Jump to content



File Copy σε windows 8.1 δίσκο - Εξαφάνιση αρχείων??


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

θέλω να αναφέρω ένα κουλό μήπως και έχει κανείς μια ιδέα. Μου έτυχε 2 φορές το ίδιο πράγμα σήμερα, θα το πω συνοπτικά.

Κάνω format σε ένα δίσκο σε 1 λάπτοπ, βάζω windows 8.1 όλα ωραία και καλά. Στη συνέχεια ήθελα να του περάσω κάποια δεδομένα κάμποσα γίγα, οπότε όπως έχω ξανακάνει σε πολλά άλλα λειτουργικά συστήματα, ξεκουμπώνω το δίσκο, τον βάζω σε άλλο PC σε θύρα sata στέλνω τα δεδομένα χύμα στο δίσκο σε φάκελο και στη συνέχεια ξαναβάζω το δίσκο στο laptop και διαχειρίζομαι από κει τα αρχεία που έκανα Copy.

Έλα όμως... :hehe: που ενώ απο windows 7 που κόπιαρα τα αρχεία φαίνονταν να αντιγράφτηκαν ολόσωστα, μόλις άνοιξα το λαπτοπ με τα 8.1 έκανε check disk και μετά χάθηκαν τα αρχεία που μετέφερα!! Τα εξαφάνισε

Τρελλαμένος εγώ τρέχω Recuva File recovery και τα βρήκε όλα τα αρχεία αλλά ορφανά, είχαν χαλάσει οι φάκελοι από πιο πάνω. Τι είναι αυτό γιατί συμβαίνει στα 8.1?? Δεν μπορείς δηλαδή να γράψεις αρχεία ενόσω το λειτουργικό είναι κλειστό, τόσο κακό είναι? :hmm:

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία? Ένας φίλος μου είπε ότι φταίει το indexing αλλά δεν το έχω ψάξει να πω την αληθεια :beer:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

θέλω να αναφέρω ένα κουλό μήπως και έχει κανείς μια ιδέα. Μου έτυχε 2 φορές το ίδιο πράγμα σήμερα, θα το πω συνοπτικά.

Κάνω format σε ένα δίσκο σε 1 λάπτοπ, βάζω windows 8.1 όλα ωραία και καλά. Στη συνέχεια ήθελα να του περάσω κάποια δεδομένα κάμποσα γίγα, οπότε όπως έχω ξανακάνει σε πολλά άλλα λειτουργικά συστήματα, ξεκουμπώνω το δίσκο, τον βάζω σε άλλο PC σε θύρα sata στέλνω τα δεδομένα χύμα στο δίσκο σε φάκελο και στη συνέχεια ξαναβάζω το δίσκο στο laptop και διαχειρίζομαι από κει τα αρχεία που έκανα Copy.

Έλα όμως... :hehe: που ενώ απο windows 7 που κόπιαρα τα αρχεία φαίνονταν να αντιγράφτηκαν ολόσωστα, μόλις άνοιξα το λαπτοπ με τα 8.1 έκανε check disk και μετά χάθηκαν τα αρχεία που μετέφερα!! Τα εξαφάνισε

Τρελλαμένος εγώ τρέχω Recuva File recovery και τα βρήκε όλα τα αρχεία αλλά ορφανά, είχαν χαλάσει οι φάκελοι από πιο πάνω. Τι είναι αυτό γιατί συμβαίνει στα 8.1?? Δεν μπορείς δηλαδή να γράψεις αρχεία ενόσω το λειτουργικό είναι κλειστό, τόσο κακό είναι? :hmm:

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία? Ένας φίλος μου είπε ότι φταίει το indexing αλλά δεν το έχω ψάξει να πω την αληθεια :beer:

Αυτό συμβαίνει και σε παλαιότερες εκδόσεις Windows - κι έτσι πρέπει. Δεν μπορεί να γράφει οποιοσδήποτε άλλος επάνω στην κατάτμηση συστήματος. Κάνε το ίδιο, δημιουργώντας μια δεύτερη κατάτμηση για τα δεδομένα που θέλεις, πάρτα μέσα από το σύστημα και μετά διάγραψέ τη.

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αληθεια σε 7 και XP δεν το ειχα ξαναδει αυτο ουτε σε linux. Πρωτη φορα το ειδα σε 8.1 υπαρχει τροπος να προσπεραστει?? Δηλαδη υπαρχει καποιο protection να μην γραφεις "εν αγνοια" του λειτουργικου στο C ή σε οποιοδηποτε φακελο του? Π.χ. ουτε στο desktop δεν δεχοταν

Εν τω μεταξυ μου εγινε και αλλο κουλο χτες!! Σε λαπτοπ ειχα Windows 8.1 update ολα οκ, περναω μετα Xubuntu 14.04 στη συνεχεια και κλασσικα διαλεξα να μπουν alongside και να χτισει μονο του το Xubuntu ενα μικρο partition 25gb. Ολα οκ μπαινει μπαινω στα xubuntu, μετα μολις μπηκα Windows 8.1 εβλεπαν το δισκο ολοκληρο! Σαν να μην ειχε γινει το partition με xubuntu ποτε!

Και μαντεψτε... Μετα στο επομενο reboot.. .Grub is missing :dance3:

Τι κανουμε τωρα?? :p Δηλαδη το partition που εγινε "εν αγνοια τους" δεν το αναγνωριζουν

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.