Jump to content



Βοηθεια για νεο PC!


Recommended Posts

  • Replies 188
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αυτυο ηταν...! κουραστηκα να αλλαζω συνεχεια και συνεχεια!! πρεπει να αποφασισω και να τελειωνω με το θεμα...

αυτα που βλεπετε στην εικονα θα τα αγορασω στα συγουρα... θελω μονο να μου πειτε ποια μητρικη να αγορασω που να χοραει σε αυτο το κουτι. επισης σε ενα βιντεο ειδα οτι το τροφοδοτικο δεν χωραει καλα στο κουτι... εχετε μηπως καμια ιδεα για το τι τροφοδοτικο να βαλω που να χωραει σε αυτο το κουτι...? Τελος θα κοιταξω να κανω κατι για να ανεβει το bugdet στα 1300 για να μπορεσω να βαλω αυτην Gigabyte GV-R928WF3OC-3GD video card - Easy Buy World 1y3q.png

Αυτή να ξέρεις είναι η 280 η απλή και όχι η 280χ. Επειδή και εγώ γενικά όταν είναι να κάνω κάποια αγορά η αναβάθμιση ψάχνω μάλλον περισσότερο από όσο πρέπει. Κοίταξε να πάρεις γενικά κάτι αξιόπιστο και να το χαρείς. Στα 1300 και με οθόνη ότι και να βάλεις θα μείνεις ευχαριστημενος. Άσε που δεν υπάρχει καλό και κακό. Υπάρχει τι ανάγκες έχει ο καθένας ώστε να ρίξει εκεί το βάρος και το μεγαλύτερο μέρος από τα λεφτά. Σε γενικές γραμμές όσο είδα είσαι καλά. Μόνο στον ssd δεν ξέρω γενικά τι παίζει. Γενικά εγώ είμαι φαν της Samsung αλλά έχω από πέρυσι να δω τι παίζει με τις άλλες εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, εδω ειμαστε

CASE Corsair Carbide 200R | Skroutz.gr €57

MOBO Asus M5A97 LE R2.0 | Skroutz.gr €75

CPU AMD FX-6300 Box | Skroutz.gr €100

RAM G.Skill SNIPER F3-14900CL9D-8GBSR | Skroutz.gr €72

PSU XFX ProSeries 550W Core Edition Full Wired (Bronze) | Skroutz.gr €59

SSD Samsung 840 Series Evo 120GB | Skroutz.gr €75

VGA Sapphire Radeon R9 280 3GB Dual-X Boost OC (11230-00-20G) | Skroutz.gr €205

ειμαστε στα €640 περιπου. δεν εχω βαλει τις εντελως κατωτερες τιμες που υπαρχουν στην αγορα, γιατι αναλογως απο που θα αγορασεις, εχεις καποιες διαφορες. αλλα αυτος ειναι ενας μεσος ορος.

δεν εχω βαλει DVD RW, καθως, αφ ενος ειναι πολυ φθηνα πια (€15-20), και αφ ετερου δεν ειναι και υποχρεωτικα..!!! μαζι με αυτο υπολογισε το συνολο στα 650 χονδρικα..! πιστευω να μην εχω ξεχασει κατι. αυτη η συνθεση, ειναι με SSD, αλλα χωρις HDD (αλλα €50, αν βαλεις..!).

αφησα το 500αρικο απ' εξω αφου εχεις αποφασισει για οθονη..!!

δες το και οπτικα απο ενα καταστημα..!!

post-4092-1416078531,8347_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

ο ssd δεν ειναι για να τρεχουν τα παιχνιδια και τα προγραμματα γρηγορα?

Αν ειναι ετσι, εγω θελω μονο να βαλω στον ssd για αρχη τα windows, το photoshop και το after effects, αντε και κανενα game... για αυτα νωμιζω οτι μου κανουν 60 GB... αρα να κοιταξω για εναν αρχικο ssd στα 60GB??

και θα εισαι με 4GB?????

ουτε καν...πραγματικα ουτε καν..

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε μηπως να μου προτινετε καμια μητρηκη που να χωραει σε αυτο το κουτι?

BITFENIX PHENOM MINI-ITX CASE MIDNIGHT BLACK -

μαλλον θα βαλω τον i5 οποτε πειτε μου δυο επιλογες

.. μια για τον ιντελ και μια για αμδ

Θα χωραει και την μεγαλη καρτα γραφικων ε???

Link to comment
Share on other sites

θα σου βαλω ενα δυο προβληματισμους υπο μορφη ερωτησεων:

1. τι δε σου αρεσε στην προταση του @cabdik ?

2. γιατι δε συζητας καν για τη yamakasi η καποια εφαμιλη οθονη? (η οποια βγαζει και 30ρα 1600p με 3-4 κατοσταρικα) Πιστευεις οτι brand στη χαμηλοτερη τιμη θα ειναι καλυτερη?

3. γενικοτερα γιατι αποφευγεις τις vfm λυσεις απο τη στιγμη που εχεις περιορισμο budget?

Δικαιωμα σου βεβαια, και καταλαβαινω πως με τοσες προτασεις εχεις πελαγωσει, αλλα αν δουμε το τι εχεις αυτη τη στιγμη, με 2-3 κατοσταρικα σου χτιζω pc που θα νομιζεις οτι το κλεψα απο τη ΝΑΣΑ...

Αν σ αυτο βαλεις την 27ρα/1440 που θες και μια δυνατη καρτα γραφικων θα εισαι υπερευχαριστημενος.

Πιστευω η προταση του @cabdik ειναι ιδανικη, κι αν θες να ανεβασεις το budget το ιδανικοτερο που εχεις να κανεις ειναι να τα ριξεις σε καρτα γραφικων ή σε μεγαλυτερο ssd η σε μεγαλυτερη ram (ειδικα το ps την εκτιμαει ιδιεταιρα την υψηλη της χωρητικοτητα) κι οχι σε επεξεργαστη, γιατι πολυ απλα ολα τα υπολοιπα θα κανουν πολυ μεγαλυτερη διαφορα:

1. οσο καλυτερη καρτα τοσο καλυτερο για τα games, ειδικα σε μεγαλες αναλυσεις

2. οσο οσο μεγαλυτερος ssd τοσο περισσοτερη ανεση

3. οσο μεγαλυτερη ραμ τοσο πιο ανετη εμπειρια σε επεξεργασια

Link to comment
Share on other sites

9 σελιδες για VFM υπολογιστη .,.... και βαζεις το κουτι των 80+ ευρο ?

απλα λολ

αμα εχεις "κολλησει" σε ορισμενα κομματια , μην το πολυψαχνεις , απλα παρτα να ικανοποιησεις το θελω σου . Κακο δεν ειναι , αλλα πλεον χανει εντελος την αξια του το τοπικ και η καθε προσπαθεια των παραπανω να σου φτιαξουν κατι αξιο με λιγα λεφτα

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

αλλα πλεον χανει εντελος την αξια του το τοπικ και η καθε προσπαθεια των παραπανω να σου φτιαξουν κατι αξιο με λιγα λεφτα

Πετρο το quest δεν ηταν απλα κατι αξιο με λιγα λεφτα (αυτο ευκολακι ειναι), αλλα να στριμωχνει και μια 27ρα 1440p επειδη βλεποντας ενα mac ξεκινησε να θελει αναβαθμιση, ετσι ειχε ενα προκλητικο βαθμο δυσκολιας ομως τωρα παρατηρω οτι αυτο που του γυαλισε στον mac δεν ηταν μονο η οθονη αλλα και ολο το design της apple, οποτε αν βαζει ΚΑΙ αυτο τον παραγοντα η επιστημη σηκωνει τα ποδια της ψηλα...

budget και επιδοσεις γινεται, budget και "κατι" extreme παλι γινεται, αλλα budget και design ειναι μαλλον πολυ δυσκολο, κι αν θελουμε να συνδυαστει και με τα υπολοιπα απλα αδυνατο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... συμφωνω οτι δεν χρειαζομαι πολυ καλο επεξεργαστη γιατι οπως ειπατε ενας απλος της amd θα με ικανοποιει... απλως εχω σκοπο στο μελλον να βαλω καλυτερο επεξεργαστη ο οποιος θα ειναι σχεδον στα συγουρα intel οποτε δεν θελω να αγοραζω απο την αρχη μητρικη... γιαυτο σλεφτηκα να βαλω απο τωρα intel για να μην χρειαστει να δωσω λεφτα και για μητρικη οταν θα αλλαξω επεξεργαστη.

Πιστευω οτι μπορω να δωσω 1200 ας πουμε, αλλα ο μονος λογος που θελω κατι φτηνοτερο ειναι, θα σας φανει χαζο, αλλα ως φοιτητης φοβαμαι μην μου τον κλεψουν... οποτε οσο φτηνοτερος τοσο μικροτερη απωλεια...:rolleyes:

απο τηβ αλλη θελω πολυ κατι καλο αλλα δεν ξερω αν θελω να το ρισκαρω...

επιπλεον εχω θεμα με την εξωτερικη εμφανιση... δεν ειπα οτι τα κουτια που μου δειχνετε δεν ειναι καλα... ειναι καλα αλλα δεμ ειναι ομορφα... δινω μεγαλη βαση στο design οποτε, ναι θα δωσω 90 ευρω για το κουτι...

Οσο γραφω και γραφετε σε αυτο το τοπικ ξερω οτι εχω αλλαξει δεκα φορες το τι θελω... γιατι απλα δεν ξερω τι θελω!! Δεν ειχα προυγουμενη επαφη με hardware και εχω βομβαρδιστει απο 20 ατομα τα οποια με βοηθουν πολυ αλλα ουσιαστικα δεν ξερω στην πραγματικοτητα τι ειναι αυτα που μου προτινετε... δεν μπορω να καταλαβω πολλα απο μια περιγραφη στο eshop και απο ενα σαπιο βιντεο στο youtube...!!! Δεν ειχα ποτε πραγματικη επαφη με κανενα απο ολα αυτα....

Για να μην λεμε πολλα... θα σας πω τι εχω διαλεξει οριστικα... μια τελευταια φορα ζηταω την βοηθεια σας για να μου πειτε αν αυτα που θελω ειναι συμβατα....

τωρα θα απαντησω σ4ις ερωτησεις:

1. Δεν μου αρεσε κατα βαση το κουτι και ο επεξεργαστης μαζι με τηβ μητρικη για τον λογω της μελλοντικης αλλαγης του επεξεργασ4η που ανεφερα παραπανω

2. Εψαξα και εγω για κορεατικες στα 1440π αλλα φοβαμαι τηβ ποιοτητα.. ρωτησα καποιον που ξερει απο τετοια τυπου κορεα και τετοια... μου ειπε οτι δεν ειναι αξιοπιστες και γενικα κρατανε λιγο και αντε να βρεις ακρη απο ελλαδα σε κορεα... με τιποτα.. καλυτερα να δωσω τα διπλασια και να παρω κατι συγουρο

για αρχη θα ορισουμε οτι η οθονη που θα παρω θα ειναι αυτη των 500 ευρω η 1440p...

Συγουρα θα βαλω 8gb ram

120gb ssd

1tb hdd

το κουτι το mini των90ευρω

BITFENIX PHENOM MINI-ITX CASE MIDNIGHT BLACK -

Οποτε μας μενει ο επεξεργαστης, η μητρικη και η καρτα γραφικων...

η καρτα γραφικων...

η καρτα γραφικων που μου δειξατε... αυτη η 3gb των 200 ευρω μου φενονται κορυφαιες και στανταρ ειναι... το ερωτημα ειναι οτι θα την χρειαστο?? Δεν ειμαι πολυ του gaming... δεν μπορω να ξερω απο τωρα αν θα καω στο gaming ως φοιτητης αλλα γενικα δεν παιζω πολυ... οποτε θα προτιμουσα κατι φτηνοτερο... δεν αποκλυω των 200 ευρω στα σιγουρα... προτειβετε μου και μια λιγοτερο καλη και αναλογα με το μπατζετ θα διαλεξω...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να πουμε τα πραματα με το ονομα τους να τελειωνουμε...Πας φοιτητης, αποοτι βλεπω ξερεις να μιλας, οποτε το πιο λογικο ειναι να μην ασχοληθεις με gaming (η να ασχολεισε στην εξεταστικη μονο) και τον υπολοιπο χρονο γκομενακια, οποτε καλη καρτα γραφικων δεν χροιαζεσε.Επισης αφου θα πας φοιτητης στην αρχη να γνωριστειτε κτλ καφεδακια ιστοριες αντε να δεις και καμια παραταξη, να γενικες συνελευσεις να κανα παρτακι, να καμια καταληψη οποτε παμε πισω στην πατριδα...ΠΑΡΕ LAPTOP. και μια καλη τηλεοραση για καμια ταινια να συνδεεις hdmi.(παμε για ταινια?τουλαχιστον να μπει σπιτι να δει μια τηλεοραση μην καταλαβει κατευθειαν οτι δεν ηρθε για ταινια)

P.S : δεν νομιζω να σου κλεψουν τον σταθερο, δεν πας στην κολομβια φοιτητης.(ακομα κ εκει δηλαδη δεν εχω ακουσει να κλεβουν pc)

Έγινε επεξεργασία από Jimaki MBG
Link to comment
Share on other sites

Κατηγορηματικα οχι! :nono:

Τα μισω τα λαπτοπ...θελω σταθερο... τον ελευθερο μου χρονο ξενυχταω στο πισι... δεν θελω λαπτοπ με τιποτα.. μονο το οτι μαξιμουμ μπορω να εχω 17αρα οθονη ειναι ΟΧΙ.

Link to comment
Share on other sites

Κατηγορηματικα οχι! :nono:

Τα μισω τα λαπτοπ...θελω σταθερο... τον ελευθερο μου χρονο ξενυχταω στο πισι... δεν θελω λαπτοπ με τιποτα.. μονο το οτι μαξιμουμ μπορω να εχω 17αρα οθονη ειναι ΟΧΙ.

Καταλαβαινω απολυτα.... :)

Τοτε οτι και να παρεις βαλτο πανω σε μια καινουρια μητρικη (γιατι εβλεπα κατι Β85 κτλ) αφου λες οτι στο μελλον μπορει να πας σε καλυτερο επεξεργαστη.Παρε μια με Ζ97 τσιπακι η διαφορες ειναι μικρες σχετικα. Απο τα αλλα οτι σου ειπαν τα παιδια και αναλογα τι σε ενδιαφερει να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διαβασει ολο το τοπικ, αλλά, λες οτι θελεις να σου κρατησει καιρο(και αυτο ειναι σχετικο παλι , μπορει να αλλαξει το usage case σου πχ) .

Γνωμη μου: ασε τον ssd για λιγο καιρο αμα δεις οτι δε βγαίνεις στην αρχη.

Δε χρειαζεται top of the line cpu , ουτε και καμια τρομερη ψυκτρα[η μαμα φτανει], ουτε ουσιαστικη διαφορα θα δεις με ακριβες-γρηγορες μνημες [σε αντιθεση η πολυ μνημη βοηθαει].

Παρε κουτι με καλη κατασκευη να αποφυγεις τριξιματα,κακη τοποθετηση καρτων κλπ, ενα πληκτρολογιο-ποντικι που να σε βολευει, οθονη υπαρχει και η dell 2412 [αναλογια 16:10 που για εμενα ειναι πολυ καλυτερο απο 16:9 αφου προσφερει και λιγο παραπανω χωρο@desktop] στα μισα λεφτα [εκτος αν κανεις κατι -δουλεια- που να δικαιολογει το 1440p και σε περιπτωση που θελεις να παιξεις παιχνιδι @ μεγιστη αναλυση να ξερεις θελεις κατι περισσότερο απο μια ati 260x-270x καρτα γραφ]

170 ποστ και συνεχιζουμε :hehe:

(Οχι οτι σε κατακρινω σε κατι, καλα κανεις και ρωτας, αλλα νομιζω εχει κορεστεί το θεμα σε προηγουμενα ποστ, απλα πρεπει να κατασταλαξεις καπου, ζητας πράγματα για τα οποία δεν γνωρίζεις γιατι τα χρειάζεσαι [πχ πηγες απο i7-> amd μεσης κατηγοριας, απο "μετρια" οθονη-> 1440p] και αυτο δυσκολεύει τη κατάσταση :p)

edit: Το "παντα intel-nvidia" σχόλιο του απο πανω το βρισκω χαζo , no offence bro :)

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταια ερωτηση πριν σας δειξω την τελικη συνθεση...

Τι τυπο μητρικης χρειαζομαι για να χωραει σε ενα μινι κουτι?

Συγκεκριμενα για αυτο σε περιπτωση που παιζει ρολο καθε κουτι ξεχωριστο:

BITFENIX PHENOM MINI-ITX CASE MIDNIGHT BLACK -

Δηλαδη χρειαζομαι Mini ITX, Micro ATX ή Full ATX

Link to comment
Share on other sites

edit: Το "παντα intel-nvidia" σχόλιο του απο πανω το βρισκω χαζo , no offence bro :)

Το ποιο? μη βαζεις λογια στο στομα μου που δεν εχω πει... :)

[MENTION=32391]the structure of red[/MENTION] χροιαζεσαι mini itx μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Να και μια συνθεση με το κουτι που θες...τι θα επερνα εγω δηλαδη αν πηγαινα σε αγορα τωρα...

Κουτι : https://www.skroutz.gr/s/4204012/BitFenix-Phenom-Mini-ITX.html 74Ε

Μητρικη: https://www.skroutz.gr/s/5001032/Asrock-H97M-ITX-ac.html 105E

Επεξ: https://www.skroutz.gr/s/4857199/Intel-Core-i5-4460-Box.html 162E

Μνημες:https://www.skroutz.gr/s/4719422/Kingston-HyperX-Fury-Black-8GB-DDR3-1600MHz-HX316C10FB-8.html 70E

Σκληρος:https://www.skroutz.gr/s/3731573/Samsung-840-Series-Evo-250GB.html?from=subcats 130E

Καρτα Γραφ:https://www.skroutz.gr/s/4833576/Gigabyte-Radeon-R7-265X-2GB-WindForce-2X-OC.html 152 E

Συνολο 693--> 700 ευρω.

Και με τα υπολοιπα οσα θες διαλεξε μια οθονη. (Η καρτα γραφικων ειναι μια επιλογη απλα στο επιπεδο τιμης,υπαρχουν ακι αλλες που μπορει να επερνα πχ 750ti αλλα πιστευω αυτη εεδω ειναι καλητερη, τα υπολοιπα σιγουρα θα τα επερνα)Επισης μνημη εβαλα 1 dimm γιατι στο μελλον μπορει να θες να αγορασεις ακομα ενα για αναβαθμιση η μιτρικη εχει 2 θεσεις.

Έγινε επεξεργασία από Jimaki MBG
Link to comment
Share on other sites

απλως εχω σκοπο στο μελλον να βαλω καλυτερο επεξεργαστη ο οποιος θα ειναι σχεδον στα συγουρα intel οποτε δεν θελω να αγοραζω απο την αρχη μητρικη... γιαυτο σλεφτηκα να βαλω απο τωρα intel για να μην χρειαστει να δωσω λεφτα και για μητρικη οταν θα αλλαξω επεξεργαστη.

επιπλεον εχω θεμα με την εξωτερικη εμφανιση... δεν ειπα οτι τα κουτια που μου δειχνετε δεν ειναι καλα... ειναι καλα αλλα δεμ ειναι ομορφα... δινω μεγαλη βαση στο design οποτε, ναι θα δωσω 90 ευρω για το κουτι...

θα σου απαντησω σε αυτα τα 2 μονο.

αν εχεις υποψη σου να πας σε INTEL, καποια στιγμη στο μελλον, εισαι ολιγον ατυχος στη σκεψη σου. η ΙΝΤΕΛ εχει μια "κακη" συνηθεια, καθε 2 γενιες επεξεργαστων, να αλλαζει σοκετ (ΑΚΑ μητρικη). αρα μην υπολογιζεις να παρεις σημερα μια μητρικη και σε 2-3 χρονια, αν θελησεις να αλλαξεις επεξεργαστη, να μπαινει σε αυτη τη μητρικη. δεν υπαρχει αυτο στην ΙΝΤΕΛ..!!

οσον αφορα το κουτι, συμφωνω οτι παιζει μεγαλο ρολο το προσωπικο γουστο του καθενος μας, στην επιλογη του. ΟΜΩΣ, παιζει βασικο ρολο και στον σχηματισμο της συνθεσης, που θα μπει μεσα του.

Π.Χ το κουτι που επελεξες, ειναι MINI-ITX, αυτο σημαινει οτι παιρνει ΜΟΝΟ ΜΙΝΙ-ΙΤΧ μητρικες. βγαζεις εκτος και τις Μicro-ATX και τις ATX, σαφως...!!!

αρα καλο ειναι, εφοσον δεν εισαι γνωστης Hardware, να κατασταλαζεις σιγα σιγα στα περιφερειακα, και στο τι ακριβως ζητας απο το πισι που θες να φτιαξεις..!!

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο? μη βαζεις λογια στο στομα μου που δεν εχω πει... :)

[MENTION=32391]the structure of red[/MENTION] χροιαζεσαι mini itx μητρικη.

Δε ξερω αν τρολλαρεις και το λες για πλακα ή οντως αλλαξες γνωμη και εσβησες το σχολιο σου, αλλα στραβος δεν ειμαι φιλαρακ' ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.