Jump to content



Ξαφνική αλλαγή ώρας & ημ/νιας


Recommended Posts

Καλησπερίζω το forum με μια ερώτηση μου. Παρατηρώ στον υπολογιστή της υπογραφής μου πως γίνεται ξαφνική αλλαγή ώρας και ημερομηνίας στα Windows 7 x64, δηλαδή εκεί που δείχνει την κανονική ώρα 4:11 μμ & 15/5/2014 γίνεται 1:11 πμ και 1/1/1900.Το χάσιμο της ώρας γίνετε και στο bios της μητρικής αλλά σε μικρότερη κλίμακα (μαξ 5 ώρες +/- από την κανονική από ότι έχω προσέξει) [Περασμένο το τελευταίο bios F6]

Τι έχω κάνει μέχρι τώρα :

1. Έλεγχος με το malwarebytes,ccleaner και Microsoft Security Essentials σε κανονική λειτουργιά του υπολογιστή,

2. Έλεγχος με τα ίδια προγράμματα σε ασφαλή λειτουργία,

3. Έλεγχο CMOS μπαταρίας δεν μπορώ να κάνω μιας και δεν έχω πολύμετρο αλλά η μητρική είναι 2 μηνών αγορασμένη και δεν πιστεύω να έχει πρόβλημα (Εννοείται όμως πως με την πρώτη ευκαιρία η θα ελέγξω την μπαταρία η θα βάλω καινούρια)

Καμιά ιδέα έχει κανένας σας????

Link to comment
Share on other sites

3. Έλεγχο CMOS μπαταρίας δεν μπορώ να κάνω μιας και δεν έχω πολύμετρο αλλά η μητρική είναι 2 μηνών αγορασμένη και δεν πιστεύω να έχει πρόβλημα (Εννοείται όμως πως με την πρώτη ευκαιρία η θα ελέγξω την μπαταρία η θα βάλω καινούρια)

Καμιά ιδέα έχει κανένας σας????

Λογικό είναι να σου γυρνάει την ημερομηνία στα windows, καθώς χάνονται οι ρυθμίσεις του BIOS. Εγώ θα σου πρότεινα τα εξής:

1) βγάλε και βάλε πάλι την μπαταρία μήπως δεν κάνει σωστή επαφή

2) Πήγαινε με την μπαταρία σε έναν γερμανό να στην μετρήσει

3) googleit λίγο μήπως έχει κάποιο γνωστό issue η συγκεκριμένη μητρική και σου κάνει biosreset και στρώνει με κανένα bios update.

4) load defaults στο bios και δες αν επαναληφθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο τα options στο ρολόι στα windows.

(Κλικ στην ώρα> change date and time settings> internet time>change settings και βάλε να κάνει sync από το net.)

Δες ωστόσο άμα τα options γενικά είναι εκεί σωστά. Δε θα φτιάξει το πρόβλημα με το bios, αλλά θα έχεις τη σωστή ώρα στα windows.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και με την καινούρια μπαταρία μου το ξανάκανε(μια φορά βέβαια ενώ με την παλιά η ώρα/ημερομηνία χανόταν κάθε 5 λεπτά). Τώρα? Την πακετάρω και την στέλνω για rma? Άλλη ιδέα κανείς?

[Το περίεργο είναι πως από το bios χάνεται μόνο η ώρα / ημερομηνία και όχι οι ρυθμίσεις της μητρικής και ούτε μου πετάει κάνα μήνυμα όπως checksum bios error κτλπ]

Έγινε επεξεργασία από Dj_Seps
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις το τελευταίο bios πέρασέ το. Αλλά από την άλλη αν τη στείλεις που για εμένα πρέπει να τη στείλεις πίσω, μη σου πούνε τίποτα. Οπότε τη στέλνεις όπως είναι.

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική όταν την αγόρασα φόραγε το f3 bios ενώ τώρα το f6(έπρεπε να το βάλω για να αναγνωρίσει τον i5 4440) ,λες να μου πουν καμιά λαλακια αν αποφασίσω να την πάω πίσω?

P.S : Υπάρχει και το τελευταίο f9 bios που δεν το έχω βάλει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και με την καινούρια μπαταρία μου το ξανάκανε(μια φορά βέβαια ενώ με την παλιά η ώρα/ημερομηνία χανόταν κάθε 5 λεπτά). Τώρα? Την πακετάρω και την στέλνω για rma? Άλλη ιδέα κανείς?

[Το περίεργο είναι πως από το bios χάνεται μόνο η ώρα / ημερομηνία και όχι οι ρυθμίσεις της μητρικής και ούτε μου πετάει κάνα μήνυμα όπως checksum bios error κτλπ]

και εγω με το ιδιο προβλημα εδω και καποιες μερες με GA-Z87-HD3 Win 8,1 Pro χ64

Αν υπηρχε διακοπη λογο μπαταριας θα χανοντουσαν και οι manual ρυθμισεις στη bios Ουτε εμενα χανονται...

Link to comment
Share on other sites

Μου μοιάζει για θέμα των νέων μητρικών της gigabyte.Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά δεν θα κάνετε δουλειά με το rma.

Μάλλον θα χρειαστεί να περιμένετε να το πάρει χαμπάρι η gigabyte να βγάλει νέο bios.

Στείλτε της email να το γνωρίζει...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δέχτηκα απάντηση από GIGABYTE. Ο άνθρωπος πoυ απάντησε η δεν ήξερε η βαριόταν να απαντήσει. Από κάτω σας παραθέτω την απάντηση του :

Answer:

Dear .....,

There are several possibilities to cause this problem. For example, virus attack, not receiving power, or the operating system, etc.

Please first make sure the system is runninig without virus. Secondly, do NOT remove power cord after system shut down to make sure system can receive power to remain clock running. If problem remains, please remove the HDD and post the system a day after and check the time in BIOS to see if it is working correctly.

If problem remains then it is possible something wrong with your hardware. We suggest you to contact your supplier and see if they could help you do the further examination.

Regards,

GIGABYTE

5/23/2014 7:19 AM

Βγάλτε συμπεράσματα τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Το επόμενο που μπορούν να προτείνουν είναι "do not power off your computer, dont even reboot it" ...

Εγώ αναμένω σήμερα αύριο την μητρική ...άντε να δούμε αν θα μου έρθει με ημερομηνία 1900 ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.