Jump to content



Overclocking Core i7 Haswell


eliasmao

Recommended Posts

γιατί μου σβήνει στο prime95 μετά από 1 ώρα και κάτι ενώ έχω καλές θερμοκρασίες?

Γιατί πολυ πιθανόν να σου σκάει κανένας πυρήνας και τρως blue screen.

Πόσο τον έχεις κλοκαρισμενο ?

Link to comment
Share on other sites

δεν τον έχω κλοκαρισμενο τώρα στο "στρεες" test το παθαίνει αντέχει μονο όταν δηλώσω 1.270 στη μητρική αλλα μου φαίνεται πολύ ρεύμα για αυτό ρώτησα... και που δηλώνω 1.270 v στο cpu ID μου λέει 1.280 από temp είναι όταν το έχω σε stress test 80+ αλλα μονο στο test στα games 10-15 βαθμούς λιγότερο

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά ρε παιδιά με τα haswell, τώρα καλοκαιριάζει... εδώ ο sandy με νερό μου χτυπάει κάτι 80αρες και τρελαίνομαι τον κατέβασα στα 4.7 για να μην βλέπω το 80. Για haswell τα 4.2-4.3 για επεξεργασία φωτογραφίας και rendering πρέπει να είναι αρκετά αφού μιλάμε για πολύ ώρα στρεσάρισμα....εντωμεταξύ δίπλα έχω και τον ΑΜD να χτυπάει με το ζόρι 57-58c και με τρελαίνει ακόμα πιο πολύ !

Link to comment
Share on other sites

δεν τον έχω κλοκαρισμενο τώρα στο "στρεες" test το παθαίνει αντέχει μονο όταν δηλώσω 1.270 στη μητρική αλλα μου φαίνεται πολύ ρεύμα για αυτό ρώτησα... και που δηλώνω 1.270 v στο cpu ID μου λέει 1.280 από temp είναι όταν το έχω σε stress test 80+ αλλα μονο στο test στα games 10-15 βαθμούς λιγότερο

σε stress tests, για κάποιον λόγο, μπορεί να τραβήξει περισσότερο ρεύμα απ'όσο του έχεις ορίσει ως μέγιστο (εκτός κι αν μιλάμε για σταθερό ρεύμα, κι όχι μεταβαλλόμενο (adaptive) ανάλογα με το φόρτο).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα,

Εχοντας προσφατα αποκτησει εναν 4770k και μια Maximus Formula VI (με προσωρινες ddr3 απο φιλο), αρχησα κι εγω να ασχολουμε με το OC της εν λογω πλατφορμας. Μερικες αποριες:

1) Ποτε γνωριζουμε ποτε να δωσουμε Agent Voltage (IMC) ή να ανεβασουμε παραπανω Vcore, οταν τρεχουμε τις μνημες πανω απο 1600MHz?

2) Ενα πραγμα που με προβληματιζει ειναι οτι ενω μπορω να περασω με μερικα settings το stress test του AIDA64 και Prime95 για αρκετες ωρες. Οταν τρεχω κατι του τυπου IntelBurnTest ή OCCT Linpack, μου εκτινασσει την θερμοκρασια στους 99-100 βαθμους και εχω απιστευτο throttling (εχω custom W/C Loop με 3πλο radiator btw). Μπορει καποιος να βαλει το χερι στην καρδια οτι ειναι οντως stable, απο την στιγμη που το throttling το ριχνει, και δεν ειναι συνεχομενα στην μεγιστη overclocked συχνοτητα προκειμενου να δειξει την ασταθεια εκει?

3) Παραθετω screenshot απο AIDA64, ειμαι οντως σταθερος?

4) 4770k @ 4.5 / Vcore 1.238 / 39 Uncore / Uncore volts 1.015 / 2133MHz DDR3 freq / Agent voltage 1.68. Καλο κομματι?

5) Μπορω να πιασω και 4600, αλλα με 1.28v και ειναι ασταθες μετα απο κανενα 20-25λεπτο - θεωρω οτι κοντα στα 1.29v (και με την αναβαθμηση της υδροψηξης που σχεδιαζω) οτι θα μπορω καπως να τα πιασω και σαν stable μετα απο ψαξιμο. Αξιζει να δωσει κανεις κοντα 42-52mV για 100MHz? ή να κοιταξω με αυτο το headroom να πιεσω το Uncore ή λιγο το BCLK? (οχι πανω απο +2 για να μη γκρινιαξει η καρτα γραφικων, οσον αφορα το BCLK)

Ευχαριστω!

PS: Κατα τα stress test παρατηρω πως το backlight στο πληκτρολογιο μου τρεμοπαιζει. Δεν ειναι κατι για το οποιο πρεπει να ανυσηχω, right?

post-7322-1416078425,7934_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εγώ stock σε intel burn test βλέπω να χτυπάει 1.264 τόσο moyfa κομμάτι έπεσα?

μαλλον, αν δεν εχεις κανει κατι λαθος

μολις ετρεξα και γω με auto ολα για να δω και μου τραβαει 1.15V

ειναι μεγαλη η διαφορα συγουρα τα εχεις ολα στο auto? για δοκιμασε και κανενα reset bios μπας και εχει φαει κανενα σκαλωμα και ξαναδοκιμασε

με ποια έκδοση του prime στρεσάρετε?

δοκιμάστε την v28.1 που έχει AVX2

Chronicles of Nushy: [Article] The ultimate stress test for Haswell CPUs - Prime 95 with AVX2/FMA3 support

Link to comment
Share on other sites

μαλλον, αν δεν εχεις κανει κατι λαθος

μολις ετρεξα και γω με auto ολα για να δω και μου τραβαει 1.15V

ειναι μεγαλη η διαφορα συγουρα τα εχεις ολα στο auto? για δοκιμασε και κανενα reset bios μπας και εχει φαει κανενα σκαλωμα και ξαναδοκιμασε

μια απο τα ιδια φιλε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.