λέω ότι δεν αξίζει ίσως τόσο αλλά στην ελληνική αγορά δεν πουλιέται ούτε με σφαίρες σε αυτή την εξωφρενικά υψηλή τιμή.

Με 550 παίρνεις HP Elitebook μεταχειρισμένο με 8γίγα μνήμης καλύτερο CPU και 240γίγα SSD και 3 χρόνια

εγγύηση τι να λέμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολούμαι με Mac παρά μόνο φιλολογικά και με μερικές ελαφριές περιπτώσεις τεχνικής υποστήριξης αλλά την αγορά μεταχειρισμένων ειδών πληροφορικής την γνωρίζω άψογα.

Κατά την ταπεινή μου προσωπική άποψη άμα άκουγα τέτοια τιμή σε κάτι μεταχειρισμένο και απολύτως μη λειτουργικό και (προφανώς) μη επισκευάσιμο μάλλον θα νόμιζα ότι αναφέρεται σε αυτοκίνητο (με ζημιά για ανταλλακτικά).

Δεν λέω ότι δεν αξίζει ίσως τόσο αλλά στην ελληνική αγορά δεν πουλιέται ούτε με σφαίρες σε αυτή την εξωφρενικά υψηλή τιμή.

Με 550 παίρνεις HP Elitebook μεταχειρισμένο με 8γίγα μνήμης καλύτερο CPU και 240γίγα SSD και 3 χρόνια

εγγύηση τι να λέμε τώρα.

Σεβαστη αποψη, αλλα ειλικρινα, μονο καποιος με εντελως εκ του μακροθεν και χαλαρη σχεση με mac θα μπορουσε να την εχει, αλλα οπως ειπες κι εσυ η σχεση σου ειναι φιλολογικη και αρα κατ'εμε απολυτα κατανοητη.

Οποιαδηποτε συγκριση με pc, ναι μεν οφειλει καποιος να την κανει για να εχει και ολοκληρωμενη εικονα, αλλα απο την αλλη ειναι και αρκετα ακυρη, καθως ειναι και αρκετα ανόμοια πράγματα.

Σαν να συγκρινεις ασήμι με χρυσό, πολυτιμα μεταλλα και τα δυο, αλλα ως γνωστον αλλο το ενα αλλο το αλλο...

Το συγκεκριμενο μηχανημα, αν δεν ειχε χαλασει, και το λεω εντελως ενδεικτικα, θα το εδινα στο 1000αρι, ετσι για να εχετε μια ταξη μεγεθους, και σας πληροφορω οτι με την ερευνα που εχω κανει, καθως δινουν χειροτερα μηχανηματα στα ιδια λεφτα, χαλαρα θα το ειχα δωσει. Με προλαβε η βλαβη ομως. Και το δινω πλεον, 500αρι.

Anyway, εγω θεωρω οτι το παρον μηχανημα δεν συμφερει να επισκευαστει. Εκτος κι αν καποιος το ψαξει πολυ, βρει αλλη μητρικη κλπ. Και παλι ομως, δεν θεωρω οτι ειναι το καλο/συμφερον σεναριο αυτο, ουτε για μενα, ουτε για τον αγοραστη.

Αντιθετως, ως εξαρτηματα που εχουν αξια, μπορει καποιος να αποκομισει χρηματα, οπως κι εγω. Win - win κατασταση.

Οποιος θελει ας τιμες σε μνημες για apple, ssd της apple, οθονη/panel της apple, σασι της apple κλπ.

Ετσι θα εχει εκτιμηση κοστους.

Τωρα συγκρινω λεμονια με πορτοκαλια, γιατι ξερω μονο απο πορτοκαλια, ε δεν μπορεις να εχεις αποψη...

Σαν να λες, γιατι να κοστιζει η πορτα της ferrari όσο ενα fiat ceicento. Γιατι ετσι ειναι, για πολλους λογους.

Αμα θες, αντι να φτιαξεις την πορτα της ferrari, αγορασε ceicento.

Τωρα αν καποιος θελει να συγκρινει, το πλαστικο σασι του pc laptop, ή θελει να πιστευει οτι το πλαστικο κελυφος ενος pc laptop κοστιζει οσο και του mbp που ειναι unibody και αλουμινιο, δικαιωμα του.

Φυσικα, ο καθενας μπορει να σχολιαζει επισης για να 'ριξει' την τιμη. Προσφιλης τακτικη κι αυτη.

Μετα από την όμορφη αυτη συζητηση, να πω οτι δεν προτιθεμαι να ριξω την τιμη κατω απο τα 500, και αν δεν δοθει, απλα θα περιμενω να βρω τον χρονο σε λιγο καιρο, να το διαλυσω και να το πουλησω ο ιδιος στο ebay.

Παντως να δωσω αυτο το μηχανημα σε τιμη ενος κινητου τηλεφωνου(της πλακας), οχι αυτη την κοροϊδια δεν θα την πάρω.

Ή θα δοθει σε καποιον στο 500αρι, σε καποιον που θελει να ασχοληθει λιγο και να βγαλει έξτρα χρημα, ή θα κινηθω σε λιγο καιρο μολις μπορεσω προς ebay μερια.

και παλι ειναι κοροιδια να μαζευονται 5 ατομα και να παλευουν να το παρουν στο 100αρικο..

βαλτο καλυτερα ebay και σε λιγο καλυτερη τιμη

At last...

Link to comment
Share on other sites

Ο επόμενος έχει 3μηνο. Οι αγγελίες δεν προσφέρονται για συζήτηση, παρά μόνο για στοιχειώδη επικοινωνία όσον αφορά την πώληση. Για οτιδήποτε παραπάνω, ΝΕΟ ΘΕΜΑ εκτός αγγελιών

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.