Jump to content



Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Έχω μπει στην διαδικασία να αλλάξω το τροφοδοτικο μου και να πάω απο τα 850w στα 1000w.

Ο λόγος της αλλαγής έιναι καθαρά για μελλοντική χρήση δεύτερης κάρτας και μιας μπαίνει και η υδροψυξη θεωρώ ότι ίσως να μην μου φτάσει το υπάρχων τροφοδοτικο (λέμε τώρα).

Θα ήθελα να μου προτείνετε μερικά τροφοδοτικά μέχρι 200€ (εάν υπάρχει και κάποιο με μικρή διαφορα δεν θα πούμε όχι).

Το σύστημα μου ειναι αυτό της υπογραφής μου συν άλλον έναν samsung ssd evo120 και άλλο ένα σκληρό δίσκο WD green. Ο επεξεργαστής θα φάει ένα μικρό overlock το πολυ μέχρι τα 4,5.

Αναμένω προτάσεις σας.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

H πιό οικονομική (αρκετά καλή) λύση είναι το Corsair RM 1000 στα 172€. Από εκεί και πέρα υπάρχουν κάποιες επιλογές από πολύ καλές μέχρι φανταστικές:

1. https://www.skroutz.gr/s/3411636/EVGA-SuperNOVA-1000-G2.html 180€ (πολύ καλή περίπτωση, με 10 χρόνια εγγύηση)

2. https://www.skroutz.gr/s/441071/XFX-ProSeries-1050W-Black-Edition-Full-Modular-Gold.html 194€ (5 χρόνια εγγύηση)

3. https://www.skroutz.gr/s/4344534/EVGA-SuperNOVA-1000-P2.html 195€ (φοβερό τροφοδοτικό, 10 χρόνια εγγύση και Platinum efficiency)

4. https://www.skroutz.gr/s/3603781/CoolerMaster-V-series-V1000.html 210€ (ό,τι και να πούμε λίγο, αλλά δεν ξέρω αν έρχεται Ελλάδα, θέλει ψάξιμο. επίσης, 5 χρόνια εγγύηση)

5. https://www.skroutz.gr/s/3008805/Seasonic-X-1050.html 235€ (ούτε αυτό ξέρω αν το βρείς εύκολα, αλλά παρότι είναι εκπληκτικό τροφοδοτικό, με 5 χρόνια εγγύηση Seasonic, δεν ξέρω αν αξίζει την υπέρβαση στο budget σου, μιάς και τα προηγούμενα σε υπερκαλύπτουν από απόδοση-ποιότητα)

Από τα παραπάνω, εγώ προσωπικά θα κοιτούσα αν μπορώ να βρώ το CM V1000. Aν δεν το έβρισκα θα πήγαινα στο EVGA 1000 P2.

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Από εμένα Coolermaster. Σκυλιά, απροβλημάτιστα, δεν έχω συναντήσει ποτέ ασυμβατότητες (ναι έχουν και τα τροφοδοτικά...) και έχουν εξαιρετική Ελληνική αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

Μην αλλαξεις αν αυτο που εχεις δεν εχει προβλημα! Εχω τρεξει με το ΑΧ850 και 780 3way-sli με maximus V extreme και 3770Κ στα 5ghz. Mε βατομετρο πολυ σπανια πανω απο 800w και τα παντα ολα κλοκαρισμενα και σε benchmarks.

Τροφοδοτικα εχω κανει RMA καμια 10αρια+ και φτηνα και πολυ ακριβα. Ειναι τι θα σου κατσει.. Αυτη τη στιγμη ειμαι με ενα δανεικο CM V1000 -το οποιο ειναι αστερι- απο τον [MENTION=9802]takis-pa[/MENTION] γτ το AX850 τα κλασε και ανοιγε οποτε γουσταρε.

Τα χειροτερα ειναι τα corsair.. RMA με το κιλο τα κανουν.. εντωμεταξει εχουν και αυτον τον σαπιο yate loon ανεμιστηρα μεσα που ακουγεται λες και εχει ξεχαρβαλωθει.

Αν θες οντως να αλλαξεις παρε το V1000.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'ολα σας ευχαριστώ όλους για την απάντηση σας.

Για το CoolerMaster δεν το είχα και τόσο σε υπόληψη όσο είχα τα Corsair ax 860i kai 1200i καθώς και τα Seasonic, Souper Flower και τα Enermax.

csaris με λίγα λόγια μου λές οτι και με αυτό που έχω μπορεί μια χαρά να κάνει την δουλειά του???

Αν είναι έτσι δεν υπάρχει λόγος να το αναβαθμίσω και να πετάξω λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'ολα σας ευχαριστώ όλους για την απάντηση σας.

Για το CoolerMaster δεν το είχα και τόσο σε υπόληψη όσο είχα τα Corsair ax 860i kai 1200i καθώς και τα Seasonic, Souper Flower και τα Enermax.

csaris με λίγα λόγια μου λές οτι και με αυτό που έχω μπορεί μια χαρά να κάνει την δουλειά του???

Αν είναι έτσι δεν υπάρχει λόγος να το αναβαθμίσω και να πετάξω λεφτά.

Ναι φιλε μην το δωσεις τσαμπα χρημα θα πεταξεις! Υπερκαλυμενος εισαι με το 850αρι. Ασε δηλαδη που το ΑΧ850 εχει ανεμιστηρα sanyo denki μεσα ενω τα καινουργια 760i/860i εχουν τον σαπιο κινεζικο yate loon.

Aν δεν βγαλει προβλημα μην το αλλαξεις..

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μην το δωσεις τσαμπα χρημα θα πεταξεις! Υπερκαλυμενος εισαι με το 850αρι. Ασε δηλαδη που το ΑΧ850 εχει ανεμιστηρα sanyo denki μεσα ενω τα καινουργια 760i/860i εχουν τον σαπιο κινεζικο yate loon.

Aν δεν βγαλει προβλημα μην το αλλαξεις..

Γνώμη δική μου είναι ότι με 2x780Ti που θέλεις να βάλεις και έναν 4770κ oc'ed (υποθέτω) το 850άρι θα είναι οριακό. Μπορείς να δοκιμάσεις πρώτα, βέβαια, και μετά να δείς αν θα κάνεις αναβάθμιση. Εγώ το βλέπω λίγο συντηρητικά, γιατί δεν θα ήθελα το σύστημά μου να τραβάει πάνω από το 60-70% της ισχύος του τροφοδοτικού. Όλα τα προβλήματα στα ψηλά wattage εμφανίζονται, και επίσης το τροφοδοτικό οπωσδήποτε θα ταλαιπωρείται θερμικά με 600-650W που θα τραβάς σε full load. Μια γνώμη λέω, και ξέρω ότι θα βρώ αντίθετους, αλλά δεν πειράζει :)

Link to comment
Share on other sites

Η 780ti αν δε κάνω λάθος ζητάει όσο μια 6970. Επειδή είχα 2 6970 στο σύστημά μου μαζί με ένα ΑΧ850 δε θα έχεις κανένα θέμα απολύτως.

Επεξεργαστή ποιόν είχες αν επιτρέπεται;

Edit: Βρήκα και αυτό. Μου φάνηκε χρήσιμο: http://www.guru3d.com/articles_pages/gtx_780_ti_sli_geforce_review,4.html

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη δική μου είναι ότι με 2x780Ti που θέλεις να βάλεις και έναν 4770κ oc'ed (υποθέτω) το 850άρι θα είναι οριακό. Μπορείς να δοκιμάσεις πρώτα, βέβαια, και μετά να δείς αν θα κάνεις αναβάθμιση. Εγώ το βλέπω λίγο συντηρητικά, γιατί δεν θα ήθελα το σύστημά μου να τραβάει πάνω από το 60-70% της ισχύος του τροφοδοτικού. Όλα τα προβλήματα στα ψηλά wattage εμφανίζονται, και επίσης το τροφοδοτικό οπωσδήποτε θα ταλαιπωρείται θερμικά με 600-650W που θα τραβάς σε full load. Μια γνώμη λέω, και ξέρω ότι θα βρώ αντίθετους, αλλά δεν πειράζει :)

Αυτό ειναι που φοβάμαι....με 2χ780ti + 4770k oc + water cooling + 5 σκληρούς δίσκους να μην μου το σηκώσει!

Η 780ti αν δε κάνω λάθος ζητάει όσο μια 6970. Επειδή είχα 2 6970 στο σύστημά μου μαζί με ένα ΑΧ850 δε θα έχεις κανένα θέμα απολύτως.

Αυτές της είχες με water cooling και κλοκαρισμενο CPU ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ειναι που φοβάμαι....με 2χ780ti + 4770k oc + water cooling + 5 σκληρούς δίσκους να μην μου το σηκώσει!

Το θέμα δεν είναι αν θα τις σηκώσει. Μη παρεξηγηθώ. Είπα και πιό πάνω, θα σου τραβήξει σε φορτίο max 600-650W το σύστημα (εκτίμηση κατά προσέγγιση κάνω). Το θέμα είναι αν θέλει κάποιος να πλησιάζει τα όρια του τροφοδοτικού. Εγώ προσωπικά θέλω να έχω αέρα ώστε σε max load να μη τραβάω παραπάνω από 60-65% του δυναμικού του psu. Ίσως είμαι συντηρητικούρας λίγο...:nerd:

Μπορείς να δοκιμάσεις πάντως πώς θα πάει το σύστημα με το AX850 που είναι πολύ καλό τροφοδοτικό και αν δείς ότι πλησιάζεις τα όρια, ότι ζεσταίνεται πολύ κ.λπ., κ.λπ. να σκεφτείς τότε την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι αν θα τις σηκώσει. Μη παρεξηγηθώ. Είπα και πιό πάνω, θα σου τραβήξει σε φορτίο max 600-650W το σύστημα (εκτίμηση κατά προσέγγιση κάνω). Το θέμα είναι αν θέλει κάποιος να πλησιάζει τα όρια του τροφοδοτικού. Εγώ προσωπικά θέλω να έχω αέρα ώστε σε max load να μη τραβάω παραπάνω από 60-65% του δυναμικού του psu. Ίσως είμαι συντηρητικούρας λίγο...:nerd:

Μπορείς να δοκιμάσεις πάντως πώς θα πάει το σύστημα με το AX850 που είναι πολύ καλό τροφοδοτικό και αν δείς ότι πλησιάζεις τα όρια, ότι ζεσταίνεται πολύ κ.λπ., κ.λπ. να σκεφτείς τότε την αλλαγή.

Θα δούμε !

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις να δεις τίποτα. Ούτε θα το συγκινήσεις το Psu.

Ασε που δε παίζει ποτέ να τα έχεις ΟΛΑ στο 100% LOAD για πολύ ώρα, για να πεις ότι ζορίζεται με 650W φορτίο :p

Οπότε φάτα σε σουβλάκια τα λεφτά και κέρασε και κανένα απο εδώ μιας και με έπιασε μια λιγούρα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις να δεις τίποτα. Ούτε θα το συγκινήσεις το Psu.

Ασε που δε παίζει ποτέ να τα έχεις ΟΛΑ στο 100% LOAD για πολύ ώρα, για να πεις ότι ζορίζεται με 650W φορτίο :p

Οπότε φάτα σε σουβλάκια τα λεφτά και κέρασε και κανένα απο εδώ μιας και με έπιασε μια λιγούρα :hehe:

Ok then .... Θα ακολουθήσω την υπόδειξη σας.

By the way μόλις τσακισα 2 σουβλάκια ... Δλδ τι τα τσακισα, ανάσα δεν πρόλαβαν να πάρουν !!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.